Kříďák

Kříďák
https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/390150/bmid_kridak-hrk-390150.jpg 4 2924 2924

Všichni máme tajemství. Před některými utíkáme, ale ona si nás najdou. A některé hry končí vždycky stejně… Mysteriózní thriller Kříďák je tu – a nedá se před ním utéct. Cítíte to v lese, ve škole i na hřišti, cítíte to v domech a v lunaparku. Cítíte to na většině míst v malém městečku Anderbury… strach, že vás někdo nebo něco sleduje. Začalo to na pouti roku 1986, kdy se stala ta nehoda. Toho dne potkal dvanáctiletý Eddie pana Hallorana – pana Křídu. Ten přivedl Eddieho na myšlenku nevinné hry pro něj a partu jeho přátel: za pomoci křídových kreseb si mohli nechávat vzkazy. Byla to docela zábava – dokud je křídoví panáčci nedovedli k tělu. Mrtvému dívčímu tělu, rozřezanému na kousky. Tahle událost se jim nesmazatelně vryla do nočních můr. A třicet let poté najdou v dopisních schránkách záhadnou obálku – s panáčkem a kusem křídy. Strašáci z dětských let totiž možná stále dokážou zabíjet.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Kalibr

The Chalk Man , 2018

Sweetkisses
26.02.2019 2 z 5

Nějak mě netáhne :/

Pdede
25.02.2019 4 z 5

Napínavý příběh až do konce.

Olous1
24.02.2019 2 z 5

Knihu jsem si půjčila od kamarádky z práce, co napsat...vůbec jsem se nemohla začíst,strašně překombinované.Bohužel tento styl psaní není můj šálek kávy. Škoda.

povi
24.02.2019 5 z 5

Zezacatku mi trochu trvalo se zacist,ale pak uz mel dej spad,jak tu je psano nize-inspirace Kingem je ocividna,naznaky ITa,Srdci v Atlantide,Rbitova zviratek a dalsich,ale nevadilo mi to,pribeh mel hlavu a patu a konec byl famozni,necekala jsem to.Super;-)

Plaknel
24.02.2019 5 z 5

Knihu si přál můj syn. Začal ji číst on a líbí se mu.
Já jsem byla také spokojená. Prolínání minulosti a současnosti mi nevadilo. Vraha jsem tak trochu tušila. Jen ta hlava mě překvapila.

veronika8042
24.02.2019 3 z 5

Kniha se dobře četla. Prolínání současnosti s minulostí mě nutilo čím dál více číst. Přečtena jedním dechem. Velmi oceňuji výborný nápad psani vzkazů pomocí krid.

Danka1975
24.02.2019 4 z 5

Takže úplný souhlas s Val níže! :-). vnímala jsem to stejně. Kinga jsem četla jako náctiletá a fakt jsem se tak nějak bála, že jsem ho odložila (a historie se vrací, vrhla se na něj teď moje dcera, jakože na čtení Kinga :-)))

Kříďák se mi líbil, i když jsem bojovala s boomem, že na mě koukal ve všech knihkupectvích :-), ale byly poukázky od Vánoc, tak jsem ho pokoupila :-).. .a fakt milé překvapení!!!!
Svižnost psaní, popisnost, jakou autorka zvolila byla za mě super. Stejně tak i humor, vžití se do náctiletých kluků a pak můžů zvládla na jedničku. Knížka nabírala na grádech od začátku ke konci, což mám ráda a tak to má být! :-).. Jestli to bylo tak překombinované, no stalo se, ale určitě to na kvalitě neubýrá. Poslední stránka mě dostala, to jsem fakt nečekala, překvapila a účel byl splněn!!!

Knihu doporučuji a určitě si od autorky něco ráda zase přečtu.

weberda

Přečteno jedním dechem,doporučuji.

esterkucerova
23.02.2019 3 z 5

Na to, že je to autorčina prvotina dobrý, ALE..
Napětí a kvalita směrem ke konci knihy bohužel spíše upadá než roste.
Snaha zřejmě co nejvíce šokovat vyústila jen v naprosto zbytečnou překombinovanost, trochu ve stylu vraždy v orient expresu, neb ať hodí kamenem, kdo je bez viny žejo.
Palec nahoru snad jen za zajímavé prolínání minulosti se současností, které ne vždy funguje jak by mělo, naštěstí tady jo. Pasáže, kdy Eddie popisuje svoje dětství jsou velmi autentické.
Neurazí, nenadchne - znovu si kříďáka určitě nepřečtu.
3/5*

Monni
23.02.2019 3 z 5

Tohle už si asi nepřečtu. Kiha byla za mě taková nic moc. Do cca strany 70 mě to nejak extra nebavilo a nevím od jaké časti jsem tušila kdo to byl i když se to na konci autorka snažila zmást. Postava Eddieho mi nijak extra nesedla. Přišla mi hodně zmatená. Nejvíc se mi asi líbilo střdání kapitol z minulosti a současnosti. Jina mě příběh nijak extra nezaujal. Prostě asi průměr. Nic moc extra děsivého mi tam neřišlo. Rozhodně jsem čekala víc.

Disinka
23.02.2019 5 z 5

Tak toto byla naprosro libova knizka ;-) navnadila a zaujala me hned pevnimi strankami a cetla jsem pomalu jednim dechem, jesnoduchy dej i zapletka ale tak dobre napsane ze jsem se skoro nemohla odtrhnout ;-)

dencazrnu
22.02.2019 5 z 5

Velmi čtivý a poutavý příběh. Já jsem žádnou knihu od Kinga nečetla, tak že mi nevadí, že autor "něco kopíruje nebo vykrádá". Přečteno jsem měla rychle, místy jsem se i bála :) Občas jsem se ztrácela v postavách, jelikož chvíli mají normální jména, chvíli přezdívky :) Na konci přišel zajímavý zvrat a závěrečné strany se mnou hezky zamávaly. Doufám, že se autor pustí i do dalších děl :)

zpevSusannah
22.02.2019 4 z 5

Pokud přivřu obě oči na malinkatou štěrbinu a budu dělat, že jsem tu neviděla vykrádání charakterů Kingových postav z knihy TO (a že mě to ze začátku dost iritovalo), tak musím uznat, že zase tak zlé to nebylo.
Nápad s křídovými postavičkami byl zajímavý a měl obrovský potenciál, i když zde byl využit jen z části. Škoda.
Kniha však měla dobrý spád a nutně jsem potřebovala neustále vědět, co bude na další a další stránce. Což je za mě velké plus.
A závěr? Hmmm, vůbec nebyl špatný :-).. Určitě stálo za to si počkat na poslední list.

bafuskyBaf
22.02.2019 1 z 5

Já nevím tohle mi absolutně nesedlo. Děj nic moc a děsivý mi to teda nepřišlo.

legally-blonde
20.02.2019 3 z 5

Chvilkama jsem se ztrácela v ději a asi i v postavách, příliš mnoho "ujetých" lidí.
Přečteno poměrně rychle, chcete znát jako to dopadne.
Asi jsem čekala něco temnějšího.

lussyrei
20.02.2019 4 z 5

Velmi pěkně vtahuje do děje prolínání dvou časových období a také náznaky toho, co se stane. Jelikož jsem ji četla na chatě v lese, musím říct, že tam pro mě byly úseky, kdy jsem se fakt bála :-)

preciousek
20.02.2019 3 z 5

Další knížka co je označená logem BESTSELLER a jak jsem se přesvědčila, ty jsou prostě nic moc... jako knížka se četla dobře, za pár dní jsem ji měla přečtenou, ale nemůžu říct WOW... bohužel. Čekala jsem víc...

HDosoudilová
19.02.2019 3 z 5

Tak z této knihy jsem fakt zmatená... dlouho jsem se v ději i v postavách ztrácela a ani mě tento originální příběh moc nebavil. A přítom mě anotace dost nalákala... Vlastně až posledních cca 50 stran mě fakt bavilo a konec mě upřímně fakt dostal. Ale rozhodně nemám potřebu knihu vlastnit (snad jen kvůli té obálce).

Yogi
19.02.2019 4 z 5

Popravdě pořád nevím, jaký pocity ve mně tahle kniha vyvolala. Zaprvý - nepřišlo mi to moc jako thriller, no, a ani jako detektivka. Spíš jako vyprávění o jednom dost zkaženym městečku - a takovejch je habaděj. Prostě se pár věcí nepovedlo a několik lidí na to doplatilo. Žádnej velkej zázrak, už vůbec ne žádnej velkej horor.
Jestli autorka obšlehla "To"? Netuším, jelikož Kinga nečtu. Ani jsem neviděla film (jak ten starší, tak ten novej). Já spíš říkám, že to má takovej stranger-thingovskej hipster nádech.
Pořád moc nechápu název - jestli je to dělaný jen na oko, nebo aby to mělo styl, aby se to dobře pamatovalo, nebo proto, že z Kříďáka se nakonec vyklube někdo trochu jinej, než si člověk zprvu myslí, a to má bejt právě ta pointa? Nápad s křídovými panáčky je fajn, ale přišlo mi, že byl až tak jako na pozadí - podle anotace jsem čekala, že tam budou hrát ještě trochu jinačí roli. Nějakou zrůdnější, výhružnější - jako pomerančový jadérka.
Ale vlastně se mi ta knížka stejně líbila. Odsejpala jak hodinky - přečetla jsem jí během jednoho dne a hltala až dlouho do noci, i když jsem měla ráno brzo vstávat - jen abych věděla, jak to skončí. Takže účel to asi splnilo a to se počítá.
Vraha jsem odhadovala už od poloviny knihy, ne-li dřív - vyčuhuje tam jak... no, jak hlava z listí. (:D) Ale i přes to, že tahle část vyprávění byla víceméně jasná, mě autorka dokázala udržet v napětí. Nejspíš proto, že se jednalo o jeden z mnoha dílků skládanky. To, jak se ty osudy lidí v městečku Anderbury propletly, mi připadalo docela zajímavý. Takovej butterfly effect trošku, no.
Jasně, že je to jen další počin ze zástupu spotřební literatury. Ale proč ne. Nelogičností tam pár najdete, co už naděláte. Na tu pátou hvězdu to není, ale 4* jsou asi akorát.
A shrnutí? Pokud máte zrovna dlouhou chvíli, klidně se do toho dejte. Rozhodně kniha ze sorty těch lepších "světovejch bestsellerů".

blonďatá.luc
19.02.2019 3 z 5

Řekla bych takový trochu lepší průměr (takže ideálně 3,5*/5*). Děj svižně utíkal, pořád se něco dělo - což mám většinou ráda, ale v tomto případě to bylo až na škodu. Žádná postava mi nebyla sympatická a ten konec? Přišlo mi to až moc překombinované. Mé sympatie si ovšem získal prvotní nápad (křídoví panáčci) a taky prolínání časových rovin.