Muž jménem Ove (filmová obálka)

Muž jménem Ove (filmová obálka)
https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/508949/bmid_muz-jmenem-ove-muz-jmenem-ove-filmo-hLh-508949.jpeg 5 4589 4589

Román o lásce, pořádném nářadí a o tom, proč je důležité jezdit saabem. Ovemu je padesát devět let. Řídí saab. Na pozici předsedy družstva vlastníků ho sice vystřídali už před pár lety — což on sám považuje za převrat —, ale to mu rozhodně nebrání vykonávat funkci strážce pořádku. Samozvaného strážce pořádku. Když se do protějšího domku přistěhují noví sousedé a místo pozdravu se jim podaří nacouvat do Oveho poštovní schránky, spustí se kolotoč nečekaných událostí — začíná příběh o překvapivém přátelství, toulavé kočce a prastarém umění řídit. A o tom, jak se změní životy lidí, kteří se s Ovem setkají. Román Fredrika Backmana o starém vzteklounovi humorně ztvárňuje řadu důvěrně známých situací. Je to kniha, jež má svůj vlastní svět, ale zároveň nám říká něco důležitého o nás i naší době.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Host

En man som heter Ove, 2012

Susanah
18.03.2016 1 z 5

No popravde mna nebavila. Cakala som podstatne viac na zaklade kope pozitivnych recenzii.ani som ju nedocitala. Ano boli tam mile pasaze,aj dojemne aj trpkovesele, ale celkovy dojem pre mna max na 2*.

niknikita
16.03.2016 4 z 5

Trochu jsem se s tím příběhem musela poprat, to přiznávám. Kdosi knihu nazval humornou, ale většinou mi bylo spíš smutno a jenom občas se mi podařilo se pousmát. Nic to ale nemění na tom, že je to skvělé čtení, i když konec není zrovna veselý, ale je nesmírně lidský.

mschmidtova
08.03.2016 4 z 5

Ove mi tedy dal zabrat! Většinu knihy jsem se spíš do čtení nutila. Ano, bylo to vtipné. Bylo to originální, ale nějak mě to nepřitahovalo.
No a pak se děj rozjel a byla to tedy jízda! Ove je sympaťák, i když dá práci to v něm najít. Má velké srdce, ale dává to najevo velice skrytě a nenápadně. Chová se protivně, ale motivy jeho chování jsou krásné. To vám dojde až na konci, až když se vše mezi sebou propojí a vám to všechno zaklapne.

ujira
07.03.2016 5 z 5

Kniha mě okouzlila, autor ač ze studeného severu, píše hřejivě, vtipně a téma mezilidských a mezigeneračních vztahů umí podat s noblesou a na dnešní poměry bez brutality a sentimentu.
Přeji autorovi, aby mu to dál tak skvěle psalo a myslelo. A některou z autorových knih bych navrhla na povinnou četbu.

Jandýs
04.03.2016 5 z 5

úžasně napsané, skvělá postava a příběh, humorné, dojemné, kniha si vás získá, ze života, vřele doporučuji!!!!! :-)))

stopni
02.03.2016 4 z 5

Kniha oplývající humorem, ale také silným příběhem hlavního protagonisty. Osobnost Oveho je vykreslena jako mimořádně silná, ale zároveň čtenáři velice sympatická, i přestože se jedná o mrzutého stárnoucího muže, který nestojí o žádné vztahy. Kniha je srovnávána svou humoristickou rovinou ke knize Století staří, který vylezl z okna a zmizel. Ove ovšem není tak megalomanský jako Stařík, ale spíše jde po rovině osudu a bolestí, které život přináší. Stařík je opravdu velice humorný, a to od začátku do konce, Ove je humorný o něco méně, ale zase vše vyváží hlubším příběhem svého života. Všem doporučuji k přečtení - opravdu stojí za to..... :-)

perpe2a
29.02.2016 5 z 5

Skvělé čtení. Ze života...trochu smutné, trochu trpké, trochu zábavné, trochu úsměvné, moc se mi to líbilo a jednoznačně můžu doporučit.

JeKa
29.02.2016 5 z 5

Z počátku mi to přišlo hodně podobné jako Stoletý stařík, ale někde v půlce, to když jsem poprvé začla hystericky bulet, se to změnilo. Po literární stránce nic nového pod sluncem, ale hlavního hrdinu si prostě nedokážete nezamilovat. Ove mi bude chybět...

Griselda
27.02.2016 5 z 5

Oveho jsem si přečetla na doporučení svého synovce, ale absolutně jsem nevěděla, co od toho mám čekat. I když jsem už po přečtení, několika málo stránek obdivovala autora, který je ještě o rok mladší než já a dokáže tak realisticky vykreslit myšlení staršího muže. Oveho chování mi zpočátku celkem lezlo na nervy. Všem co tuto knihu nečetli a uvažují zda stojí za tu námahu, mohu říci jen to, že nepochybně STOJÍ!! Když dáte Ovemu šanci ho lépe poznat, je dost pravděpodobné, že si ho zamilujete, protože ve své podstatě je to vzácný a hodný člověk. Kniha je místy smutná, ale je v ní také mnoho humoru a to i ve vážných situacích. O to se postarají především důležité vedlejší postavy.

vysypanel
23.02.2016 5 z 5

Naprosto úžasné. Na konci jsem brečel, přiznávám. Že by to bylo mým věkem? :-)

anibeni
21.02.2016 5 z 5

Výborná záležitost..!! Tahle kniha mi opravdu sedla.. i když mě Ove ze začátku pěkně štval, zjistila jsem, že jsem ho vlastně celou dobu měla ráda.. a s ním i jeho činy a fandila jsem mu.. Nad knihou jsem se několikrát doslova nahlas rozesmála, ale taky jsem nad ní utrousila pár slz.. Taková ta kniha totiž je - smutná a veselá zároveň..

alisek
21.02.2016 4 z 5

Úžasná kniha. Tak lidská a dojemná. Chtěla bych Oveho za souseda. Bručouna, který vám poleze na nervy svým puntičkářstvím a dodržováním předpisů a nařízení, které si sám vymyslel. To jak si každého nového souseda zařadí do šuplíku s ne zrovna lichotivým názvem, svou nesnášenlivostí ke kočkám i jiným zvířatům Ano, někdy by jste ho klidně zabili, ale pak si škodolibě řeknete: Tu radost ti neudělám. Ano, je jízlivý a zlobí se na celý svět ale nikdy vás nenechá na holičkách.Jsem moc ráda, že ji mám v knihovně, určitě se k ní budu vracet. Ale pro jistotu si připravím krabici kapesníků, ať už na slzy smíchu nebo dojetí.

amigo17
19.02.2016 4 z 5

Taká príjemná jednohubka, pri ktorej čítaní vaším najčastejším výrazom v tvári bude úškrn =)

atyja
18.02.2016 5 z 5

Co dodat? ... Díky pane Backmane, napsal jste úžasnou knihu. Je jako světlo do dnešního temného, ukřičeného a upachtěného světa.

Monačte
18.02.2016 4 z 5

Tahle kniha je jako hrnek teplého čaje, se kterým se uvelebíte v křesle, když venku sněží nebo prší. Příjemná, uklidňující a i když víte, že to jednou skončí a víte asi i jak, vlastně vás to nijak zvlášť nežere, protože to prostě bylo celé milé a vřelé. Celou dobu se mi do mysli vkrádal animovaný film "Up", doporučuju. Jediné, co mě trochu mátlo byl věk Oveho a časové zasazení do dekád...

martinza
14.02.2016 5 z 5

Už od první kapitoly jsem si knížku zamiloval. Humor, romantika i drama. Uvidí se co přinese film.

3nitka
14.02.2016 4 z 5

Veľmi pekný príbeh muža, ktorý navonok pôsobí ako čudák, ale opak je pravdou. Vidím v ňom muža, ktorý nemusí rozprávať o svojom živote, lebo rozprávajú jeho skutky. Ove mi bol veľmi sympatický ako postava. Ale priznávam, že mi z knihy bolo smutno.

aginecka
13.02.2016 5 z 5

Prostý lidský příběh plný tepla a naděje, který se musí dotknout každého, kdo má, byť jen normálně velké, srdce. Žádný patos, jen život bez příkras. Nádhera!

Lily28
12.02.2016 5 z 5

Prekvapivo milá kniha. Očakáva som iný záver, ale o sklamaní nemôže byť ani reči. O tvrdohlavosti, presvedčení, vernosti, šikovnosti, medziľudských vzťahoch a zároveň jeden z najkrajších ľúbostných príbehov za posledné roky. (Kam sa hrabe ten príbeh o upírovi?)

pinussilv
10.02.2016 5 z 5

Skvělå kniha. Ten, kdo čeká něco jako humor Staetého staříka, bude zklamán. Čtenář, který hledá obraz skutečných životních prožitků, toho, co je opravdu možné prožít, ten se od knihy nebude moci odtrhnout s pocitem, że takový život opravdu může být, že Ove není autorská nadsázka. Takoví muži žijí mezi nåmi a často je považujeme za svérázné podivíny a nevidíme za drsnou skořápkou citlivou a obdivuhodnou duši, která je schopná lásky bez pocitu vlastní oběti, lásky bezpodmínečné. Soňa je obdivuhodně statečná a trpělivá, spolu s Ovem pŕekonávají těžkosti a jejich vztah je krásný až do posledních chvil. Dokonale se doplňují a připadají mi jako vzor, jako pozitivní motivace pro všechny páry, které se rozcházejí pro malichernosti. Nelze ale opomenout mladou generaci, která, která vycítí skutečnou Oveho podstatu a přivede ho zpět k životu. Stane se dědečkem dětem, které si ho samy vybraly, spojily se s jeho láskyplnou a spravedlivou duší. Pro mladé čtenáře snad místy humorné, pro ty vnímavější a starší generaci jímavé, dojímavé a zároveň smířlivé s tím, jak život plyne.