Nacistická literatura v Americe
Roberto Bolaño
Touto knihou, vydanou v roce 1996, na sebe dnes slavný Roberto Bolaňo poprvé upoutal pozornost. Formálně se tváří jako slovník spisovatelů, ale žádná slavná jména skutečných latinskoamerických autorů, kteří si tak či onak zadali s fašistickou ideologií, tam nenajdeme. Není to ani sbírka esejů, ale ani román či povídky, nýbrž zvláštní hybridní žánr: soubor typicky bolaňovských, záměrně znejistělých vyprávění, kde banální a všední historky nabývají děsivých a groteskních rozměrů. Bolaňo tu má blízko k Borgesovi, jenž také věrohodně vyprávěl o neexistujících spisovatelích, textech a historických osobnostech a s radostí ze hry vymýšlel příručky typu Fantastické zoologie. Bolaňo si navíc hraje se jmény, která se někdy dají v textu dešifrovat, sarkasticky se šklebí a popichuje, ale hlavně propadá - a s ním i čtenáři - kouzlu slova a chrlí fascinující litanie a obrazy.... celý text
Literatura světová Romány
Vydáno: 2011 , ArgoOriginální název:
La literatura nazi en América, 1996
více info...
Přidat komentář
A ze všeho nejlepší je to, že když vám někdo o této knize řekne, že je to smyšlený slovník spisovatelů, tak víte, že to nikdy nedočetl :-)
Věřím tomu, že se Bolaňo dobře bavil, když si vymýšlel spisovatele, vytvářel jejich životopisy a vzájemně je propojoval. Nešlo si také nevšimnout, jak do jejich osudů šikovně v narážkách vplétal historii latinskoamerických zemí, ale i přesto byl výsledek celkem nečtivý. Jako kdybych si opravdu vzala slovník spisovatelů.
Mám obecně rád slovníky a ještě raději pak slovníky obskurní a fiktivní, jako v případě této knížky. Někteří autoři mají asi předobraz ve skutečných autorech. Občas se v textech mihnou autoři jako Borges, Cortázar a dokonce i sám Bolaňo, takže se jedná veskrze o spojení fikce, lépe řečeno snu a noční můry s pozvolným šílenstvím a bdělým stavem. Pozornému čtenáři neujde, že někteří autoři se objevují i v jiným Bolaňových románech jako například Daniela De Montecristo a v textu zmíněný generál Entrescu (2666).
Myslím, že si každý najde toho svého oblíbence, svou oblíbenou "zrůdu" a své oblíbené heslo. Mě asi nejvíc zaujaly hesla-životopisy bratrů Schiaffinů a pak taky Ramíreze Hoffmana, jehož osud je zpracován v samostatné knize Vzdálená hvězda. Jak bylo napsáno v jedné recenzi, je to slovník zároveň zábavný i obludný. Doporučuji.
Možná musí být člověk větší intelektuál či znalec chilské literatury, aby si knihu užil. Přestože mám Bolañovy ostatní knihy velmi ráda, tuhle jsem spíš přetrpěla.
Fiktivní slovník spisovatelů, kteří si zadali s nacismem. Některé kapitoly/hesla jsou velmi vtipné, z jiných mrazí.. Bolañovi postřehy jsou opravdu trefné. Knihu jsem četl snad desetkrát a stále se u ní skvěle bavím.
V této knize nám autor předložil něco jako portréty několika jiho i severoamerických spisovatelů, kteří se více či méně zapletli s nacismem nebo fašismem. Ale pozor nejde o literaturu faktu, protože všichni ti spisovatelé jsou fiktivní. Mohlo by se to zdát jako blbost, ale ona je to taková velmi promyšlená hra a myslím, že kdyby čtenář znal hodně do hloubky tamější literatury, jistě by v náznacích poznal skutečné předobrazy. Já k takovým čtenářům nepatřím, protože až tak do detailu americkou literaturu neznám. Ale i tak to pro mě bylo velmi zajímavé čtení a považuji tohoto autora za jednoho z nejoriginálnějších Latinos.
Štítky knihy
chilská literatura hispanoamerická literatura fiktivní životopisy, biografie fiktivní slovníky
Autorovy další knížky
2012 | 2666 |
2008 | Divocí detektivové |
2013 | Třetí říše |
2005 | Chilské nokturno |
2011 | Nacistická literatura v Americe |
Nuž, vskutku bizarný text. Obdivujem autora, že mal chuť a energiu toto všetko povymýšľať a posplietať. Ale nakoniec to bolo pomerne zábavné, určite sa pri tom aj on dobre bavil. Toto bola posledná kniha, ktorú som od Roberta ešte neprečítal, a dobre tak, lebo keby bola prvá, ktovie, či by som mal chuť pustiť sa do ďalších. Odporúčal by som začať s Divokými detektívmi, 2666, alebo Treťou ríšou, hm...