Kriedové správy

Kriedové správy
https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/366897/bmid_kriedove-spravy-faQ-366897.jpg 4 2977 2977

V roku 1986 sú Eddie a jeho priatelia ešte iba chlapci na prahu dospievania. Dni trávia bicyklovaním okolo svojej ospalej anglickej dedinky a vymýšľaním vzrušujúcich hier. Keď kamarát Gav dostane na dvanáste narodeniny vedierko plné kried, po prvých rozpakoch ich darček nadchne. Na dohovorených miestach si kreslia kriedou panáčiky, svoj tajný kód obsahujúci správy, ktorým rozumejú iba oni. Potom ich však jeden tajomný kriedový panáčik privedie rovno k rozštvrtenému telu a tým sa ich životy navždy zmenia. V roku 2016 je Eddie už dospelý, trochu osamelý muž a myslí si, že s deprimujúcimi zážitkami z minulosti sa vyrovnal. Nečakane však dostane list, ktorý obsahuje kresbu jediného kriedového panáčika. Keď sa ukáže, že rovnakú správu dostali aj jeho priatelia, všetci to považujú za hlúpy žart... kým jedného z nich nenájdu mŕtveho. Vtedy si Eddie uvedomí, že zachrániť sa znamená konečne zistiť, čo sa naozaj pred mnohými rokmi stalo.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Ikar (SK)

The Chalk Man, 2018

Monni
23.02.2019 3 z 5

Tohle už si asi nepřečtu. Kiha byla za mě taková nic moc. Do cca strany 70 mě to nejak extra nebavilo a nevím od jaké časti jsem tušila kdo to byl i když se to na konci autorka snažila zmást. Postava Eddieho mi nijak extra nesedla. Přišla mi hodně zmatená. Nejvíc se mi asi líbilo střdání kapitol z minulosti a současnosti. Jina mě příběh nijak extra nezaujal. Prostě asi průměr. Nic moc extra děsivého mi tam neřišlo. Rozhodně jsem čekala víc.

Disinka
23.02.2019 5 z 5

Tak toto byla naprosro libova knizka ;-) navnadila a zaujala me hned pevnimi strankami a cetla jsem pomalu jednim dechem, jesnoduchy dej i zapletka ale tak dobre napsane ze jsem se skoro nemohla odtrhnout ;-)

dencazrnu
22.02.2019 5 z 5

Velmi čtivý a poutavý příběh. Já jsem žádnou knihu od Kinga nečetla, tak že mi nevadí, že autor "něco kopíruje nebo vykrádá". Přečteno jsem měla rychle, místy jsem se i bála :) Občas jsem se ztrácela v postavách, jelikož chvíli mají normální jména, chvíli přezdívky :) Na konci přišel zajímavý zvrat a závěrečné strany se mnou hezky zamávaly. Doufám, že se autor pustí i do dalších děl :)

zpevSusannah
22.02.2019 4 z 5

Pokud přivřu obě oči na malinkatou štěrbinu a budu dělat, že jsem tu neviděla vykrádání charakterů Kingových postav z knihy TO (a že mě to ze začátku dost iritovalo), tak musím uznat, že zase tak zlé to nebylo.
Nápad s křídovými postavičkami byl zajímavý a měl obrovský potenciál, i když zde byl využit jen z části. Škoda.
Kniha však měla dobrý spád a nutně jsem potřebovala neustále vědět, co bude na další a další stránce. Což je za mě velké plus.
A závěr? Hmmm, vůbec nebyl špatný :-).. Určitě stálo za to si počkat na poslední list.

bafuskyBaf
22.02.2019 1 z 5

Já nevím tohle mi absolutně nesedlo. Děj nic moc a děsivý mi to teda nepřišlo.

legally-blonde
20.02.2019 3 z 5

Chvilkama jsem se ztrácela v ději a asi i v postavách, příliš mnoho "ujetých" lidí.
Přečteno poměrně rychle, chcete znát jako to dopadne.
Asi jsem čekala něco temnějšího.

lussyrei
20.02.2019 4 z 5

Velmi pěkně vtahuje do děje prolínání dvou časových období a také náznaky toho, co se stane. Jelikož jsem ji četla na chatě v lese, musím říct, že tam pro mě byly úseky, kdy jsem se fakt bála :-)

preciousek
20.02.2019 3 z 5

Další knížka co je označená logem BESTSELLER a jak jsem se přesvědčila, ty jsou prostě nic moc... jako knížka se četla dobře, za pár dní jsem ji měla přečtenou, ale nemůžu říct WOW... bohužel. Čekala jsem víc...

HDosoudilová
19.02.2019 3 z 5

Tak z této knihy jsem fakt zmatená... dlouho jsem se v ději i v postavách ztrácela a ani mě tento originální příběh moc nebavil. A přítom mě anotace dost nalákala... Vlastně až posledních cca 50 stran mě fakt bavilo a konec mě upřímně fakt dostal. Ale rozhodně nemám potřebu knihu vlastnit (snad jen kvůli té obálce).

Yogi
19.02.2019 4 z 5

Popravdě pořád nevím, jaký pocity ve mně tahle kniha vyvolala. Zaprvý - nepřišlo mi to moc jako thriller, no, a ani jako detektivka. Spíš jako vyprávění o jednom dost zkaženym městečku - a takovejch je habaděj. Prostě se pár věcí nepovedlo a několik lidí na to doplatilo. Žádnej velkej zázrak, už vůbec ne žádnej velkej horor.
Jestli autorka obšlehla "To"? Netuším, jelikož Kinga nečtu. Ani jsem neviděla film (jak ten starší, tak ten novej). Já spíš říkám, že to má takovej stranger-thingovskej hipster nádech.
Pořád moc nechápu název - jestli je to dělaný jen na oko, nebo aby to mělo styl, aby se to dobře pamatovalo, nebo proto, že z Kříďáka se nakonec vyklube někdo trochu jinej, než si člověk zprvu myslí, a to má bejt právě ta pointa? Nápad s křídovými panáčky je fajn, ale přišlo mi, že byl až tak jako na pozadí - podle anotace jsem čekala, že tam budou hrát ještě trochu jinačí roli. Nějakou zrůdnější, výhružnější - jako pomerančový jadérka.
Ale vlastně se mi ta knížka stejně líbila. Odsejpala jak hodinky - přečetla jsem jí během jednoho dne a hltala až dlouho do noci, i když jsem měla ráno brzo vstávat - jen abych věděla, jak to skončí. Takže účel to asi splnilo a to se počítá.
Vraha jsem odhadovala už od poloviny knihy, ne-li dřív - vyčuhuje tam jak... no, jak hlava z listí. (:D) Ale i přes to, že tahle část vyprávění byla víceméně jasná, mě autorka dokázala udržet v napětí. Nejspíš proto, že se jednalo o jeden z mnoha dílků skládanky. To, jak se ty osudy lidí v městečku Anderbury propletly, mi připadalo docela zajímavý. Takovej butterfly effect trošku, no.
Jasně, že je to jen další počin ze zástupu spotřební literatury. Ale proč ne. Nelogičností tam pár najdete, co už naděláte. Na tu pátou hvězdu to není, ale 4* jsou asi akorát.
A shrnutí? Pokud máte zrovna dlouhou chvíli, klidně se do toho dejte. Rozhodně kniha ze sorty těch lepších "světovejch bestsellerů".

blonďatá.luc
19.02.2019 3 z 5

Řekla bych takový trochu lepší průměr (takže ideálně 3,5*/5*). Děj svižně utíkal, pořád se něco dělo - což mám většinou ráda, ale v tomto případě to bylo až na škodu. Žádná postava mi nebyla sympatická a ten konec? Přišlo mi to až moc překombinované. Mé sympatie si ovšem získal prvotní nápad (křídoví panáčci) a taky prolínání časových rovin.

Sudin
18.02.2019 3 z 5

Kniha nebyla špatná četla se dobře, ale jaksi jsem postrádal zásadní prvek pro detektivku a to je napětí. Ve finále mi bylo úplně jedno kdo to udělal. Za týden už nebudu o knize vědět.

PetK
17.02.2019 3 z 5

Od začátku mě to bavilo. Svižné, civilní vyprávění s trochou humoru (lehce mi to připomnělo Temné lesy H. Cobena), slušně propracovaný příběh od minulosti až do současnosti. O odvaze a slabošství, o vině a tajemstvích až za hrob normálního života.
A pak... konec. Jakože cože? Abych nespoilerovala, můžu jen říct, že mi v podstatě "rozbil" celou zápletku a teď přemýšlím, jak to vlastně bylo, kdy se co stalo... On ten konec sice v návaznosti příběhu asi dává smysl, ale na druhou stranu popírá spoustu věcí, které se v knížce staly. Nebo jsem jen prostě něco nepochopila, nedávala pozor...? Jsem z toho rozpačitá a nevím, co si o tom mám myslet. Jinak mě to celé bavilo, o tom žádná. Zkrátka jen ten konec mě nějak minul nebo co. A štve mě to. :-)

Simy
17.02.2019 4 z 5

Přečteno těsně před knihou od Kinga, kterého zde dávají hodně za vzor. Musím říct že určitou podobu jsem tam viděl, kniha ale má svoji originalitu a mě se líbila. Pěkné počtení.

Omnis
17.02.2019 2 z 5

Skvělý rozjezd bohužel zazdí velmi předvídatelné finále.

caroline.aiko
17.02.2019 5 z 5

Kříďáka jsem přečetla za pár dní, protože když jsem začala číst, nedalo se přestat. Příběh je psán po kapitolách z tohož je jedna v přítomnosti a další v minulosti, podle mě se tím dobře orientuje v příběhu a taky to tomu dodává tajemné napětí. Četla se dobře a rychle, a lehce se do ní dalo začíst a ztratit pojem o čase. Závěr příběhu mě zaskočil, ale nevím jestli v dobrém nebo špatném, ale určitě to bylo nečekané. Za mně je to určitě dobrý detektivní napínavý příběh a musím se přiznat že mi v nějakých chvílích naskočila husí kůže.

Lavender756
16.02.2019 2 z 5

Jak se může tak krátká kniha tak neskutečně vléct. Ztráta času. Chuť do čtení jsem měla necelých 100 stran. Dal jen tlachy o ničem. Nezajímavé, nezábavne a co je nejhorší, ani trochu napínavé, natož strach nahánějící. Vzato letem světem a o nic jsem nepřišla.

czokies
15.02.2019 3 z 5

3,5*
Predem rikam, ze zadnou postavu jsem si nijak neoblibila, protoze vsechny jsou docela nesympaticke. To mi ale u tehle knizky vyjimecne nevadilo! Je napinava, prijemne ponura, misty sokujici a nechutna, ale s ponaucenim. Do samotneho konce jsem nemela tuseni jak to cele je.
Pokud o knizce premyslite, zkuste ji! Neni tak dobra jako muj oblibenej Sberatel motylu, ale jsem rada, ze ji mam v knihovne.

hurwajz
14.02.2019 4 z 5

Rychle to čtení odsejpalo....ale nebylo to už moc překombinované?....ke konci jsem se párkrát v čtení musel zastavit a zrekapitulovat, kdo co všechno vlastně udělal.
Jinak přeskování v době tam a zpátky mě baví. U některých hlášek jsem se i posmál, ale celkově to bylo takové.....nějaké.....nevím.
....."Tajemství jsou jako prdel. Každej ji má. Někdo jí má akorát špinavější než ostatní"...

Sopranist
14.02.2019 4 z 5

Kříďák, kříďák, kříďák. Musím přiznat, že jsem tuhle knížku četla s potěšením. Způsob, jakým je příběh zamotáván a zase rozmotáván, mě opravdu dostal. Jako klubko, ve kterém se všechny události vzájemně ovlivňují, a na nikom nezůstane nit suchá. Skvělá práce s postavami. Některé zápletky bylo možné předvídat, ale to úplně vyvážila práce s atmosférou. Na několika místech jsem byla dokonce šokována, což mě vždycky potěší. Doporučuji nečíst poslední stránku jako první.