Naslouchač

Naslouchač
https://www.databazeknih.cz/img/books/54_/543578/bmid_naslouchac.jpg 5 4459 4459

Kackac77
15.09.2024 5 z 5

Audiokniha
Nějak se ke mně poslední dobou dostává scifi, což není moje obvyklá četba. Tato knížka se mi líbila moc. Skvěle vymyšlený svět, moc zajímavé postavy, celkově jsem si čtení velmi užila. je to svižné, napínavé, originální,...Těším se na další díl..

Elion
08.09.2024 audiokniha 5 z 5

Na tuhle knihu mě nalákala moje sestra a jsem jí za to moc vděčná. Rozhodla jsem se pořídit si ji jako audioknihu na cesty a nakonec jsem ji poslouchala pořád, protože jsem musela vědět, jak to dopadne.
Myslím, že nemá cenu abych tady představovala o čem kniha je. Věřím, že když vycházela, musel kolem ní být velký shon. Ona si to totiž zaslouží. Lituji jen toho, že série ještě není dokončená. Co nejdříve se chystám na druhý díl, protože osudy sklenařky Ilan a vlastně celé pětadvacítky mně neskutečně učarovaly a já věřím tomu, že i druhý díl bude tak skvělý jako ten první.
Moc se mi líbí jak je popsaný svět, ve kterém Ilan žije. Všechny ty kontrasty. Jako sklenařka žije v ghettu. Mezi těmi nejpodřadnějšími. I chudina je víc, než ona a její lid. Pak tu máme ty bohaté a vlivné. A to všechno v jednom světě. Pak tu máme druhou část, ta je zamořená jedovatými plyny a nic v ní nemůže přežít. Nebo může?
Pokud jste tuhle sérii ještě nezaznamenali, určitě se po ní koukněte. Venku jsou tři díly z plánované pentalogie a určitě si zaslouží, aby se i teď o nich mluvilo.

apq
21.08.2024 5 z 5

Tak tahle kniha mě neuvěřitelně mile překvapila a nemohla jsem se od ní odtrhnout.
Svět je velice originální, postavy zajímavé a nemám co vytknout.
Rozhodně doporučuji.
Jsem moc zvědavá na pokračování.

adela.hol
14.08.2024 5 z 5

Svět se po Velké válce rozdělil. První část je zamořená jedovatými plyny, druhá je obyvatelná díky štítu, co čerpá energii z nerostu zvaného sklenit. Jediný, kdo dokáže sklenit těžit, jsou sklenaři. Platí za to ovšem vysokou daň v podobě mnoha nemocí a znetvoření. Hlavní hrdinka Ilan se jako jedna z mála narodila naprosto zdravá. Aby měla lepší život, její matka se rozhodla zatajit nejen její zdravotní stav, ale i pohlaví. Pod hábitem s maskou, který sklenaři nosí jako znamení podřízenosti, se tak pro všechny skrývá ne ta Ilan, ale ten Ilan. A to není jediné tajemství, které Ilan bude muset před světem tajit.

Kniha je vyprávěna v ich formě. Do nového světa se od začátku dostanete velmi snadno. Vše je popsáno srozumitelně, přehledně a i když se v ději nestřídá akce za akcí, stejně vás příběh pohltí. Postavy jsou tu totiž napsané tak, že vás uchvátí i jen jejich dialogy.

Ilan se v pěti letech díky své schopnosti naslouchat sklenitu zaučuje u mistra Agadona na sklenařského brusiče. Ve třinácti letech má už takové schopnosti, že si ji dokonce vybere Joel, kapitán pětadvacítky, což je skupina bojovníků, která chrání sklenařská města před nebezpečnými tvory. Ilan nechce opustit svou rodinu, ale bohužel nemá na výběr.

Myslela jsem si, že Ilan během příběhu dospěje, ale nakonec dávalo smysl, že je zatím dítětem. Líbila se mi její urpustnost v pokládání zvídavých otázek, i když mnohdy riskovala překročení hranice drzosti. Scény, kdy odmítala sundat svou masku byly plné napětí, chápala jsem její strach. Ani ne tak o sebe, ale svou rodinu. Joel k ní byl kolikrát hodně přísný, ale zároveň se ve spoustě situacích ukázalo, že i u něj to bylo ze strachu o ni. Čekám v budoucnu nějakou romantickou linku. Nebo doufám? Každopádně nevím, jestli Joel nebo Vargas. Oba jsou hodně silné charaktery.

AnDyB
05.08.2024 5 z 5

Opravdu mě to moc moc moc bavilo ! Jen mám dlouhou pauzu od knihy a nevím zda sek příběhu dokážu pamětí vrátit, abych začala další díly ale byla by to velká škoda. Jen tam toho byla spousta a tak doporučuji číst za sebou díly a neskončit jako já ! :D

MissBlack
31.07.2024 5 z 5

(SPOILER) Asi začnu tím, že už velmi dlouho se mi nestalo, aby mě nějaká kniha takto pohltila. Abych něco přečetla za pouhý den a hned druhý ji otevřela zas, protože jsem se do toho světa chtěla vrátit k oblíbeným scénám, k oblíbeným postavám.
A nestalo se dlouho, aby si kniha kradla skoro každou mou myšlenku během chvil, kdy jsem zrovna nečetla. A nakonec, člověk podlehne tomu nutkání pokračovat, dá si "ještě jednu kapitolu" a nakonec to slupne jako malinu.
A i teď jsem toho příběhu tak neskutečně plná s potřebou povídat o tom každému, kdo je ochotný poslouchat, protože nadšení je až příliš velké, než abych ho v sobě zpracovala o samotě.

Někdy před těmi cca třemi lety jsem v knihkupectví narazila na novinku, Nastereu, líbila se mi obálka, doma jsem zjistila, že se jedná už o třetí díl a tak jsem si první uložila tady na DK do Chystám se číst. No, dřív to úplně nevyšlo a nakonec to bylo skvělé načasování vzhledem k ohlášení vydání čtvrtého dílu na podzim. Upřímně, nedovedu si představit takovou pauzu jako měli někteří jiní čtenáři, druhý díl jsem na Hostu objednala včera a i tohle je plné nedočkavosti :D

K samotnému příběhu... Originalita překládaného světa se tomu opravdu nedá upřít, se vší historií a všemi pravidly, která trvají do současnosti a to věřím, že toho nevím ještě mnoho. Nejsem fanouškem ich-formy, přesto tady jsem si uvědomila až někde za polovinou, že je to vyprávěno v ní - tak přirozené mi to tady přišlo, tak dobře to plynulo.
Postavy je těžké si neoblíbit. V začátku je to především o Ilan, pak se objeví pětadvacítka. Člověk je zpočátku opatrný, přeci jen je to "nepřátelská strana", nicméně když se čtenář dozví, že Ilan už za sebou setkání s kapitánem má, je těžké nepocítit sympatie, které se - aspoň v mém případě - postupně víc a víc prohlubují a vztahují se téměř na každého bojovníka, který dostane nějaký větší prostor. Kamarádka říká, že v knize je důležité mít se do koho zamilovat - no, musím uznat, že na tom něco je a tady má člověk docela na výběr :D

Což mě také přivádí k případné romantické lince - upřímně doufám, že Ilan, až povyroste, najde lásku právě u kapitána. Když si vzpomenu na okamžik hned v začátku knihy, kdy ho poprvé uviděla, na okamžik, kdy jí a jejímu mistrovi v chudinské čtvrti zachránil život, na okamžik, kdy si ona sama myslela, že kapitán umírá a pokusila se mu pomocí sklenitu zachránit život... A v závěru ten jeho dojemný monolog o přátelství, které jí nabízí. No, zkrátka byl by to cit, který nevznikl jen tak, nějaká "láska na první pohled", ale vyvinul se, něčím prošel a něčím formoval a pokud by byl postaven na dobrém přátelství, měl by dost možná ten nejlepší základ. Osobně bych to považovala za perfektní začátek romantické linky. Samozřejmě netuším, co autorka pro tyto dva naplánovala do dalších dílů, ale ráda bych jako Ilan věřila, že tu nabídku kapitán myslel upřímně a to přátelství se zrodí.

Dudasek28
29.07.2024 5 z 5

Knihu jsem četla potom co se do ní moje máma sestra a obě babičky absolutně zamilovaly a nemohli si ji vynachválit takže jsem čekala že to bude vyšší level
A popravdě BYL!!!

Kniha je úžasná prostředí i postavy jsou skvěle vykreslené takže do postav jsem se dokonale vžila !!!
PS: Vargas a Raven jsou chabři :-)

MrBlueberry
28.07.2024 4 z 5

Petra Stehlíková vie čo robí a vie čo chce. Svet Sklenárov a Tých z nížin predstavuje do neskutočných technických podrobností.
Komplexy postáv sú opísané do dôslednosti a je ľahké sa vžívať aj do tej poslednej okrajovej postavy.
Situácie sú, ako by človek čakal v takomto druhu post-apo sci-fi fantastické a absolútne nereálne. Jedná sa o odpočinkovú literatúru, kde v celom diele nie je vyvíjaný takmer žiaden nátlak na čitateľa. Teda až na veľkú tému Útek. Útek je tu od začiatku - od prvých strán, až do konca diela. Hlavná postava uteká pred sebou, svojím okolím, zodpovednosťou, vlastne pred všetkým, pred čím sa len utekať dá. Verí, že okolnosti ju k tomu nútia.
Číta sa to ľahko a samo. Kniha vyplnila očakávania a vedel som sa pri čítaní zrelaxovať.
Odporúčam.

betysek4
26.07.2024 5 z 5

Tak tohle je naprostá pecka! Knížku jsem odkládala od Vánoc a byla to chyba. Jak jsem se jednou začetla, prakticky jsem se od stránek nemohla odtrhnout.
Svět, ve kterém se příběh odehrává, je velmi fascinující, velmi mě bavilo dovídat se více o sklenářích, nížinách... Ilan jsem od začátku fandila a nemohla se dočkat, až zjistím víc o jejím nadání.

Knihu doporučuji všemi deseti!

martina.culik
13.07.2024 5 z 5

Tohle bylo opravdu velmi příjemné překvapení. Nejspíš jsem byla hodně skeptická k fantasy z pera české autorky, ale určitě knihu doporučuji všem milovníkům fantasy a dystopií.
Svět je skvěle vymyšlen a popsán. Vzhledem k pár odkazům z minulosti, je vidět, že je to opravdu náš svět jen zdecimovaný válkou, která učinila část kontinentu neobyvatelnou a bylo třeba vystavit štít, který zbylé obyvatele chrání před otráveným vzduchem z druhé strany.
Příběh se odvíjí očima malé dívky, která vyrůstá a postupně objevuje historii jak svého národa sklenařů, tak lidí z nížin a postupně objevuje i kouzlo sklenitu. Díky tomu se i čtenář dozvídá velmi jednoduše, jak v tomto světě vše funguje. I když byste Ilan někdy nejraději roztrhli, přeci jen je to dítě a tak se její chování musí brát. Už se nemohu dočkat dalšího dílu.

alabra
05.07.2024 4 z 5

Přestože nepatřím do kategorie děti a mládež, jsem si knihu poslechla, a určitě to hned udělám i s dalším dílem, ráda se seznámím s knihami pro mě nové autorky.

Satyrka
04.07.2024 5 z 5

11. AUDIOKNIHA
Já říkala, že to nevzdám s těmi českými autory! A dobře jsem udělala! Poslední dobou se snažím číst a zkoumat české autory a jejich díla a skoro nikdy to není ono. Ale toto! Nejlepší kniha, co jsem za červen přečetla a jedna z těch nejlepších, co jsem zatím přečetla za tento rok. Naprosto nemá chybu (i Jitka Ježková, která ji namlouvala, byla perfektní)!
Do příběhu mě to vtáhlo už od první věty. Poslouchám v práci a já tam najednou nebyla, fyzicky možná, ale jinak jsem byla ve světě Ilan. Hlavní postavy mi taky vetšinou nesednou, ale Ilan jsem si hned oblíbila. Bavila mě každá část. Scéna, kde se Ilan narodí mě fakt fakt hodně. Pak se nejprve vše vysvětluje a já v tom cítila nějaký, asi nejlépe to popíšu slovem "řád", což miluju a zrovna v předchozí přečtené knize jsem to necítila (což není chyba, já prostě radši ten "řád", ten "srozumitelný postup"). Anotaci jsem si nepamatovala, takže jsem ani nic nečekala. Chování pětadvacítky se mi vlastně dost líbilo, dělo se to, co pro mě bylo... zase, jak to popsat?... uspokojivé (ne ve smyslu hodnocení), co jsem vlastně číst chtěla. A co mě potom dostalo a já si řekla WOW, a bylo to takové wow, že to hned chcete někomu říct, bylo to, když mi autorka připomněla, že ten svět, ve kterém se ocitáme, je ten náš, zmínkou zrovna o něčem, co mě vždycky děsilo a od doby, co to znám, mi to nedá spát. A pak se i ukáže, že to není jen zmínka, ale hraje to velkou roli v ději, až jsem si říkala, jestli tohle vlastně nebylo jednou z velkých inspirací a taková hlavní dějová linka.
No já nemám co dodat, co cítím, se dá velmi těžko popsat slovy (jak jste si určitě všimli).
Stoprocentně jdu do dalších dílů a knihu si určitě musím pořídit i fyzicky, a bude to jedna z těch, co si přečtu znovu.

Ailee
01.07.2024 5 z 5

Moje již třetí čtení této knihy kvůli blížícímu se (snad) vydání čtvrtého dílu. Oznámení o zaslání rukopisu do nakladatelství přišlo na poslední chvíli, protože už jsem se chystala sérii vyřadit z knihovny jako nedokončenou. Navíc třetí díl mě naposledy dost zklamal, takže nemůžu říct, že bych se na ten čtvrtý zrovna těšila. Má šanci napravit sérii reputaci nebo ji pohřbít. Tak uvidíme. Každopádně první díl se mi stále líbí a pořád je to skvělý a neotřelý svět.

iskovsky
26.06.2024 4 z 5

Bol som celkom prekvapený, ako ma to chytlo... až som si hovoril, že je to lepšie než mnohé fantasy "tutovky" niektorých zahraničných autorov... lenže... "ještě že člověk nikdy neví, co ho čeká"

Vera Silent
19.06.2024 5 z 5

Pribeh je neskutecne chytlavy, vtipny a dostatecne originalni, coz se ve fantasy pomalu uz ani nevidi. Popravde jsem od ceske autorky fakt necekala, ze me to tak smete a ja kvuli tomu i pripalim obed. Jedine nebezpeci vidim potencialne v tom, ze prvni dil bude zdaleka nejlepsi a ostatni se na nej uz budou jen tezko dotahovat. A dikybohu, ze jsem se ke kniham dostala az ted, kdy je predposledni dil uz v nakladatelstvi. Zenskym autorkam se snad da verit, ze sve zapocate veci dokoncuji, ne...

Massák
15.06.2024 5 z 5

Mix Zaklínače (Kapitán a spol.) a Harryho Pottera (Ilan) v post-apokalytickém světě, kde si řekli, že nebude špatné zopakovat rozdělení lidstva podobnému z antického světa, kde jedna část lidí žije v luxusu a druhá část otročí na polích a radioaktivních dolech, kde těží materiál zvaný sklenit, používaný na všechno možné, od baterií po zbraně. Asi moc neprozradím když řeknu, že Ilan, talentovaná dívka žijící v opovržení a bídě, se vydává za chlapce, aby se k partě "zaklínačů" přidala jako jejich zbrojíř (zde zvaný brusič). Samozřejmě se zde budou honit monstra. Zdánlivě jednoduchá zápletka je tak skvěle zpracovaná a děj se tak rozjede, že ač to bude znít jako kacířství, tak mě to bavilo víc než ty dva legedární tituly nahoře. Dávám plný počet a to nejsem holka, ale už spíš postarší "mládenec", který se bojí nekonečného rozebírání teenek s love & hate vztahem, tak časté v YA fantasy. To tu naštěstí není, s Kapitánem nic nebude.

Honey0105
14.06.2024 5 z 5

Fantasy mám ráda. A tuhle knížku jsem na audiotéce vídala už dlouho. Pak mi ji navíc doporučila ještě kamarádka, tak jsem si říkala, že to zkusím. A rozhodně nelituji. Audio je dobře namluvené paní Ježkovou. Začátek vyžadoval více soustředění, protože je zde poměrně dlouhý úvod s popisem světa a jeho historie. Mnoho negativních komentářů zde chápu. Ale já jsem počítala s tím, že jdu číst fantasy pro mládež, a proto mě zde nic neuráželo. Naopak jsem si příběh užila. Postavy mi jsou symatické a jsem jen zvědavá, jak se příběh rozvine.

OndrejMergl.cz
10.06.2024 4 z 5

Proč číst knihu:
- Promlouvají k vám kameny, hlavně ty vybroušené.
- Ve vidině lepších pracovních pozic se odmalička vydáváte za kluka.
- Máte tak hezké tělo, až ho raději schováváte bezpečně zamaskované pod šaty.
Proč nečíst knihu:
- Nesnášíte, když s vámi váš dvanáctiletý otrok mluví jako spratek.
- Děsí vás přízraky v kápích a vražední mutanti.
- Oproti středověkému soužení preferujete nesmrtlenost v moderním světě.

Princezna22
29.05.2024 1 z 5

Co to sakra bylo?? Vážně 92 %? No to nechápu už vůbec nic. Hlavní postava je totální blbka a No nebudu to komentovat. Tohle se moc nepovedlo. Námět fajn, začátek byl slušný, ale já se začala šíleně nudit.. Uvidíme zda se pustím do dalších dílů...

Hzjena
22.05.2024

(SPOILER) 92%......? 92% ?! To jako vážně holky? Tušil jsem lehké nadhodnocení, protože okolo téhle série chodím už nějakej ten pátek, takže jsem podle komentářů (jak tady, tak na audiotéce) měl jistá podezření, ale 92%? Každopádně teď je celá série v audio klubu zdarma, tak jsem si řekl, že to tedy zkusím....

92%? Sorry ale pořád to nemohu nějak zpracovat.... Kdo tomuhle dá 5 hvězd kolik by asi potřeboval hvězd na taková díla jako Stařec a moře, Pán prstenů, Zelená míle atd.? Prosím vás (hlavně holky) buďte trochu soudné......

Dobrá, dobrá je to VYLOŽENĚ pro dívky což jsem nevěděl, pouze jsem podle komentářů tušil, takže to uděláme takhle. Já tomu nedám hodnocení, protože nejsem cílovka (i když jsem gay a trochu jsem doufal, že to zahraje na strunu mého teplého já, no a jakože vůbec...) a nechci aby mi zase zhrzené dámy a mokré náctileté naivky zvracely do pošty, jak jsem si mohl dovolit poplivat jejich masturbační počteníčko....

Komentář se týká všech tří knížek, protože to chci mít rychle za sebou a už nikdy se k tomu nevracet......

Rovnou podotýkám, že je to silně dívčí román plný krásných tváří, ušlechtilých rytířů na bílých koních, plných rtů a hlavně oříškových očí. To znamená že pokud jsi kluk a hodně se ti to líbí mám pro tebe špatnou zprávu :-D. Buďto si gay nebo máš vyloženě příšernej vkus (ani nevim co je horší)

Hlavní hrdinka... hlavní hrdinka je úplně debilní husička která si hraje na něco co není (na chlapce například a nikdo nikdy jí neodhalí [chechty chechty]. Kam a jak asi chodila chcát atp?) a její chování je dosti nelogické. Je to otrok a neustále svým pánům něco odmítá? To jako vážně? Autorka jí nechává vláčet příběhem neustále trousí žalmy o tom jakej je to těžkej úděl bejt sklenář, ale naše husička má privilegia až by jí jeden záviděl.... Přitom celá ta premisa toho, jak autorčin svět funguje, je postavenej na hlavu. A samozřejmě autorka se nijak nenamáhá osvětlit nějakou historii, nebo důvody proč je to tak jak to je. Prostě do vás zpočátku nabouchá svou představu a šmytec. Taktéž o nějakém broušení, nebo alespoň podrobnějšímu rozboru sklenitu si můžete nechat zdát, protože mnohem důležitější je pro autorku poukázat na krásné plné rty a oříškové oči, než vymýšlet, jak funguje broušení nějakého blbého sklenitu i když by to měla být alfa a omega téhle série. O slovech které asi náhodně podle nálady, nevím, si autorka různě vymýšlela pro určité věci, raději ani nemluvím.... To bylo hodně trapné a bylo z toho cétit jak se autorka mocí vervo snaží být originální brrr. Taktéž se autorce povedlo abych hlášku ,,Do prasečí řitě!" začal nenávidět. Bravo Stehlíková...

Ne prostě ne, jak už psali (bohužel jen) někteří: Postavy ploché, děj děravý a nelogický, chování hlavní husičky nekonzistentní a úplně zbytečné cizí pojmy... Sečteno a podrženo těžkej průměr s velikou mezerou na zlepšení, protože nápad byl v celku originální, ale těžce doprznějnej holčičí růžovoknihovnou.

Hodně výstižný komentář od D.V.Spudil a bookfan BTW.