Kříďák

Kříďák
https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/390150/bmid_kridak-hrk-390150.jpg 4 2924 2924

Všichni máme tajemství. Před některými utíkáme, ale ona si nás najdou. A některé hry končí vždycky stejně… Mysteriózní thriller Kříďák je tu – a nedá se před ním utéct. Cítíte to v lese, ve škole i na hřišti, cítíte to v domech a v lunaparku. Cítíte to na většině míst v malém městečku Anderbury… strach, že vás někdo nebo něco sleduje. Začalo to na pouti roku 1986, kdy se stala ta nehoda. Toho dne potkal dvanáctiletý Eddie pana Hallorana – pana Křídu. Ten přivedl Eddieho na myšlenku nevinné hry pro něj a partu jeho přátel: za pomoci křídových kreseb si mohli nechávat vzkazy. Byla to docela zábava – dokud je křídoví panáčci nedovedli k tělu. Mrtvému dívčímu tělu, rozřezanému na kousky. Tahle událost se jim nesmazatelně vryla do nočních můr. A třicet let poté najdou v dopisních schránkách záhadnou obálku – s panáčkem a kusem křídy. Strašáci z dětských let totiž možná stále dokážou zabíjet.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Kalibr

The Chalk Man , 2018

Sudin
18.02.2019 3 z 5

Kniha nebyla špatná četla se dobře, ale jaksi jsem postrádal zásadní prvek pro detektivku a to je napětí. Ve finále mi bylo úplně jedno kdo to udělal. Za týden už nebudu o knize vědět.

PetK
17.02.2019 3 z 5

Od začátku mě to bavilo. Svižné, civilní vyprávění s trochou humoru (lehce mi to připomnělo Temné lesy H. Cobena), slušně propracovaný příběh od minulosti až do současnosti. O odvaze a slabošství, o vině a tajemstvích až za hrob normálního života.
A pak... konec. Jakože cože? Abych nespoilerovala, můžu jen říct, že mi v podstatě "rozbil" celou zápletku a teď přemýšlím, jak to vlastně bylo, kdy se co stalo... On ten konec sice v návaznosti příběhu asi dává smysl, ale na druhou stranu popírá spoustu věcí, které se v knížce staly. Nebo jsem jen prostě něco nepochopila, nedávala pozor...? Jsem z toho rozpačitá a nevím, co si o tom mám myslet. Jinak mě to celé bavilo, o tom žádná. Zkrátka jen ten konec mě nějak minul nebo co. A štve mě to. :-)

Simy
17.02.2019 4 z 5

Přečteno těsně před knihou od Kinga, kterého zde dávají hodně za vzor. Musím říct že určitou podobu jsem tam viděl, kniha ale má svoji originalitu a mě se líbila. Pěkné počtení.

Omnis
17.02.2019 2 z 5

Skvělý rozjezd bohužel zazdí velmi předvídatelné finále.

caroline.aiko
17.02.2019 5 z 5

Kříďáka jsem přečetla za pár dní, protože když jsem začala číst, nedalo se přestat. Příběh je psán po kapitolách z tohož je jedna v přítomnosti a další v minulosti, podle mě se tím dobře orientuje v příběhu a taky to tomu dodává tajemné napětí. Četla se dobře a rychle, a lehce se do ní dalo začíst a ztratit pojem o čase. Závěr příběhu mě zaskočil, ale nevím jestli v dobrém nebo špatném, ale určitě to bylo nečekané. Za mně je to určitě dobrý detektivní napínavý příběh a musím se přiznat že mi v nějakých chvílích naskočila husí kůže.

Lavender756
16.02.2019 2 z 5

Jak se může tak krátká kniha tak neskutečně vléct. Ztráta času. Chuť do čtení jsem měla necelých 100 stran. Dal jen tlachy o ničem. Nezajímavé, nezábavne a co je nejhorší, ani trochu napínavé, natož strach nahánějící. Vzato letem světem a o nic jsem nepřišla.

czokies
15.02.2019 3 z 5

3,5*
Predem rikam, ze zadnou postavu jsem si nijak neoblibila, protoze vsechny jsou docela nesympaticke. To mi ale u tehle knizky vyjimecne nevadilo! Je napinava, prijemne ponura, misty sokujici a nechutna, ale s ponaucenim. Do samotneho konce jsem nemela tuseni jak to cele je.
Pokud o knizce premyslite, zkuste ji! Neni tak dobra jako muj oblibenej Sberatel motylu, ale jsem rada, ze ji mam v knihovne.

hurwajz
14.02.2019 4 z 5

Rychle to čtení odsejpalo....ale nebylo to už moc překombinované?....ke konci jsem se párkrát v čtení musel zastavit a zrekapitulovat, kdo co všechno vlastně udělal.
Jinak přeskování v době tam a zpátky mě baví. U některých hlášek jsem se i posmál, ale celkově to bylo takové.....nějaké.....nevím.
....."Tajemství jsou jako prdel. Každej ji má. Někdo jí má akorát špinavější než ostatní"...

Sopranist
14.02.2019 4 z 5

Kříďák, kříďák, kříďák. Musím přiznat, že jsem tuhle knížku četla s potěšením. Způsob, jakým je příběh zamotáván a zase rozmotáván, mě opravdu dostal. Jako klubko, ve kterém se všechny události vzájemně ovlivňují, a na nikom nezůstane nit suchá. Skvělá práce s postavami. Některé zápletky bylo možné předvídat, ale to úplně vyvážila práce s atmosférou. Na několika místech jsem byla dokonce šokována, což mě vždycky potěší. Doporučuji nečíst poslední stránku jako první.

aalma
14.02.2019 3 z 5

Popravdě jsem od knihy čekala mnohem více.Do poloviny jsem měla pocit, ze čtu Bylo nás pět a stále mi naskakovala podobnost s Kingovým To.

sassenkka
14.02.2019 5 z 5

Tohle tedy byla jízda. Neměla jsem vlastně žádná očekávání, protože jsem četla nadšené i zklamané recenze. Ale po pár odstavcích jsem věděla, že tohle bude dobrý. Začetla jsem se okamžitě, vlastně mi přišlo, že se to četlo úplně samo. Tak dobře a příjemně napsané to bylo.
Co se příběhu týče, přišel mi zajímavý, střídání vypravování z dětství a z dospělosti bylo fajn, krásně se to doplňovalo. Bylo to napínavé, místy děsivé a nechutné a bavilo mě to. Četla jsem nějaké přirovnávání k tvorbě Kinga, já jsem od něj ještě nečetla nic, ale přiznávám, že jsem si u Kříďáka velmi často vybavila film TO. Ale to asi hlavně proto, že jsem ho viděla celkem nedávno.
Takže za mě Kříďák pecka! Super obálka, super obsah.

Bee240
13.02.2019 5 z 5

Ze začátku jsem si říkala že se tam nic moc neděje ale autorka mě držela i přes absenci větších akcí stále napjatou. Bylo to tajemné a trochu divné. Eddie se mi líbil už od začátku a popis postav který je opravdu detailní je skvělí. Na mě to fungovalo a to že jsem se mohla s postavami tolik seznámit se mi líbilo. Samotný příběh je propojení dvou dějových linek a obě se mi líbily. Z pana učitele Hallorana mi trochu naskakovala husí kůže hlavně při jeho popisu. Takže má rada je překonat počáteční pocit že se tam nic neděje a na konci to krásně vše zapadne do sebe a konec ten byl docela mazec.

Evišťátko
13.02.2019 5 z 5

Od knížky jsem nečekala nic. Prostě jsem si ji půjčila ,protože se mi líbila anotace a já si říkala,mohlo by to být zajímavé. A bylo ! A bylo to napínavé, tajemné, čtivé. Děj popisovaný z pohledu dítěte a dospělého příběhu dodávalo šmrnc. Kinga jsem párkrát četla a je fakt mistr hororů. A Kříďák vůbec není špatný. Na druhé straně nikdo nebude jako King a nikdo nikdy nebude C.J.Tudor.

vnimat_Krasu
13.02.2019 4 z 5

Debilní konce u knížek se zlatou pečetí čekám tak nějak už ze zvyku.
U Kříďáka mě to ale mrzí, páč se čte sám, Eddie je sympoš a na autorovi je znát, že si Tělo od Kinga přečetl minimálně pětatřicetkrát.
Za to parádní tempo a prima postavy proto doporučuju.
Ale taky doporučuju se do toho v průběhu čtení moc nezamilovat.

bookcase
12.02.2019 5 z 5

Mně se to líbilo hodně. Hned od počátku tísnivá atmosféra, všichni divní, a taky ten konec. Ale Kinga mi to nepřipomínalo.

Skippi16
12.02.2019 5 z 5

Skvělá kniha, nemohla jsem se od ní odtrhnout. Opravdu velmi čtivá a do konce nevíte kdo to vlasně udělal

Janule809
12.02.2019 2 z 5

Popravdě jsem se na knihu moc těšila, ale dočíst ji byla hrůza. .vůbec mě to nebavilo, strašné zklamaní !!

roman9276
12.02.2019 4 z 5

Když jsem přečetl prvních 50 stran, tak jsem byl úplně nadšenej. Protože ty brďo yes, zase něco úchylnýho a pořádně ujetýho. Jenže potom radost postupně ubývala a ta mrazivá atmoška děje se začala pomalu vytrácet. Ale jako dobrý, četlo se to rychle. A poslední asi 3 strany luxus! To mě autorka docela rozbila. A jako názory, že vykradla Kinga a jeho To? To fakt nechápu jak. Protože tam je parta dětí a nějaká mrtvola? Nebo, že se skáče z minulosti do přítomnosti? To už je dneska dost obvyklý. A ještě teda ano, nálepka bestseller neznamená záruku dobrý knihy, ale asi na tom něco bude, když to kupuje tolik lidí. Takže názory, že nědo cíleně nekupuje bestsellery. So what?? To mi tady v komentářích přijde dost zbytečný.

Val
12.02.2019 5 z 5

Takže - nečetla jsem TO . Nečetla jsem vlastně žádného Kinga, protože se mi jeho kniha dostala do ruky v docela mladém věku ... a já se bála. Celé ty roky se prostě bojím číst Kinga :-) Každopádně v souvislosti s touto knihou to je pro mě zřejmě dobře. Líbilo se mi to moc. Velice napínavé, velice čtivé. V knize není mnoho sympatických postav. K většině si vztah nevytvoříte, ale myslím, že je to svým způsobem záměr. Ke konci knihy to do sebe krásně a překvapivě zapadne . Jako puzzle :-) A úplný konec ? No ..... nic není přece takové, jak se na první pohled zdá být ... PS : Asi se do toho Kinga přeci jen pustím . Už jsem velká holka .

Janina94
11.02.2019 3 z 5

Všude se o ní mluví, všude se o ní píše.. tak jsem byla pod nátlakem, a knížku si koupila. Čekala jsem, že to bude trhák, že budu naprosto unešená, ale zas taková "sláva" jak z toho všichni dělají to není. Na prvních cca 50ti stránkách jsem si říkala, co to sakra je, občas se mi stalo, že jsem nechápala souvětí, musela jsem si větu přečíst 5x, a ani tak mi to nedávalo smysl.. pak zase chvíli dobrý, ale co ten konec? Asi jak jsem od toho čekala hodně, tak nakonec velké zklamání :(