Rebel
Bernard Cornwell
Kronika Nathaniela Starbucka série
1. díl >
Kronika občanské války Bernard Cornwell je v anglosaském světě úspěšný a známý autor, který se proslavil zejména romány o Richardu Sharpovi, ale tato kniha je podle vyjádření britského tisku ještě lepší. Je to příběh Seveřana Nathaniela Starbucka, který se na počátku války Severu proti Jihu ocitl na jižanském území a z vděčnosti k Washingtonu Faulconerovi, který mu zachránil život, vstoupil do jeho pluku, takže se vydal do boje proti vlastním lidem, mezi jiným i svému otci. Nathaniel Starbuck, syn známého bostonského kazatele, zaníceně kážícího proti otrokářství a domáhajícího se podrobení vzpurného Jihu, se řízením osudu na jaře 1861, na počátku občanské války v USA, ocitne v Richmondu, hlavním městě rebelie. Před potupným ztýráním ho zachrání otec jeho přítele, také studenta semináře v Yale, a Nathaniel z vděčnosti vstoupí do jižanské armády. Na Jihu se zamiluje do krásné dívky dost pochybných mravů. Postupně v sobě odhaluje zcela jiné vlastnosti, než jaké v něm chtěl pěstovat jeho neúprosně přísný otec. Místo kněze se stává vojákem a stále častěji se dopouští hříchů, kterých se pod vlivem rodinné výchovy dříve děsil. Po první velké bitvě, v níž Jižané vítězí, se stává plnoprávným příslušníkem armády Konfederace. Kniha líčí nejen jeho příběh, ale i poměry v odštěpenecké Virginii na počátku šedesátých let devatenáctého století. Rebel je první část čtyřdílné kroniky občanské války.... celý text
Přidat komentář
Už třetí podzim za sebou trávím ve společnosti hrdinů z románů Bernarda Cornwella. Tentokrát padl výběr na sérii z americké občanské války.
Nathaniel Starbuck, naivní a pobožný mladík, sice ze začátku nebyl někdo, kdo by měl nějak moc mých sympatií. Postupem času si ale utřiďuje priority a nakonec i plní sliby, na jejichž plnění by se před pár měsíci bál jenom pomyslet. Ale občanská válka teprve začíná, takže hurá do dalšího dějství.
Bernard Cornwell , který se proslavil zejména romány o Richardu Sharpovi, ale tato kniha je podle vyjádření britského tisku ještě lepší. Dosť odvážne tvrdenie a pre mňa nie celkom pravdivé. Sharpe mi prišiel o úroveň lepší, aj keď sa dej vo viacerých častiach na seba dosť podobal. Starbuck nie je zlý, ale čosi mu chýba. Kým Sharpe a Uhtred sú postavy vskutku zaujímavé, majú vynikajúci humor a sú sympatické, Nate mi príde akýsi čiernobiely. Ničím výnimočný. Samotná prvá časť nie je zlá, s výnimkou nejakých zbytočne dlhých rozhovorov. Záverečná bitka asi komentár nepotrebuje - skvelá, asi ako všetky Cornwellove opisy bojov.
Bezprostřední dojem po dočtení knihy je zklamání ve srovnání s ostatními čtyřmi sériemi z anglické historie. Začátek příběhu, kdy byl Nathaniel lynčován davem, nabízel slibný rozjezd příběhu, ale bohužel záhy se linie vyprávění jaksi rozplizla a příběh se ztrácel mezi vykreslováním situace, názorů a líčení rozdílu mezi zaběhnutými stereotypy/ předsudky Severu a Jihu. Nate nedostal prostor pořádně ukázat, kdo je a co v něm dřímá, a tak bylo poměrně složité najít si k němu cestu...zatím mě nepřesvědčil, že je silným hrdinou, na kterém vždy Cornwell staví svoje vyprávění. Ani závěrečné líčení bitvy podle mého názorů nebylo, tak napínavé a poutavé jako v jiných Cornwellovych knihách, protože tam prostě chyběl HRDINA-REBEL s odvahou za tisíc vojáků a s mazaností a důvtipem typu Uthreda z Bebanburgu a Richarda Sharpa. Nicméně opět jsme se díky Cornwellovi dostali na zajímavé místo v pravý čas a dozvěděli jsme se spoustu zajímavých věcí, i když tentokrát čtenáře stojí poměrně dost úsilí, aby se u knihy udržel... u mě to byla zvědavost a očekávání, že už se to konečně musí zlomit... Doufám, že další díly budou lepší a budou se zase číst samy, jak bývá u autora zvykem.
PS: český překlad byl místy trošku úsměvný a např. užívání slova zámlka mě dostalo.
Trochu pomalejší úvod, ale poté se děj rozjede a popis závěrečné bitvy je opravdu strhující.
Nat Starbuck je pechfógl a dítě štěstěny v jednom. Líbí se mi jeho odhodlání vzepřít se, bojovat sám za sebe, ale i za druhé. K ději jako takovému, přiapadá mi, že nápad popsat válku ze strany, která vlastně prohrála, která není nikterak oblíbená, je vskutku brilantní. Líbí se mi, že Cornwell do příběhu zbytečně neplete politiku, ale popisuje lidi, jejich charaktery ale i špatné vlastnosti. Potom je úplně jedno, jestli člověk bojuje za tu nebo onu ideu, ale jde o to jaký člověk je. Z postav se mi líbí Drozd a Truslow. Každý z jiného těsta, ale přesto je člověk musí mít rád. Těším se na pokračování.
Nebylo to úplně ono, ale zkusím ještě další díl - ten rozhodne, zda budu číst Starbuckův příběh dál. Bylo to takové rozvláčné, první tři čtvrtiny knihy bych výrazně zkrátil a teprve na několika posledních desítkách stran jsem se dočkal trochu akčnějšího spádu a bitevní vřavy - to je v podstatě ta část knihy, která u mě zachránila celkový dojem a přesvědčila mě, že dám Natovi ještě jednu šanci. Válka začala, tak snad to dostane trochu grády a bude tam méně salonního žvanění.
Kouzlo knih Bernarda Cornwella spočívá v hrdinech. Ačkoli autor píše primárně dobrodružné romány, jeho postavy zdaleka nejsou archetypálními prototypy špatných a dobrých. A tak, podobně jako Richard Sharpe, i Nathaniel Starbuck tíhne láskou k lehkým holkám, dobrému pití a zábavě jakéhokoliv druhu. Ač původem z Bostonu přesto bojuje na straně Konfederace, ovšem ani ne tak z přesvědčení, jako spíše z vděčnosti k novému patronovi. Známé bitvy proto získávají úplně jiný říz, sledujete-li je ze strany budoucích poražených a mnohé skutečnosti zaklapávají do nových souvislostí. Předností spisovatele zároveň je, že v podtextu nenahrává žádné straně konfliktu, ale zůstává neutrálním vypravěčem. Přitom dokáže zachytit dobovou atmosféru se všemi jejími nešvary, stejně jako nostalgickou krásou.
Proč tedy ne plná palba v hodnocení? Protože i když je po technické stránce všechno na výbornou, chyběl mi pověstný drajv, kvůli kterému by mě čtení skutečně bavilo. Natož zajímalo, co bude dál. Moje chyba.
Tak první díl se mi líbil, ale pak ty další jsem nějak četl už jen donucení. Rozhodně nebyly špatné, ale nebavilo mě to jak ostatní jeho knihy.
Předně musím říct, že jsem se do knížky pustil, jelikož mám rád autorova ostatní díla. O občanské válce toho moc nevím - přiznávám - a nepatří mezi historické události, které by mě nějak zvlášť zajímaly. Je pro čtenáře určitě lepší, když mají dopředu potuchu o jednotlivých bitvách, osobnostech na obou stranách a zbraních, které se využívaly. Já jsem čas od času tápal, kam to či ono jméno zařadit, ale autor mě lehce nasměroval. Starbuck není žádný typický hrdina, kdepak. Docela u něj převažují negativní vlastnosti - ale umí je dobře prodat. Uvidíme, kam se společně s legií v následujících dílech posune.
Super knížka s plným hodnocením v plné palbě začínající občanské války. Hlavní hrdina Nathan Starbuck je plasticky vykreslen i se svými chybami a tedy lidsky a uvěřitelně. Bojové scény jsou realistické a podané strhujícím způsobem. Datel mi byl zpočátku velmi nesympatický, ale postupem vývoje děje jsem mu přišel na chuť.
Je zajímavé si uvědomit, že pro naše země to byla doba těsně před bitvou u Hradce Králové (Sadové) a srovnávat.
Sever proti Juhu tak, ako túto kapitolu amerických dejín v učebniciach nenájdeme.
Mal som chuť, aspoň pri porovnaní s predošlou Cornwellovou tvorbou, znížiť hodnotenie na 4*, ale napokon ostávam pri piatich. Postráda niektoré prednosti iných jeho románov, zato má však iné kvality, napr. sa oveľa viac venuje vnútornému životu a pohnútkam protagonistov.
Pôžitok z čítania rušil nie práve podarený preklad.
Pro mě osobně horší 4 hvězdičky. Trochu delší rozjezd, ale zas na druhou stranu dobré seznámení s Jihem a s postavami, které v příběhu nějak zasáhnout. Je v tom krásně vidět zbytečnost války, zvlášť takové války. Ani na jedné straně nikdy nechtěl bojovat(nikdy z obyčejných lidí, z obyčejných vojáků, kteří nakonec umírali) ale stejně museli bojovat, protože si moci páni něco řekli a tak to muselo být. Je to vlastně stejné, jako v každé válce. Ten, kdo za ni může většinou zůstává v pohodě a v zázemí. Zpět ke knize. Možná jsem si až moc zvykl na Sharpa a jeho styl, ale nemohl jsem se do Rebela nějak začíst. Ale i tak je to skvělá kniha, která přibližuje zas jinou válku. Cornwell je pan historik a umělec. Hurá na další díl
Moje první Cornwellova knížka. Ze začátku jsem myslela, že její čtení vzdám, protože začátek je tak nějak divně napsaný, ale vydržela jsem a pak už to bylo super. Přečetla jsem všechny díly a čekám, zda se objeví další. Přesto je mi tak nějak bližší Sharpe. Že by tím, že je větší "klaďas"?
Veľmi zaujímavá kniha s úžasne napísaním postavami. I keď tá najzaujímavejšia nebola tá hlavná. Nathaniel bol fajn ale taký Truslow alebo major Bird boli famózny. Obraz bitky pri Bull Run taktiež skvelí. Teším sa na pokračovanie...
Štítky knihy
19. století USA (Spojené státy americké) občanská válka válka Sever proti Jihu (1861-1865) historické rományAutorovy další knížky
2017 | Poslední království |
2007 | Bledý jezdec |
2004 | Lučištník |
2010 | Hořící země |
2006 | Sharpův tygr |
Téma občianskej vojny v USA je zvládnutá dobre. Milo ma prekvapilo, že protagonista sa zhodou okolností ocitol na strane Juhu, lebo pohľad očami porazených býva vzácnejší. Atmosféra, napätie, aj zobrazenie mylných predstáv o vojne a bitke, to všetko funguje. Postavy sú tiež celkom uveriteľné. Najkomplexnejší je nepochybne protagonista Nathaniel Starbuck, ktorý si prechádza mnohými dilemami a čelí očakávaniam ostatných. Celkovo sa román čítal dobre, no mám pocit, že vzhľadom na jeho dĺžku sa toho stalo až príliš málo. Pasáže boli rozťahané a miestami neinformatívne, čo spôsobilo príchod miernej nudy. Určite za to môže aj skutočnosť, že ide o román na pokračovanie. Po dočítaní som však ostal v rozpakoch, či to pokračovanie naozaj chcem prečítať. Určite by som to neoľutoval, no nemôžem povedať, že by som pociťoval motiváciu zohnať si ďalšiu knižku.