Kytice z pověstí národních

Kytice z pověstí národních
https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/213740/bmid_kytice-z-povesti-narodnich-k2R-213740.jpg 4 9321 9321

Nejznámější a nejoblíbenější sbírka baladických básní 19. století. Balady inspirované slovanskými i jinými pověstmi se vyznačují dějově dramatickým spádem, prostředí je ovšem vykresleno stručně, popisně... Klasické vydání Erbenových balad v edici Květy poezie.

speciale88
30.03.2018 4 z 5

Krásná česká klasika.

Romance
28.03.2018 5 z 5

Vy, jenž si Kytici na maturitu nevyberete, spácháte hřích. Verše jsou tak krásné, jak rychle se čtou. Zprvu na vás ze stránek vyskočí nekonečné básně, ale po jejich přečtení budete za svůj výběr rádi. Klobouk dolů mistru Erbenovi a vám hodně štěstí u maturit.

Nicolka77
27.03.2018 5 z 5

Tato kniha si mě hned dostala,povídky již autor vytvořil jsou úplně skvělé.Díky tomu, že jsem viděla i filmové zpracování se mi děj povídek lépe představoval. Knížka se také velmi dobře četla.

Allla9
27.03.2018 5 z 5

Mám před sebou vydání z roku 1935 a jsem hrdá, že ho vlastním.

ZiPur
22.03.2018 2 z 5

Je zajímavé otevřít knihu, která byla povinnou četbou a najít takové verše jako "a kde někde stály buky, sotva jaký hnije kořen" nebo "Žel bohu, kde můj tatíček? Již na něm roste trávníček!" Milé :).

Aria131
19.03.2018 4 z 5

Tuto knihu jsem si nechtěla nikdy přečíst, ale když mě k tomu donuti učitelé, musela jsem si ji půjčit a dát se do čtení. Myslela jsem si že se mi tyto "hororová" poezie nebude líbit. Opak byl pravdou, je to zvláštní, ale možná jsem jedniná která se u Zlatého kolovratu smála. Mé doporučení: zapomeňte na předsudky a čtětě, při nejhoršim ji hodíte do sběru:)

Guzzi
17.03.2018 5 z 5

Již několikrát jsem chtěl k tomuto českému veledílu napsat komentář, 10 hvězd bohužel udělit nejde, takže souhlasím se všemi, kteří hodnotili dříve! Vyjma uživatele "LEDWARD" ze Štědrého dne roku 2017. Asi na něho po přečtení dolehla tak těžká deprese, protože jinak by nemohl tento básnický skvost hodnotit jako odpad a o panu Erbenovi si myslet, že nebyl normální... :)

SabioneGranger
07.03.2018 5 z 5

K tomu se nedá napsat nic jiného než nejlepší básně ever! Myslím, že i ten, kdo opovrhuje básněmi, po přečtení Kytice změní názor. Alespoň na tohle. Ohromné hororové, děsivé, až fantasy příběhy sepsány do veršů jsou prostě nezapomenutelné. Ač jsou všechny básně ze sbírky úžasné, mezi nejlepší pro mě patří Svatební košile, Vodník a především ejhle tuť - Polednice, matka všech básní! Verše si pamatuji od základní školy a rozhodně je nikdy nezapomenu. Kdo by taky zapomněl na malou, hnědou, s tváři divými, pod plachetkou osobu, která belhá o berličce, má hnáty křivé a hlas - vichřici podoba?

daniska
06.03.2018 5 z 5

Četla jsem po druhé, poprvé ve škole a teď když jsem jí kupovala synovi do školy. Knihu vřele doporučuji. Dokonce jí četl i muž a to moc nečte.

Szekynka
06.03.2018 5 z 5

Česká klasika. Dílo není přehnaně vyumělkované. Rýmy jsou přirozené, melodické a oku lahodící. Kytice se dobře čte. Děj básní je také poutavý. Školní povinná četba, která ovšem stojí za to. Favoritka Svatební košile.

Dakarianna
27.02.2018 5 z 5

Jako většina lidí jsem se dostala ke knize v rámci povinné četby. Film mám celkem ráda, takže jsem očekávala, že to nebude katastrofa. Ale ono to bylo dokonce úžasné. Každý by si měl tyto nádherné balady přečíst. Čtou se velmi příjemně, a přestože mají hlubší význam, v ději se neztrácíte. Líbí se mi myšlenka, že je hřích, trest a potom případně dobrý konec, pokud se hříšník kaje (např. Poklad).

Nomia
26.02.2018 5 z 5

Srdcovka. Naprostá krása.

_Joker_
23.02.2018 5 z 5

Pro mě asi nejoblíbenější kniha od českého autora. Do teď si pamatuju jak jsem recitovala některé básně. Prostě klasika. :)

Venny345
21.02.2018 4 z 5

Pro mě je to klasika. Některé z balad se mi už navždy vryly do paměti.
Docela by mě zajímalo, kde bral Erben inspiraci...

Lorej
20.02.2018 4 z 5

Kytice mě mile překvapila. Čekala jsem nudné povídky o ničem, ale tato sbírka je plná krásných a čtivých balad, které by si měl přečíst každý.

RyonMathrin
20.02.2018 4 z 5

Klasika. Či spíše klasika českého horroru. Dodnes si většinu básní pamatuji.

Pajina68
16.02.2018 5 z 5

Kytice mne očarovala už jako mladou holku. Asi tím, že ty příběhy byly tak drsné - hororové. I když básně nebyly nikdy mou silnou stránkou, tuhle knihu jsem přečetla celou a moc se mi líbila.

St.Evelin
16.02.2018 4 z 5

Klasické dílo české literatury, které ve mě od mala vzbuzovalo strach a noční můry. Dnes, s odstupem dvou desítek let, vidím, že to bylo způsobeno mistrovským stylem pana Erbena. Strašidelnost dokreslují ve vzpomínkách útržky z filmu. Oproti tomu jsem si s úsměvem uvědomila, že některé pasáže dokážu ještě odrecitoval zpaměti

elenai
15.02.2018 5 z 5

Klasika nad klasiky, která snad nemůže odradit ani zařazením do povinné četby. Řadím tuto sbírku do zlatého fondu své knihovny a zaslouží si vystavit na piedestal české poezie.

ChristineDaee
12.02.2018 5 z 5

Prekrásne. Máloktorá básnická zbierka sa číta tak ľahko. Najradšej mám báseň Svatební košile. Medzi moja ďalšie obľúbené patria: Polednice, Vodník a Zlatý Kolovrat. Veľmi odporúčam aj filmové spracovanie. Niektoré básne sa podarilo vystihnúť viac, niektoré menej, ale naozaj stojí za pozretie.