Muž jménem Ove

Muž jménem Ove
https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/240484/bmid_muz-jmenem-ove-240484.jpg 5 4505 4505

Román o lásce, pořádném nářadí a o tom, proč je důležité jezdit saabem. Ovemu je padesát devět let. Řídí saab. Na pozici předsedy družstva vlastníků byl sice vystřídán už před pár lety — což on sám považuje za převrat —, ale to mu rozhodně nebrání ve vykonávání funkce strážce pořádku. Samozvaného strážce pořádku. Když se do protějšího domku přistěhují noví sousedé a místo pozdravu se jim jen tak mimochodem podaří nacouvat do Oveho poštovní schránky, spustí se kolotoč nečekaných událostí — začíná příběh o překvapivém přátelství, toulavé kočce a prastarém umění řídit. A o tom, jak se změní životy lidí, kteří se s Ovem setkají.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Host

En man som heter Ove , 2012

Abroš
12.02.2021 5 z 5

Oslava života s jeho dobrými i špatnými událostmi.Opravdu skvěle dějově zpracovaná kniha bez zbytečných omáček,něco ve stylu Stoletého staříka nebo Analfabetky.

Babsy
11.02.2021 5 z 5

Skvělé, naprosto, se slzou na konci..

Elara
07.02.2021 4 z 5

Spočiatku som si myslela, že si toho starého hundroša určite nedokážem obľúbiť, no mýlila som sa. Nie že by sa čo i len na chvíľu prejavil ako milý a sympatický, no ako sa ukázalo prejav nie je podľa Backmana smerodajným ukazovateľom hodnôt, ktoré človek v sebe nosí.
Pasáže,v ktorých prehovára Sonjina múdrosť, jej rozvážny pohľad na Oveho a ich vzťah, to je niečo, čo si zo sebou ponesiem ďalej.
Záverečných pár strán bolo nečakane dojímavých.
Jediné, čo mi prekážalo, bol na môj vkus občas trochu silený humor.

nangijala
06.02.2021 5 z 5

Nijak zvlášť jsem se při čtení nesmála ani neplakala, ale bylo to tak mile úsměvné, hlavní hrdina mírně na zabití i k zulíbání. Kniha tak trochu o životě, o perspektivě, o tom, že i když pro nás možná život ztrácí smysl, my dáváme smysl života někomu jinému. Příběh o lásce až za hrob, velmi čtivý, s působivou retrospektivní kompozicí, pro někoho možná rozvláčný, ale pro mě spíš příjemně pomalu plující vyprávění o tom, jaké to bývalo, jaké to je teď a jak těžké to může být pro někoho, kdo ctí jiné hodnoty než druhý.

tazmania.e13
04.02.2021 3 z 5

Oddechové čtení. Dost mě ale překvapuje tak vysoké hodnocení ... :)

hawatt
03.02.2021 5 z 5

to je velmi, velmi neobvyklá kniha o lásce...

alabra
02.02.2021 5 z 5

Lepe nez Kaplicka bych to nevyjadrila.Krasne napsany pribeh opravdoveho Cloveka,ktery byl vzdy za dobry skutek potrestan, lidskost v nem vsak presto zustala,i kdyz nekdy skryta pod hrosi kuzi. Uz dlouho jsem necetla tak nadherne napsanou knihu.

Runinka
30.01.2021 5 z 5

Mám ráda knihy tohoto autora,vyzařuje z nich pokora.

PaníLenka
27.01.2021 5 z 5

Překvapení, naprosto ojedinělý způsob, jak s humorem vyprávět o smutných věcech, doporučuji!!

Capkomi
24.01.2021 4 z 5

Velmi příjemná, místy zábavná i smutná kniha ze života o starším na první pohled mrzutém až zlém dědkovi, ale postupem času si tohoto dědečka zamilujete a vše pochopíte...

lluuccuullee
24.01.2021 5 z 5

Kniha se mi libila. Životni přiběh ustale nerudneho Oveho. Postupně se odkryva cely jeho život a take proč tak reaguje a je vzdy nevrly.
Svou zarputilosti me štval, ale zaroveň ukazoval, že je ma dobre srdce a bije se za dobrou vec.

kaplička
24.01.2021 5 z 5

Nečekala jsem, že můj plný počet hvězd přijde hned na začátku roku, ale tady nejde jinak. Krásné pohlazení po duši, smích i pláč "v jednom kyblíčku". Děkuji pane Backmane za upřímný pohled na dnešní svět, za připomenutí toho rovného, vytrvalého a nezlomného cosi, co nikdy nesmíme přestat hledat v lidech okolo ani sami v sobě. A též díky za nového oblíbeného autora do sbírky.

ladyka
19.01.2021 5 z 5

Poslouchala jsem audioknihu a bylo to příjemné poslouchání. Pan Owe je tedy zajímavý týpek, dokázal mě rozesmát, dojmout a kdybych s ním měla co do činění osobně, určitě by mě dokázal i pěkně namíchnout! Navenek drsný, nevrhlý "dědek", ale zdání klame...však se můžete přesvědčit sami :o)

katka3072
18.01.2021 5 z 5

Moc se mi líbila. Rozjezd zdlouhavý, ale jinak moc hezká oddechovka.

luthien
17.01.2021 5 z 5

Myslím si, že tahle kniha jednoduše obsahuje vše, co by člověk měl vědět o životě.

Kristulda
10.01.2021 5 z 5

Tak, tuto knihu jsem si koupila jelikož byla dosti chválená. Mám jí doma od podzimu, teď na ní došla řada. Trochu mě zaskočilo, že to srovnávají se Stoletým staříkem, docela jsem se lekla jelikož ten se mi vůbec nelibil. Začala jsem číst, ze začatku jsem si říkala no to nevím zda dočtu, Ove mě rozčiloval, to jeho chovaní. No pak jsem se nedala odradit a četla dál, začala jsem s ním v něčem i souhlasit a chápat ho, nakonec jsem si ho zamilovala, a najednou konec. Bude mi chybět tenhle Ove. Ačkoli jsem si ze začatku nebyla jistá názorem na knihu, ted můžu říct, že mi vyrazila dech. Naprosto dokonalé. Jelikož jsem zvyklá číst jednu knihu za druhou, tak tato kniha si zaslouží, abych si ji i po přečtení v myšlenkách vychutnala a mohla si tak prodloužit ten čas stravený s Ovem.

Jrsnbl
08.01.2021 5 z 5

Tak Backmanova tvorba je něco úžasného. Divím se, že jsem se s ní seznámil teprve nedávno. Ove pro mě byl již třetím titulem, který jsem od autora četl a znovu musím hodnotit plným skórem.

Román, ve kterém se moderní doba a společnost střetává s mrzutým dědkem, který všechny a všechno nenávidí. Hlavně tedy řidiče francouzských vozů a kravaťáky. Je to typický nabubřelý senior, který snad každému někdy zkazil den. Proč ovšem takový je? Kniha odkrývá Oveho temnou minulost a my s ním pomalu, ale jistě začínáme soucítit. Dojde to až do bodu, kdy se ze strohého a uřvaného starce stává milující dědeček, kterému prostě fandíte.

Neskutečná Backmanovo práce, ve které se dotkne snad všech ožehavých témat současné doby. Oveho si musíte přečíst, protože málokterá kniha mě takhle dojala, rozesmutněla a rozesmála zároveň.

jana0542
07.01.2021 5 z 5

Dokonalý, výborně psychologicky zpracovaný příběh u něhož zjistíte, že nerudný, protivný dědek může být v jádru skvělý chlap. A že jeden z nejlepších spisovatelů současnosti je muž jménem Fredrik Backman.

fénix56
06.01.2021 5 z 5

Tak za mne jedna z nejlepších knížek, které jsem kdy četla. Střídavě jsem se smála i brečela dojetím. Přestože byl Ove protivný mrzout, vlastně jsem ho chápala. Chtěl jen, aby byl v jeho okolí pořádek, aby se dodržovala daná pravidla, což lidé moc nedělají. Do toho přišel o milovanou osobu, která, jako jedna z mála, taky poznala, že Ove pod tvrdou slupkou skrývá zlaté srdce.
Nejdříve jsem poslouchala audioknihu, kterou četl pan Vlasák, mimochodem velice dobře. A nelenila jsem a "papírovou" knihu jsem si okamžitě koupila.

_Brunetka_
04.01.2021 5 z 5

Tohle byla jedním slovem dokonalost. Autorův styl psaní je naprosto brilantní, knížka mě chytila od přečtení názvu první kapitoly a o samotném jejím obsahu už ani nemusím mluvit… Co je ale na téhle knížce úplně nejlepší? Ove. Je to naprosto nejlepší literární postava všech dob – toho si nejde nezamilovat, budete ho zbožňovat a fandit mu od prvního slova, které vyřkne. Pokud by se přece našel jen někdo s opačným názorem…vyřešíme si to na jiných místech. Ostatní postavy jsou taky naprosto peckové a bezpochyby vás budou bavit – a to mluvím i o toulavé kočce, které autor vdechl neskutečný život. Co ale na tomhle díle obdivuju? To je naprosto geniální skloubení humoru a dojetí. Pokud bych navíc ještě zůstala u toho humoru, ten je naprosto geniální, specifický a bezkonkurenční – smála jsem se vlastně celou knihu. Právě i neskutečná krása, dojetí a smutek, s kterými je tato kniha napsána vás rozhodně přiměje brečet a slzy vás už přestane bavit počítat. Máme tu zase zapojených i pár témat jako jakási životní síla, ztráta, láska, stáří, čestnost a smiřování a boj s dobou, na kterou člověk není zvyklý. Toto úžasné dílo je vůbec takové, jako by ho napsal sám život. Ostatně jak je napsáno na přebalu – povzbudivý příběh, který vás rozbrečí i rozesměje. Navíc je ten příběh ještě sakra okouzlující a nádherný, to si zapište za uši! Celé je to hodně těžko popsatelné, musíte si to prostě sami přečíst a pochopit, že ten hřejivý pocit, který vám tam kniha zanechá, zkrátka nejde popsat. A věřte, že se vám zaryje společně s Ovem do srdce sakra hluboko a nesmazatelně.