Medveďovce

Medveďovce
https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/380069/bmid_medvedovce-wkm-380069.jpg 4 2239 2239

Medvědín / Medveďovce série

Štyridsiatnik Peter Andersson sa po skončení profesionálnej hokejovej kariéry v Kanade vracia do rodných Medveďoviec, malého mesta s veľkými snami, kde je len zima, tma a nezamestnanosť. Má v úmysle postaviť na nohy svoj materský klub, zložený z miestnych juniorov. Spolu s ním prichádza jeho manželka Mira, zmietajúca sa medzi túžbou po kariére úspešnej advokátky a pokojným životom manželky a matky v mestečku uprostred lesov, kde líšky dávajú dobrú noc. A napokon ich dve deti, dvanásťročný hokejový center Leo a o tri roky staršia Maya, ktorá miluje gitaru a nenávidí hokej. Mestečko bojuje o prežitie a budúce úspechy hokejového tímu mu majú prinavrátiť hrdosť a zašlú slávu. Na HC Medveďovce tak padá obrovské bremeno zodpovednosti. Aký význam má jeden jediný zápas pre upadajúce mestečko? V Medveďovciach obrovský, ten úplne najväčší. Preverí silu priateľstva a odhalí všeličo dovtedy skrývané a zatajované. Okrem iného aj to, čo sme schopní vykonať v záujme úspechu a ako ďaleko vieme zájsť, keď chránime svoje deti.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Ikar (SK)

Björnstad, 2016

perpentykl
24.01.2020 5 z 5

Hokej mě nikdy moc nebavil ale číst Backmana mě baví nesmírně. Málokdo umí tam mistrně vykreslovat děj i postavy. Asi nejlepší kniha, co jsem v poslední době četl a už se těším na pokračování :)

adoli
22.01.2020 5 z 5

Nádherná kniha plná hokeje, fandění, hráčů, ale i obyčejných kluků a holek, dospělých a rodičů. Kniha plná emocí, vztahů, přátelství a loajalitě, ale i nenávisti, nepochopení a zloby. Je to hlavně o rodičovství, lásce k dětem, touze je za každou cenu chránit, o zoufalství a bezmoci, když se to nedaří. Také o síle davu i jednotlivce. Zasáhla mne. Doporučuji!

Honza89
22.01.2020 5 z 5

Medvědín představuje smyšlený příběh, ale mé vnímání je takové, že velmi přesně vystihuje dnešní společnost. Líbilo se mi, jak autor zabrouzdal do lidských charakterů a vykreslil postavy. Celkově je kniha perfektně napsaná a zasahuje dál než jen do sportu.

Renatka11
19.01.2020 5 z 5

Skvělý příběh o zapomenutém malém meste, ktere žije výhradně hokejem. Musim přiznat, ze téma mě vůbec nelákalo. Hokej, ani jiná sportovni temata, mi nic moc neříká. Ale na doporučení dcery a jako obdivovatelka už přečtených Babičky a Oveho jsem se "přemohla" a nelituji. Byl to opět úžasný backmanovský zážitek. Postavy, hlavně rodina Anderssonova, ale i ty ostatní, Jsou i tady skvělé prokreslené a naprosto uveřitelné, stejně tak i vztahy mezi nimi.

iLuciferie
18.01.2020 5 z 5

Dlouho jsem nečetla tak smutný a pěkný příběh zároveň. Pěkný je zejména stylem zpracování. Knížka se opravdu četla sama, a i přes náročné téma, je mi z ní tak nějak milo na duši. Jako bonus příběhem velmi pěkně provází mé oblíbené prostředí hokeje.
Knížku jsem objevila jen díky čtenářské výzvě a musím říct, že i kdybych kvůli ní už nečetla žádnou, tak letošní čtenářská výzva splnila svůj účel.

polednice1705
16.01.2020 5 z 5

Kniha je o hokeji a hokejistech, ale ve výsledku toho hokeje tam zase až tolik není a autor se spíše věnuje příběhu všech lidí z Medvědína a podává spoustu podnětů k zamyšlení nad tím, co je v životě opravdu důležité. Knihu doporučuji všem, ať už fandíte hokeji nebo ne, v téhle knize to není vůbec důležité.

Faila
09.01.2020 5 z 5

Každá kniha Fredrika Backmana mě dostala, ale tato zatím nejvíc. Zhruba do poloviny byla plná typického humoru a malých velkých starostí obyčejných lidí. Pak přišel zlom a já měla knihu problém dočíst, protože nastolené téma na mě působilo velmi silně. Ačkoliv jsem poslední hodiny u knihy strávila téměř permanentně v pláči, odnáším si z Medvědína dobrý pocit. Prapodivně hřejivý, vzhledem k okolnostem. Ale to je Fredrik Backman: vezme si sebe těžší téma a dokáže ho svým vřelým humorem zpříjemnit. Ukáže vám dobro v lidech a dá vám naději, že i ty nejmenší laskavé kroky mohou vést k velkým změnám a (aspoň trochu) vyřešit i ty největší problémy. Na Backmanových knihách ale obdivuji nejvíce to, jak dokonale a do toho nejmenšího detailu vykreslí každou jednotlivou postavu. Ať už je jakákoliv, "dobrá" či "zlá", dokážete plně pochopit její motivaci a vše se jeví velmi autenticky a reálně. Knihy Fredrika Backmana jsou pro mě mimořádně lidské, silné a hluboké.

juliesze
08.01.2020 5 z 5

Nejdříve to bylo strhující a překvapivé. Pak se moje pozornost trošku vytratila. Ten rozjezd tam byl takový trošku rozlezlejší. Ale pak to přišlo. Mistrovské rozebrání a popsání všech postav. Těžké úvahy jednotlivých hrdinů. Přesně to vystihuje, jak každý vnímá jakoukoliv událost nebo situaci po svém a své jednání si dokáže zcela jasnými, logickýmy a racionálními důvody pro sebe ospravedlnit. Těžké téma podané z pohledu dospívajících. Ta použitá metafora je dokonalá. Můžete to vztáhnout ta celý svět, vlastní rodinu nebo jakýkoliv okruh lidí. Výborně psané a podané. Vše propracované. Těšila jsem se na pokračování děsně moc!

maja2712
04.01.2020 5 z 5

Kniha Muž jménem Ove už zdobí mou knihovničku. Medvědín bude následovat. Na čem mě Frederik Backman dostává je téma, které rozebere do detailů naprosto jednoduchými a výstižnými slovy ze všech možných úhlů pohledu a rozkrývá tak psychologii všech postav do nejmenšího detailu a ta slova se mě dotýkají tak hluboce, že jsem při čtení plná emocí a myšlenek a otázek, že knihu přečtu doslova jedním dechem a ten příběh mě ještě dlouho nepustí.

babsi66
03.01.2020 5 z 5

Strašně silný příběh. Vlastně kniha obsahuje příběhů několik a všechny mají hodně co do sebe. Sice pro mě bylo z hlediska duševní pohody trochu náročné rochnit se na střídačku v problémech několika lidí (navíc problémech typu, který byste sami řešit nechtěli ani omylem), ale za ten čtenářský zážitek to stojí.

Líbí se mi, jak autor nepopisuje explicitně každý detail, a přesto víte, co se stalo, nebo jak se daná postava cítí.

A přestože nejsem hokejový fanda, těším se strašně na pokračování.

romusak
17.12.2019 5 z 5

Oproti první knize od Fredrika Backmana, Muž jménem Ove, ubylo smíchu, ale slzy v očích zůstaly. Vynikající příběh. Nevím, zda tuto knihu v mých očích některá v dohledné době překoná, snad 2. díl My proti vám?

PetrCepek
13.12.2019 4 z 5

Když náhodou máte (jako já) doma čtrnáctiletou dceru Mayu a pokud nejste (obdobně jako já) velkými příznivci hokeje, čte se vám tato nepochybně kvalitní kniha poněkud obtížně. Přiznávám, že ke koupi druhého dílu (My proti vám) jsem zatím nenašel chuť ani odvahu.

Parwana
27.11.2019 5 z 5

Fredrick Backman nezklamal. Naprosto skvělá, nádherná kniha, čtivá od začátku do konce. Myslím, že byla ještě lepší než Muž jménem Ove. Konec mě naprosto dostal. Nemůžu se dočkat, až začnu číst pokračování.

Allla9
26.11.2019 5 z 5

Čekala jsem, že bude knížka dobrá, ale byla výborná.

salamandrina
22.11.2019 5 z 5

Tohle mě hodně překvapilo. Kupovala jsem Medvědín jako dárek tátovi, tak jsem si řekla, že si to po Spalovači mrtvol přečtu jako oddychovku, než mu to dám. Jooo, oddychovka. Čte se to sice strašně dobře a rychle, ale to téma malý komunity, která zavírá oči před svejma problémama, protože jí nesedí do šablon, je šílený. Skvěle vykreslený postavy, mnoho otázek, občas patos, občas zbytečný tajemný náhledy do budoucnosti, ale po naprosto prvoplánovým Muži jménem Ove je tohle fakt zajímavá a propracovaná kniha. Druhý díl je určitě na pořadu dne.

a.k
21.11.2019 5 z 5

Městečko Medvědín žije hokejem. Závažný skutek, který se stane, výrazně ovlivní život obyvatel a odkrývá charaktery mnohých postav.
Výborně napsaný příběh. O lidech, jací jsou a ve vyhrocených situacích mohou být.
Autor mě nepřestává překvapovat, jakým způsobem umí vyvolat emoce a jak dokáže do slov zachytit pocity, u kterých věřím, že ani slovy vyjádřit nejdou.
Doporučuji.

Hynais
17.11.2019 5 z 5

Opravdu silný zážitek! Skvěle vystavěný příběh, pořádná dávka emocí, obrovská hloubka prožitku. Ano, chvílemi je to depresivní, ale o to silnější je vždy ta naděje, která z toho pak vytryskne. A hokejové prostředí je v chování hokejových šílenců i "šílenců" popisováno naprosto věrně a uvěřitelně...

MirkaProk
17.11.2019 5 z 5

Moc hezká kniha i přesto, že chvílemi moc smutná. Chvíli mi trvalo, než jsem se začetla a ze začátku mi hokejové prostředí nesedlo, ale čím víc jsem četla, tím víc se mi kniha líbila a i přesto, že je z hokejového prostředí, tak vlastně o hokej nejde, ale jde o ukázku lidských charakterů, které v ideologii "správného chování" se chovají špatně a krutě. Doporučuji k přečtení.

Anežka524
08.11.2019 5 z 5

Není nic, co bych knize mohla vytknout. Skvělé postavy, skvělý námět, úžasně napsáno. Je to kniha, která vás donutí přemýšlet. Příběh nemá žádná hluchá místa, ani jednou jsem se při čtení nenudila. Všechny postavy jsou tak reálně vykreslené, že máte pocit, jako by doopravdy žily. Určitě doporučuji!

Lenny33
05.11.2019 4 z 5

Je to úžasně napsaná kniha, bohužel se mi zrovna netrefila do nálady a těžko jsem zpracovávala atmosféru celého příběhu a to, jak moc je kniha deprimující.