Modlitby ku Kristovej Krvi

Modlitby ku Kristovej Krvi
https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/514685/bmid_modlitby-ku-kristovej-krvi-64352a1f7dcd4.jpg 4 1 1

Deviatnik a pobožnosti k predrahej Krvi a k svätým ranám Ježiša Krista. „Naše vykúpenie má cenu Krvi,“ povedal sv. Alfonz Mária de Liguori. Výkupné za našu slobodu nebolo zaplatené zlatom či diamantami, ale krvou Boha – stvoriteľa vesmíru, Zeme a všetkého, čo je na nej. Jej hodnota je nekonečná. Jediná kvapka by obmyla od hriechov celé ľudstvo. Jediná kvapka by stačila. No Boh išiel ešte ďalej! Sv. Mária Magdaléna de Pazzi raz povedala, že „vždy, keď niekto obetuje Drahocennú Krv Ježiša Krista, ktorou bol vykúpený, prináša dar nekonečnej ceny, ktorý nemôže byť ničím nahradený.“ Len Baránkova Krv má moc vybieliť naše rúcha. Jeho krv na verajach dverí je znakom bezpečia a istoty. Krv preliata na Golgote nás učí milosrdenstvu a z očí nám sníma šupiny ľahostajnosti a egoizmu. Nech sú modlitby, ktoré práve držíte v rukách nielen vašou každodennou zbraňou v boji proti nástrahám zlého, ale aj nevyčerpateľnou studňou nádeje, odvahy a milosrdenstva. Brožúra obsahuje viac ako 70 modlitieb.... celý text

Starmoon
15.04.2023 4 z 5

Tento modlitebník mám hádam odkedy vyšiel a pár rokov dozadu som sa z neho modlila denne. Túto tradíciu som obnovila počas tohtoročného pôstu (samozrejme, týka sa to len vybraných modlitieb :)). Čitateľ tu nájde množstvo modlitieb a pobožností ku Kristovej Krvi aj k Svätým Ranám, pričom tematicky sa dotýkajú všetkého možného, takže tú "svoju" si vyberie asi naozaj každý.

Pri hodnotení sa však vo mne bila veriaca osoba s čitateľkou. Veriaca osoba si uvedomuje, že každá z týchto modlitieb (minimálne ak ju človek myslí naozaj úprimne) môže mať nedozerné účinky a vo večnosti zrejme budem šťastná aj za najkratšiu a najľahostajnejšie "odrecitovanú" z nich. Čitateľke však prekáža často archaicky jazyk, ktorý chvíľami pôsobí, akoby zostavovateľ čerpal z nejakých minimálne storočie starých zdrojov (mimochodom, necitovaných) a naozaj si neviem predstaviť, že by mal z knihy nejaký hlbší účinok aj človek, ktorý nie je zbehlý v teologických veciach a jazyku. Už téma je striktne katolícka (trúfam si dokonca tipovať, že aj mnohým katolíkom by robilo problém modliť sa ku Krvi a Ranám), no a celkový štýl jazyka ju robí ešte nedostupnejšou, čo je škoda, napríklad: "Nepoškvrnený Baránok, natri rumencom aj srdce svojich neviest, aby sa s ľaliami prepletali láskou čisté ruže."

Tiež mi je ľúto a zneisťuje ma, že kniha nemá imprimatur.

Duchovný osoh z nej teda (nakoľko to môžem posúdiť) mám, ale známym by som si ju odporúčať netrúfla, len tým najzbožnejším v konvenčnom slova zmysle.