Kytice z pověstí národních

Kytice z pověstí národních
https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/213740/bmid_kytice-z-povesti-narodnich-k2R-213740.jpg 4 9321 9321

Nejznámější a nejoblíbenější sbírka baladických básní 19. století. Balady inspirované slovanskými i jinými pověstmi se vyznačují dějově dramatickým spádem, prostředí je ovšem vykresleno stručně, popisně... Klasické vydání Erbenových balad v edici Květy poezie.

Bar16
31.12.2018 4 z 5

Prostě klasika!

Twinny
28.12.2018 5 z 5

Povinná četba a velmi příjemné překvapení. Krásné balady, skrývající mnohá poselství. Úžasná práce s jazykem.

barbarera
20.12.2018

Kdysi povinná školní četba...

PabloFuentes
15.12.2018 5 z 5

"Již jedenáctá odbila a lampa ještě svítila.
A lampa ještě hořela, co nad klekadlem visela."

Pro mou dětskou dušičku milující morbidnosti všeho druhu, byla a stále je tato básnická sbírka absolutní dokonalostí. Některé verše jsou pro mě doslova památné a vždy mne potěší, když narazím na situaci v reálném životě, kdy je mohu použít. Díky Vám, pane Erbene! Báseň Svatební košile je má absolutní srdcovka.
Ps. Možná bych měl skočit do komory. Vedle Erbenovy knihy tam leží oči naší Dory! :)

AnnaDewitt
13.12.2018 5 z 5

Krásná kniha, která stejně jako Máj trpí nálepkou "povinná četba". Rozhodně stojí za přečtení.

Chalupice
09.12.2018 5 z 5

Klasika nad klasiky.
Přiznám se, ze naši se s tím moc neparali a já dostala do ruky Kytici cca v 6 letech.
Naaaaadherne jsem se bála, krásné se fantazírovalo.
Nicméně do dnes nechápu tu obraznost - vždy je potrestána žena.
Ale co už
Odpuštěno

Doubravka1975
15.11.2018 5 z 5

Kdo nezná nebo nečetl Kytici nebo aspoň nějakou baladu od K. J. Erbena jako by snad ani nebyl.....

Lewi
03.11.2018 5 z 5

K této knize jsem se dostala jako hodně malá, a to jen díky mamince, která ji měla ve své knihovničce. Samozřejmě, že mi ty básně v mém mladém věku nic neříkaly, no přesto na mě zanechaly svou stopu. Konkrétně pak Svatební košile, která mě děsila hodně dlouho.
K jejímu dalšímu přečtení jsem se dostala až na gymplu, kde mi (konečně?) došel význam některých balad, které pro mě předtím byly záhadou. Než jsem školu dostudovala, knihu jsem přečetla ještě 3x. Skutečně se jedná o dílo, ke kterému se budu vracet i v budoucnu.

boxas
02.11.2018 5 z 5

Ke Kytici se pořád vracím a s každým dalším čtením se mi líbí víc a víc.

MartinaMartina
01.11.2018 2 z 5

Kniha výborná,ale jako povinná četba se dětem může Kytice zprotivit (jako mě)

Ivka14
01.11.2018 5 z 5

Je to dost smutné,ale taky mě to bavilo. Četli jsme to na základce,ale určitě si to někdy přečtu znovu. Ještě si pořád pamatuji celého Vodníka. :D

DominaCZ
01.11.2018 5 z 5

Když mám chuť na zlo a nechci nějakej provařenej horour, jdu do Kytice.
Je jaksi k nesehnání filmová verze, max. Vodník, který mi ale i tak stačí a já si ho užívám, což mohu jen díky této sbírce.
Ano, je divná, úchylná, mrtvolná a je pro mnohé otázkou, proč autor tohle a takhle psal.
Ale ...proč ne?
Dnes jsou horory v životě i médiích, tehdy byly v nadpřirozenu a symbolice.

Stačí ten text pochopit a převést do "normální" řeči.
Asi pak nebudete potřebovat číst válečné knihy o (ne)navrátivších se legionářích, na které čekaly matky, sestry i jejich milé. Asi pak snadněji pochopíte, o čem je Svatební košile a proč je jaká je.
Asi všichni chápeme, o čem je Polednice a že mnoho z nás má vedle sebe svého Vodníka, byť na souši, apod.

Možná, že kdyby se dnešní dění zaobalilo do veršů nebo symboliky, asi by to bylo snesitelnější a třeba i zapamatovatelnější víc, než novinové titulky a pár minut z reportáží.
Ta kniha je o životě, který žijeme i dnes, takže nevím, co by na tom mělo koho šokovat nebo děsit.
Erben měl už tehdy pravdu a znal život bohatých i chudých.Připočtěte k tomu film a máte úžo výtvor v obou podobách.

(EDIT" teď koukám že je to ve stejné sekci jako Sirotčinec sl.Peregrinové. No to snad ne toto !!!!!!!! Takovej šmejd s lidovou slovesností nemá nic společnýho !)

Rup
15.10.2018 5 z 5

Možná ne první, ale rozhodně náš nejlepší autor hororů. Kam se hrabe Masakr motorovou pilou na Zlatý kolovrat. Jako mládež jsme se samozřejmě skvostně bavili:
"Co to máš milá za pasem?"
"Já věnec buřtů vzala jsem."
"Ó, buřty, buřty, ty sním sám,
tady máš pětku na salám!"
Ala i tato malá ukázka naši stupidity svědčí o tom, že se nám okamžitě dostal pod kůži. Není mnoho autorů, je-li vůbec jaký, schopných posbírané lidové báje a pověsti vtepat do morbidních veršů. Pro mě sbírka byla, je a navždy zůstane literárním klenotem. A když klenot, tedy v exkluzivním balení. Vlastním kolibří vydání, v kůži vázané, se zlatou ořízkou a s ilustracemi Jana Zrzavého. Samozřejmě doporučuji.

Briv
08.10.2018 4 z 5

Ačkoliv poezii nevyhledávám vůbec v tomto případě jsem sáhla po Kytici z toho důvodu, že jsem se povinné četbě moc nevěnovala. Kupodivu musím uznat, že napsaná není vůbec špatně, ba naopak, je fakt dobrá. Básně se mi líbily téměř všechny. Na to že kniha poprvé vyšla v roce 1853, tak je příjemně hororová, velmi srozumitelná a chytlavá. Obdivuji její nadčasovost.

Evina.Cetba
29.09.2018 5 z 5

Nádherné balady až s hororovými zápletkami, jako děvče jsem se jich docela bála. Přesto je vyhledávala a někdy i recitovala. Dobrá česká klasika.

Charlie
21.09.2018 4 z 5

Moje maturitní otázka. Poezie sice není můj šálek čaje, ale možná to bylo tím, že je knížka tolik známá, tak jsem byla ráda, že jsem si ji u maturity vytáhla.

MatoZu
02.09.2018 5 z 5

Erbenovy verše se krásně čtou. Ze třinácti básní mě pouze dvě nebavily. Ty ostatní ale miluju - mohu je číst pořád a pořád dokola a stále mě to baví.

Booky84
30.08.2018 5 z 5

Klasika, které jsem ráda věnovala svůj čas a rozhodně stojí za přečtení.

Glivuska
29.08.2018 5 z 5

Když nepočítám Máj, tak Kytice patří mezi mé nejoblíbenější knihy, které vznikly na našem území v 19. století. Vracím se k ní zcela pravidelně a vždycky mě naprosto uchvátí. Zajímavé pro mě je, že má tolik rovin, že ji může přečíst malé dítě a zároveň ji roky studovat literární vědec, a každý si z ní odnese něco jiného. Vztah mezi proviněním hlavních hrdinů a neúměrným trestem, který následuje, je věc, se kterou se vlastně nedokážu asi nikdy smířit, což samo o sobě mě v knize vlastně přitahuje :) nemluvě o nádherných verších.. a kouzlu prostředí obecně.. doporučuji se zaměřit na Záhořovo lože, které se naprosto vymyká ostatním baladám (dřív jsem ho nedokázala ocenit).

malí
27.08.2018 4 z 5

Patřím k těm, co nejdřív viděli film. Teprve pak jsem četla Kytici. A jsem ráda, že to bylo právě v tomto pořadí.