Nestoudná zvědavost

Nestoudná zvědavost
https://www.databazeknih.cz/img/books/54_/541406/bmid_nestoudna-zvedavost.jpg 4 136 136

Beatrice Hyde-Clareová série

Jaké hrůzy se ukrývají v potemnělé knihovně? Šestadvacetiletá Beatrice Hyde-Clareová je příliš plachá, aby se pustila do vyšetřování podezřelé smrti jednoho z hostů panského domu v Lake Districtu. Stará panna, která je neochotně trpěnou schovankou svých příbuzných, by se jistě neodvážila prohledávat pokoje syna vážené hostitelky a jeho urozeného přítele, jen aby získala usvědčující důkazy. Byla vychována k úctě a poslušnosti, takže by ji samozřejmě nikdy v životě nenapadlo vyslýchat panovačného vévodu z Kesgravu, a už vůbec by si netroufla zpochybňovat způsob, jakým celou záležitost předložil místnímu konstáblovi. Jenže když v opuštěné knihovně venkovského sídla Skeffingtonových zakopne o zkrvavené tělo ubohého pana Otleyho, přesně tohle udělá.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: ekniha , Kontrast

A Brazen Curiosity, 2018

Andynka
23.01.2023 1 z 5

Co tohle mělo být? Vůbec nechápu ta vysoká hodnocení.
Kniha je nezajímavá slátanina....
Jako opravdu. Kniha si hraje na detektivku. Ale opravdu jen hraje.
Máme zde hlavní hrdinku, které umřeli rodiče, tak se ji ujal strýček s rodinnou. Vzali ji skoro , jako za vlastni, ale vlastně nikdy nepřestali poukazovat, že je chudá.
A tahle šedá myška se rozhodne řešit záhadu. Samozřejmě se zde snaží autorka připravit nás na budoucí romantiku. Ale to se bohužel nezadaří.... asi si máme počkat do dalších dílů.
A ten konec? Naprostý nesmysl. Jako by autorce došli nápady, jak nás víc napínat. A tak ho celkem rychle ukončila. Na to ,ze se v knize věnujeme docela dopodrobna všem podezřelým. Tak konec příběhu se sám vycucal z prstu bez pořádného vysvětlení, jak se k závěru došlo.
No... prislo mi, ze se autorka snazila o lehkost psaní , jako jsou treba Bridgertonovi... ale bohužel neúspěšně. Nebylo to vtipné a nečetlo se to dobře.
A ten děj? To asi nebudu raději ani komentovat. Za mě jentohle jeden velký průšvih. A myslím, ze se povedl jen název knihy a obálka.

pip11
22.01.2023 5 z 5

Jednoduchý, ale rozhodně humorný příběh, který je tak trochu zábavným spojením Agathy Christie a Jane Austen. Děj je založen na vtipných rozhovorech ústřední dvojice tajně řešící zločin, který se stal u jejich hostitelů. Postava Beatrice roste spolu s dějem, kdy se z chudé a tiché příbuzné začíná klubat její výrazná osobnost. Je to pěkný začátek nové série, od které očekávejte pouze lehkost a oddych. Bez problému mohu doporučit všem věkovým kategoriím.

SBH
18.01.2023 5 z 5

(SPOILER) Po dlouhé době mě tato kniha přinutila číst bez ohledu na místo a čas (a jiné povinnosti). Což samo o sobě značí, že pro mě se jednalo o skvost.
Jak by to vypadalo, kdyby Elizabeth Bennettová a pan Darcy vyšetřovali vraždu? Zpočátku pýcha a předsudek na obou stranách, přesto oboustranný zájem na zajištění spravedlnosti, jiskrné slovní přestřelky mezi oběma hlavními hrdiny, vyšetřování přesně v duchu britské vyšší společnosti počátku 19. století.
Klady jsem víceméně zmínila – na detektivku nevšední zápletka, klasické vyšetřování bez násilí a hektolitrů prolité krve, zajímaví trojrozměrní hrdinové, vtipné dialogy, uvěřitelná zápletka, žádná extrémní logická nesrovnalost. A hlavně povedené vtípky a suchý humor ústřední dvojice, za to rozhodně palec nahoru.
Na druhou stranu sem tam chybička se vloudila. Ne všechny postavy měly hloubku, takový Noneaton mi splýval se vzorem tapety na pozadí. Z téhož důvodu jsem měla potíže tipovat vraha – podezřelí se málo vyprofilovali (i když uhodnout bych ho měla, a to podle klasických detektivních klišé). Beatriciny úvahy mě bavily, ale bylo jich prostě moc. Dialogy či akce proložené celými odstavci doplňujícího textu ztrácely na plynulosti (na druhou stranu díky parádní čtivosti jsem nad tím vesele mávala rukou).
Logické nesrovnalosti. Asi nejhorší byla krádež kompromitujícího dopisu. To se po něm nikdo nesháněl? To mi připadne divné. A ledový klid pachatele rovněž. Ale jak jsem uvedla výš, zas taková tragédie to nebyla.
Nejvíc se mi líbila scéna, v níž byla Beatrice obviněna z vraždy, tedy nikoli to, že se tak stalo, nýbrž jak se k ní zachovali všichni kolem. Bylo to velmi konzistentní a v důsledku příjemné.
Konec? Čekala jsem trochu víc posunu ve vztahu hlavních hrdinů, i když závěrečná scéna byla dost přirozená a odpovídala době a prostředí. Snad se dočkám dalších dílů, protože – jako detektivku bych knihu podruhé nepřečetla (koneckonců už vím, kdo je vrah), nicméně jako zábavný společenský román ji určitě znovu otevřu.
Vřele doporučuji.

Jaymay
27.12.2022 3 z 5

Napínavá detektiva to rozhodně není. Celý dej se táhne nesmyslnými rozhovory, které se opakují a po pár stránkách začnou čtenáře nudit. Vztah mezi ústřední dvojící není téměř žádný, takže přeslazenou romantiku neočekávejte, a rozuzlení mi přišlo tak uspěchané, jako by to autorka chtěla co nejrychleji ukončit. Kniha je sice krátká ale to jí spíše škodí.

_Lucie_97
09.12.2022

Příběh je neskutečně čtivy! Celkově jsou postavy skvěle napsané, mají duchaplné rozhovory a hlavně vtipné dialogy! Mezi hlavními hrdiny je velmi znatelná chemie. Ale bohužel konec mě úplně nenadchnul a čekala jsem propracovanější romantickou linku - když se knížka přirovnává ke knize Pýcha a předsudek.
Každopádně jsem si čtení užila a mohu doporučit, jen bez velkého očekávání na detektivní i romantickou linku.