O princezně, která se zachránila sama

O princezně, která se zachránila sama https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/392357/bmid_o-princezne-ktera-se-zachranila-sam-rjG-392357.jpg 4 409 409

Výherce 2016 Goodreads Choice Award Sbírka básní rozdělená do čtyř oddílů: Princezna, Vévodkyně, Královna a Ty. První tři oddíly s obdivuhodnou upřímností komentují jednotlivá stádia dospívání autorky Amandy Lovelace, zatímco závěrečná kapitola je vzkazem čtenáři. Kniha o lásce i nenávisti, o tom, jaké to je někoho ztratit, o zármutku i radosti, o síle, inspiraci a hledání sebe sama.... celý text

Poezie
Vydáno: , Yoli (ČR)

The Princess Saves Herself in this One , 2016

Alex.rrr
15.11.2019 5 z 5

Ač nejsem na básničky a poezii celkově, toto mě zaujalo. Příběh se mě celkově dotkl a vcítila jsem se do něj. Moc krásné. Určitě stojíza přečtení a věřím, že bych se ke knize i vrátila.

Kacennnka
03.11.2019 4 z 5

celkově mi to dalo víc než Milk&Honey (pořád doufám v jeho kvality, musím si to dát s odstupem času ještě jednou). sice to do poezie mělo hodně daleko, ale asi právě tahle forma mi tolik sedla. jináč jako úplně mi nepřijde, že se princezna zachránila, na druhou stranu mi to nepřišlo ani tak plné sebelítosti. euforicky 4 hvězdičky, ale pořád se v poezii hledám, tak kdo ví.

Margie94
03.09.2019 4 z 5

Poprvé jsem četla něco takového a musím říct, že se mi to docela líbilo :) je to taková sonda do mysli mladé slečny, kterou trápí lecjaká životní trápení a pozorujeme, jak se z toho dostává a nalézá sebe samou. Místy to bylo velmi depresivní a nečetlo se mi to lehce, avšak jak napovídá název knihy, nakonec se zachránila :)
PS: čteno v angličtině a doporučila bych knihu i lidem, kteří by rádi něco přečetli v angličtině, ale bojí se toho :)

Mosula
02.09.2019 4 z 5

Mé první setkání s moderní anglickou poezií dopadlo na výbornou. Kniha mi svým tématem neskutečně sedla, je dobré, že autorka měla odvahu psát o svých (holčičích) bolestech a běsech. Překladatelka odvedla skvělou práci.

"Až ti někdo nabídne, že tě zachrání, postarej se o to, aby ses zachránila sama. - já ti věřím."

zdencaaa
01.09.2019 2 z 5

Za mě prostě ne.

roman9276
01.07.2019 4 z 5

Tyhle kratičký poezie mám fakt rád. Autorka umí krásně do pár řádků vecpat velkou a hlubokou myšlenku. Někdy smutný, někdy veselý, prostě o životě. Mě se to líbilo, ale protože už mám za sebou nějakou tu knihu od Rupi Kaur, které jsou doplněny jejími osobitými ilustracemi, tak strhávám bodík dolů. Pěkná jednohubka na půl hodinky, ale donutí vás se zamyslet :)

Coucouha
27.06.2019 5 z 5

Tak tohle mě dostalo. Mám slzy v očích. Krásné, bolestné, autentické. Děkuji...

Roscata
24.06.2019 5 z 5

Nikdy jsem poezii moc nečetla, ne proto, že by mě nezajímala ale málo které dílo mě zaujalo. Teď se ale objevila tahle moderní poezie a já jsem nadšená. Básně v této knize jsou mi mnohem bližší než cokoliv co jsem kdy musela povinně číst ve škole.
Je smutné, čím vším si musela autorka ve svém životě projít. Smutnější je, že podobnými a někdy i horšími situacemi a vztahy si musí na světě projít tisíce dívek.
Myslím že by vůbec nebylo marné kdyby si tuto sbírku básní mohla přečíst každá dívka na světě. Třeba by pak bylo na světě více Královen.

adriane9
23.06.2019 1 z 5

Snažím se být objektivní a snažím se v tom najít nějaký smysl a pochopení, ale ne.. Vždycky je největší vina na překladu protože, poezie je dle mého jasně daná slovo od slova. V překladu ho pozměníš a změní to absolutně celý význam. Proto je nemám příliš ráda a čtu raději českou. Oproti tomu se mi docela líbila Rupi Kaur, ač čtená v překladu, přece jen se dokázala dotknout mého srdce. Tady nic jen ticho, šeď. Slova složený jak z vystřižených novin, polovina jakože přeškrtnuté, ale vlastně se to číst má. Ne toto fakt ne a hvězda pouze za to, že Amanda měla asi fakt dost špatnou matku a to jsem alespoň z knihy pochopila.

AlčaH
01.06.2019 4 z 5

V pořadí již třetí kniha moderní poezie, kterou jsem četla. A musím říct, že i tahle se mi líbila, očividně jsem asi ta správná cílová skupina. I tady bych našla pár slabších míst, proto dávám 4 hvězdičky, ale například básně věnující se matčině nemoci, její smrti a tomu, jak se s tím autorka vyrovnávala - ty mě vážně chytly za srdce. Líbily se mi také básně vyzdvihující autorčin vztah ke knihám a literatuře. Navíc má kniha nádhernou mininalistickou obálku a pěkné grafické zpracování.

insta.kniha
01.06.2019 5 z 5

Sbírka poezie ze života autorky. Její zpracování se mi moc líbilo.
Protože každý tak trochu ve svém životě bojujeme s draky (jen pro každého z nás představují něco jiného).

"tvoje štěstí
má přednost
před štěstím
všech ostatních."
(I tento kousek najdete ve sbírce).
Musíme začít, ale u nás!!

ElizabethB
28.05.2019 3 z 5

Prekvapila ma, lebo som nič neočakávala. Ale je aj vystihujúca. Len nie je to zbierka, pri ktorej by som padla na kolená. Čítala som aj lepšie.

horkosladka
27.05.2019 3 z 5

tvoje štěstí
má přednost
před štěstím
všech ostatních

...skutečný význam slova "sebeúcta".

Romča11
17.05.2019 4 z 5

Tato kniha je básnickou sbírkou moderní anglické poezie, která je poslední dobou ve svétě ale i v Česku docela dost populární.
Básně v teto knize se zabývají různými tématy, zejména problémy moderní společnosti ale také láskou a sebeláskou.
Mně se s touto knihou dostala moderní poezie poprvé do rukou a musím říct, že toto byl dost povedený kousek. Mě nikdy moc klasická poezie nebrala, ve škole jsem ji četla jen z povinnosti, jinak bych po ní ani nesáhla.
Ale tohle bylo něco naprosto jiného a skvělého! Tyto básně byly tak pravdivé a některé tolik vystihovaly mé pocity nebo moderní společnost. Působily na mě tolik opravdově, živě...
Je až hrozně smutné, čím vším si autorka těchto básní musela v životě projít. A ještě smutnější je, že není jediná, kdo si tím prošel. Na světě je tolik lidí, co si procházeli a procházejí anorexií, týraním, méněceností a shazováním sebevédomí od okolí a dokonce od vlastní rodiny... Je to hrozné.
Ale autorka také dokázala díky poezii dokonale vystihnout lásku, sebelásku a pocit svobody.
Tyhle básně mi prostě byly mnohem bližší, mnohem víc na mě působily než ty básnické sbírky, co jsem musela číst na střední. Byla to obrovská a příjemná změna. Tahle kniha mi ukázal, že poezie umí být i krásná a že ji chcete číst i dobrovolně.
Vůbec mi nevadilo, že v básních nejsou rýmy. Stačila správně zvolená slova a ty básně mě naprosto okouzlily.
Na druhou stranu některé básně jsem úplně nepochopila díky nějakým metaforám a nezachytila jsem tak jejich význam.
Básničky jsou krátké, psané velkým písmem, takže sbírku máte za dvě hodinky přečtenou, možná i dřív, ale to si pak zase nevychutnáte zase význam a dozvuk některých ten básních a nezachytíte je úplně. Pro mě to ale bylo příjemné oddychové čtení.
Mně se ale tohle dílo hodně líbilo a určitě se podívám po autorčiných dalších sbírkách.

Francesca14
11.05.2019 2 z 5

Ach jo. Musím říct, že jsem ráda, že jsem si knihu nekoupila a jen půjčila, protože by to byly neuvěřitelně vyhozené peníze - na některých stránkách jsou jen tři slova a jmenuje se to básnička? Přečtení knížky nebyla úplná ztráta času, to ne, některé pasáže se mi i líbily, ale rozhodně se nedají považovat za poezii. Některé myšlenky hezké (i když většinou ne zrovna originální), ale myslím, že by bylo lepší, kdyby autorka se svými zkušenostmi zkusila vytvořit něco jiného, tohle jsou jen pocity sepsané na papír a nemá to žádnou uměleckou hodnotu. Nejen, že na přečtení téhle knihy by stačila hodina, mám pocit, že na její napsání by člověk nepotřeboval o moc víc.

Romžiry
06.05.2019 5 z 5

Četla jsem na doporučení dcery. A i když nejsem velký fanda jakékoli poezie, toto mě dostalo. Doporučuji

bagel
23.04.2019 3 z 5

Vyzkoušela jsem druhou knihu nyní módní "moderní" poezie. Za mě trochu lepší, ale stále je to spíše vršení slov a vět než opravdová poezie.

vera4669
19.04.2019 2 z 5

Osobně mě kniha úplně nenadchla..spíš takový deník co se dostal do světa. Rozhodně krásnější a lepší počtení nabízí Atticus a Rupi. Hlavně její nové Květy slunce

tomik2132
19.04.2019 5 z 5

Četla se hodně rychle. V některých básních jsem se samozřejmě našla a myslím si, že hlavně v této moderní poezii se najde hodně lidí. Jsem spoko. MOC DOPORUČUJU!

toulava
28.03.2019 4 z 5

Moderní poezie a zároveň deník. Nevím, zda-li se princezna opravdu zachránila sama, jak tady lidé polemizují. Nicméně své záchraně určitě přispěla a ukázala světu, že i lidé s těžkými začátky a pohnutým osudem mohou stát pevně na svých nohách a obstát v životě.

láska smrt feminismus anorexie pro dívky sebepoškozování básně v próze matky a dcery sufražetky

Amanda Lovelace
americká, 1991