Muž jménem Ove (filmová obálka)

Muž jménem Ove (filmová obálka)
https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/508949/bmid_muz-jmenem-ove-muz-jmenem-ove-filmo-hLh-508949.jpeg 5 4497 4497

Román o lásce, pořádném nářadí a o tom, proč je důležité jezdit saabem. Ovemu je padesát devět let. Řídí saab. Na pozici předsedy družstva vlastníků ho sice vystřídali už před pár lety — což on sám považuje za převrat —, ale to mu rozhodně nebrání vykonávat funkci strážce pořádku. Samozvaného strážce pořádku. Když se do protějšího domku přistěhují noví sousedé a místo pozdravu se jim podaří nacouvat do Oveho poštovní schránky, spustí se kolotoč nečekaných událostí — začíná příběh o překvapivém přátelství, toulavé kočce a prastarém umění řídit. A o tom, jak se změní životy lidí, kteří se s Ovem setkají. Román Fredrika Backmana o starém vzteklounovi humorně ztvárňuje řadu důvěrně známých situací. Je to kniha, jež má svůj vlastní svět, ale zároveň nám říká něco důležitého o nás i naší době.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Host

En man som heter Ove , 2012

wiix
01.09.2015 5 z 5

Vtipné a trefné! Očakávala som Forresta Gumpa, pri čítaní som myslela na Storočného starčeka a nakoniec to bolo celkom originálne a výnimočné. Príjemné oddychové čítanie o senilnom svojskom pánkovi.

j.nick83
25.08.2015 5 z 5

Nečekal bych, že knížka o nabručeným dědkovi, kterej nechce nic jinýho, než trochu klidu na to, aby se moh sprovodit ze světa, kterej mu nerozumí, bude tak vtipná, dojemná a... milá. Originální styl psaní, nečekaný slovní obraty a geniální přirovnání v obyčejným příběhu jednoho nevrlýho důchodce s velkým srdcem. Moc nechápu srovnávání se Stoletým staříkem, obě knížky jsou o starým chlápkovi a jsou skvěle napsaný, ale to je tak všechno, co je spojuje.

marca_m
23.08.2015 5 z 5

Na tomto příběhu mě nejvíc dostala ta hluboká a opravdová láska mezi Ovem a Sonjou. Kdo má takové štěstí?

KACABAK
23.08.2015 5 z 5

Doporučuju. Je to zcela jiná kniha, neobvyklé téma, spousta z nás v knize najde svého "divného" souseda. u knihy jsem se nasmála a rychle jsem jí přečetla. Příjemná oddechovka.

nereidka
20.08.2015 5 z 5

Nevím, jestli jsem u této knihy víc brečela nebo se smála, možná to první. Protože mi to prostě přišlo jako hrozný doják. A trochu jsem se v něm poznávala i když mi ještě není ani 30 :D Doporučuju a dávám 5 hvězdiček.

nereidka
20.08.2015 5 z 5

Kiť Kať
19.08.2015 4 z 5

Ocekavala jsem neco ve stylu 100leteho starika, ktery vyskocil z okna a zmizel, ale Muz jmenem Ove me mile prekvapil. Sice nevyskocil z okna, ani nezmizel (ackoliv to mozna byl od pocatku jeho hlavni cil), ani se nesetkal s neskutecnymi a na prvni pohled absurdnimi zivotnimi situacemi, ani nijak vyznamne neovlivnil historii lidstva… On proste jen zil, miloval a nasledne truchlil…

Muz jmenem Ove je pro mne osobne krasnym dojemnym pribehem o nezmerne lasce, ktera i pres stereotyp, na ktery si mnozi z nas ve vztahu stezuji, neutucha, ale ani nesili, neroste, proste trva a neplati pro ni slovni spojeni “dokud nas smrt nerozdeli”.

Krasny pribeh o tom, jak morousovity deda chce spachat sebevrazdu, ale neustale mu v tom prekazi tehotna Persanka, IT budizknicemu, tloustik, lide omdlevajici tesne pred koly lokomotivy, neunavna novinarka, otravny kocour, mocni idioti v bilych kosilich, radiatory, nejlepsi pritelkyne jeho zesnule zeny a jeji nemocny manzel apod.

Normalne nejsem fanousek audioknih, ale tato ceska audio verze me opravdu nadchla.

Andy74
17.08.2015 5 z 5

5 hvězdiček za to, že to je prostě to pravé dovolenkové čtení. A taky za to, že je tato kniha vysvětlením úpně obyčejného pořekadla: "člověk míní, druhý mu to v cukuletu změní.." A za to, že je to návod, jak nezahodit život ........Chtěla bych mít za sousedy temperamentní těhotnou íránku, slepici s velkýma brýlema co všude tahá na vodítku "sněhuli", IT maniaka s drátovýma sluchátkama a vlastně i samotářského mrzouta, kterému někteří nedovolí sakra ani v klidu umřít .......
Knihy těmto podobným bych dávala na recept místo prášků :o)

veronika_m
14.08.2015 5 z 5

Úžasně milá a velmi čtivá kniha. Pohladila mě na duši, vyloudila plno úsměvů a nakonec i slzy.

maid
09.08.2015 5 z 5

Jedna z mála knih, která má pravdivou anotaci. Muž jménem Ove mě opravdu rozesmál a posléze také i rozplakal. Vynikající vtipná a dojemná kniha o stárnutí. Krásné.

jana1306
03.08.2015 4 z 5

Po pravdě řečeno jsem si myslela, že jí ani nedočtu. Příběh o věčně bručounovi, co jen buzeruje....No, po pár kapitolách jsem se začetla, brečela i se smála. Neuvěřitelně na mě kniha zapůsobila, takže vřele doporučuji.

JezinkaJ
03.08.2015 5 z 5

Hořko-vtipný lidský příběh. Bála jsem se, že to bude satira a zatím? Brečím. :-) (občas) Za mě výborné hodnocení a to mám přečtenou třetinu.

1casper
03.08.2015 5 z 5

Moc hezká knížka, čte se dobře. V knížce je hodně moc lásky, obyčejné lidskosti......určitě si ji časem ráda přečtu znova.

dalia1769
02.08.2015 4 z 5

Příjemné a milé čtení, ovšem nenazvala bych ho humoristickou knihou, ačkoliv jsou tu některé vtipné situace a hlášky, ale spíše hluboce lidským a laskavým příběhem, často dojemným. Spíše než "Staříka", který je spíše groteskou, mi připomíná knihu "S elegancí ježka" od M. Barberyové. Příběh ukazuje, že navenek mrzoutský a pedantský samotář může být ve skutečnosti ušlechtilým, nesobeckým člověkem a že bychom neměli zbrkle soudit na základě vnějšího zdání, když nevíme, co chování daného člověka způsobilo. Ove prožil v životě hodně těžkého a smutného a se vším se vypořádal se ctí. Oblíbila jsem si ho. Okouzlil mne především jeho vztah k manželce. Jen v závěru kniha místy sklouzává k přílišné sentimentalitě.

Shimargh
01.08.2015 5 z 5

Řval jsem u toho jako malá holka..srdcovka...

JajaCZ
01.08.2015 5 z 5

Príjemná kniha, aj keď nie úplne môj štýl. Mala však niečo do seba.

Lenny33
29.07.2015 5 z 5

Krásná kniha. Pohladí po duši, vyvolá na tváři úsměv nebo vžene slzy do očí.
Hodnotím 5* a moc doporučuji.
Při jejím čtení jsem si několikrát vzpomněla na knihu Nepravděpodobná pouť H. Frye, která je v pár věcech Ovemu podobná.

P.ary
26.07.2015 5 z 5

Kniha u které se nekontrolovaně smějete a pak se vám ženou slzy do očí... za mě rozhodně palec nahoru...

Belgarion
24.07.2015 4 z 5

Příběh o muži jménem Ove je hořkosladký jako život sám. Budete se smát i plakat, budete se možná zlobit, ale nakonec ho budete milovat. Jednu hvězdu strhávám za jistou předvídatelnost a místy přílišnou sentimentalitu. Doporučuji audioknihu od Jana Vlasáka.

Gooverka
24.07.2015 5 z 5

Knihu jsem poslouchala jako audioknihu a tu mohu vřele doporučit opravdu všem, staříkův hlas mu dodával život sám o sobě. Ove je přesně takový ten dědek, kterého nemáme v nákupním centru u pokladny rádi, ale jak knížka běžela, zamilovávala jsem se do něj čím dál víc. Příběh je místy dost vtipný, pak zase přicházejí nesmírně smutné kapitoly, u kterých jsem skoro brečela. Je to velmi silný příběh, který jako jeden z mála ve mě zanechá hlubokou stopu. Autor se řadí mezi mé oblíbené a určitě si od něj přečtu i něco dalšího.