Kriedové správy

Kriedové správy
https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/366897/bmid_kriedove-spravy-faQ-366897.jpg 4 2977 2977

V roku 1986 sú Eddie a jeho priatelia ešte iba chlapci na prahu dospievania. Dni trávia bicyklovaním okolo svojej ospalej anglickej dedinky a vymýšľaním vzrušujúcich hier. Keď kamarát Gav dostane na dvanáste narodeniny vedierko plné kried, po prvých rozpakoch ich darček nadchne. Na dohovorených miestach si kreslia kriedou panáčiky, svoj tajný kód obsahujúci správy, ktorým rozumejú iba oni. Potom ich však jeden tajomný kriedový panáčik privedie rovno k rozštvrtenému telu a tým sa ich životy navždy zmenia. V roku 2016 je Eddie už dospelý, trochu osamelý muž a myslí si, že s deprimujúcimi zážitkami z minulosti sa vyrovnal. Nečakane však dostane list, ktorý obsahuje kresbu jediného kriedového panáčika. Keď sa ukáže, že rovnakú správu dostali aj jeho priatelia, všetci to považujú za hlúpy žart... kým jedného z nich nenájdu mŕtveho. Vtedy si Eddie uvedomí, že zachrániť sa znamená konečne zistiť, čo sa naozaj pred mnohými rokmi stalo.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Ikar (SK)

The Chalk Man, 2018

kiki11
04.03.2019 5 z 5

Kříďak se mi dostal do ruky úplnou náhodou a jsem za to moc ráda, protože to bylo super počtení. Rozjezd byl malinko pomalejší, autorka nám postupně odkrývá střípky příběhu, které na konci vytvoří obraz. Vraha jsem neodhadla, tipovala jsem někoho jiného, takže to pro mě bylo překvapení. Naopak úplný závěr jsem tušila od začátku, tam jsem překvapená nebyla. Podobnost s Kingovkami je hodně okatá, ale mně to ani nevadilo. Na prvotinu skvělé, jsem zvědavá na další díla autorky.

Doubravka1975
04.03.2019 5 z 5

Super! Napínavé od začátku až do konce, I jsem se trochu bála. Vraha jsem trochu tušila, ale až hodně za půlkou a ještě jsem si nebyla vůbec jistá. Hlavní postava mi byla docela sympatická, taky proto, že jsme stejně staří, ale ten konec... ten mě teda dostal, tak teď vůbec nevím..... A podle jména autora a stylu psaní jsem si nejdřív myslela, že autor je muž a na to, že to napsala žena a je to její prvotina, tak dost dobrý. A od první stránky až po poslední jsem přemýšlela, kam se nám ta hlava zatoulala....

kaylee5060
04.03.2019 3 z 5

Knihu jsem přečetla během čekání na letadlo. Během noci jsem to za čtyři hodiny zvládla.
Občas mi to přišlo nepřehledné a ztrácela jsem se často v postavách a nevysvětlených zápletkách. Na vraha jsem měla tři typy. Uhodila jsem správně, kde byla ukrytá věc, kterou hledali.
Přiznám se, že jsem nějaké pasáže přeskakovala, protože mě jednoduše nebavily. Příběh zajímavý, ale příliš táhlí a místy nezáživný. A byla tam velká podobnost s 'To'.
Hodnotím za dobrý nápad, v celku, zajímavé postavy a zajímavé menší zápletky.

stepi08
03.03.2019 2 z 5

Inspirace Kingovým "To" na mě vyskočila vícekrát, než by mi bylo milo. Kniha mi přišla místy dobrá, některé pasáže se mi ale zdály uměle našroubované se snahou rozvětit dějovou linku. To se autorce v mých očích moc nepodařilo a kniha tak působila nesourodě. Označení bestseller je tak spíše marketingovým úspěchem, než že by si jej autorka zasloužila kvalitou příběhu.

Kříďák se četl rychle, ale den po jeho dočtení si uvědomuju, že mi vlastně nic nového nebo zvláštního nepřinesl. Po případných dalších knihách od této autorky bych už asi nesáhl.

rnusccnm
02.03.2019 3 z 5

Zajímavá změna v tom, že jsem po delší době četla knihu s retrospektivním dějem. A líbilo se mi, jak to pokaždé postupně navazovalo. V jednu chvíli to začínalo být i napínavé, ale závěr jsem čekala mnohem lepší. Dle mého názoru bych to úplně za zlatý bestseller nepovažovala.

hellp
28.02.2019 3 z 5

Námět knihy mi přišel skvělý, kniha je čtivá, moc se mi líbilo vyprávění ve dvou časových osách, ale závěr mě zklamal. Čekala jsem nějaký zajímavý zvrat - on tam možná i je, ale autorka tomu nedokázala dodat ten správný šmrnc a navíc jsem část pointy vytušila hodně brzy. Inspirace Kingem je nesporná (viz komentáře níže). Celá kniha pro mě postrádala hloubku.
Knihu bych k přečtení doporučila, ale s upozorněním, že se jedná o průměrné dílo.

alibaba72
27.02.2019 1 z 5

Od této knihy jsem asi čekal více. Byl jsem zklamaný, kniha mě nebavila. Dle mého názoru je rozvleklá, až moc překombinovaná a opravdu nudná. Dvě hvězdičky jsem dal za námět.

PetraBery
26.02.2019 4 z 5

Nejsem přesvědčená, že placka na obale je zasloužená, na druhou stranu jsou v této edici i horší knihy. Příběh o smrti mladé dívky, kdy po 30ti letech na povrch vyplují nové informace a zjištění. Celý příběh vypráví Eddie, který byl jedním z dětí, které mrtvou dívku nalezly. Minulost střídá přítomnost, vrah nepřekvapil tolik jako to, kde byla celou dobu část dívčina těla. Psáno je to čtivě, takže spokojenost.

knihomolka23
26.02.2019 1 z 5

Kniha mě nijak zvlášť nezaujala, čtení mě moc nebavilo...

Alchemilla75
26.02.2019 3 z 5

Čekala jsem mnohem větší napětí a temnější příběh. Zase jeden průměrný světový bestseller. 3,5*.

Colletka
26.02.2019 5 z 5

Parádní! Přečteno jedním dechem ... možná proto, že mi to lehce připomíná knihy od Kinga?

Sweetkisses
26.02.2019 2 z 5

Nějak mě netáhne :/

Pdede
25.02.2019 4 z 5

Napínavý příběh až do konce.

Olous1
24.02.2019 2 z 5

Knihu jsem si půjčila od kamarádky z práce, co napsat...vůbec jsem se nemohla začíst,strašně překombinované.Bohužel tento styl psaní není můj šálek kávy. Škoda.

povi
24.02.2019 5 z 5

Zezacatku mi trochu trvalo se zacist,ale pak uz mel dej spad,jak tu je psano nize-inspirace Kingem je ocividna,naznaky ITa,Srdci v Atlantide,Rbitova zviratek a dalsich,ale nevadilo mi to,pribeh mel hlavu a patu a konec byl famozni,necekala jsem to.Super;-)

Plaknel
24.02.2019 5 z 5

Knihu si přál můj syn. Začal ji číst on a líbí se mu.
Já jsem byla také spokojená. Prolínání minulosti a současnosti mi nevadilo. Vraha jsem tak trochu tušila. Jen ta hlava mě překvapila.

veronika8042
24.02.2019 3 z 5

Kniha se dobře četla. Prolínání současnosti s minulostí mě nutilo čím dál více číst. Přečtena jedním dechem. Velmi oceňuji výborný nápad psani vzkazů pomocí krid.

Danka1975
24.02.2019 4 z 5

Takže úplný souhlas s Val níže! :-). vnímala jsem to stejně. Kinga jsem četla jako náctiletá a fakt jsem se tak nějak bála, že jsem ho odložila (a historie se vrací, vrhla se na něj teď moje dcera, jakože na čtení Kinga :-)))

Kříďák se mi líbil, i když jsem bojovala s boomem, že na mě koukal ve všech knihkupectvích :-), ale byly poukázky od Vánoc, tak jsem ho pokoupila :-).. .a fakt milé překvapení!!!!
Svižnost psaní, popisnost, jakou autorka zvolila byla za mě super. Stejně tak i humor, vžití se do náctiletých kluků a pak můžů zvládla na jedničku. Knížka nabírala na grádech od začátku ke konci, což mám ráda a tak to má být! :-).. Jestli to bylo tak překombinované, no stalo se, ale určitě to na kvalitě neubýrá. Poslední stránka mě dostala, to jsem fakt nečekala, překvapila a účel byl splněn!!!

Knihu doporučuji a určitě si od autorky něco ráda zase přečtu.

weberda

Přečteno jedním dechem,doporučuji.

esterkucerova
23.02.2019 3 z 5

Na to, že je to autorčina prvotina dobrý, ALE..
Napětí a kvalita směrem ke konci knihy bohužel spíše upadá než roste.
Snaha zřejmě co nejvíce šokovat vyústila jen v naprosto zbytečnou překombinovanost, trochu ve stylu vraždy v orient expresu, neb ať hodí kamenem, kdo je bez viny žejo.
Palec nahoru snad jen za zajímavé prolínání minulosti se současností, které ne vždy funguje jak by mělo, naštěstí tady jo. Pasáže, kdy Eddie popisuje svoje dětství jsou velmi autentické.
Neurazí, nenadchne - znovu si kříďáka určitě nepřečtu.
3/5*