Musím tě zradit

Musím tě zradit
https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/501986/bmid_musim-te-zradit-PuI-501986.jpeg 5 1402 1402

Rumunsko, 1989. Sedmnáctiletý Cristian Florescu sní o tom, že se stane spisovatelem, ale Rumuni nemají svobodu snít. Režim diktátora Nicolaea Ceauşesca provází izolace a strach. Na Cristiana se zaměří tajná policie a nutí ho, aby donášel na své blízké. Mladík se rozhodne riskovat vše, aby odkryl pravdu o režimu a ukázal světu, co se v jeho zemi děje. Když přijde čas, dychtivě se připojí k revoluci a je odhodlaný bojovat za změnu. Jaká je však cena za svobodu?... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: ekniha , CooBoo

I Must Betray You, 2022

HanaHH
23.05.2023 5 z 5

Příklad toho, že sametovost revoluce v roce 1989 nebyla tak samozřejmá, jak si někteří myslí. Ve většině socialistických zemí proběhlo předání moci relativně v klidu, ale jak je vidět na případu Rumunska, mohlo to být mnohem dramatičtější - a mohlo to stát stovky životů.

KnihoSny
22.05.2023 5 z 5

Za mě je to kniha skvělá dej plyne krátké kapitoly nutí vás číst dál hlavní hrdiny mi bylo líto hlavně pak co se dělo s čičimohu doporučit Rut je skvělá autorka

jasminecka
19.05.2023 4 z 5

(SPOILER) Ne ze by tema knihy nebylo drsne a hodno zaznamenani. Ale nejak jsem se do ni nedovedla ponorit a treba si vic uzit basne/zamysleni. Asi na me uz nefunguji vějičky typu "to jsem tehdy jeste nevedel, ze..." nebo byla na vine forma knihy - v ebooku se mi vse krom klas. textu zobrazovalo velmi male a temer necitelne...
Co ale na ocenuju, jsou dve veci:
1. Vykresleni atmosfery neduvery bylo brilantni. Mozna az prilis, nedovedla jsem prilnout k zadne z postav.
2. Vtipy! "Proc by Rumunsko prezilo konec sveta? Protoze je o padesat let pozadu." Humor cerny jak tri dny louhovana jihlavanka!

Edit: zvedam hodnoceni ze tri na ctyri hvezdy, neb i po ctvrt roce mam knizku v hlave. Doporucila bych ji vsem stredoskolakum, kteri se maji ucit o 20. stoleti. Protoze clovek muze cist a ucit se o nesvobode, nedostatku aj., ale prave s pribehem vrstevnika se muze do situace mnohem lepe vzit a ten chlad, strach a neduveru az fyzicky pocitit.

sidonka
17.05.2023 5 z 5

Další z děl Ruty Sepetys, které zůstane dlouho v hlavě a ze kterého běhá mráz po zádech, protože taková byla opravdu realita, ač u nás nebyla až tak dramatická, na konci 80. let jsme byla ve věku hlavního hrdiny, i tak si dodnes pamatuji, že jsem o některých lidech věděla, že jsou u tajných a o některých, že patří do jejich hledáčku, a pak někdo řekne, že za komunistů bylo líp :-(, tahle kniha by měla patřit k povinné četbě

tabaluga
17.05.2023 5 z 5

Knihu jsem měla přečtenou během dvou dnů, nešlo se od ní odtrhnout. Československo mělo s Rumunskem hodně společného a tak nějak si představuji, že to za komunismu fungovalo. Nikomu se nedalo věřit a ani v rodině a to mne dostalo nejvíc:-(. Jen v Rumunsku ten převrat byl mnohem horší. Doporučila bych nejen mladistvým.

Máca216
14.05.2023 5 z 5

Výborná kniha !

Emily82
10.05.2023 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, co jsem v poslední době četla. Naprosto skvělé vylíčení situace v Rumunsku, politické vtipy pro odlehčení.
Zavzpomínali jsme, když jsme byli s mužem v Temešváru a události 1989 na nás dýchaly na každém kroku.

juliesze
10.05.2023 5 z 5

Co se opravdu autorce povedlo, je vykreslení postav a doby, které bych očekávala od člověka, který v komunistickém režimu vyrostl. Autorka ovšem zachytila zcela běžné a úplně nepodstatné věci, které v celkovém spojení představují naprosto podstatné detaily. Líbí se mi, jak byla kniha koncipována. Pro nás je konec a samotný politický převrat trochu známý - myslím tim emoce, průběh a zatýkání, mlácení, nepokoje a rozbroje. Je vidět, že autorka cílí na trochu mladší čtenáře, nicméně oblíbenou postavu si najde každý čtenář. Kladně hodnotím i vložené vtipy, protože mě většina z nich naprosto odzbrojila smíchy.

Doubravka1975
10.05.2023 5 z 5

Jestli je komunismus ráj, k čemu potřebujeme zdi, ploty a zákony, aby lidé neutíkali?

Jeden z nejsilnějších příběhů, co jsem kdy četla. Vůbec nic jsem nevěděla o životě v Rumunsku v letech 1970 - 80. Ani tuhle šílenou část nedávné minulosti. Pád komunistického režimu na konci roku 1989. Doteď jsem žila v domnění, že my Československo jsme byli poslední a po nás už jen Jugoslávie a Sovětský svaz. A že to probíhalo nějak podobně jako u nás. Celou dobu čtení mě mrazilo a hned na začátku jsem si musela na internetu vyhledat fakta ohledně situace roku 1989 v Rumunsku.
Vynikající obálka, poznámka autorky i obrazová příloha.
Toho jednoho informátora jsem tušila, ale i tak mi z toho zjištění na konci spadla brada a i slzy byly...a je mi jaksi těžko....
Doporučuji a navrhuji jako povinnou četbu úplně všem!!!

Neprozkoumaný život nestojí za to žít. Někdy je potřeba vyjít ven, když se chceme dostat dovnitř

Indianka71
02.05.2023 4 z 5

čtivé, vůbec jsem netušila, že běžný život v Rumunsku byl, až tak hrozný..

marieke
02.05.2023 4 z 5

Opět palec nahoru autorce za výběr tématu i země, protože o Rumunsku si toho člověk normálně moc nepřečte. Asi hodně lidí ví, že Ceausescu byl krutý diktátor a rumunská revoluce v žádném případě nebyla sametová jako u nás, ale podrobnější reálie nás určitě mnoho neznalo a bylo to opravdu smutné a mrazivé čtení. Zatím všechny knihy autorky byly skvělé, krátké kapitoly se čtou jedním dechem a už teď se těším na další.

Dixinka
30.04.2023 5 z 5

O Rumunsku už jsme spousty věcí zapomněli. Je třeba si historii připomínat a již nikdy nedopustit cesty zpět. Krásná kniha. Ten konec jsme musela číst 2x nemohla jsme tomu uvěřit. Smutné.

kikikrat
28.04.2023 4 z 5

Mám knihy spisovatelky ráda, díky tomu, že čtenáře seznamuje s historií a vždy vybere téma, které nám neni tolik známé. Já o Rumunsku mnoho nevěděla a jsem ráda, že jsem ho poznala. Byla to temná část historie a neumím si představit takhle žít. Mám teď chuť Rumunsko poznat o něco líp a myslím, že hlavně o to auterce jde. Nicméně samotný příběh mě nezasáhl tak jak bych si přála. Přišlo mi, že klouže po povrchu. To se mi stalo už i u předešlé knihy. Díky tomu tomu dávám o hvězdičku méně. Prostě mi tam něco chybí.

Evazita
27.04.2023 3 z 5

(SPOILER) Nemůžu si pomoc, ale ta kniha se měla jmenovat jinak. Díky tomu titulu byla tak strašně předvídatelná, že vám bude hned jasné, kdo, co a proč.
Jinak si neumím přestavit nechat se vézt na kole či běhat po nemocnici zmlácená, se zlomenými žebry a nosem. To teda není žádné hrdinství.
Ale jako jo, věřím, že mnozí čtenáři budou z knihy nadšení, spisovatelka chce čtenáře ohromit.

_Knihomolka_
25.04.2023 4 z 5

"Vykládám vtipy
a smíchem zakrývám slzy pravdy,
že nám vyměnili současnost
za prázdné sliby
ještě prázdnější budoucnosti."

O tom, co se dělo po druhé světové válce v Rumunsku jsem se prvně dozvěděla až tady. Stránky mi svižně ubíhaly pod rukama, díky přítomnému napětí a spádu jsem se často nemohla od knihy odprostit a ke konci mi autorka doslova vyrazila dech. Je vidět, že historie je zkrátka neuvěřitelně pestrá a vynalézavá a člověk, bez ohledu na věk, se má stále co učit.

Karimah
24.04.2023 4 z 5

Výborné téma, zase jsem se dozvěděla něco nového. Bohužel styl psaní mě až tolik nenadchnul a příběh mohl být také propracovanější. Dalo se z toho vymáčknout víc.

Adusa68
21.04.2023 5 z 5

Skvělá kniha, kterou bych doporučila určitě jako povinnou četbu do škol. Hodnocení zde zasloužené a ztotožňuji se i s chválícími komentáři. Jsem ráda, že jsem narazila zase na zajímavou autorku a určitě si od ní přečtu i další knihy.
Bună!

Dashow
20.04.2023 5 z 5

Jsou knihy, které přečtu, celkem se mi líbí a časem se mi vykouří z paměti. Občas si musím dokonce přečíst alespoň anotaci, abych si připomněla, o čem že to vlastně bylo. Ale tahle kniha mezi ně rozhodně nepatří! Přiznám se, že jsem vůbec netušila jakou (nedávnou) historii má tahle země za sebou. Netušila jsem, jak moc tam lidé trpěli. Já se v tom roce narodila, ale z vyprávění, filmů a samostudia si troufám říct, že tady jsme se v té době měli "dobře". (Jak je možné, že život se ve dvou zemích se stejným politickým režimem může tak moc lišit?) Ty detaily jejich všedního života ve mě zůstanou hoooodně dlouho (nechci prozrazovat nic konkrétního), často jsem zůstala s pusou dokořán a s myšlenkou, že tohle přece není možné. Mám teď chuť si o tématu sama zjistit něco dalšího, mám pocit, že toho pořád vím málo. Při čtení jsem cítila hněv, rozčarování, smutek, úžas, nedůvěru, ale i jsem se usmála, když "bunu" vyprávěl vtipy. Na tuhle knížku opravdu nezapomenu. A dala bych jí jako povinnou četbu dnešním adolescentům, kteří si myslí, že mají příšerný život, protože nemají dostatek followerů a nejnovější nakousnuté jablko!

Pisquosus
19.04.2023 3 z 5

Rumunsko, pro mě velká neznámá ve všech směrech. Téma, které se velmi ztotožňuje s revolucí v Československu.

Bylo to fajn, ale úplná pecka to není, trochu jednotvárné a povrchové. Chybí souvislosti a historické reálie.

Mamka_cte
19.04.2023 4 z 5

Štafeta, která mi dodala tolika neznámých informací. Děkuji @knihaopate

První co musím říct je, že já a historie nejsme vůbec kamarádi. Takže, když si přečtu knihu, která mě baví a dokonce mě něco naučí, super! Zbožňuju získávání informací touto cestou.

Kniha pojednává o drsném a krutém žití v Rumunsku za vlády Ceausescua a komunismu.

Tolikrát jsem si za knihu říkala, jaké vymoženosti a věci navíc máme. Teplá voda, doktoři, jídlo, elektřina, ale i to, zajít si do knihovny a nebo možnost pracovat kdekoliv a jakkoliv si budeme přát. Hrůza číst toto a srovnávat svůj život.

Romantickou linku autorka jen trochu naťukne, ale vůbec mi to k síle příběhu nevadilo.

Kniha se čte velice dobře a rychle, i přes to, co v sobě ukrývá. Autorka umí psát, ale i získávat informace. Tolika odkazů jsem v knize snad ještě neviděla.

Knihu jednoznačně doporučuji. Příběh co v sobě ukrývá, Vám vezme dech! Já ještě jednou moc děkuji za možnost si ji přečíst.