Lord Mord
Miloš Urban
Román se odehrává v 19. století a sleduje osudy lehkomyslného, zhýralého a zchudlého hraběte Arca, jemuž příchod moderní doby sebral jeho nejmilejší hračky - ženy, a nabídl zábavu novou: heroin. Praha před koncem 19. století. Asanační násilí páchané na městě se odráží ve vyvražďování prostitutek v židovském ghettu. Souvislost mezi úmrtími je však třeba teprve hledat, po stopě zločinců jde jednak policie, jednak Karel Adam, hrabě Arco, jejž se smrt dívek dotýká osobně a který je sám stravován těžkou nemocí dýchacích cest. Do neklidného období protivládních demonstrací a konfidentských provokací přijíždí z jedné strany, z Tyrol, Adamův bratránek Mani, a ze strany druhé, z Moravy, neznámý stařec doprovázející neskutečně krásnou dívku, o níž se v Praze začíná šeptat jako o židovské princezně, ale kterou Adam při prvním setkání nepozná. Navíc se ve městě objeví Felix Hofman, lékař a chemik z Bayerových závodů, který s sebou přivezl zázračný lék proti černému kašli a souchotinám, prášek plný heroické síly a smrtelného nebezpečí. Hrabě Arco se k němu snaží dostat, zároveň se pokouší zachránit alespoň jeden barokní dům na rozhraní Starého Města a Josefova, k tomu soupeří s policií v tom, kdo dříve odhalí vraha prostitutek a jeho motivy. Mezi tím se pod nátlakem moderních bouracích strojů poroučí jeden dům za druhým a v ruinách Židovského Města se po nocích zjevuje legendární fantom z dětských báchorek, Masíčko, před jehož dlouhým nožem je lépe co nejdál uprchnout... celý text
Přidat komentář
Po 100 stranách jsem ji odložila. Atmosféra sice super, ale přijde mi, že se tam vůbec nic neděje. Vždycky, když jsem čekala na nějaký zvrat, tak nic… Navíc 19. století nepatří mezi má oblíbená období. Takže odkládám jako nedočtenou a jdu se vrhnout na nějakou dobrou detektivku, ať si trochu spravím chuť.
Potěšující záležitost, asi zatím nejčtivější Urban. Skvělá atmosféra, jak už píšou předřečníci, škoda toho "uspěchaného" konce - jako v seriálu Svět pod hlavou, to, co by se v závěru dalo ještě krásně roztáhnout na další díl, i tady mohla být kniha tlustší:-) Dalo by se to krásně zfilmovat...
Zajímavé čtení, pohybujeme se na hraně reality a mystifikace.
Asanace starého židovského města vytváří pozadí příběhu vražd prostitutek. Městští úředníci s touhou po penězích, tajná rakouská policie, zchudlý hrabě nemocný a závislý, k tomu hrůzné židovské strašidlo.
Závěr byl docela překvapivý.
Zajímavá dobovka, která úchvatně vykresluje zákoutí staré Prahy i typy lidí, kteří v nich žili (nebo spíše živořili). Velmi vysoce hodnotím právě prostředí, vykreslení jednotlivých postav a atmosféru románu. O to víc mě mrzí, že závěr mi přišel trochu z rychlíku a vyústění hlavní zápletky dost přitažené za vlasy.
(SPOILER) Jak je obvyklé a co nejvíce oceňuji u MU - atmosféra, podivnost, excentričnost. I jako detektivka moc dobré, jen ten závěr byl asi na mne až moc překombinovaný. Končí éra šlechty, končí staré ghetto.. a v této době se musí náš hrabě nějak, jak by řekl, zabavit. Kniha má více rovin, od smutku po staré Praze po dušezpyt hraběte. A co mne tedy nadchlo: když jsem u popisu jedné z vražd v textu odhalil vlastně detailní popis obrazu Jakuba Schinkadera - Vražda v domě. A v závěru knihy to autor potvrzuje v seznamu použitých inspiračních zdrojů.
Staré židovské město pražské, z konce 19. století. A mladý hrabě Arco, kterého trápí souchotiny. Léčit tuberkulózu bez antibiotik, bylo velice složité. A tak se tehdejší Praha stala městem morfinistů. Ke zlepšení životních podmínek, je nutné provést asanaci nejhůře zasažených oblastí. Ale jak to provést, když se lidé žijící v nuzných podmínkách, odmítají dobrovolně vystěhovat. Detektivní historický thriller s lehce perverzním podtónem. Jedna dějová linka, jeden vypravěč. Pan Urban dokázal znamenitě zachytit atmosféru tehdejšího židovského ghetta. Příběh má lehce hororový nádech a velmi nečekaný, ale ne příliš zdařilý závěr, 4,5. Audiokniha je ovšem velmi nevydařená. Načetl ji sám autor a nebyl to vůbec šťastný nápad. Mnozí narátorští amatéři, by se této role zhostili mnohém lépe.
Má třetí kniha od autora a opět skvělá.Atmosférou,příběhem,popisem tehdejšího žití v Praze.Kniha je krásně graficky zpracovaná.
Velmi plastický a mnohovrstevný román, detektivka, horor (?) z doby asanace židovské čtvrti v Praze, krásně popsaná každodenní i celková atmosféra různých společenských vrstev i doby a k tomu kriminální zápletka. skvělé čtení, i když určitě to není oddechovka.
Dobrá kniha. Všechnu chválu, kterou zde sklízí, si jistě zaslouží, jen to nebyl úplně můj vkus. 19. století mi nikdy nepřirostlo k srdci a v příběhu jsem si nenašel ani žádnou sympatickou postavu (hlavního hrdinu nevyjímaje), byť o to mi u Miloše Urbana ani nejde. Přesto vřele doporučuji.
Toto mi chutilo. Prechádzka starými pražskými uličkami s tak hmatateľnou atmosférou, že sa takmer dala nasávať všetkými zmyslami. Len máličko chýba k úplnej spokojnosti.
Definitívne som presvedčený, že je čas zohnať si Sedmikostelí.
Období asanace, snaha Čechů osamostatnit se, tajná policie, špína, prostituce, heroin a mnoho dalších libůstek. Ale hrabě Arco byl pro mě natolik nesympatickou postavou, že jsem mu přála, aby ho "masíčko" rozsápalo na kousky.
Audiokniha načtená autorem, což v tomto případě není tak docela klad, dost dlouho mi trvalo si zvyknout na poměrně složitý jazyk a děj, který je poněkud spletitý a ulpívající v podivnostech a detailech. Trvalo mi čtyři měsíce s přestávkami se tím prokousat. Nadšení se bohužel nedostavilo a konec ani komentovat nebudu. Nejspíš se k autorovým ctitelům nepřipojím.
Vynikajici roman na pozadi stare Prahy. To prostredi jsem si opravdu uzivala. Cetla jsem za destivych dnu, coz jeste podtrhlo tu uzasnou, temnou atmosferu. Doporucuji vsem milovnikum noir.
Dost jsem si to užila. Pripominalo mi to milovany Mlyn na mumie. Stara Praha, vrazdy, prostitutky. Za me skvěle. Od Miloše Urbana buď knihu žeru, nebo nezvládnu docíst - tohle je první případ:-)
Zručně napsaný atmosférický detektivní historický thriller s přesahem. Na pozadí příběhu šlechtice ztrácejícího a opět nabývajícího vliv, který nechtěl, vypráví autor o změnách v Praze a české společnosti na přelomu století, o odpovědnosti za své činy a o sice pozdní, ale přece jen dokonané proměně floutka na poživačného, ale odpovědného člověka. Miloš Urban zručně fabuluje na reálných základech. Hraběcí rod Arco (mimochodem k hradu v městě severně od Lago di Garda, odkud rodina pochází, vede příjemná a jednoduchá via ferrata, kterou jsem 2x lezl), asanace Prahy, Mrštíkova Bestia triumphans, Hoffmannův heroický prášek od Bayera, Stránov (byť rodině Arco asi nikdy nepatřil), sokolské sbírky a cvičení, národnostní třenice a spoustu jiných faktů nebo skorofaktů vytváří uvěřitelné pozadí poměrně prázdného příběhu o dvou hrabatech, jejich rodině a suitě, která je obklopuje. To je asi hlavní slabina příběhu. Je to jen jakási freska, která nemá silné poselství. Snad jím má být neuhýbání před zvůlí vrchnosti a totalitními praktikami státu? Nebo nalezení smyslu života? Nevím, ale autor to nejspíše neví také nebo dokonce záměrně příběh tímto směrem nevede. Smířil jsem se tím, ale jistá pachuť mi na patře zůstává.
Silnou postavou je na rozdíl od mnoha jiných faktů vymyšlené židovské strašidlo Kleinfleisch, jakási antiteze Péráka nebo Široka. Na něm by se dalo stavět. Úplně si umím představit nějaký komiks o tomto masovém vrahovi v uličkách staré Prahy. Brrr.
Audiokniha byla načtená přímo autorem. Jeho hlas je posazen poměrně vysoko a ze začátku mi přišel docela amatérský. To jsem nevěděl, že čte přímo Miloš Urban. Po pár kapitolách jsem si ale na hlas zvykl a ocenil jeho přednosti. Ví, co čte, proto umí hlas modulovat, např. napodobit německý přízvuk Manyho. Občas ho změní o něco později nebo jinak, ale měl jsem nakonec ze čtení dobrý pocit. Audiokniha využívá i zvukových efektů (echo) a vložených zvuků a melodii výborně dokreslujících atmosféru.
Sečteno a podtrženo je Lord Mord velmi dobrý a čtivý román, který je požitek konzumovat v písemné či audio podobě. Jen nesmíte čekat hluboký psychologický rozbor postav a naprostou uvěřitelnost jejich chování. Spíše jsou smýkáni událostmi, dějinami a svými často nízkými pudy a jsou autorem sledovány s až bulvárním zaujetím, ne s dokumentaristickou přesností.
Slušné čtení, které bych asi ohodnotil jako knihu, u které člověk nelituje času na její četbu, ale vracet se k ní už vracet nebude. A jen tak mimochodem ten konec... , to se příliš nepovedlo.
V Praze na konci 19. století probíhá asanace a bourání židovského města na Josefově, kde žije a rád navštěvuje místní bordely a hospody mladý hrabě Arco. Jeho život je jen jedna velká zábava, alkohol, heroin, ženy. Ovšem do té doby než se nechtěně připlete do událostí, které v té době hýbaly společností a právo čechů na sebeurčení, které se ovšem rakouská tajná policie snažila potlačit. Za mě zatím nejlepší kniha od Miloše Urbana, kterou jsem četl, fantastická atmosféra staré Prahy, kdy prostředí židovského města na vás dýchne svou zatuchlostí, špínou, mlhou, pachem špinavé Vltavy, ale hlavně svým geniem loci Starého Města. Příběh je naprosto strhující a konec jsem absolutně nečekal. Možná je to tím, že mám velmi rád příběhy ze zmizelých čtvrtí staré Prahy a proto z této knihy jsem byl opravdu nadšen.
Fascinací historií, obzvláště starou Prahou uhranutý Miloš Urban, mě v románu z doby asanace židovského Josefova nezklamal. Atmosféra Prahy konce 19. století je vystavěná úžasně, příběh uvěřitelný a logicky zapadající. Hrabě Arco i přes své (nebo díky nim) neřestí sympatický hlavní hrdina. Moje Urbanova nejoblíbenější....
S Hastrmanem moje nejoblíbenější Urbanova kniha, určitě nejlépe propracovaná zápletka, vlastně zde jsem s uspokojením nalezl harmonii mezi zápletkou, formou, atmosférou a historií a také čtivostí knihy. Zřetelný a logicky zakončený děj se prolíná ulicemi starého Josefova v mlze heroinových přízraků. Gratulace.
Štítky knihy
drogy Praha aristokracie, šlechta česká literatura židovské pověsti Josefov, Židovské město (Praha) konec 19. století asanaceAutorovy další knížky
2001 | Hastrman |
1999 | Sedmikostelí |
2008 | Lord Mord |
2005 | Santiniho jazyk |
2003 | Stín katedrály |
Anotace knihy lže. Titulní hrdina nic nevyšetřuje, před problémy spíš utíká (a kdo by se mu v případě Masíčka divil). Nicméně atmosféra konce 19. století je tu vystižena moc hezky, včetně intrik, národoveckých bojů a dobových předsudků i výzkumů (mj. sledujeme jednoho z prvních dealerů heroinu při práci).
Varovat je na místě čtenáře, kteří nemají rádi sexuální scény, jsou tu, a chvílemi pěkně vulgární. I linka se "židovskou princeznou" vede spíš odnikud nikam.
V závěru se dočkáme i akce, škoda, že je konec příběhu tak rychlý.
Proč tedy 4 hvězdy? Za atmosféru, nesympatického hlavního hrdinu (lenoch, děvkař a excelentní šermíř), a za město, které jako v mnoha autorových knihách hraje skutečnou hlavní roli.