Vrahův učeň
Ann Granger
Lizzie Martinová série
< 7. díl >
Březen roku 1870. Londýn pokrývá chlad a hustá mlha. Inspektor Scotland Yardu Ben Ross má však jiné starosti než rozmary počasí, neboť v zadní části restaurace na Piccadilly bylo nalezeno tělo mladé ženy. Kdo je oběť a jak se ocitla na takovém místě? Pátrání zavede inspektora Rosse nejprve do Salisbury a poté k majiteli pozemku v Yorkshiru. Mezitím Benova žena Lizzie s pomocí jejich služebné Bessie vyšetřuje záhadu dívky, která je zřejmě vězněna ve svém vlastním domě. Zatímco Ben usilovně pracuje na případu, který se zdá být stále složitější, Lizzie odhalí důležitý důkaz, který by mohl vést k vyřešení zločinu.... celý text
Literatura světová Detektivky, krimi Historické romány
Vydáno: 2024 , MOBA (Moravská bastei)Originální název:
The Murderer's Apprentice, 2019
více info...
Přidat komentář
S názvem knihy mám problém, ale nechci ani naznačovat jaký. S vlastním příběhem však žádný problém nemám – právě naopak. Tato řada autorky je určitě lepší než ta Mitchellová a Markby, z anglického venkova. Obdivuji anglickou starosvětskost, čest a morálku, samozřejmě s výhradami. Nějaké výhrady bych měl, kromě názvu, i k této knize, ale celkově jsem spokojen.
Výborný díl ze série historických detektivek.
Ponurý Londýn z viktoriánské doby je s věčnou, všudypřítomnou mlhou cítit z každé stránky. Moc prima čtení.
Kniha Vrahův učeň je opět vynikající, velmi čtivá a zdařilá detektivka z viktoriánské doby.
Opravdu mě baví popisy ponurých uliček Londýna zahalených do mlhy a osudů obyvatel, ať chudých či bohatých. Tleskám autorce, že vždy dokáže vystihnout atmosféru devatenáctého století a nelehkou dobu, která z lidí dělá zloděje, vrahy a intrikány. Tato autorka mě baví svou květnatou mluvou, naprosto dokonalým vykreslením charakterů osob, ale hlavně prostředím, ve kterém se ocitám při prvních řádcích. Syrovost, špína, chudoba tohoto prostředí a této doby. Vše je naprosto věrohodné, kdo má rád viktoriánské období a jak se žilo ve staré Anglii, ten si zajisté přijde na své. Prostředí bylo opravdu skvěle vykresleno, jako bych se tam právě ocitla-to se mi líbilo asi ze všeho nejvíce.
Příběh začíná nálezem mrtvé ženy v popelnici za restaurací. Kdo je ta žena proč ji tam někdo pohodil? Kdo měl zájem, aby nežila?
Je povolán policista Ben Ross, právě on je ten pravý k vyšetření spletitých zločinů. Z počátku se zdá, že se ocitnul ve slepé uličce, ale to by nebyl Ben, kdyby se nechal zastavit těžkým případem. Dozvídá se, kdo dívka byla a musí vyšetřit všechny možné podezřelé. Postupné rozkrývání zločinu, další odborníci a nové důkazy jsou přesně to, co Benjamin potřebuje. Ben je puntičkář a perfekcionista s dobrým srdcem, který chce za každou cenu dojít k vyřešení zločinu. Má správný policejní čich a intuici, stejně jako manželka, která mu zdárně sekunduje ve vyšetřování záhad. Elizabeth není zakřiknutá panička, která se drží doma, je to silná žena, která se hned tak něčeho nepoleká. Lizzie se pouští do vyšetřování a svým laickým pohledem a neotřelým chováním a názorem vnáší svěží duch do případu. Řekla bych, že v té době je nebývale moderní a odvážná. Nebojí se vyrazit do hostince jen se služebnou nebo se vydávat za charitu, aby se dostala do domu, kde je údajně vězněna mladá dívka. Chce pomoci jedné staré paní, která se kvůli dívce trápí. Každý den ji vidí z okna svého bytečku nad hostincem a zdá se, že dívka neopouští dům. Druhá linka případu je stejně zamotaná jako ta první. I přes částečný nesouhlas svého manžela se Lizzie pouští do akce. Nakonec tento její čin přinese hlavní zvrat v případu mrtvé dívky.
Vraha jsem opět neodhadla, rozuzlení bylo pro mě překvapením. Nemusí téct potoky krve, aby detektivka byla detektivkou. Autorce se to opravdu daří.
Za mě opět plný počet hvězdiček, klidně bych dala i víc. Těším se na další autorčinu knihu. Jsem zvědavá, jak si Ben a Lizzie poradí s dalším, jistě zapeklitým, případem.
Opět bez výhrad. Příjemné čtení, až na tu mlhu, kterou člověk cítí i přes popsaný papír.
Co se stane, když se zkříží hnusná londýnská mlha, mýtus o Orfeovi a Eurydice, Stonehenge podle Coltranea a uvažování o posedlosti?
opět detektivka ze staré dobré Anglie, nesoucí se v poklidném duchu; příjemně oddychové;
Autorovy další knížky
2017 | Bláto a mršiny |
2006 | Na to vem jed |
2020 | Nezvyklý zájem o mrtvoly |
2007 | Čas pro vraždu |
2008 | Kdo jinému jámu kopá |
Taky mám problém s názvem knihy. Nu což...
Jinak zase dobrý příběh ze staré Anglie, s fujtajblovou mlhou a divným pachatelem. Hezká vedlejší linie se starou slečnou Eldonovou.