Kdybych zemřel
Jiří Švejda
Dějištěm románu je severočeský Litvínov. Sledujeme příběh úspěšného architekta, který žije v 35 letech ve vážnosti a dostatku a přece ho život v poklidu malého města deprimuje. Co je tedy pravou příčinou jeho rozhodnutí opustit výborně situovanou rodinu a odejít do Prahy? Proč se vrhá do dobrodružství s mladou dívkou. Je to příběh o hledání smyslu života, i když jede o hledání ubirající se mylným směrem.... celý text
Přidat komentář
Poprvé jsem knihu přečetla v roce 1984 a to je již 40 let a nyní jsem zjistila , že si skoro vůbec nic nevybavuji, jen to, že se děj odehrává na severu Čech. A tak jsem si ji na základě čtenářské výzvy přečetla znovu.
Přemek je vlastně egoista, který ubližuje nejen druhým okolo sebe, ale hlavně sám sobě. Ale to si vlastně nechce připustit. Takových lidí je okolo nás velmi mnoho, bohužel.
Příběh člověka (?), lháře, intrikáře, sobce,..., který ublížil všem lidem kolem sebe.
I takoví kolem nás jsou. Ale četba přinutí i k zamyšlení sám nad sebou.
Celkem průměrná kniha autora a dost pesimistická. Jiné knihy od autora (např. Havárie nebo 2000 světelných let ) se mi líbily daleko víc.
Moje druhá knížka od tohoto spisovatele (po Havárii). Opět velmi dobře vykreslené autorovi tak dobře známé prostředí severních Čech. Román vypráví příběh a ukazuje měnící se životní postoje úspěšného architekta Přemka, který je odhodlán udělat velkou kariéru bez ohledu na všechno a všechny kolem sebe. Místo očekávaného vzestupu se však nakonec zákonitě dostavuje střemhlavý pád. Povedený a dobře napsaný román o hledání samotného smyslu života.
Od Jiřího Švejdy mám knihy moc ráda a hlavně i kvůli tomu, že píše o Litvínově, kde jsem bydlela. Známá místa vás nutí se zamyslet a jakoby jste to prožívali s hlavním představitelem příběhu. Hledání sebe sama, jak vlastně prožít ten svůj život, co naplňuje to vnitřní bytí v duši. Přemek bilancuje a hledá nějaké to místo, kde by se cítil dobře, kde hledá nějaké uplatnění ve svém životě. I když je román napsán v jiné době, je to stále aktuální téma pro každého člověka.
Zajímavá sonda do života mladého úspěšného muže, který stále hledal v životě něco jiného a hlavně lepšího. Netušil ale, že především hledá sám sebe a život si nezávisle na něm dál běží svou cestou dopředu jako zběsilý. I když román poprvé vyšel v roce 1978, řeší problém, který je i v dnešní době stále aktuální. Kdyby nám tak někdo poradil a tu správnou cestu životem ukázal! To se od nikoho nedozvíme. Každý je strůjcem svého štěstí.
Krize středního věku dopadla na Přemka se vší svou úderností – práce postrádá smysl, manželství se rozpadá, jako otec nefunguje, svou mladou přítelkyni zahrnuje stejnou měrou drahými dárky jako povýšeným chováním a lží. Navíc si vsugeruje nevyléčitelnou nemoc a ublíženecky hledí na všechno a všechny kolem sebe. Místo nového života přichází jen hlubší deziluze, osamělost a nulové vyhlídky.
Příběh muže jemuž se zdá, že jeho na první pohled bezproblémový a slušný život něco postrádá.
Tak se rozhodne využít příležitosti jež se mu nabídla a pokusit se znovu začít žít s mladou dívkou.
Předpokládá , že vše bude jiné , lepší , opravdovější , ale časem dospívá k závěru , že vše pomalu
sklouzává do stejných kolejí jako dříve......
Nejde o dobrodruha náhodného, ale životem do dobrodružství vháněného.
O mladou dívku se moc neopřel, to snad ani nečekal.
Autorovy další knížky
1986 | Havárie |
1989 | Ve vrcholu pyramidy |
1987 | Požáry a spáleniště |
1988 | Moloch |
1991 | Přejezd |
Vrátila jsem se k románu Kdybych zemřel. Román o hledání smyslu života. Téma, které je aktuální stále. A tak se čtenář mimo jiné dozví, že někdy nemusí úpěnlivě smysl života hledat. Někdy stačí chopit se příležitosti, neubližovat lidem kolem sebe a zároveň i sám sobě, využít toho, co mu život kolem něho nabízí a prostě žít. Nebo by se nám taky mohlo stát, že se budeme stále za něčím pachtit a život nám zatím proteče mezi prsty. Určitě to čtenáře donutí zamyslet se sám nad sebou a nad svým životem.