Operace Banány
David Walliams
Píše se rok 1940. Bitva o Británii vrcholí. Německá Luftwaffe se snaží zničit britské Královské letectvo a získat vzdušnou převahu nad Lamanšským průlivem. Pokud se to nacistům podaří, dobytí Británie pro ně už bude hračka. Jedenáctiletý Erik tráví každou volnou chvíli v londýnské zoo. Je to jediné místo, kde se cítí šťastný. A jedno ze zvířat mu obzvlášť přirostlo k srdci: gorila Gertruda. Jenže každodenní bombardování města znamená velké ohrožení pro lidi i zvířata. Erik se proto rozhodne milovanou Gertrudu zachránit. Naštěstí má skvělého pomocníka – strýčka Sida, který v zoo pracuje jako chovatel. Podaří se jim ukrýt na mořském pobřeží. Jejich pocit bezpečí ale vezme za své, když odhalí supertajný plán nacistů… David Walliams, autor veleúspěšné Babičky drsňačky, napsal akční, bondovsky laděný příběh z druhé světové války, v němž však není nouze ani o humor. David Walliams je úkaz: děti jeho knihy milují, z každé se stane okamžitě bestseller.... celý text
Literatura světová Válečné Pro děti a mládež
Vydáno: 2022 , ArgoOriginální název:
Code Name Bananas, 2020
více info...
Přidat komentář
Asi už jsem stará, ale knihu, která obsahuje hlavně vžúúúch, bimp a další citoslovce psané velkými písmeny, nedokážu ocenit. Jeden z hlavních hrdinů, lidoop, stále barvitě krká, prdí a dělá i horší věci. Jedinou hvězdičku přiděluji autorovi, že se snaží přiblížit, jak to vypadalo v Anglii za války a kdo to byl Adolf Hitler. Přečteno v rámci knižního klubu kkvysociny.
Díky naší skvělé paní učitelce jsme tuto zábavnou knížku četli skoro všichni ve třídě. David Walliams je náš oblíbený autor. Doporučuji.
Četli jsme se synem (11) a oběma se nám to líbilo. Davidu Walliamsovi se podařilo přiblížit dětem zajímavou formou kus historie.
David Walliams mě mile překvapil, dříve jsem četla Nejhorší děti na světě a to se mi nelíbilo, ale tahle knížka byla povedená i poučná. Na první pohled se jedná o dost tlustou knížku, ale vzhledem ke spoustě obrázků, citoslovcí atd. se dá přečíst i za poměrně krátký čas.
Moc hezká knížka o přátelství se zvířaty. Na knížce se mi velmi líbilo jakým stylem byla psaná. Ilustrace jako vždy také skvělé.
Děti to bavilo a vždy se těšily na pokračování poslechu v geniálním podání Jiřího Lábuse. Já bych asi ocenil víc humoru a klidně méně akce i černobílé karikaturnosti postav. Přiblížit příběhem některé reálie je dobrý nápad, ale to opěvování královské rodiny a bodrá strýčkovitost Churchilla byly dost přehnané.
ČVd 15 doporučena kamarádem. Vtipné, zábavné, poutavé? Možná hit pro děti (i když podle ne-půjčování ani ne), ale jako dospělý mám připomínky - příběh s nereálnými situacemi, který však v případě zakomponování do 2SV zkreslí dětem co byla/je válka. Sice je pár věcí vysvětleno na konci, ale to nestačí. Nepřijde mi, že vážné téma je přiblíženo dětem, ani černý humor pro dospělé, spíše jeho degradace. Plus opakování toho samého v ději nebo veeelká písmena citoslovců mají jako pobavit? Snad komiks... Jediné pozitivní co příběh vnáší je přátelství a možná, jen možná vztah ke zvířeti, protože ten je dost mimo ohleduplnost k divokému tvorovi chovanému v zajetí. Takže po 1.pokusu mi tento autor nepřijde hvězdný.
Walliams je dceřin oblíbený autor. Operace banány měla spád, místy byla smutná, místy nás rozesmál typický spisovatelův humor. Líbí se mi, že seznamuje děti i se skutečnými postavami a místy.
Syn (necelých 9let) knihu přečetl v podstatě za den, když byl doma nemocný, dost ho bavila (má totiž skoro 500 stran). Vtipný příběh z pro děti neobvyklé doby a místa, který má spád, místy je smutný, ale nakonec vše dobře dopadne.
Napínavý příběh, který vás naprosto pohltí. Je to typický Walliams - akce, rodina, něco historie a spousta nadsázky a absurdity.
Autorovy další knížky
2012 | Babička drsňačka |
2012 | Pan Smraďoch |
2013 | Malý miliardář |
2014 | Ďábelská zubařka |
2013 | Kluk v sukních |
Nemám ráda knihy o válce, protože většinou skončí špatně, ale tahle skončila dobře a popravdě po přečtení knihy se mi ulevilo že už ten konec mám za sebou protože jsem se bála konce knihy, ale nakonec jsem si čtení náramně užila.