Kytice z pověstí národních

Kytice z pověstí národních
https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/213740/bmid_kytice-z-povesti-narodnich-k2R-213740.jpg 4 9321 9321

Nejznámější a nejoblíbenější sbírka baladických básní 19. století. Balady inspirované slovanskými i jinými pověstmi se vyznačují dějově dramatickým spádem, prostředí je ovšem vykresleno stručně, popisně... Klasické vydání Erbenových balad v edici Květy poezie.

bílárůže
21.12.2019 4 z 5

Tato kniha si jistě zaslouží být čtena i dalšími generacemi, já však jsem z ní zas tak moc, jako jiní, uchvácena nebyla. Na základní škole jsme se, jako na jiných školách, neučili nazpaměť Vodníka, Polednici, či samotnou Kytici, avšak tyto básně zná snad každý Čech, aniž by to věděl. Básně jako takové se čtou rychle, jen na to musí být alespoň trochu klidu, aby se čtenář neztratil, třeba v ději Zlatého kolovratu. Celkově můj dojem z tohoto vydání a sbírky je dobrý a asi se ke knize ještě někdy vrátím, ale vzhledem k depresi, která prostupuje všemi básněmi a je znakem romantismu, po ní zase sáhnu až bude chuť a hlavně ta správná nálada. Na závěr však nemohu nenapsat, že nedávno jsem narazila na skvělé přepracování Polednice do školního prostředí. Toto přepracování je snad ještě lepší než samotný originál, jelikož je plno humoru, ale tím rozhodně neshazuji dílo pana Erbena. Kdyby jej nebylo, nebylo by ani přepracovaných parodií.

Anonymka1
25.11.2019 5 z 5

Jedná z nejkrásnějších básnických sbírek :)

Aprilek
22.11.2019 5 z 5

Kytici jsem přečetla v rámci povinné četby. Mnoho knih z povinné četby mne nezaujalo, ale tuto knihu jsem četla se zaujetím.

terimila
10.11.2019 4 z 5

Snad jediná básnická sbírka, kterou fakt hodně můžu. Myslím, že většinu motivů nelze neznat - Polednice, Vodník, vlastně i Svatební košile. Ke Kytici mě přivedl kdysi náš pan učitel na prvním stupni základky na malotřídce, který nám třeťákům, čtvrťákům a páťákům hororovým hlasem přednášel Vodníka, Svatební košili a další. A my si představovali a užívali si to... no, jako děti, který se děsně rády řízeně bojej.
Chopila jsem se jí pak sama, začala jí listovat a hledat tam další zajímavosti. Dávkovala jsem si to pěkně po kapkách a četla jsem to náhodně - kde mě něco zaujalo, přečetla jsem stranu dvě a zase to odložila a uživala si ten podivnej děs. Kytice umí vyvolávat neuvěřitelně silný a živý představy, vtahuje a pohlcuje. Třeba Záhořovo lože, bože! To bylo něco! Úplně jsem viděla ty scény v pekle, kde se paličatej ďábel peče v ohni a mrzne v ledu a řve a trpí... A další a další fascinující výjevy.
Jako poslední, snad už někdy na druhým stupni, jsem objevila Dceřinu kletbu, a s úžasem zjistila, že ta do té sbírky skoro ani nezapadá, to je naprosto příběh ze života. Dodnes ji považuju za nejsilnější z celé Kytice.
Podtrhlo to ještě fantastické filmové zpracování. Hrozně mě potěšilo, že si i méně známou Kletbu vybrali ke zpracování... a ta dokonalá, strhaná a hlubokooká Mihulová v roli Dcery, jak jí temný vlasy vlajou kolem hlavy... jo! Dokud jsem neviděla, nevěřila jsem, že se sbírka básní (byť výpravných) dá tak skvěle zfilmovat.

Anna27
10.11.2019 5 z 5

Kytice mě nikdy neomrzí, ani jako audiokniha, kniha, filmové či komiksové zpracování. Na tu dobu výborné, poutavé a mnohdy až mrazivé texty.

PapayaD
03.11.2019 5 z 5

Kytici jsme povinně museli přečíst do školy jako povinnou četbu, a tak se mi do ní pochopitelně moc nechtělo. Na konečný dojem to ale nemá žádný vliv, Kytice je klasika, některé básně nebo verše jsou známé snad všem. Básně jsou srozumitelné, s děsivou atmosférou a tragickým koncem.
Za nejlepší považuji Kytici, Vodníka, Svatební košili, Polednici, Zlatý kolovrat a Štědrý den, oproti tomu Věštkyně byla slabší.
K maturitě doporučuji a hodnotím 5*

Jana512
25.10.2019 5 z 5

Kniha mi připomínala domov, kde z mnohých básní nám rodiče citovali. Je to poklad české literatury a ráda se k němu vracím.

Cecylus
14.10.2019 5 z 5

Kniha, oslavující český jazyk.
Povznášející.

Pythonissam
05.10.2019 5 z 5

Kytice je klasika, která by neměla chybět v knihovně každého milovníka knih. Je těžké slovy vyjádřit emoce, z této knihy, plné veršů a básní, tajemna a staré doby, kdy lidé brali většinu věci jinak než dnes. Při čtení, jako byste se vrátili do minulosti, vžili se do situací a byly ony postavy, prožívali jejich život.

Litocha
30.09.2019 4 z 5

Na Kytici obdivuji hned několik věcí. To, že je to Erbenova jediná básnická sbírka, a přesto jsou některé básně úchvatné. To, že je stará přes sto padesát let, a přesto působí dodnes živě. To, jak se autorovi podařilo vystihnout všeobecně platné vztahy, pocity, touhy, takže jímavé příběhy zasáhnou různé věkové kategorie i generace. Úplně jinak jsem Kytici vnímala jako studentka a úplně jinak ji vnímám jako matka (a v obou případech se mi líbila). Je názorným příkladem toho, že velké dílo zasáhne množství generací, protože přes všechny změny postojů a životního stylu, přes vývoj jazyka jsou láska, vina, touhy a obavy stejné a tím i srozumitelné (vždyť koneckonců mnohé balady vycházejí z lidové slovesnosti, ty příběhy jsou tu s námi od pradávna a Erben jejich přetavením do veršů jen ještě zesílil jejich účinek). Tu jednu hvězdičku mají na svědomí Věštkyně a Záhořovo lože, se kterými jsem se minula.
P.S. Při čtení jsem musela vzpomínat na scénu líčenou v románu Srdce v kleci, kdy mladý Jan Neruda s kulturně založenými přáteli čte (na Petříně?) čerstvě vydanou Kytici a tohle dílo trošku vysmívaného, churavějícího Erbena na ně zapůsobí jako zjevení.

Mateo67
22.09.2019 4 z 5

Zvukomalebnost. Slovo, které o této knize vypoví téměř vše. Nevím, zda větší zážitek umožní kniha, nebo film, ale to není důležité. Přízračný svět Erbenových balad vás vtáhne a drží ještě dlouho po přečtení či zhlédnutí. Málokteré klasické dílo dodnes vládne takovou silou. Plný počet nedávám kvůli těžce srozumitelné Věštkyni a Záhořovu loži.

Osice
19.09.2019 5 z 5

Moje srdeční záležitost. Pořád mám v živé paměti, jak mi babička v dětství recitovala Vodníka. Cítila jsem se být součástí příběhu, stále si dokážu vybavit, jak jsem si představovala finální scénu.

Fontak
29.08.2019 5 z 5

Ano, ano a ještě jednou ano. Je evidentní, že horory nemusí být plné krve, aby z nich měl člověk sevřené půlky. Je to prostě naprostá klasika, ze které dokáže kousíček odrecitovat snad každý Čech. Když jsem byl malý a zlobil jsem, občas mě rodiče postrašili Polednicí. A to byste koukali, jak to na mě platilo. A když jsem zlobil večer, postrašili mě zase Večernicí :)) Líbil se mi film z roku 2000 v režii F. A. Brabce.

andrejci
28.08.2019 5 z 5

Je to klasika a každý by si ji měl aspoň jednou přečíst. Asi se už k tomu nebudu nikdy vracet, ale líbilo se mi to.
Nejraději mám asi Polednici, Vodníka, Zlatý kolovrat a holubici.

Taralcielle
28.08.2019 5 z 5

Výborné! Balady z Kytice miluju už od dětství. Tresty jsou opravdu někdy nepřiměřené, ale to je Erbenův záměr. Nejraději mám Vodníka a Zlatý kolovrat.

Micha-Él
25.07.2019 5 z 5

Naprosto excelentní Erben! Jeho balady miluju už léta. Velmi na nich oceňuju, že poukazují na běžné lidské chyby - rouhání se (Svatební košile), hamižnost (Poklad), neuposlechnutí matky (Vodník) ad. Tyhle lyrickoepické příběhy zkrátka nikdy neomrzí. To, jak Erben dokáže vyvolat děsivou atmosféru s kombinací vhodných básnických prostředků, nikdy nikdo nenapodobí.

Andarielka
20.07.2019 5 z 5

Miluju, miluju , miluju. Kniha, kterou už miluji od základní školy a pořád se k ní velice ráda vracím

Romča11
09.07.2019 4 z 5

Tahle sbírka basní je specifická tím, že se zde vyskutují jenom balady, což znamená, že všechny básně mají pochmurný, podle mě někdy až dost brutální konec. Všechny příběhy vycházejí z lidové slovesnosti. Základním tématem jsou tu mezilidské vztahy. Podle Erbena jsou zde základní vztahy, kterým dominuje vztah mezi matkou a dítětem, které když jsou narušeny, tak vznikají konflikty. Dále se básně zabývají tématikou viny a trestu. Za každou vinu přichází, čadto nepřiměřený, trest. Vinu nese vždy člověk, ne společnost. Vyskytují se zde nevzdorovití hrdinové, kteří zcela bázlivě a čadto s pokorou přijímají svojí vinu. Básně jsou (až na výjimky) velmi čtivé.

Delphín
02.07.2019 3 z 5

Můj styl tohle úplně není ale musím říct že některé povídky jako Svatební košile, Poklad nebo Holoubek fakt stojí za to. Naopak jsou tam ale bohužel i balady pro mě nudné či nezajímavé. Špatné dílo to není a chápu že se mnoha lidem líbí ale já už se k této knize asi nevrátím :D

Adele02
26.06.2019 3 z 5

Kytice je klasika, její verše zná každý, ano, ale chlapče, to ty sis dovolil hanobit Máchu?