Nedůvěra otce Browna
Gilbert Keith Chesterton
Otec Brown série
< 3. díl >
Osm detektivních povídek. G. K. Chesterton obohatil detektivní žánr o charakteristickou postavu nenápadného kněze v roli detektiva. Otec Brown je nadán nejen zemitou vírou v Boha, ale i zdravým selským rozumem, a především znalostí všech zákoutí lidských srdcí. Tyto vlastnosti mu umožňují elegantně řešit nejrůznější zločiny a objasňovat zdánlivě tajuplné události. Sám autor považoval svoje detektivky za důležitou část vlastní tvorby. Na pozadí napínavého děje a dialogů otce Browna se zúčastněnými se mnohdy odvíjí i filosofický podtext, především polemika s některými chatrnými aspekty myšlení moderní doby. Kniha Nedůvěra otce Browna vyšla v Anglii poprvé v roce 1926 a byla třetí sbírkou Chestertonových detektivních povídek. Navazuje na sbírky detektivek Nevinnost otce Browna a Moudrost otce Browna.... celý text
Literatura světová Detektivky, krimi Povídky
Vydáno: 1927 , František BorovýOriginální název:
The Incredulity of Father Brown, 1926
více info...
Přidat komentář
Naprosto nemá chybu. Pro mě jednoznačně předčí i Agathu Christie.
Nedávno skončil seriál detektivek na ČT. Pro mě naprosto dokonalé zpracování. Pravda "volně na motivy", ale moc povedené. Obojí doporučuji:))
Část díla
Duch Gideona Wisea / Duch Gideona Wiseho
1926
Kletba rodu Darnawayů / Kletba Darnawayů
1926
Kletba zlatého kříže
1926
Okřídlená dýka
1926
Proroctví psa / Psí věštba / Psia veštba
1926
Autorovy další knížky
1966 | Povídky otce Browna (8 povídek) |
1975 | Létající hospoda / Napoleon z Notting Hillu |
1989 | Modrý kříž |
1987 | Klub podivných živností / Anarchista Čtvrtek |
1924 | Anarchista Čtvrtek |
Tahle bezvýznamná figurka duchovního Browna je brilantní čertík z krabičky a číst ty jeho případy je povětšinou velká radost, už proto, že v žánru detektivky (v němž se vpravdě nevyznám) je zjevem velmi originálním. Stejně jako jsou originální strukturou samotné příběhy. Chesterton, známý pro své paradoxy, tu detektivní žánr velmi inteligentně a zcela bez skrupulí staví na hlavu. Ba co víc, i spousta dalších žánrů a ještě do toho dovede vměstnat spousta filozofování na nejrůznější témata - náboženství, pověry, politika, ekonomika... Často jsou ty úvahy pronášené oním duchovním, kterého byste jednoduše přehlédli, ale který se svým nebetyčným klidem (pokud zrovna vzteky neklepe holí nebo nebouchá do stolu či netahá někoho za kabát) překvapí nejen postavy povídky, ale i samotného čtenáře. S naprosto agnostickým a stoickým klidem pak přednáší všem zúčastněným, jak se který zločin udál. Protože žádná nevysvětlitelná záhada se v nich neděje, jak by si jeden mohl myslet.
Musím se doznat, že první sbírka se mi asi líbila o něco více svými příběhy. Tak to ale u sbírek bývá, že jejich (subjektivně nahlížená) kvalita má kolísavou tendenci. V tomto případě mě moc nebavily ty, které se odehrávaly v Americe. Za to ty na britských ostrovech byly jinou lahodou. Myslím, že mě tím Chesterton docela nachytal.
Proroctví psa s nádherným vyprávěním zločinu, který Brown vyřeší sedíc u sebe doma a hladíc psa; Kletba rodu Darnawayů s polorozpadlým sídlem a rodovou kletbou; Okřídlená dýka, která byla nejen mysteriozní, ale v mé představivosti byla až thrillerová a mrazilo mě v zátylku. To byly ty, které se mi vryly do čtenářské oblíbenosti nejvíce.