Muž jménem Ove (filmová obálka)

Muž jménem Ove (filmová obálka)
https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/508949/bmid_muz-jmenem-ove-muz-jmenem-ove-filmo-hLh-508949.jpeg 5 4497 4497

Román o lásce, pořádném nářadí a o tom, proč je důležité jezdit saabem. Ovemu je padesát devět let. Řídí saab. Na pozici předsedy družstva vlastníků ho sice vystřídali už před pár lety — což on sám považuje za převrat —, ale to mu rozhodně nebrání vykonávat funkci strážce pořádku. Samozvaného strážce pořádku. Když se do protějšího domku přistěhují noví sousedé a místo pozdravu se jim podaří nacouvat do Oveho poštovní schránky, spustí se kolotoč nečekaných událostí — začíná příběh o překvapivém přátelství, toulavé kočce a prastarém umění řídit. A o tom, jak se změní životy lidí, kteří se s Ovem setkají. Román Fredrika Backmana o starém vzteklounovi humorně ztvárňuje řadu důvěrně známých situací. Je to kniha, jež má svůj vlastní svět, ale zároveň nám říká něco důležitého o nás i naší době.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Host

En man som heter Ove , 2012

RADOST
01.11.2015 5 z 5

Málokdy se tak skvěle povede vystihnout povahu stárnoucího rezignujícího člověka i jeho "znovuzrození". Všechna čest autorovi i překladatelce.

jarka2222
24.10.2015 5 z 5

Tak takhle kniha mne dostala. Vynikající příběh lásky, ztráty a znovunalezení smyslu života. Ještě se mi nestalo, že bych se přistihla u toho, že se nad jednou stránkou usmívám a vzápětí nad druhou mám slzy v očích, chytla mne opravdu za srdce. Skvěle napsaný (určitě je to i díky skvělému překladu do češtiny) příběh obyčejného života a hluboké moudrosti a pochopení. Určitě se k téhle knížce zase vrátím. MOC DOPORUČUJU.

BlackBlade
22.10.2015 5 z 5

Výborná oddechovka, poslouchal jsem to jako audioknihu a lidé ve městě okolo mne nikdy nechápali, čemu se tak "tlemím" :D
"No prosim!" - legendární hláška a kliku už taky raději zkouším 3x.
Hlavního hrdinu, muže jménem Ove, bych přirovnal spíše k Clinu Eastwoodovi ve filmu Grande Torino. Jinak souhlasím s dalšími, že je to úplně jiný příběh, než 100letý stařík, a za mě je Ove lepší. Konec krásný a smutný zároveň. Dávám 90 % ... a nevím proč, ale něco ve mně převažuje, že dávám označení 5/5 (než 4/5).

Adjunkt
21.10.2015 4 z 5

Veselá i smutná oddechovka. Příjemné čtení, které mě chytlo za srdce..

pobijecmuch
19.10.2015 3 z 5

V tomto komentáři budu asi vcelku stručný.
Je to dost smutný příběh ze života. Přiznám se, že se mně moc do toho nechtělo, ale nakonec jsem to zvládl, i když první půlka mně moc nebrala.

soukroma
18.10.2015 5 z 5

Kniha mě docela dostala - je tam esence života s jeho tragédiemi i radostmi, se špetkou cynismu i humoru. V mnohém jsem se naneštěstí poznala v Ovem (byť mladší a žena), a to mě donutilo si uvědomit, že člověk nemá/nesmí být zahořklý a nepřívětivý (zejména když nemá opravdový důvod a neprožil zatím všechny možné hrůzy, které nás mohou kdykoli potkat), protože tím škodí hlavně sám sobě a také svému nejbližšímu okolí. Ale sám od sebe se nikdo nezmění, ani za pomoci knih, a zřejmě k tomu opravdu potřebuje silné podněty od živých bytostí - jiných lidí (ideálně zcela odlišného typu, nebo jako v knize z jiné kultury přinášejících rozhodně vzruch i skrz nejrůznější neporozumění) a pochopitelně zvířecích miláčků...(Nesmí se přestat žít dříve, než se umře...)
Pozn.: Kniha mi tedy ani v nejmenším nepřipomíná zcela jinak laděného (odlehčeného) "Staříka".

sofmysl
17.10.2015 5 z 5

Kniha je úžasná, vtipná, čtivá a zároveň i srdce rvoucí. Lidský osud dokáže být někdy nešťastný, ale takový bručoun jako je Ove se jen tak nevidí a to je na tom to vtipné a úsměvné. Moc se mi líbila.

Bilky
17.10.2015 5 z 5

Prvých pár strán "WTF?!". Potom pohľad zvonku na šialeného egocentrického introverta, ktorého by ste popriali ako suseda svojmu najväčšiemu nepriateľovi. Následne však, ako sa dej rozvíja, sa váš pohľad uprie do jeho vnútra a vy zisťujete, že ten mrzutý starnúci nevraživý chmuľo (or grumpy) je vlastne niekto úplne iný.

A nielen to ťahanie čitateľov za nos sa mi páči na štýle BACKMANa, ale aj striedanie súčasnej a historickej roviny, ktoré rovnako ako aj vek hlavného hrdinu - evokuje podobnosť so 100-ročným starčekom. Ten je však viac vtipný, kdežto Ove je úsmevný: Tam kde Alanovi osud chystá jednu šťastnú náhodu za druhou, tu Ovemu osud ukazuje odvrátenú tvár. Možno preto ma dej vtiahol ešte hlbšie, chytil za pačesy a dokrčeného vyhodil napospas svojím myšlienkam. A úprimne: dojal až k slzám.

ODPORÚČANIE: pre všetkých, čo mali v baráku despotického správcu, smradľavého nevrlého dôchodcu alebo čmuchala, čo sa do každého staral a radi by uverili, že je to vlastne FASA CHLAPÍK ;) 94%

beast
07.10.2015 5 z 5

Není to smutný příběh. Je to o tom, jak lidi mohou silně milovat. Jak jsou blázni. Jak je žít krásné. Jak málo vidíme, skoro ani ne za vlastní plot. O xenofobii, jsme někdy blázni. A je to dobře i špatně.
Ove je fajn chlap, přesně takový, jací chlapi mají být.

BBaarča
28.09.2015 5 z 5

Milý, vtipný a zároveň i smutný příběh, který se lehce čte. Ove mi byl moc sympatický, i když věřím, že potkat jej osobně, tak šílím. Kniha se mi fakt líbila, což se poslední dobou dá říct o málokteré knížce. Měla srdce. Nebýt stále narůstajícího seznamu knih ke čtení, pustím se do ní znovu, ale už teď se těším na jeho další knížku "Babička pozdravuje a omlouvá se".

nemer
27.09.2015 5 z 5

Laskavě podaný, oddechový příběh, který naštěstí nemá se Stoletým staříkem nic společného. (Souhlasím s uživatelem rubit, že je zde velká podobnost s filmem Lepší už to nebude :)

rubit
27.09.2015 4 z 5

Kniha mě mile překvapila. Spíše bych srovnala s filmem Lepší už to nebude, než se 100 letým staříkem. Moc se mě líbil autorův styl psaní i humoru, úsměvné pasáže střídají ty smutnější, velmi laskavý příběh, který ukazuje, že nic není černobílé, jak se na první pohled zdá. Čtenář si s z knížky určitě něco odnese a vzpomene si na ni i za pár měsíců po přečtení. ALE, k dokonalosti přece jen něco chybí, přišlo mě, že některé části už jsem někde četla, či viděla jinde, což mě zamrzelo - viz. např. zmíněný film Lepší už to nebude, kde také vystupuje homosexuál nebo Ove má koucoura, ve filmu je v podobné roli pes. Proto 4 hvězdičky místo pěti.

kusma
20.09.2015 5 z 5

Krásný příběh. Rozhodně nečekejte humoristický román, ano občas jsem se usmála, zejména u scén s kocourem. Častěji to ale byl úsměv, že se tam popsalo něco krásného. A ještě častěji jsem měla zamlžené oči, protože je to hlavně dojemný příběh jednoho jedinečného muže. Knihu doporučuji a určitě si jí ještě jednou přečtu. Jedna z nejhezčích kapitol: Muž jménem Ove a muž jménem Rune. Ta mě dostala.

A přijde mi nešťasné přirovnávat to ke Stoletému staříkovi, který vylezl z okna a zmizel. Kvůli tomu mě to od knihy dlouho odrazovalo, protože ten mě zas tolik nenadchl. Naštěstí se mi jednou dostala do ruky a já ji už nepustila.

fleurmilk
20.09.2015 2 z 5

No nic moc. Typický bestseller pro nenáročné čtenáře, vše pěkně pohádkově černobílé. Čekal jsem typičtější severský humor. Jaký je vlastně modelový čtenář takovéhoto bestselleru? Připadalo mi, že místy to bylo spíše vyloženě pohádkové a pro dětského čtenáře, místy více pro maminku nebo tatínka, ale nikdy cosi mezi/uprostřed (respektive nikdy ne pro oboje potenciální cílovky zároveň, což by bývalo mělo snad lepší dopad i na soudržnost toho textu: kdyby byly pro děti srozumitelnější třeba závěrečné pasáže knížky nebo ty retrospektivy do dřívějšího Oveho života s manželkou). Také mi připadalo, jako bych četl již podruhé něco od autora románu Už je tady zas. Jako by oba autoři právě vyšli současně z úplně stejného kurzu tvůrčího psaní, takový pocit mám na mysli. Lidi Ove ale evidentně baví. Navíc mezi bestsellery většinou bývají výrazně méně kvalitní prózy, což není právě málo -- a Ovemu k dobru.

janeta9009
18.09.2015 5 z 5

Nádherná kniha, velmi mě zasáhla, klidně bych ji četla znova. Humorný a zároveň smutný příběh.Velmi čtivé, krásně napsáno.

Verunka289
08.09.2015 5 z 5

Oveho jsem si zamilovala hned od samého začátku! Rozhodně mi nepřišel jako morous, spíš jsem si celou dobu říkala, že má ve všem pravdu.... vždyť kolik mladých lidí v dnešní době si umí něco opravit, něco postavit, vybudovat... Jeho příběh mě vtáhl, moc jsem si ho oblíbila a teď mi bude asi dost chybět.

Sinecod
08.09.2015 4 z 5

Ze začátku jsem chtěla Oveho odhodit. Autor neustále přirovnával (Ove se zatvářil, jako kdyby..., Ove vypadal, jako kdyby...). Prvních cca 30 stran pro mě bylo utrpení, Ove se mi nelíbil, ale hlavně se mi nelíbil autorův styl psaní. Tak jsem vydržela, nemám ve zvyku hned něco po 30 stranách nedočítat, ale pak se změnil způsob vyprávění. Ove je vlastně docela milý chlap a úplně nejvíc sem si užila pasáže z jeho minulosti. Nejsem si jistá, že bych někdy u jiné knížky brečela tolik jako u příběhu Ova. Kdybych Oveho znala, chtěla bych se s ním kamarádit.

Mikik
05.09.2015 4 z 5

Pro mě spíše odpočinková a vtipná kniha, kde byl příběh naprosto předvídatelný, ale i tak jsem ráda, že jsem si ji přečetla. Ale Babička pozdravuje a omlouvá se, se mi líbilo o něco více.

atevi4
04.09.2015 5 z 5

Pro mě jedna z nejlepších knih, které jsem četla. Smála jsem se i brečela. Podle mě se Stoletým staříkem moc společného nemá - leda to, že je taky o staříkovi (poněkud mladším).

paul2843
04.09.2015 5 z 5

Já mám prostě knihy se starýma dědkama rád :) Už u první stránky jsem se smál...prostě paráda doporučuju :)