Mraveniště
Margit Kaffka
Román s autobiografickými prvky líčí vzpouru dívky z měšťanské rodiny proti tradiční výchově, která ji připravuje pouze pro manželství.
Literatura světová Romány
Vydáno: 1974 , Lidové nakladatelstvíOriginální název:
Hangyaboly, 1973
více info...
Přidat komentář
Pokud není čtenář nábožensky založený, tak může tohle volné vyprávění ze života klášterní školy kdesi v Maďarsku v něm vyvolat údiv nad tím, jak můžou dívky tohle vydržet. Samozřejmě vůle v Boha je u někoho velice silná , takže překoná i tupost, omezenost , strach před pokrokem a lpění na starých, nesmyslných tradicích. A pak jeden den jako druhý-modlitby, žádné projevy radosti,...
Autorka to popisuje opravdu přesvědčivě, ale jsem rád, že už jsem to dočetl.
Pokud si dobře vzpomínám měla by tato kniha vycházet z autorčiných zážitků z klášterní školy. Ta je oním mraveništěm, kde se mísí dívky studující učitelskou školku, jeptišky i čekatelky, mladé sestry toužící po změně i ty staré, které se střeží všech novot. Na pozadí volby nové představené kláštera sledujeme, že i tyto "svaté" ženy mají svoje slabosti a vrtochy, že ani jim nejsou cizí prudké vášně a zloba. Mladá Erszi je něčím podobná Magdě z knihy Barvy a léta, ale zdá se, že je přeci jen emancipovanější, chce studovat, učit, otevřít učitelskou školu. Ví, co chce a nebojí se šibalsky postrkovat figury kolem sebe. Nikoli ve svůj prospěch, ale snad jen tak - z lásky k životu a radosti.
.
Margit Kaffová se i zde projevuje v první řadě jako skvělá psychologická pozorovatelka, která umí vše jemně zahalit do lyrického hávu. Také otevřeně mluví o vztazích mezi sestrami, jejich zamilovanosti jedné ke druhé a idolech starších sester pro chovanky. Zajímalo by mě, jestli snad autorka narážela na lesbické vztahy uvnitř zdí kláštera, nebo je to jen skrytá interpretace... Každopádně hezká kniha o zapadlé klášterní škole kdesi v Maďarsku.