Klára a slnko
Kazuo Ishiguro
Klára je vysokointeligentný, špeciálne naprogramovaný robot, ktorého účelom je byť priateľkou a spoločníčkou dospievajúcemu dieťaťu. Vďaka výnimočným schopnostiam zo svojho miesta v obchode vnímavo pozoruje správanie zákazníkov aj bežných okoloidúcich. Skenuje, zaznamenáva, analyzuje a vyhodnocuje. Deje sa tak v blízkej budúcnosti, vo svete, kde sú technologicky nevylepšení ľudia prežitok. Jedného dňa si Kláru kúpia rodičia ťažko chorej Josie a vtedy sa Klára prvýkrát skutočne stretáva s labyrintom emócií, ktoré tvoria fascinujúci ľudský svet. Kazuo Ishiguro, držiteľ Nobelovej ceny za literatúru, prichádza s dojímavým dielom, v ktorom potvrdzuje svoje literárne majstrovstvo a žánrovo sa vracia k vynikajúcemu románu Neopúšťaj ma. Ishiguro skúma rýchlo sa meniaci moderný svet očami nezabudnuteľnej a nesmierne prívetivej detskej rozprávačky, ktorá sa zo všetkých síl snaží pochopiť lásku, život, smrť, smútok, strach či samotu.... celý text
Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: 2022 , Ikar (SK)Originální název:
Klara and the Sun, 2021
více info...
Přidat komentář
Téma knihy je velmi zajímavé a v současné době žádoucí. Způsob zpracování je ale nudný a málo promyšlený. Do četby jsem se musela nutit, očekávala jsem od knihy mnohem víc.
Pohádka o citlivé androidce a dospívající dívce vyšla i jako audiokniha. Ačkoli se britský prozaik japonského původu Kazuo Ishiguro nepočítá mezi autory fantastiky, jeho román Klára a Slunce její fanoušky pravděpodobně zaujme a ty citlivější nejspíše i dojme.
I když se odehrává (asi) v Americe, je kniha totálně japonská. Připomínám, že Japonsko miluju.
Začátek byl parádní, autor ani nevysvětluje, to je na každém soudruhovi, aby chápal. Pak to tak nějak zjaponštělo, bylo to rozvláčné, ale stále solidní 3-4 hvězdy, jsem si říkal. Konec mě nedojal, tak dám 3, jsem si říkal. Ovšem po konci následuje ještě vysvětlovací blábol od české překladatelky, a to už jsem oněměl. "Trumpovi fašisti bílé pleti", hm. Tys to holka tomu Ishigurovi u mě totálně podělala.
Pro mě nejlepší Ishiguro. Musel jsem to chvíli nechat doznít, ale na výsledku to nic nemění. Je to sci-fi, ale zároveň společenská próza. Autor zde ukazuje lidský příběh, ale ústředním bodem není člověk, nýbrž robot. Je to vcelku i trochu naivní pohádka, kterou by šlo vyprávět před spaním dětem, ale zároveň hodně sofistikovaná, co nutí člověka přemýšlet o tom, co je ještě lidské a co už ne. Samozřejmě, jako třeba u Pohřbeného obra, Ishiguro nevysvětluje spoustu věcí a nechává na čtenáři, aby si sám některé prvky příběhu domyslel a pospojoval. Tady jsem mu to zhltnul a na konci zamáčkl slzu...
Nutila jsem se pokračovatdo čtení této knihy, protože byla velmi nevýrazná a nic vás nezaujalo. Ale miloval jsem Kláru a jak moc jí na tom záleží.
Jak byste se dívali na svět, kdybyste byli vysoce inteligentní bytostí bez jakýchkoli zkušeností a s omezenou slovní zásobou? Popisovali byste ho se stejnou mírou zaujetí a zaměřením na nejmenší detaily tak, jako Klára? Vytvářeli byste si stejně jako ona náboženské mýty jako vysvětlení pro jevy, kterým (zatím) nerozumíte, právě na základě svých omezených znalostí? Já jsem jejímu stylu vyprávění ihned propadnul a právě tyto otázky mi na této velmi čtivé knize přišly nejzajímavější. I tak jsem musel ale občas knihu odložit, protože některé znaky společnosti, ve které Klára existuje (žije?), byly silně mrazivé a "creepy", možná výrazněji než ve většině známých dystopiích, a to i přes to, že byly dávkovány jen ve velmi zamlžených náznacích.
Jsem z toho nějaká rozpačitá. V knize se objevuje několik moudrých myšlenek a nápadů, ale i neskutečně rozvláčné a nezajímavé rozhovory. Do půlky jsem byla vcelku nadšená, pořád jsem čekala, co z toho vyleze, ale konec mě nijak nenadchnul ani nepřekvapil.
Názor na AI i humanoidní roboty je originální, ale naprosto mi chybí ve všem hloubka. Je to takové divné a nepravděpodobné, spousta věcí není dopovězena, hodně se naznačuje a člověk musí mít opravdu bujnou fantazii, aby si za vším něco představil. Jakoby jste sledovali film přes záclonu a se špatným zvukem. Většina lidí mi v knížce ke všemu lezla na nervy a možná ještě víc ty jejich vztahy - nevztahy.
Určitě to jednou stačilo.
Téma knihy je vysoce aktuální, protože s masivním rozvojem umělé inteligence se stále více diskutuje o tom, v čem je člověk jedinečný, co nelze sebelepšími algoritmy nahradit. Přemýšlí o tom i vypravěčka - robotka Klára. Přiznám se, že mi trvalo, než jsem se do knihy začetla, protože se neustále vynořovaly otázky, na které jsem v knize nenacházela odpoveď. Proč je Klára na jednu stranu prezentovaná jako velmi vyspělý, byť ne nejnovější, model robota, na druhou stranu má ale podivně chudou slovní zásobu a zjevně postrádá některé základní znalosti? V jaké společnosti se vlastně příběh odehrává a jakou roli v ní roboti hrají? V určitém bodě však přestaly být tyto otázky podstatné a začaly se vynořovat jiné, důležitější. Paradoxně Klára, ač umělá bytost, mi v mnohém připadala lidštější než lidské postavy, autor ji vybavil schopností empatie i schopností podstoupit oběť. Rozhodně doporučuji.
(SPOILER) Nie, nepodarilo by sa uskutočniť núdzový plán ak by liečba Josie zlyhala, pretože Klára je až príliš dokonalo naprogramovaným UP. Nie je to človek s jeho prirodzenými odchýlkami ako aj Josie, ktorá v istých chvíľach môže pripomenúť skôr vykalkulovaného robota, evolučne naprogramovaného, aby prežil v skupine (napríklad interakčné stretnutie). Klára pre mňa predstavuje dokonalý vývojový stupeň robota-humanoida z pohľadu empatie. Z pohľadu problému v knihe, Klára je takmer dokonalý alebo dokonalý, no stále stroj. Dokázal by niekto preklenúť túto prekážku? Asi nie, ako to Klára predpokladala, no možno nakoniec predsa len áno a na konci dňa sa rozdiely úplne zotrú, koniec koncov, tam ako ľudstvo smerujeme. Už Klára bola natoľko (ne?)dokonalý UP, že Slnko tu nepredstavovalo len primárny, dobíjací zdroj energie pre UP, ale dokázalo poskytnúť aj špeciálne živiny a priam niekoho vyliečiť. Neviem, či som to pochopil správne, vidím v tom otázku viery a Boha - žeby aj UP potrebovali v niečo veriť? Bolo to, čo vykonali s otcom akýsi v prenesenom zmysle náboženský rituál? Neviem, každopádne Kazuo Ishiguro je úžasný spisovateľ, to viem na isto a zatiaľ viem na isto, že žiadna umelá inteligencia nedokáže verne napodobniť jeho unikátny literárny štýl. Bohužiaľ, či Bohuvďaka? Ak toto nastane, tak to bude znak, že sme zotreli hranice medzi človekom a robotom.
Sci fi příběh vyprávěný pohledem robotky Kláry, která spadá do kategorie úpéček, která se mají starat o dospívající, aby si nepřipadali osamoceně. Jejím prostřednictvím se ocitáme ve světě v nedaleké budoucnosti, kde je život rozdělen do kast a kde si již lidé pomáhají genovými úpravami. A kdo není upraven, nemá v systému moc šancí na uplatnění. Také můžete být nahrazeni nebo odzaměstnáni. A to vše na základě výživy od Slunce. Nebo alespoň tak si to myslí Klára. Sice je dost empatická, ale to je vše na základě jejich pozorovacích schopností. Vzdělaní a informací do ní moc nenahráli. Její život se odehrává v obchodě, poté v rodině a na závěr odchází vyhasnout do Dvora. Myslím, že celý příběh je alegorie, abychom se zamysleli nad tím, čeho jsme jako lidé schopni, kam až dokážeme zajít kvůli úspěchu, co obětujeme pro dítě. A hlavně, kde se skrývá "to" co dělá člověka člověkem.
Příběh o androidech z androidova pohledu
Autor se nám snažil v tomto příběhu ukázat, jak by to asi vypadalo, kdyby androidi byli více lidmi, než jsou sami lidé
A ano, povedlo se, jen mi přijde, že Kláru možná polidštil až moc i když vemu v potaz naivita, která je přirovnatelná k dítěti
Kolem a kolem se jedná o velmi příjemné čtení, jen ten konec mi přišel trochu unahlený
Tuto knížkou jsem si přečetla na doporučení známého.
Vcelku mě překvapila. Autora jsem před tím neznala.
Líbil se mi námět i zpracování, hra s jazykem a filosofické úvahy.
Kláru jsem si oblíbila, ale některé momenty mi připadaly až moc lidské.
Myslím, že nejde o to, že by snad dostatečně složitá umělá inteligence mohla dospět k nějaké formě víry. Spíš je na tom příkladu ukázáno, jak k domnělým důsledkům z falešných příčin přicházejí lidé. Ale jinak příliš neuzavřené, mnoho nevyřešených věcí a závěr neuspokojivě nijaký.
Z této knihy jsem neskutečně nadšený. Je to kniha, která ve mě zanechala silnou citovou stopu, což se žádné knize dlouho nepodařilo.
Celý příběh je vyprávěn velmi ohleduplným, empatickým a laskavým způsobem… Jako kdyby Vám to vyprávěl někdo, kdo Vás miluje, a chce Vám co nejlépe vylíčit jeho příběh. A musím se přiznat - nestává se mi to často, ale zamiloval jsem se do hlavní postavy, Kláry.
Myslím si, že Kazuo Ishiguro má Nobelovu cenu právem, a že tuto knihu by si měl přečíst každý.
Vysoký Ishigurův standard... ale z mého pohledu nikoli jeho top. Nic tomu nevytýkám, prostě mne to nevtáhlo tak jako třeba Soumrak dne nebo Neopouštěj mě.
AUDIOKNIHA
Příjemně namluvená, musím dodat.
Né, tohle mi opravdu moc nesedlo. Začátek dobrý, zajímavý námět.. ale jak už je psáno pode mnou, linka se Sluncem byla divná. Ta mi tam nesedla.. kniha mě prostě nechytla tam, kde měla.
Úpéčko Klára se nijak nevyvíjela, negradovalo to, měla spíš dětinské myšlení. Co se týče Josie, vůbec jsem nebyla schopná určit její věk. A dospělí byli podle mě snad všichni blázni.
Nebavilo mne to.
Ishiguro si ako hlavný námet knihy vybral život s ROBOTOM - úpečkom. Klára ako robot čaká v predajni že si ju niekto kúpi. Prichádza mladá dievčina so svojou matkou, ktorá je chorá, no na prvý pohľad si Kláru zamiluje. Odnáša si ju domov. Klára jej pomáha, je s ňou...
Kniha je písaná zo strany robota, opisuje čo všetko zažíva, ako sa na svet pozerá...
Je to sci-fi čítanie, no ničím zvláštnym ma to nezasiahlo, čakal som nejaké väčšie zvraty, gradáciu ale nič sa nedostavilo.
Chápu, že Ishigurův zájem směřuje na roboty, ale pro mě prostě nefunguje, že je až moc polidšťuje. Strach? Radost? Vlastní myšlenky, záměry, pověry?
Líp by fungovalo, kdyby šlo např. o nějakou mimozemšťanku. Ano, to Klářino smýšlení je exotické, a tak by se mi to hodilo na nějakou ne-lidskou bytost, ale pořád na bytost, nikoli na stroj.
Kromě toho je to ale moc pěkná knížka, dobré náznaky toho, jak vlastně vypadá svět a jakými otázkami se zabývá, byť to zůstává jen v pozadí děje.
Josiini rodiče - a vlastně všichni ostatní dospělí v knize - jsou magoři, ale i to mě vlastně docela bavilo.
Kniha na mě patrně nezapůsobila tak silně a tak dojemně, jako si snad autor přál, ale to je tím, že jsem vůči umělé inteligenci skeptičtější než většina lidí. Takže dávám pořád dobré 4 hvězdičky.
Kniha za mě otevírá spoustu zajímavých témat a pohledů, neoslovila mě ale linka se Sluncem. Přišla mi naivní a neuvěřitelná.
Autorovy další knížky
2018 | Neopouštěj mě |
2017 | Pohřbený obr |
2010 | Soumrak dne |
2022 | Klára a Slunce |
2019 | Vybledlá krajina s kopci |
Naprosto skvělá kniha. Jde o sci-fi, které se odehrává v době nepříliš vzdálené. V době, kdy jsou dětem kupováni androidi zvaní úpéčka. Tito androidi děti hlídají, hrají si s nimi, jsou velmi učenliví a konají v nejlepším zájmu dětí. Jednou z těchto androidek je právě hlavní postava knihy Klára. Klára funguje na solární pohon, což způsobuje, že má ke Slunci až náboženský vztah - odtud název knihy.
Klářinou paní je vážně nemocná dívka Josie, kterou se Klára pokusí zachránit,
čímž se ovšem dostane do konfliktu s lidským uvažováním a někdy i morálkou a představami rodičů o tom, co je pro jejich dcerku nejlepší.
Kazuo Ishiguro se touto knihou vytáhl a po geniálním Pohřbeném obru opět dokázal, že vskutku patří k nejlepším autorům dneška.