Medveďovce

Medveďovce
https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/380069/bmid_medvedovce-wkm-380069.jpg 4 2239 2239

Medvědín / Medveďovce série

Štyridsiatnik Peter Andersson sa po skončení profesionálnej hokejovej kariéry v Kanade vracia do rodných Medveďoviec, malého mesta s veľkými snami, kde je len zima, tma a nezamestnanosť. Má v úmysle postaviť na nohy svoj materský klub, zložený z miestnych juniorov. Spolu s ním prichádza jeho manželka Mira, zmietajúca sa medzi túžbou po kariére úspešnej advokátky a pokojným životom manželky a matky v mestečku uprostred lesov, kde líšky dávajú dobrú noc. A napokon ich dve deti, dvanásťročný hokejový center Leo a o tri roky staršia Maya, ktorá miluje gitaru a nenávidí hokej. Mestečko bojuje o prežitie a budúce úspechy hokejového tímu mu majú prinavrátiť hrdosť a zašlú slávu. Na HC Medveďovce tak padá obrovské bremeno zodpovednosti. Aký význam má jeden jediný zápas pre upadajúce mestečko? V Medveďovciach obrovský, ten úplne najväčší. Preverí silu priateľstva a odhalí všeličo dovtedy skrývané a zatajované. Okrem iného aj to, čo sme schopní vykonať v záujme úspechu a ako ďaleko vieme zájsť, keď chránime svoje deti.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Ikar (SK)

Björnstad, 2016

MarsyPint
08.09.2019 5 z 5

Po roce jsem se ke knize vrátila, abych si oživila postavy a příběh než začnu číst volné pokračování My proti Vám. Znovu jsem našla momenty, které mě při prvním čtení unikly a znovu jsem se při čtení musela opakovaně zamýšlet jak těžké je zůstat tzv. loajální nebo se umět postavit a říci pravdu. Příběh mě velmi zasáhl , moc se mi líbilo jak Backman lehce rozvíjí příběhy několika dospívajících dětí a se stejnou mrazivou lehkostí, jakoby na pozadí, ale o to silněji i jejich rodičů. Nádherně popsaná pouta přátelství, která se během okamžiku ztratí a už nikdy je nikdo není schopen obnovit. Takové přátele jako má člověk v patnácti už nikdy mít nebude.

Yorika
07.09.2019 4 z 5

Především.Krásná obálka knihy.Ač jsem knihu neznala, zaujala mě právě svou obálkou.
Samotný příběh je pak velmi dobře napsaný.Autor ví, kde a jak zahrát na čtenářovu citlivou strunu.Žádná z jeho postav není černobílá.Každá má v sobě kus dobrého i toho špatného.Umí rozdávat radost ale i ubližovat.
Událost, ke které v příběhu dojde, lidi v Medvědíně stmelí.Stmelí je natolik, že jednotlivci se stanou masou , neschopnou vlastního názoru.
Z toho mě studí natolik, že jsem autorovi odpustila i tu prvoplánovost, se kterou příběh napsal.

Skřítek77
01.09.2019 5 z 5

Backmanovy knihu miluju a tahle není výjimkou. Líbí se mi, jaké postavy vytváří, jsou realistické, zřídka jednoznačně kladné nebo záporné, ale vždy v sobě mají něco, co vás zaujme a za co je dokážete mít rádi, nebo aspoň pochopit jejich motivace. V porovnání s předchozími knihami je tato méně optimistická a laskavá a na konci ji nezavřete s přihlouplým úsměvem na tváři, ale spíše s hlavou plnou myšlenek. Mně pořád vrtá hlavou, jak bych se chovala já, kdybych bydlela v Medvědíně?

Agida
30.08.2019 4 z 5

První knížka od tohoto autora, moc jsem se na ni těšila a nezklamala. Jen jsem se ze začátku trošku ztrácela v těch postavách a trošku jsem si zvykala na autorův styl psaní. Samotný příběh se mi líbil a vůbec mi nevadilo, že se jednalo o hokejové prostředí. Je zde krásně popsané jak může skupina mladých lidí působit na jednotlivce, jak to vnímají samotní lidé, život v malém městě. Jsem zvědavá na pokračování.....

petra1394
24.08.2019 5 z 5

Moje první kniha tohodle autora a určitě ne poslední. Zvláštní styl psaní, takový malebný. Opravdu hezký příběh!

Merynkaw
23.08.2019 5 z 5

Člověk, jako rodič si uvědomí, co se vše může stát a že to vůbec nemůže ovlivnit. Četla jsem knihu jediným dechem.

cluci
19.08.2019 2 z 5

Prásk, prásk.. za mne opravdu ne. Poslouchala jsem jako audio knihu, neustále jsem se musela vracet i přesto, že jsem se v ději neztrácela.
1. kniha Fredrika Backmana, která mne opravdu netěšila. Až mne to mrzí, dát tak málo hvězd.
Prásk, prásk, stále slyším to samé. Vždy, když si tuto knihu jen představím. Děj z hokejového prostředí by nebyl až tak špatný, ale příběh mladých lidí a jak se k nim staví dospělí. Nevím, asi má tento mladý spisovatel jiný pohled na věc. Snažila jsem se vcítit do role, jak by mohl určitou problematiku vnímat muž. Bohužel ne, pohled mi nepřijde vyzrálý.

kiraa
16.08.2019 5 z 5

Odpouštím Backmanovi pomalej rozjezd, ze kterýho jsem byla zprvu trochu rozmrzelá a říkala si, cože vlastně všichni na něm maj. A pak to přišlo. Celej Medvědín se pomalu začal odkopávat se všemi klady i bejkárnami. A že tam těch sportovních pitomců bylo. Ten megaprůser si jen tak celou dobu visel ve vzduchu a já jen doufala ať to není úplně tak, jak si myslím. Dokonale popsaný nenaplněný ambice rodičů i síla davu. Konec nebyl závěr, ale rošambo :) Někdo už to někde psal a já stopro souhlasím. Backman je král citovejch vyděračů. Dlouho si budu tuhle parádičku pamatovat.

Vlkova.kristyna
16.08.2019 5 z 5

Excelentní příběh! Ze začátku mnoho postav, ve kterých jsem se motala. V některých možná až do konce. Nejdůležitější ale bylo rozdělit je na skupiny těch co jsou schopni rozlišit dobro a zlo a těch, kteří ne. Příběh o tom, jak může komunita ovlivnit vnímání jednotlivce a hlavně jediná událost ovlivnit život jejich účinkujících, rodiny a přátel. Smekam před F. Backmanem za vynikající příběh!!

essidaven
15.08.2019 4 z 5

Knihu jsem poslouchala jako audio, Pavel Soukup ji interpretoval velmi dobře, myslím, že některým situacím pomohlo, že je "zahrál". Vykreslení charakterů na maloměstě bylo také přesvědčivé. Ze začátku bylo náročné zorientovat se v množství postav, od kterých autor neustále odbíhá k dalším a dalším. Není čas všechny si zapamatovat a oblíbit. Ke konci jde tak daleko, že přeskakuje mezi postavami a jejich příběhem uprostřed dialogu, což sice zvyšuje napětí, ale také mě to dost vytáčelo! Dovedu si to představit ve filmu jako střih, ale v knize to rušilo. Ale celkově se jedná o dost slušný příběh, který je hlavně o lidech (a trochu o hokeji) a jejich dobrých i špatných vlastnostech. No, že bych z knihy byla naprosto paf, to asi ne, ale druhý díl si určitě poslechnu.
P.s. co je to jako za styl vyprávění..."jeden otec seděl v jednom domě na jedné židli" ...je číslovka opravdu nutná? Nebo se jednalo jen o hloupý překlad? Bylo to použito tak často, že to tahalo za uši.

jana277
13.08.2019 5 z 5

Krásna kniha. Chvíľu sa človek usmieva, chvíľu mu je do plaču. Niektoré charaktery hladia, niektoré desia. Môj muž veľa nečíta a keď tak mesiac jednu knihu. Toto zhltol za pár dní.

Tatrman
11.08.2019 5 z 5

Stručně a jednoduše - skvělá kniha. Už se těším na My proti vám.

KlariN
11.08.2019 5 z 5

Strhující, emocionálně naprosto vyčerpavájící, ale i obohacující čtení. Literární příbuzný Ledové Bouře, nebo Americké krásy. Jsem zasažen.

Hankah265
07.08.2019 5 z 5

Teď jsem knihu dočetla a nemám slov. Chvíli jsem brečela, chvíli se smála, chvíli jsem nechápala, chvíli chápala až moc... Tolik síly, pravdy... No wau, 5 hvězdiček je sakra málo!

happystar
01.08.2019 5 z 5

Nejlepší kniha,kterou jsem kdy četla!

Lucinky
29.07.2019 3 z 5

Ze začátku jsem se nemohla do knihy začíst, na můj vkus se zde střídalo hodně postav ( což my ve většině případů nevadí, ale tady mě to rušilo od příběhu ). Od druhé poloviny se kniha četla dobře a konec byl zajímavý

hermína14
21.07.2019 5 z 5

V první třetině jsem si byla jistá, že VÍM...ale nebylo to tak. V půlce jsem se děsila, že vím..a zase mi to zmizelo za rohem. Některé stránky bolí a jinými se probojíte, ale odložit knížku nejde, protože se vší hrubostí je kromobyčejně citlivá.

"Každý den uplyne celý život, nebo jen jediný úder srdce, záleží na tom, s kým jsme."

rode
09.07.2019 5 z 5

Ó můj bože! Knihu jsem měla půjčenou od kamaráda, ale už je na cestě z obchodu i do mojí knihovny. Backman napsal v podstatě obyčejný příběh tak originálně a krásně, že jsem chvílemi nevěděla, jestli se chci smát nebo plakat, ale byly by to spíš slzy porozumění, než lítosti. Jsem naprosto nadšená a už se těším i na pokračování, které mi dorazí ve čtvrtek!

perpe2a
07.07.2019 5 z 5

Další skvělá knížka autora o životě obyvatel v malém městě a vzájemných vztazích, smutku, soudržnosti i štěstí.

yettojedno
07.07.2019 4 z 5

Čtivá a kvalitní kniha. Určitě si přečtu druhý díl. Závěr byla pecka. Trochu mi vadil všudypřítomný popis emocí, ty přitom z mnoha situací vyplývaly a nemusela se mlátit prázdná sláma. Na chlapa byla kniha příliš vyexcitovaná. Zkrácení o 50 stran v tomto směru by Medvědínu pomohlo.