Mráz

Mráz
https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/272976/bmid_mraz-GEI-272976.jpg 4 3046 3046

Martin Servaz série

Vražedné šílenství uprostřed francouzských Pyrenejí! Saint-Martin-de-Comminges je malé městečko ve francouzských Pyrenejích, kde jsou zimy kruté a kde se nikdy nic moc neděje. Až dokud pracovníci vodní elektrárny nenajdou jednoho zimního dopoledne mrtvolu koně bez hlavy, částečně staženou z kůže, zavěšenou na nosném stožáru lanovky, která je jedinou přístupovou cestou na toto místo. Není to obyčejný kůň – patří totiž místnímu magnátovi Ericu Lombardovi. Martin Servaz, čtyřicetiletý velitel regionální kriminální jednotky v Toulouse, je naštvaný, že byl odvolán z vyšetřování brutální vraždy bezdomovce, aby se ujal tohoto nejpodivnějšího případu své kariéry. Ve stejnou dobu přijíždí do nedalekého Wargnierova institutu, jež se specializuje na mimořádně nebezpečné a duševně choré vrahy, psycholožka Diane Bergová, která postupně zjišťuje, že ředitel ústavu využívá neortodoxní metody. Detektiv Servaz na mrtvole koně brzy identifikuje DNA, která patří jednomu z chovanců Wargnierova institutu. Ústav je ale tak zabezpečen, že není možné, aby se někdo z chovanců mohl dostat ven. A za několik dní je nalezeno první mrtvé lidské tělo. Martin Servaz s kolegyní Irene Zieglerovou musí využít všech svých schoností k vyřeření děsivého tajemství… Vynikající kombinace série skutečně strašidelných zločinů, mrazivé atmosféry a houževnatého policisty dělá z této knihy napínavé čtení, během kterého budete až do konce hádat, kdo je vrah. - vítěz prestižní Crime Novel Prize v Cognac v roce 2012 - nominace na Elle Reader´s Prize - dle hodnocení The Sunday Times jeden z 50 nejlepších thrillerů z celého světa za posledních pět let... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: ekniha , XYZ (ČR)

Glacé , 2011

sissque
13.08.2019 3 z 5

Detektivky jsou můj oblíbený žánr a už jsem jich četla opravdu hodně, od těch méně zdařilých až po ty skvostné.

Tohle byl takový lepší průměr.
Ono to nebylo špatné, ale klidně to mohlo mít čtyři sta stran.

Případ byl hodně překombinovaný - možná už i na samotného autora, který to uhrál na nedořešené, konec mi přišel vyloženě "tahaný z paty".
Dalšímu pokračování dám nejspíš šanci, ale ne, že bych ho nutně hned potřebovala.

Mrňous1
12.08.2019 5 z 5

Tak konečně kniha, která se pyšní označením bestseller a podle mě právem. Když se ovšem člověk prokouše prvními dvěstě stranami. Rozjezd je opravdu pomalý, ale závěr stojí za to:-)
Hlavní hrdina je mi velmi sympatický, ve své nedokonalosti je prostě dokonalý. Jeho názory mi zastaralé nepřijdou, pod většinu jeho postojů bych se hned podepsala, a to mi čtyřicet teprve bude:-) Jo a sport mám taky ráda:-) Pouštím se do dalšího dílu a doufám, že bude alespoň tak dobrý, jako ten první.

Falda
09.08.2019 4 z 5

Kniha byla místy příliš zdlouhavá.. autor někdy až zbytečně do detailu popisuje krajinu, situace, lékařské postupy apod. Dlouho dlouho nic a naráz překvapivý konec. Některé věci zůstaly nevysvětlené, což mi trochu vadí. Jinak se ale četla dobře a Servaz mi byl sympatický. Určitě se pustím do dalšího dílu...

Ajrad1981
02.08.2019 4 z 5

Doufala jsem, že to bude výrazně lepší než Zkurvenej příběh, a naštěstí bylo. Líbilo se mi umístění příběhu vysoko do hor.
Ubírám jednu hvězdičku, protože jsem už asi přesycená tím, že se v knihách poslední dobou všechno potento v nejnevhodnější možný okamžik, anebo naopak, že se všechno podaří v poslední chvíli. (Která možnost se vyskytuje tady, to prozrazovat nebudu.)

Monini
02.08.2019 2 z 5

Tak toto bylo slabé, opravdu slabé. Často tu čtu, že čtenáři neodhladli pachatele. Opravdu ne? Mně to totiž tak překvapivé nepřišlo. Navíc nebýt shluku neuvěřitelných náhod, tak by neschopný detektiv nikdy vraha nedopadl. Není to žádný chrabrý detektiv, kterému to pálí, jak ho spisovatel prezentuje, ale slaboch a máčka, která by bez štěstí možná zůstala rozprsklá na prvním chodníku.

Dada077
30.07.2019 4 z 5

na lanovke visí torzo zabitého koňa a dolu pod kopcom je psychiatria plná masových vrahov.
na toľký povyk okolo tejto knihy, som čakala viac, neohúrila ma, nebola pre mňa napínavá, ale taká priemerná, možno raz ešte Miniera okúsim, ale tak skoro to nebude

Mateo67
27.07.2019 4 z 5

Dlouho mi trvalo, než jsem se do knihy začetla tak, že jsem ji nechtěla pustit z ruky. Začátek byl zbytečně rozvleklý. Hlavní postava se bojí výšek, rychlosti, davů lidí, neumí střílet!, od začátku je stále vyčerpaný, pak i nemocný a najednou se mění hrdinu, který vydrží všechno. Jestli nám to mělo Servaze přiblížit, u mě se to moc nepovedlo. Ale každopádně je to chováním sympaťák a kniha velmi povedená detektivka.

ÁjíkSamík
25.07.2019 3 z 5

Zklamání, tuna popisů bílých hor a stromů a spíš výčet informací z rozmanitých oborů, které nám chtěl autor ukázat, že si nastudoval a vnucování hodnocení společenské situace.

Meginho
23.07.2019 5 z 5

Skvělá atmosféra, výborně napsáno.
Některé scény v závěru mi svou dramatičností lehce připomínaly styl psaní Dana Browna. (teď nechci říkat které kvůli spoilerům)
Postava Hirtmanna hezky zpracovaná, mohla dostat i víc prostoru, potenciál by tam byl.
Těším se na další díl se Servazem. Líbilo by se mi, kdyby se filmové podoby ujala nějaká evropská produkce, to by mohlo být skvělé!
Doporučuji!

ladaol
21.07.2019 5 z 5

Velice povedené dílko. I v závěru se to ještě pěkně zamotalo. Akční, napínavé, dobře čtivé. Zhltnula jsem to za víkend.

Sandalkar
21.07.2019 4 z 5

Řemeslně hezky vypracovaná detektivka, která nabídne napětí ale není seversky morbidní a rozhodně není děsivá. Čekala jsem ještě trochu více prostoru pro pacienty ústavu.

PS.: Knize by určitě slušela elegantnější obálka.

Kamilajznik
20.07.2019 5 z 5

Moje prvni kniha od autora a moc se mi to libilo. Misty mi to prislo zdlouhave a obcas prilisne zachazeni do detailu. Ale i tak se mi kniha cetla velice dobre a drzela me v napeti az do konce. Urcite prectu dalsi dil s M. Servazem.

efka.saf
14.07.2019 5 z 5

Tak jsem konečně zdolala mého prvního Miniera, jehož knihy mi už pár let sedí poměrně velkou plochou svého zadku na poličce, a nepřišlo mi to vůbec špatné. Vlastně jsem se docela královsky bavila!

Ačkoliv mi nijak zvlášť velký počet stran u knih nevadí, přesto k nim vždycky přistupuji s určitou skepsí, jestli značnou část nezabírá zbytečné vykecávání, a jinak tomu nebylo ani u Miniera. A světe div se, vykecávání nás opravdu nemine :). Přeci jen popis věcí v pokoji mrtvé dívky, které autor natáhl na 4 a půl stránky (!!!), za to by se už nemuseli stydět ani daleko větší kecálisti v dějinách literatury a já nevěděla, jestli mám brečet nebo se smát :). Nakonec jsem zvolila druhou možnost. A ačkoliv autor vsází (jak už je dnes zvykem) na rychlý začátek, jeho kecálistické geny děj v úvodu stále trochu brzdily.
Na druhou stranu, příběh se mi extrémně líbil! Byl zamotaný jako klubko novorozených hadů, odmotává se pěkně postupně a nechybí akce ani napětí. Sem tam autor naznačí nebo nás nasměruje po určité cestě, ale vesměs proto, aby pak strhl volant jiným směrem. Oceňuji i popisy krajiny, protože krása Pyrenejí prozatím zůstává mým očím skryta. Rovněž atmosféra MRAZU byla všudypřítomná, lezavá a chvílemi jsem měla pocit, že když vykouknu z okna, bude chumelit. ...ale překvapivě, nestalo se tak.
Rovněž bych chtěla vypíchnout detektiva Servaze, který je skoro antihrdinou (rozuměj antidektivem) ve srovnání s ostatními "superhrdiny" (rozuměj detektivy), kteří se na nás sypou ze všech knižních stran. Policista, který střílí jak ponocný a netrefil by ani stěnu, když by před ní stál, nesnáší sport a to ani v televizi, natož aby nějaký provozoval, dodržuje rozkazy nadřízených a všeobecná pravidla, a dokonce dokáže uznat i svoji vlastní chybu... No uznejte, to je opravdová růže mezi trním! Ještě že se Martin Servaz může pochlubit pronikavým intelektem, slušnou intuicí a technicky, manuálně, společensky a střelecky zdatnými kolegy, protože jinak by mě napadala otázka, které vyšší mocnosti zasáhly, aby se dostal v potravním řetězci takhle vysoko :).

Takže ačkoliv mám tendence si do autora v určitých věcech rýpnout a některé zákruty příběhu bych si představovala lépe vysvětlené, přesto všechno musím říct, že mě kniha opravdu hodně bavila. Jakmile jsem se do ní konečně zakousla, už jsem ji nepustila, což velmi oceňuji. Ihned chytám druhý díl a uvidíme, co za pyrenejský koktejl nám Minier naservíroval tentokrát :).

Katulinka69
08.07.2019 4 z 5

Super počteničko .

Hanyk
26.06.2019 4 z 5

Ve stylu Purpurových řek

items
23.06.2019 3 z 5

Hm, žiadna zapamätateľná šupa to teda nie je. Iba celkom príjemná, jemne nahlúpla, detektívka.
...odpútavať neexistujúcu pozornosť sa mi zdá celkom zvláštny nápad:)
...pri sume 135000 dolárov sa mi už ozaj rozum zastavoval

ApolenkaS
23.06.2019 3 z 5

Pro mě zbytečně nafouklé, aby bylo hodně stránek. Ale příběh OK a dokonale mrazivé prostředí!

Vevy007
22.06.2019 4 z 5

Na můj vkus se hodně popisovala krajina, určité pasáže se zdály, i tím pádem, maličko zdlouhavé ...
Přesto mne kniha dokázala upoutat, včetně neočekávaného závěru (sestra, milenka, atd. )

Myslím, že se k této knize, po nějaké delší odmlce, opět ráda vrátím...

Vanilka12
21.06.2019 4 z 5

Kniha se četla dobře, děj ubíhal a až do konce jsem netušila, kdo je vrahem, za to dávám 4*. Přiznám se, že hlavní kriminalista mi nebyl zrovna sympatický, spíš místy směšný, neustále vystrašený, zapomínající, dobou zaostalý... V knize bylo místy až zbytečně moc popisu a zabředávalo se do témat, která s dějem vůbec nesouvisela. Pro mě bylo mínusem i velké množství postav, u kterých bylo někdy použito pouze příjmení, jindy křestní jméno, takže jsem občas vůbec netušila o kom vlastně čtu a kam si mám danou postavu zařadit. Celkově ale knihu hodnotím pozitivně, než se pustím do druhého dílu, dám si chvíli pauzu.

ivoiro
18.06.2019 3 z 5

Knize dávám takové střední hodnocení. První polovina byla hodně složitá a komplikovaná, druhá polovina uběhla velice svižně. Uvidím, co další díly.