O princezně, která se zachránila sama

O princezně, která se zachránila sama https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/392357/bmid_o-princezne-ktera-se-zachranila-sam-rjG-392357.jpg 4 409 409

Výherce 2016 Goodreads Choice Award Sbírka básní rozdělená do čtyř oddílů: Princezna, Vévodkyně, Královna a Ty. První tři oddíly s obdivuhodnou upřímností komentují jednotlivá stádia dospívání autorky Amandy Lovelace, zatímco závěrečná kapitola je vzkazem čtenáři. Kniha o lásce i nenávisti, o tom, jaké to je někoho ztratit, o zármutku i radosti, o síle, inspiraci a hledání sebe sama.... celý text

Poezie
Vydáno: , Yoli (ČR)

The Princess Saves Herself in this One , 2016

mekkejla
19.03.2019 2 z 5

Nejsem žádný nadšenec současné poezie, ale když se ke mně kniha dostala, řekla jsem si, že ji zkusím. A nenadchla mě. Přes to, že život se s autorkou opravdu moc nemazlil, mě se to bohužel moc nedotklo. A závěr v podobě ódy na sebelásku to za mě úplně dorazil. Navíc princezna se podle mě nezachránila sama, ale byla zachráněna, jak už to bývá, princem na bílém koni.

oblakaknih
16.03.2019 3 z 5

Po první části Princezna jsem si říkala, že mě to úplně nenadchlo, protože jsem od tohoto typu moderní poezie neočekávala faktické vylévání srdíčka. (Nečetla jsem anotaci.)
Neříkám, že ten příběh za tím není fakt hrozný, a že mi z něj není špatně, protože to je, ale není to zase taková pecka.
Beru to jako takový zápis z deníčku, který se prostě najednou dostal na veřejnost, a teď si ho můžou přečíst spousty lidí. Je fajn ukázat tu problematiku, která může někdy nastat a přenést ji do knížky, ale nevím jestli se to dá tak úplně jako knížka hodnotit. Spíš jako deník.
Ale přijde mi to jako dobrá knížka (?) kterou se proslavit a upozornit na sebe.
Čekala jsem, že mě rozpláče, ale to se nestalo.
Moc se mi ale líbí grafické zpracování!

dubakm
14.03.2019 4 z 5

,, ticho bylo vždycky mým nejhlasitějším výkřikem "
Četla jsem jí já i moje 14-ti letá dcera. Já jsem byla smutná, rozervaná, šťastná, veselá, odevzdaná ,ona nechápala. Do některých knih prostě musíš dorůst a hodně toho zažít.

Anna 13
11.03.2019 5 z 5

Tahle knížka je namířena na ženská srdce.
Je to silné, má to údernost, chytlavost, pravdivost, syrovost, bolestivost i lehkost.

Je to naprosto Ú-Ž-A-S-N-É!!!
Myslím, že těm protřelejším životem to může rozdrásat již zacelené rány a rozdmýchat bolestivé vzpomínky.

Nedivím se těm hlasitým ohlasům...

Tato kniha stojí na stejné příčce jako proslulá Mléko a med! A právem...

Pozor: ke konci možná až moc feministická... :(

Nikara
10.03.2019 2 z 5

Nádherná obálka a inspirující název. Nakupovala jsem přes e-shop, kde bylo zveřejněno prvních pár stránek, které mě oslovily. Jasná láska autorky ke knihám a především ke světu Harryho Pottera. Mám ráda poezii a považuji se i za citlivku. Tato kniha se zdála jako stvořená pro mě... Ale po přečtení (které netrvalo snad ani hoďku) se dostavilo naprosté zklamání. Kniha ve mně nezanechala naprosto nic, žádný cit, vzpomínku, chuť ji někdy přečíst znovu. Nevím, možná nechápu moderní poezii, nebo se ze mě stává cynik, na kterého si před ostatními hraju. Každopádně opravdu nechápu až takhle vysoké hodnocení. Jedna dvě skvělé myšlenky dle mého knihu nespasí.

Andynka
09.03.2019 5 z 5

Místy to bylo depresivní, drsný,smutný, krutě pravdivý, cynický, ironický, ženský, dojemný, romantický, milý, feministický. Tahle poezie mě opravdu oslovila a dotkla se mě. Vím s jistotou, že se k ní ráda vrátím. Nebyla hrubá, násilná... Moc se mi líbila ta přirovnání a názve básní, které vždy byly tvrdě pravdivé. Hezky zpracované.

sgjoli
09.03.2019 5 z 5

Zaujaly mne ukázky na internetu, a tak jsem po knize sáhla. A neprohloupila jsem. Tohle bylo skvělé čtení a ještě teď jsem lehce v šoku z toho, jak moc jsem se s některými pasážemi dokázala ztotožnit. Až mne to trochu děsí, vzhledem k obsahu. Ale je to velmi silné čtení, spousta věcí k zamyšlení a ukázka toho, jak moc umí někteří lidé ublížit. Moc doporučuju!

Tofinka
08.03.2019 5 z 5

Hodně emočně náročná kniha, řekla bych, že to není nic pro slabé povahy. Nicméně má své kouzlo a za přečtení rozhodně stojí. ❤

naty1110
06.03.2019 5 z 5

Zajímavá kniha k zamyšlení. Přečteno jedním dechem. Doporučuji.

leanechvilova
04.03.2019 5 z 5

Tak tohle byla naprostá dokonalost. Zlomilo mi to moje srdce. A zase mi ho to slepilo dohromady. Naprosto to zahřálo moji duši. Tohle mě vážně dostalo.
Naprosto nejlepší část byla “Královna”. Ta nejvíce zasáhla moje srdíčko i duši.
Rozhodné všem doporučuji!!

Terusqa.Ali
24.02.2019 5 z 5

naprosto úžasná

Áňa 998
18.02.2019 5 z 5

Krásná sbírka, která mě dostala.

josefina_silena
17.02.2019 2 z 5

Název se mi asi líbil víc než obsah, čímž netvrdím, že je kniha špatná - jen prostě nejsem cílovka. Myslím, že moje patnáctileté já by to ocenilo víc. Několik básní mě ale i tak zaujalo, především v poslední části nazvané "You".

terezka8354
09.02.2019 5 z 5

Doporučuju všem kdo o něho přišel a hledá sebe samou. Tato kniha velmi silná. Neváhejte

Poetika_slov
06.02.2019 4 z 5

Krásné básně, kde slova poezie pomáhají autorce najít světlo svých trýznivých okamžiků v životě. Je to cesta, kde se snaží překonat svou minulost, a především najít cestu k sobě samé. Teprve potom už člověk dokáže překonat všechno, tak jak to vzkazuje v této knize.

Lenny33
02.02.2019 4 z 5

Celkově nakonec hodnotím kladně, i když ze začátku jsem byla velmi rozpačitá ne-li zklamaná. Také některé básně možná byly důležité pro samotnou autorku, ale čtenáři nicmoc nepředaly. Ovšem našlo se i mnoho skvělých básní a především poslední část "ty" byla bezkonkurenční. 3,5*

ladyfromskye
01.02.2019 5 z 5

Jako celek opravdu povedená sbírka. Silná výpověď o temnotě, na jejímž konci čeká světlo. Doporučuji přečíst všem dívkám, která mají těžká trápení se životem. Věřím, že by jim tato knížka mohla pomoci.

SarahRoyalAss
28.01.2019 5 z 5

Bylo to krásné, ale smutné, ale prostě opravdu krásné a smutné. Tohle jsem skučela kamarádům do hlavy imrvére při čtení. Celá knížka je vlastně o životě autorky a skrze její poezii ho s námi sdílela. Někteří si nad těmi větami můžou i říkat, jaké mají v životě štěstí. Jiní mohou zase více rozumět. U mě to bylo to štěstí. Zároveň, u strašně moc úryvků z autorky života jsem měla pocit, jako bych je měla v hlavě celou dobu sama ale neuměla je zformulovat a napsat.

rada.klas
16.01.2019 4 z 5

Nekupovala jsem si Princeznu s tím, že bych čekala řemeslně kvalitní poezii typu Seiferta nebo Hrubína, ale s plným vědomím toho, že jde o moderní, "instagramovou" poezii, která se snaží především zalíbit a oslovit co největší množství lidí. Proto Princezna přesně splnila moje očekávání.
Musím říct, že četba je opravdu taková instantní dávka emocí a upřímně obdivuji autorku, že byla schopna něco tak osobního pustit do světa.

Pitbullka
13.01.2019 4 z 5

Líbilo se mi to, některé básně byly velice silné. Jen ty věnované matce mě příliš nebavily.

láska smrt feminismus anorexie pro dívky sebepoškozování básně v próze matky a dcery sufražetky

Amanda Lovelace
americká, 1991