Kytice

Kytice
https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/116043/bmid_kytice.jpg 4 9321 9321

Jediná sbírka básníka a vědce K. J. Erbena, jeden z klenotů literárního romantismu, patří mezi nejvlivnější knihy české literatury. Generacím čtenářů přináší neopakovatelné estetické a existenciální zážitky; postupem let se ještě stupňuje náš obdiv k básnické dokonalosti autora. V nakladatelství Doplněk vychází podruhé, tentokrát text nově edičně připravil a komentoval literární historik Jiří Kudrnáč; vydání obsahuje i Erbenova Poznamenání, autorovy poznámky k pověstem, ze kterých čerpal náměty při psaní jednotlivých básní. Novými ilustracemi, vystihujícími originální malebnost a naléhavou dramatičnost balad, vyzdobil Ivan Štrouf.... celý text

LucinkaS
09.09.2017 5 z 5

Moc se tím nechlubím, ale ve škole jsem ignorovala povinnou četbu. Bylo mi proti srsti číst něco, co mi nařizují ostatní. Takže jsem půlku povinné četby viděla zfilmovanou a druhou půlku jsem si vyhledala na internetu, abych aspoň něco věděla. Kytice byla jediná knížka ze seznamu, kterou jsem přečetla a to dokonce nejednou! Každá báseň je tak krásně osobitá, že byla radost jí číst. Skvělé dílo, které (doufám) osloví i x dalších generací. U mne jasně vede Vodník, Zlatý kolovrat a klasika Svatební košile.

Devil-Ivet
08.09.2017 5 z 5

Moc jsem tomu nevěřila, ale Kytice mě nadchla. I když je tak trochu ponurá a místy skoro hororová. Líbila se mi. A které básně se mi nejvíce líbily? Vodník, Svatební košile, Zlatý kolovrat, Poklad a Dceřina kletba.

stju
31.08.2017

Jsem téměř seniorského věku a dodnes si vybavuji tajemné pocity a představy, které jsem měla, když nám tatínek jako pohádky četl balady z Kytice . Školní setkání s nimi a moje profese ve mně zanechalo částečné pamětné zvládnutí některých z nich a tím jsem velmi pobavila svého malého vnoučka (3 roky), kterému jsem je (ve stylu Libušky Šafránkové z Báječných let) dramaticky přednášela.

-markéta-
27.08.2017 5 z 5

Nerada čtu poezii, ale básně od Erbena miluju! Plno básní jsem se musela učit na recitační soutěže a vždy jsem byla nadšená. Básně se dobře pamatují a rýmují.
Dnes jsem přečetla celou Kytici a mnohé básně si i pamatovala.
Vřele doporučuji!

Slugterra
26.08.2017 5 z 5

Docela dobrý, až na toho vodníka... fuj

Melancholie
23.08.2017 5 z 5

Ozdoba české literatury. Vždy se k ní znova a znova vracím. A z hlavy většinu básní recituji .

AndreaP.
14.08.2017 5 z 5

Skvost naší literatury. Kniha se nedá popsat, tato kniha se prostě musí přečíst. Ano, je sice ponurá, ale krásná.

85098211
05.08.2017 5 z 5

Klasika, která je plným právem součástí povinné četby. Všechny básně jsou sice povětšinou ponuré, ale zároveň tak dokonalé! A řekla bych, že svým způsobem i strhující...

jelad
28.07.2017 5 z 5

Ačkoliv by mnohý námět balad mohl směřovat k myšlence „pouhé“ veršované prezentace lidových báchorek, Erben prvotně nevypráví o zahořklých vodnících, zlých polednicích a oživlých umrlcích – protože právě skrze jejich slova, činy a skrze samotný mýty nabytý prostor, jehož nelidskými existencemi a jevy dosáhl, vstoupil do krajiny úzkosti jakýsi deus ex machina čili, zde, přírodní zákon trestu. Erben bravurně pracuje s koloběhem života a smrti, s logikou viny a trestu a s lidskými choutkami a osudovými chybami, které vyvstávají na pozadí mysticko-hororové říše. Říše, v níž je člověk, hříšník, bezmocný.

Z hlavy jim oči vyňaty,
ruce i nohy uťaty:
co prve panně udělaly,
toho teď na se dočekaly
v lese hlubokém.

Hannelle
26.07.2017 5 z 5

Skvost naší literatury, to se nedá popsat, to se musí přečíst - je dobře, že patří do povinné četby!

alef
25.07.2017 4 z 5

Do rýmů a veršů svázaný každodenní život ... vztahy mezi mužem a ženou, mezi rodiči a dětmi ... otázky viny a trestu ... to vše ve formě dobře pochopitelné snad pro každého.

Máte před sebou lidské osudy svázané hororově pochmurným nadpřirozeným prostředím způsobujícím mráz na zádech a těžké přesto poetické sny :-).

venora
24.07.2017 5 z 5

úžasné, nadčasové čtení, velmi ráda se vracím k této sbírce

Dym
22.07.2017 5 z 5

Další kniha z povinné četby, rychle přečtená a docela poutavá. Jsem vážně ráda, že jsem se rozhodla si ji přečíst.

Magdalena5
18.07.2017 5 z 5

Patřím ke generaci, která se učila ve škole básničky zpaměti. Kytici jsem měla ráda již na základce a později jsem svým dětem recitovala některé balady (Mateřídoušku, Kolovrat, Vodníka aj.) Nějak jsem je naočkovala a později jsem zjistila, že se vzájemně straší Svatební košilí nebo Polednicí. Vydrželo jim to do dospělosti a společná deklamace patří k našemu rodinnému folkloru.

Adelajda_4
13.07.2017 5 z 5

Tohle je strašně hezká věc, Kytici zbožňuju, je to podle mě velmi nadčasové dílo.

Aríka
08.07.2017 5 z 5

Karel Jaromír Erben, co první si představíte? Já rozhodně jeho dílo Kytice. Všechny balady jsou laděny v lehce hororovém duchu, což není nikdy na škodu, zvlášť n mě, člověka, co se rád bojí. Moc se mi líbí, že se vše rýmuje, např.: u Máje moc rýmů není, ale to má také své kouzlo. v těchto baladách jsou rýmy takovým doplněním celé strašidelné atmosféry. Moje neoblíbenější balada je Svatební košile, protože to je opravdu duchařský horor, něco pro mě. Rozhodně doporučuji a ani se nedivím, že toto dílo je povinnou četbou.

Mistr119
06.07.2017 5 z 5

Tohle je moje kafe!! :)) Kdyby byla všechna povinná literatura taková bylo by na světě líp!! :)) Balady nejlépe s poučkou na konci, to je pro mne. :))

Katranis
03.07.2017 5 z 5

Dokonalé, jedna půvabnější než druhá :-)

MíšaS.
21.06.2017 5 z 5

Vracím se k ní stále, vždy když mám chuť, nebo si jen chci osvěžit paměť.

haki34
19.06.2017 5 z 5

Klasika české literatury..nádherně morbidní a temné jako život sám..po zločinu přichází trest. Až karmické balady dalo by se říct.