Lakový paraván
Robert van Gulik
Příběhy soudce Ti série
< 2. díl >
V Lakovanom paraváne sa sudca Ti zastaví na krátku dovolenku v okrese Wej-ping, lenže namiesto oddychu vyrieši tri spletité, navzájom súvisiace prípady. Najkomplikovanejším z nich je vražda manželky okresného sudcu, ktorý sa stáva hlavným podozrivým, hoci prípad obostiera viacero záhadných okolností.
Literatura světová Detektivky, krimi Historické romány
Vydáno: 2002 , Slovenský spisovateľOriginální název:
The Lacquer Screen, 1962
více info...
Přidat komentář
Moja prvá skúsenosť s van Gullikom, ktorého som dlho bohvie prečo považoval za súčasného autora.
Kniha sa čítala rýchlo, dej bol pútavý a z celého diela bolo vierohodne cítiť atmosféru starej Číny.
Musím však strhnúť hviezdu za preklad. Čítal som slovenský preklad z vydavateľstva Labyrint z roku 1979. Divnoslovenčina v štýle "starigáň s valibukom chlipkajú čaj po ruvačke, v ktorej šibrinkovali nožmi" až som mal miestami pocit, že knihu prekladala moja prababička. Nehovorím o častom zamieňaní "ktorý" za "čo", nespisovná vec, za ktorú by som lámal ruky.
Pred časom som však čítal preklad inej knihy z roku 2006 od tej istej prekladateľky, ktorý bol písaný rovnakou divnoslovenčinou. Pani prekladateľka sa za tých pár desaťročí zrejme bohvieako neposunula.
Sudca Ti na „dovolenke“!
„Dôležité pravidlo vyšetrovateľa zločinov, na ktoré nesmie v nijakom prípade zabudnúť, je, že nikdy nesmie priveľmi lipnúť na jedinej teórii.“
Návrat ku klasike. Robert van Gulik - holandský diplomat, vzdelaný orientalista a znalec jazykov - vytvoril hrdinu, ktorého si „požičal“ z čínskeho detektívneho románu z 18. storočia - Slávne prípady sudcu Ti. Ide o skutočnú postavu sudcu Ti Žen-ťie, ktorého vymenovali na jeho prvé provinčné miesto v meste Peng-laj v lete 663... V okrese Wej-ping, kde je sudcom Teng Kan, má stráviť týždennú dovolenku, a to inkognito, pod menom Šen Mo. Verný pomocník Ma Žung tentoraz zostal doma, spoločnosť mu robí iba Ťiao Taj, druhý z najvernejších...
„Nezabúdajte, že ste tu na dovolenke, pane! A že všetky mŕtvoly naokolo sú výlučným vlastníctvom vášho kolegu Tenga!“
Lenže človek mieni a život mení; sudca Ti sa „pripletie“ k vraždám, sprenevere i vydieraniu, takže o nejakej dovolenke nemôže byť ani reč. Veľmi ľahké čítanie, autor ide priamo na vec, žiadna omáčka okolo, na malej ploche sa toho odohrá požehnane...
„Tajomstvo úspešného vydierania spočíva v tom, aby ste svojmu človeku ponechali východisko. Nesmie prepadnúť zúfalstvu.“
Zaujímavý pohľad na Čínu v 7. storočí. O nejakej idylke môžeme iba snívať, veď každý, kto sa postaví pred súd, bez rozdielu postavenia, si musí kľaknúť na holú dlážku a znášať aj bičovanie, pretože sa pokladá za vinného dovtedy, kým nedokáže svoju nevinu. Za seba vyjadrujem maximálnu spokojnosť a už sa teším na ďalší prípad sudcu Ti, ktorý dokáže aj v ťažkých a vypätých situáciách zachovať ľudskosť.
Líbilo se mi, jak soudce vyřešil úplně všechno jednoduchou dedukcí. Při čtení mi vůbec nedošlo, kolik je v knize záhad k rozluštění. Samozřejmě soudce nezklame ani tentokrát a je z toho dobrá detektivka.
Vynikající soudce Ti se svým pomocníkem Ťiao Tajem si chtějí užít dovolenou. Místo toho se snaží v převlečení za zloděje odhalit podezřelé úmrtí náčelníkovy manželky i zmizení váženého obchodníka podezřelého ze sebevraždy. Příjemné čtení.
Superčtivo - audiokniha celá skvělá.
Soudce Ti je ve vrcholné formě.
Komplikovaně filigránské předstírání, lži, dedukce a logické myšlení završí vyšetřování podivných úmrtí a zmizení.
Inkognito soudce Ti je výhodou, neboť bez nesnází se k vám příležitostně přisají hordy podvodníků pro snadný výdělek na neznalosti prostředí a zneužití pro podvody.
Z pohledu z podsvětí se informace jeví jinak než oficiální verze.
Pestrá společnost, ať bohatí, či chudí, ti s postavením i ti nuzní, zamilovaní i ti bez toho vznešeného citu, všichni mají svůj boj o přízeň štěstěny v životě rozehraný velkolepě.
Bezvadnost, bravo.
Robert Van Gulik je velkým znalcem života ve staré Číně. Na pozadí spáchaných zločinů nám ukazuje příběhy lidí chudých i bohatých, jejich život, zvyklostí a osudy. Obdivuji autorův styl, který obsahuje vše od dedukce při řešení vražd po krásy přírody i historická fakta.
R. van Gulikovi sa podarila úžasná vec. U každej jeho knihy o sudcovi Ti mám pocit, že práve ona je tou najlepšou z cyklu príbehov o tomto výnimočnom predstaviteľovi spravodlivosti. Až kým nedostanem do rúk ďalšiu!
Lakový paraván je výborný príbeh. Zamotaný, napínavý, inteligentný.
Je radosť sledovať sudcu Ti a jeho spolupracovníka Ťiao Taja pri práci. Hoci mne chýbal Ma Žung. A to prostredie starej Číny a jeho realistické zobrazenie dodáva príbehom ďalší rozmer. Verím tomu, že tak nejako museli ľudia myslieť a žiť.
Vysoko oceňujem ľudskosť a pochopenie pre človeka u sudcu Ti.
A ak si obľúbite Kaprála, rozumiem vám.
P.S. Hoci si často zanadávam na dnešnú justíciu, predsa som rád za dnešné súdy. Bývalo to horšie:
- Jako obvykle, vše u soudního dvora bylo vypočteno tak, aby to na veřejnost působilo majestátem zákona a připomínalo strašné důsledky pro toho, kdo se s ním dostane do konfliktu. Všichni, kdo sem přicházejí, mladí i staří, bohatí i chudí, bez ohledu na to, zda jsou žalobci nebo obvinění, musí pokleknout na holou kamennou podlahu před soudnou stolicí; strážníci je okřikují a na příkaz náčelníka je i okamžitě na místě krutě zbijí. Neboť základním pravidlem spravedlnosti je, že každý, kdo se objeví před soudnou stolicí, je považován za viníka, dokud se mu nepodaří prokázat svou nevinu. -
V rámci série nadprůměrný příběh, který pěkně odsýpá. Neuvěřitelné co Ti zvládne za dva dny ...
Výborná detektivka ze staré Číny. Jako velká milovnice dynastie Tang, pro mně soudce Ti a jeho příběhy byly jako zjevení. Čtivé, napínavé a laskavé vyprávění geniálního detektiva dob dávno minulých. Pan Gulik výborně vykresluje postavy, každodenní život lidí a zvyklosti staré Číny. Když čtu jeho knihy mám pocit, že jsem součástí jeho příběhů. Ihned si člověk udělá představu o lidech,životě a prostředí jako celku.
Van Gulikov Sudca Ti je neúplatný, odvážny sudca a hodnostár z obdobia čínskej ríše/dynastie Tchang, ktorý so svojimi pomocníkmi (najmä Chung, Ma, Ťiao, Tao, v rôznych kombináciach :)) rieši rôze zločiny. Sudca tu nie je iba sudca, ale zároveň aj ako vyšetrovateľ aj prokurátor/žalobca.
Knihy vynikajúco popisujú dobové čínske reálie, zvyky, postupy, atmosféru danej doby. Taká kombinácia detektívky a historického románu. Fakt nádhera.
Čo je tiež super, každá kniha má na začiatku zoznam osôb z danej detektívky, a väčšina tiež plán mesta/miesta (napr. chrám), kde sa príbeh odohráva.
Opět hezký příběh ze starověké Číny...nahlédneme pod pokličku a do svědomí několika lidí...a soudce Ti opět vše, možná i s malým přispěním náhody vyřeší :))
Překvapilo mě, jak důvěřivý třeba byl Kaprál, nebo Kun-Šan, potěšila Karafiát - byla jsem přesvědčená, že v dívce je i trochu víc a ano - předvedla hezký pozorovací talent :) zkušenosti jsou zkušenosti...
A taky překvapila Ti-ova šlechetnost, zejména vůči Tengovi - nebo to nechává na karmu ?
Zajímavé je, jak odsouzenci, pohlížející pravdě do očí, často vše "napráší" i na spoluviníky a snaží se je stáhnout s sebou...lidská zášť je velká..a hněv ženy obzvláště.
Doporučuji !
P.s. lakový paraván bych ráda viděla naživo..myslím ten předmět..dle popisu vypadal nádherně...a Tengův příběh tomu dodal potřebnou jiskřičku..
Zákoutí lidského mozku jsou nevyzpytatelná, jak se v tomto zamotaném propletenci vražd, sebevražd a podvodů přesvědčí i samotný soudce Ti, který zde s Ťiao Tajem stráví ještě horší mnohem dovolenou, než jsem kdy měla já. A i soudce sám si už všiml, že má jeho pohledný pobočník (na rozdíl od Ma Žunga) sice dobrý vkus ale děsnou smůlu na ženský.
Skvele vymyslena originalna detektivka napisana bravurnym stylom Roberta van Gulika. Zasnem nad tym ze autorovi staci 150 stran na vytvorenie napinaveho a prekombinovaneho zahadneho pribehu. Knizka sa cita v podstate sama, stale sa v nej nieco deje takze nudne pasaze ani neobsahuje. Jedinu vyhradu mam k anotacii, pretoze vdaka nej som sa "dozvedel" to najpodstatnejsie z deja a ziadne prekvapenie sa na konci nekonalo. Lakovy paravan je vsak detektivka ktora by mala sluzit ako priklad ako by mala dokonala detektivka vyzerat.
Všechny detektivky Roberta van Gulika, jejichž společným jmenovatelem je poctivý, neúplatný, bystrý a charismatický soudce Ti jsou prostě geniální! Záhadné příběhy, tajemné zločiny, barvité vyprávění a dokonale vykreslený exotický svět staré Číny mě pokaždé dokonale pohltily a dovolily vydechnout až na poslední stránce, kde došlo k odhalení, odsouzení a také popravení bídného zločince (jak je pravidlem v čínských detektivkních románech, kterými se nechal autor inspirovat). Všechny Gulikovy detektivky jsem četla s odstupem let několikrát. I když se mi po prvních několika stránkách vybavila celá zápletka a její řešení, neodolala jsem té báječné a neopakovatelné atmosféře, kterou dokázal autor tak skvěle vytvořit.
Zajímavé proplétání osudů několika postav, trochu tajemna a soudce Ti v utajení a inkognito. Od úvodních okamžiků vše spěje k jasnému a logickému konci, příběh je pečlivě promyšlen. Autor dokonce přiznává soudci Ti běžné lidské vlastnosti, dokonce jej nechá chybovat. Navíc je zde znát Van Gulikova vášeň pro starou Čínu a její zvyky. Třeba zvyk, kdy jde první prostitutka, a kdy jde první zákazník - a proč. Podobné detaily dodávají románu na věrohodnosti a jdou za hranice běžné detektivky.
Brilantní detektivka! Soudce Ti se v ní objeví inkognito v hlavním městě sousedního okresu.
To mu dává možnost pohybovat se bez omezení po městě.
Van Gulik z toho dokážel vytěžit maximum a ukazuje nám život všech společenských vrstev ve středověké Číně pěkně zblízka a tentokrát netradičně ze soudcova pohledu.
Štítky knihy
Čína vraždy detektivní a krimi romány soudci, soudkyně 7. století historické detektivkyAutorovy další knížky
1996 | Slavné případy soudce Ti |
1982 | Třikrát život a skutky soudce Ti |
2004 | Červený pavilon |
1974 | 3x soudce Ti |
1999 | Záhada čínského hřebíku |
Kam se poděla pointa s lakovým paravánem?…ta tříska to přece nemůže být celé :(