Muž jménem Ove

Muž jménem Ove
https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/240484/bmid_muz-jmenem-ove-240484.jpg 5 4505 4505

Román o lásce, pořádném nářadí a o tom, proč je důležité jezdit saabem. Ovemu je padesát devět let. Řídí saab. Na pozici předsedy družstva vlastníků byl sice vystřídán už před pár lety — což on sám považuje za převrat —, ale to mu rozhodně nebrání ve vykonávání funkce strážce pořádku. Samozvaného strážce pořádku. Když se do protějšího domku přistěhují noví sousedé a místo pozdravu se jim jen tak mimochodem podaří nacouvat do Oveho poštovní schránky, spustí se kolotoč nečekaných událostí — začíná příběh o překvapivém přátelství, toulavé kočce a prastarém umění řídit. A o tom, jak se změní životy lidí, kteří se s Ovem setkají.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Host

En man som heter Ove , 2012

Mandlevest
27.03.2021 5 z 5

Myslím, že je těžké vyjadřovat pocity mluveným slovem, a to si ještě pomáháme často gesty a mimikou. Umět vložit pocit do slov a vět pouze napsaných je ještě větší oříšek. Ne však pro tohoto skvělého autora, který umí z jednoduchého příběhu, napsaného v jednoduchých větách, ve kterém Vám navenek ne příliš zajímavý antihrdina vypráví svůj příběh, vytěžit emocionální maximum. Laskavé backmanovske vidění lidí a světa kolem nich mě naprosto spolehlivě dovede okouzlit a často obohatit. Tohoto autora jsem objevila prostřednictvím této databáze a mých oblíbených nadšených uživatelek/ů . O co později jsem se s ním seznámila, o to intenzivnější pocity a emoce mi čtení jeho románů dává. A tak už jen díky všem mým oblíbeným a panu Backmanovi velká poklona. Skvělé to bylo :-).

Morgenka
24.03.2021 4 z 5

Hezký příběh.. dobře se to četlo..Na konci mi ukáply slzy..
Dojemný příběh protivného chlapa, který byl zásadový tak, až skoro to nebylo možné... šikovní chlapi,dnes jich je málo..snad se někoho nedotknu, ale generace vše kutilů už je stará a ta mladá generace taková není..ale jsou třeba v něčem lepší zase.:-)
Odpočinkové čtení.:-)

Ivanule
23.03.2021 5 z 5

Tak musím přiznat, že tuhle knížku už jsem začala číst několikrát a po pár stránkách ji odložila kvůli jiné knize,ale ne proto, že by mě nebavila,ale prostě na ni v tu chvíli nebyla chuť:))Ale konečně můžu napsat že ji mám přečtenou a to během pár dní:) Starý mrzutý osamělý Ove a jeho život...prostě kouzelný příběh!!

michterhel
21.03.2021 4 z 5

Přiznávám, že mi dlooouho trvalo, než jsem se opravdu natvrdo začetl. Ale nakonec jo, zábavné i smutné zároveň.

Gibis
19.03.2021 5 z 5

Starý, mrzutý bručoun Ove. Všechno má jasně nastavené, jak to má být, jak je to správné a dohlíží na to, aby všichni tato pravidla dodržovali, naprosto striktně a bez jakýchkoliv výjimek. Ale jak ho v průběhu vyprávění poznáváte, nemůžete si ho nezamilovat. Fredrik Backman umí vykreslit charaktery svých postav naprosto dokonale. Umí vykouzlit úsměv na tváři, stejně tak jako dojmout k slzám. Audiokniha načtená Janem Vlasákem, jehož hlas věrně dokresluje Oveho bručounství. Dokonalé!

cipperka
18.03.2021 4 z 5

Čekala jsem humornou knihu, ale místo toho byla naopak spíš smutná

Petrasuvicka
12.03.2021 5 z 5

Přirovnání ke Stoletému staříkovi je podle mě nešťastná volba. Obě knížky toho mají poměrně málo společného. Stařík hraje na prvoplánový humor a absurditu. To Ove nenabízí. Prvních 70 stránek jsem váhala, jestli knížku neodložím. Ale nakonec jsem ráda, že jsem vytrvala. Ove je spíše tragikomický příběh s poselstvím nejen mezi řádky. Humor, který se rozjede až s příchodem kocoura, je spíše navíc. Původně to bylo na 4*, ale ten konec mě dostal.

Terez9119
12.03.2021 5 z 5

Máme doma Saab, to mluví za vše.

mrsterezz
10.03.2021 5 z 5

Nádherný příběh o životě. Ove si mě sice získal až v polovině knihy, ale zato pořádně. Stejně jako u všech knížek od Backmana, jsem i tady uronila slzu. Knihu jsem určitě nečetla naposled.

Lucie__
09.03.2021 5 z 5

Při čtení první kapitoly, jak Ove vybírá iPad jsem si říkala, že tohle mě asi bavit nebude. Ale hned poté se kniha rozjela. Naprosto, n a p r o s t o úžasná kniha. Škoda, že není delší, mnohem delší. Velmi pěkně rozepsány myšlenky postav, velmi pěkný vztah mezi všemi. Pěkný, milý příběh, během kterého se odkrývá proč se Ove chová jak se chová. Jeho upřímnost je velmi vtipná. Stejně jako jeho sžití se s novými sousedy - sousedkou.
Krásná knížka u které jsem se hodně nasmála, ale u které mi také ukáplo několik slz. Knihu si musím koupit domů, nesmí nám chybět v knihovně. Už druhá od tohoto autora.

Elinka1234
08.03.2021 5 z 5

Je to super knížka. Je vtipná a zároveň i trochu smutná. Doporučuji., ????????

tabaluga
06.03.2021 5 z 5

Naprosto úžasná kniha o morousovi, který si získal mé sympatie. Musím říci, že tato kniha mne dostala a konec jsem obrečela. Člověk se postupně dovídá věci, kterého Ova ovlivnily, jak v minulosti, tak zároveň i v budoucnosti.. Ale Ove měl srdce opravdu na správném místě, i když se moc snažil lidi kolem odstrkávat:-)

New-radus
05.03.2021 5 z 5

Styl Stoletého staříka mi nelahodí. Do půlky knihy Muž jménem Ove jsem se trápila. Troufám si říct, že nebýt pochvalných recenzí na Databázi knih, vrátila bych knihu nepřečtenou. Ale pak jsem se nemohla odtrhnout a závěr mě dojel k slzám, to se mi u knihy dlouho nestalo.

Zuuuza
04.03.2021 5 z 5

Krása, krása, krása. Nádherný příběh, veselý, dojemný, uvěřitelný a k zamyšlení. Jsem nadšená. Autorův jazyk mi velmi vyhovuje, je specifický, prodchnutý chytrými vtipy.

veverkaVv
28.02.2021 5 z 5

Velmi působivá kniha, dokonce koncem ukáply slzy. Knihu jsem si pro čtení vybrala spíše pro odpočinkovou četbu, ale s přibývajícími přečtenými stránkami nastala změna. Ove je sice někdy směšný, puntičkářský, ale lidský, přímočarý a vlastně z určitého pohledu spravedlivý. Jsem ráda, že jsem zase o jednu kvalitní přečtenou knihu bohatší.

Ondra_P
27.02.2021 5 z 5

Dojemný příběh, ve kterém si mrzutý Ove postupem času získal moje sympatie.

markinho962
27.02.2021 5 z 5

Přesně takový budu...... Jde o princip!!

vysokaa
24.02.2021 5 z 5

Krásná dojemná kniha. Ove je sympatický i přes to, že je tak trochu mrzout.

Cili
21.02.2021 2 z 5

K přečtení knihy mě nalákala diskuze ke čtenářské výzvě a vysoké hodnocení. Bohužel mě zklamala. Párkrát jsem se sice zasmála, ale většinu času jsem očima tlačila čísla stránek, aby už byl konec. Starý bručoun Ove, který má pořád s něčím nebo s někým problém, si mě prostě nedokázal získat a některé pasáže v knize mě vyloženě iritovaly. Možná zkusím jiný titul od stejného autora.

Luci83
20.02.2021 5 z 5

No prosim.

Příběh opředený láskou a zármutkem, příběh opletený takovým něžným a zároveň nevybíravým humorem. Zkrátka je výborně napsaný. Knihu bych doporučila každému.
Ove je postarší muž, který se zdá jako velký mrzout, který má rád stereotyp, věci, jak mají být a auta značky Saab a s těmi, kteří mají jiné auto, německé, nebo dokonce nedejbože francouzské, se nedá rozumně bavit, ale opak je pravdou. Ove je v jádru velmi milý, vstřícný a především svou ženu milující člověk, který by nenechal na holičkách ani žádnou vypelichanou toulavou kočku. Takový dobrák to je! Má prostě příliš velké srdce!
Chvílemi jsem měla strach, že Oveho klepne pepka z toho jeho věčného rozčilování se. Konec byl velmi překvapivý, krásný i smutný, dojemný.....
Je to první knížka, kterou jsem od Fredrika Backmana četla, ale určitě není poslední.