Modrý kříž

Modrý kříž
https://www.databazeknih.cz/img/books/67_/67200/modry-kriz-67200.jpg 4 83 83

Soubor detektivních povídek (Modrý kříž, Nesprávný tvar, Zločin na ostrově, Boží trest, Apollonovo oko, Stroj se zmýlil, Zázrak v hotelu Půlměsíc, Herečka má alibi, Nejhorší zločin na světě, Rudý Měsíc z Meru, Živá mrtvola,Neřešitelný problém) londýnského žurnalisty a spisovatele (1874-1936), autora řady filosofických prací, románů a povídek. Detektivní povídky, v nichž vystupuje jako detektiv katolický kněz Otec Brown a spolu s ním jeho přítel aspolupracovník, obrovitý Gaskoněc Flambeau, někdejší zločinec, který se stal pod Brownovým vlivem čestným člověkem a schopným detektivem. Příběhy, které nechtějí jen vzrušit a pobavit, ale v osobě Otce Browna přinášejí ifilosofický podtext. Originály vycházely v letech 1910 - 1935.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Povídky
Vydáno: , Lidová demokracie
Originální název:

The Innocence of Father Brown, The Wisdom of Father Brown, The Incredulity of Father Brown, The Secret of Father Brown, 1935


více info...

Přidat komentář

Dandulka
01.08.2024 5 z 5

Tuto knihu jsem si opravdu užila, její sloh a klid vyzařující z jednotlivých příběhů. Přímo balzám na duši.

Legens
27.06.2024 5 z 5

Viz můj komentář ke knize Povídky Otce Browna od stejného autora.
https://www.databazeknih.cz/knihy/povidky-otce-browna-8-povidek-80968


SSTknihy
13.10.2023 4 z 5

Detektivní povídky, které se svou formou i obsahem blíží spíš filozofickým úvahám než kriminálním příběhům. Pro Otce Browna je samotný zločin v podstatě poslední, zhmotnělá fáze scestné myšlenky. Závěrečné rozuzlení je sice odhalením pachatele a jeho činu, ale zároveň poukázáním na určitou skutečnost, schovanou pod nánosem falešných či konvenčních názorů.

janina66
30.04.2023 3 z 5

Kniha obsahuje velké množství povídek. Dobrých a těch horších bylo dle mého trošku více. Nejvíce se mi líbila povídka Modrý kříž, dle názvu knihy. Pak bych ještě vyzdvihla povídku Herečka má alibi a Boží trest.

Knišíl
16.10.2022 4 z 5

Musím říci, že čas strávený s Otcem Brownem byl nadmíru dobře stráveným časem, jež byl naplněn stejnou mírou technické zdatnosti psát, jako hlubokým lidským pohledem na naši přirozenou hříšnost. Nevšední povídky, kde vždy je skryto pod povrchem všední detektivky i něco více, jak naznačuje Čulíkův doslov. Filosofie Chestertona se zde, stejně jako v jeho esejistické tvorbě, hlásí ke křesťanskému vidění světa, a polemizuje s jinými názorovými systémy. Škoda, že takových osobností je dnes už pouze poskrovnu. K Chestertonovi jsem se kdysi dostal přes jeho esej o pohádkách, a pohádky zůstanou mi v srdci od té doby napořád.

Chesterton a zázracích:

"Neuvěřitelné na zázracích je to, že se dějí. Několik mraků na obloze se seskupí do tvaru pátrajícího oka. Putujeme krajem a ztratíme cestu, a najednou vyvstane na obzoru strom podobající se do všech podrobností otazníku. Obě tyto věci jsem zažil před několika dny. Nelson umírá v okamžiku vítězství a muž jménem Williams náhodou zabije člověka, který se jmenuje Williamson; zní to, jako když otec zabije syna. V životě zkrátka existuje potměšilá souhra náhod, ale prozaickým lidem neustále uniká. Jak to dobře vyjádřil paradoxem Poe: moudrost by měla počítat s nepředvídaným." (s. 10-11)

Chesterton, věrný obhájce tradiční pohádky:

"Neříkal jsem, že vstoupit do světa pohádek je vždycky zlé. Řekl jsem jen, že je to vždy nebezpečné." (s. 71)

Pozorovací talent Chestertonovi opravdu nechyběl:

"Lidé, kteří si stýskají, jsou docela milá, lidsky křesťanská obtíž; ti mi nevadí. Ale lidé, kteří si stěžují, že si nestěžují, to jsou ďáblové, ano, ďáblové – což není tohle stoické vychloubání základem byronského kultu Satana?" (s. 250)

A na závěr:

"Zhuštěná plnost času a nahromaděné bohatství tradice se draly kolem něho v podobě zástupu vcházejícího jakoby nekonečnými staletími, krok za krokem, řada za řadou. A vysoko nad nimi jako věnec nehasnoucích plamenů, jako slunce naší smrtelné půlnoci, velká monstrance ozařovala tmavé stíny klenby tak, jak odedávna osvěcuje černou záhadu vesmíru. Neboť někteří jsou přesvědčeni, že tato záhada je také neřešitelným problémem. A jiní mají stejnou jistotu, že má jen jediné řešení." (s. 378)

Přítelelfsky
31.12.2021 4 z 5

Některé ty detektivní povídky byly skvělé, a některé spíše lepší.

Chesterton vždy vodí za nos, takže se příliš nenadějete a unikne vám nějaký ten detail, narozdíl od důstojného pána. (Záměr první povídky jsem uhádl, to ovšem byla ta úplně titulní).

Částečně SPOILER:
Co se vine jako červená nit (téměř) všemi povídkami, alespoň tedy vyřčeně, je P. Browna údajná prostoduchost.

Znovu SPOILER:
Některé jsou i humoristicky laděné, tehdy se ovšem nikdy nejedná o vraždu.

Alizon
06.12.2020 2 z 5

Tak bohuzel. Tato povidkova kniha me opravdu nebavila. Plus jen za slusnou "starosvetskou atmosferu". Autor nejprve predestre zahadnou situaci, kterou nasledne otec Brown (bez jakychkoliv poradnych indicii, vyvoje v deji nebo vetsi zapletky) vyresi - zrejme nasledkem "nahleho osviceni". Povidkam napr. od Agathy Christie tyto nesahaji ani po kotniky. Par trosku lepsich by se naslo, ale knihu jsem cetla hrozne dlouho (vzdycky jsem se prinutila precist jednu povidku po nejake dobe) takze mi vsechny tak nejak splynuly v jedno.

postrach
06.06.2020 5 z 5

Pribehy otce Browna se mi libi.Dobre napsana oddechvka.Anglicke prostredi,stara skola.....

ivoiro
01.01.2019 1 z 5

Popravdě musim říct, že kniha mne moc nezaujala. Dalo hodně námahy dočíst jednotlivé příběhy.

Kerberos
10.09.2018 4 z 5

Poslouchala jsem audioknihu,otec Brown namluvený panem Brodským,vtipné,inteligentní určitě doporučuji.

Chesterton
20.11.2017 5 z 5

Stejně jako autor považuji dobrou detektivku za "jeden z nejvyšších uměleckých žánrů, protože v srdci zločinu se skrývá otázka po smyslu života". Otec Brown je rodinné stříbro mojí knihovny :o)

de_baques
10.10.2017 4 z 5

Otec Brown kromě brilantní sherlockovské dedukce přidává do příběhů i morální přesah a ukazuje nám, že: špatné může být i to, co není zrovna aktuálně trestné, i hříšník se může kát a dojít odpuštění, bohužel zákony a morálka nejsou zdaleka vždy zajedno - známe to moc dobře z dnešní legislativy.
Z dnešního pohledu je zajímavá kritika již tehdy moderních alternativních směrů - viz povídka Rudý měsíc z Meru apod. Zkrátka kniha má hodně co říct dnešnímu čtenáři - dokonce si myslím, že více než tomu soudobému.

cialexa
16.03.2016 4 z 5

Není to klasická detektivka, ale příběhy s detektivní zápletkou, kde se spíše jedná o dedukci a logiku, postřeh hlavního hrdiny, a především znalost lidských charakterů a slabostí.

Manyna
21.10.2015 3 z 5

Lišák mazaný je otec Brown :)

Sandik
09.04.2015 4 z 5

Reprezentativní výbor z detektivek G. K. Chestertona v překladu Jana Čulíka.

Rafa-P
04.11.2012 3 z 5

Ted jsem to začal číst, první dva příběhy byly zajímavé, tak snad to vydrží i dál.