Pacient

Pacient
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/535735/bmid_pacient-660ff482f2d69.jpg 4 743 743

Aby zistil pravdu, musí sa vzdať rozumu. Pred rokom zmizol malý Max Berkhoff a jeho otec Till Berkhoff odvtedy prežíva nočnú moru. Všetky indície vedú jedným smerom, a tak polícia dospeje k záveru, že Maxa uniesol sériový vrah Guido Tamnitz, a uzavrie pátranie po zmiznutom dieťati. Maxovmu otcovi zostáva jediná cesta, aby sa dozvedel pravdu. Sám sa stane pacientom na psychiatrii. Autor hneď v úvode vybičuje napätie do takých obrátok, že nedokážeme audioknihu vypnúť. Vpletie do príbehu množstvo dramatických zvratov, ani jeden z nemeckých autor trilerov to nedokáže lepšie. V krátkych kapitolách, ktoré umožňujú zmenu perspektívy, nadobúdajú jeho romány príťažlivé tempo, ktorému sa nedá odolať. Pacient v mnohom pripomína úspešnú Terapiu. Autor sa znovu pohral s čitateľom v uzavretom prostredí psychiatrickej kliniky, kde pacienti reagujú nepredvídateľne a nič nie je také, ako sa zdá.... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: audiokniha , Publixing , Tatran (Bratislava)

Der Insasse, 2018

Interpreti: Peter Kočiš

kniznistranky
06.02.2022 4 z 5

Dlouho mi trvalo, než jsem se rozhodla pustit do čtení této Fitzekovi knihy. V první řadě mě asi trochu odrazovala velikost a font písma, protože u ostatních knih, které jsem od autora četla, to bylo lepší. Trvalo mi se do knihy začíst a prvních 100 stran jsem četla opravdu celkem dlouho - možná to bylo i překladem, který mi zezačátku přišel kostrbatější, pak se to ale naštěstí zlepšilo. Pořád jsem čtení odkládala. Pak jsem si ale řekla, že by to tak nešlo a prostě si sedla a do příběhu se začetla víc. A pomohlo to! Bylo to čtivé, tak jak jsem zvyklá, napínavé a na konci tak zamotané a nečekané, jak to Fitzek umí.
Prostředí psychiatrické léčebny je tu skvěle vykreslené, ale nějak mi tak prostě něco malinko chybělo. Možná tím, jak to bylo zezačátku všechno nejednoznačné a zamotané, tak se mi do příběhu hůř dostávalo a konec? To byla najednou taková jízda a tolik se tam toho dělo, že jsem nestačila všechno vstřebávat. Kniha to byla moc dobrá, ale v této mi tam něco chybělo. Nejsem z ní po dočtení tak moc překvapená a nadšená, jako u jiných autorových knih.
Na závěr musím zmínit autorovo poděkování na konci knihy. Už u Balíčku jsem byla překvapená, jak si na něm dal autor záležet a tady tomu není jinak. Je to sympatické, když si dá autor záležet i s touto, na první podhled celkem nedůležitou, věcí.

Sanny_happ
02.02.2022 5 z 5

Skvělý psychothriller, kterému nic nechybí! Skvělá kniha :)

Květ
31.01.2022 4 z 5

Od autora jsem zvyklá na thrillery, které odsýpají a ani tento nebyl výjimkou. Příběh odstartuje a od prvních stránek utíká zběsilým tempem, bez hluchých míst. Krátké kapitoly, akce, brutalita, psycho... U Pacienta bych vytkla přílišnou nereálnost některých pasáží (např. s právní zástupkyní), které byly myslím si i zbytečné. Celkový dojem z knížky mám dobrý, líbil se mi závěr. (3,5*)

aninaji
29.01.2022 3 z 5

Moje první kniha od Sebastiana Fitzka. Očekávání jsem měla opravdu veliké. Na základě recenzí jeho knih jsem byla připravena na akci, na překvapivé zvraty, na promyšlenou zápletku, která mě posadí na zadek, na příběh, od kterého se nebudu moci odtrhnout, dokud knihu nezaklapnu na poslední stránce. Nic z toho se ale nekonalo.
Jak to nakonec dopadne, mě napadlo docela brzy. Tedy zhruba, samozřejmě. Není už to u příběhů z blázince trochu klišé? Jen tady to bylo opravdu málo uvěřitelné...nereálné.

Kkristyna00
26.01.2022 4 z 5

Prvních pár kapitol jsem nebyla schopná se kloudne začíst, ale asi v jedné třetině se to obrátilo a já knížku nechtěla odložit. Vážně mile mě to překvapilo. Knížka se zařadila mezi mé oblíbené. Vážně doporučuji.

ilona3471
18.12.2021 5 z 5

(SPOILER) Moje první přečtená kniha od Sebastian Fitzek. Pacient. Tato kniha se mi velice moc líbila.Nedalo se od čtení odtrhnout, příběh: pojednává o únosu šestiletého Maxe a jeho otce Tilla který se nechal propašovat s pomocí svého švagra Skanii u policie, do psychiatrické léčebny. Jako Pacient. Pod identitou Patrick Winter. aby se od Tramitze vraha dětí, dozvěděl kde drží živého či mrtvého jeho syna Maxe. Konec mě dostal tím kdo za tím vším stál. Doktor Kasov ; unášel děti a ty děti pak dával do inkubátorů. Aby se udusili. Tramitz vyráběl na míru ty inkubatory, a psal si o svých činech a zabíjení deník. Vypomáhal doktoru Kasovi zabíjet děti.Till s Tramitzem utekli z léčebny.a přijeli na místo kde byli inkubátory a jeho syn. Till se dozvěděl pravdu jak to bylo. Přesto Tramitz chtěl zabít jeho syna. Till našel pod postelí brašnu a v ní byl Glock. Till Tramitze zastřelil. A otec, syna dostal z inkubátoru ven, živého a zdravého.Nakonec Till se vrátil do léčebny na návštěvu aby se přesvědčil a viděl opravdového Patricka Wintera jak hraje na klavír. Konec. Knihu můžu Doporučit všem co rádi čtou Psychothrillery.

Termaap
06.12.2021 5 z 5

Nekdy se pustím do knížky i bez čtení anotace; obcas jsou tak podrobné, ze mi vyzradi dej do půlky knihy. A tady se mi to vyplatilo, protože kdybych si anotaci ke knize Pacient precetla, asi bych se do ní ani nepustila. Nesnáším moc dobře brutalitu mířenou na děti, takže jsem byla jednu chvíli na vážkách, zda knihu neodložit. Tolik mě ale zaujal námět, ze jsem se dokázala ukonejšit vědomím vymysleneho příběhu. Bylo to vážně napínavé, (pro mě) nepředvídatelné a na konci překvapující. Ze začátku se mi spousta věci zdála nemožná, až příliš vykonstruovaná, ale po závěrečné kapitole se mi vše osvětlilo a příběh je vlastně celkem uvěřitelný. Musím také vyzdvihnout originální pojetí poděkování od autora.

Luci_in_books
21.10.2021 5 z 5

Knihy od tohoto autora jsou jízda od začátku až do konce. Vždy, když si myslíte, že víte, tak zjistíte, že jste úplně mimo a vše je úplně jinak. Knihy jsou plné zvratů a nikdy si nemůžete být ničím jistí. Všechny knihy tohoto autora doporučuji!

martinaandulka
05.10.2021 3 z 5

Na pana Fitzka jsem četla mnoho chváli a doporučení,proto jsem od knihy čekala více.Jenže to se nekonalo,za mě to bylo málo uvěřitelné ,akorát brutalita a nechutnosti...,.

martina2540
26.09.2021 5 z 5

Velmi napínavá a čtivá kniha, která mě dost překvapila. Doporučuji ji.

kristie
16.09.2021 5 z 5

Moje první setkání s Fitzkem a hned jsem ho zařadila mezi oblíbené autory thrillerů. Pravda, že z počátku mi jeho styl psaní přišel kostrbatý a neuhlazený, ale to může být jednak překladem a jednak i tím, že němčina (za mě) kostrbatá prostě je a tak se to projevilo i v překladu. Nicméně po cca 100 stranách jsem si zvykla a pak už to frčelo až do konce.

Pacient sází na jistotu: psychiatrická léčebna, kde je zavřený únosce, zdrcený otec, jehož malý syn se nikdy nenašel a který potřebuje, musí, znát pravdu. K tomu krátké kapitoly a člověk opravdu nemůže přestat číst.

Jediné co mě při čtení rušilo je opět poměrně dost překlepů. Což ale není problém samotného autora a díla, ale české korektury. Bohužel na tohle u nových knížek narážím čím dál častěji...

dominika2585
08.09.2021 5 z 5

Miluju příběhy z psychiatrického prostředí. Této knize nemám co vytknout, originální a napínavé čtení. Závěr rozhodně velmi překvapil. Určitě to není moje poslední kniha od tohoto autora.

Er.es
06.09.2021 4 z 5

(SPOILER) Mám radši příběhy, který se nastartují hned na úvod, což Fitzek umí, takže když otevřete knihu, máte co dělat, abyste ji odložili, příběh roztáhne ručičky a obejme vás tak silně, že je těžké se odtrhnout.
Stránku co stránku vám Fitzek servíruje magořinu, drsnost, prolévání krve, pikantní myšlenky psychopatů, a hlavně gradující příběh, kdy slintáte nedočkavostí a toužíte po rozuzlení. Kosmická loď se chystá ke startu do vesmíru....
A vystřelí nahoru, a pak se v další vteřině otočí a rozmasakruje se o tvrdou zem...
Závěr je totálně pošahanej a příběh pohřbí do tmy plné toho "nevím, jak to logicky vysvětlit, tak to zakončím takhle..."

Kniha byla suprová, jen ten konec neuspokojil...

IvetaTerezieM
14.08.2021 5 z 5

(SPOILER) Opět povedený psychothriller. Hned od prvních stránek jsem byla nedočkavá, zvědavá, jak se děj bude vyvíjet. Při čtení jsem snad i strachy zavírala oči, ale to jen díky mé představivosti..takový závěr jsem do poslední chvíle netušila. Prostě skvělý pan Fitzek.

EvaApple
10.08.2021 4 z 5

Hodně originální, ale jednu hvězdu ubírám kvůli překombinovanosti, kterou autor v závěru trochu vybalancuje. Musím říct, že vzhledem k napínavosti celé knížky (skutečně je těžké se od ní odtrhnout, nahrávají tomu hodně krátké kapitoly), mi závěr přišel plochý, trochu až nudný. Očekávala jsem vzhledem k Fitzkovému stylu větší bombu! :-)

petra1394
01.08.2021 4 z 5

Od Fitzeka jsem četla thriller Izovaný a pamatuju si ho jako jeden z nejlepších thrillerů, které jsem kdy četla. Potom jsem četla ještě Balík (nebo Balíček?), to už mě tolik nenadchlo, ale chtěla jsem tomu dát ještě šanci. Tenhle příběh byl napínavý, opravdu jsem nemohla přestat číst. Nicméně postavy mi přišly takové ploché, možná i ten překlad nevolil nejlepší slova, prostě mi to občas přišlo takové umělé, nepřirozené. "Chci se psát na tvém utrpení" přece normálně člověk, natož třeba psychopat, normálně neřekne :-D Ale až na tu zvláštní umělost se mi to líbilo!
Jo a za to originální poděkování přidávám pomyslnou pátou hvězdu. To bylo prostě boží :-)

Dajine
24.07.2021 4 z 5

Zajímavé prostředí, napínavý příběh, překvapivý konec.

Adél784
12.07.2021 5 z 5

Opravdu napínavý psychothriller, který nelze odložit:)
Prostředí psychiatrické léčebny je originální a je zajímavé nahlédnout do těch míst, kde jsou hospitalizováni ti nejnejbezpečnější pacienti...a přesně na toto místo se nechá dobrovolně v utajení zavřít Till Berkgoff, aby zjistil, co se stalo jeho synovi Maxovi. A jak se píše na obálce - Aby zjistil pravdu, musí ztratit rozum.
Konec je hodně překvapivý:) a už se těším na další autorovy knihy:)
5/5 v rámci žánru je to skvělá kniha a doporučuji ji všem milovníkům napínavých knih.

Charmedka
20.06.2021 4 z 5

Tak tohle byla vážně jízda, kniha Vás vtáhne do děje již od prvních stránek, protože autor se rozhodně nebojí zacházet do detailů, do hodně krvavých a krutých detailů, takže pozor, pokud máte slabší žaludek. Už tenhle syrový začátek Vás donutí pokračovat ve čtení.

Je to strašně zvrácené, ale svým způsobem neskutečně zajímavé zjistit, jak sériový vrah přemýšlí a třeba i zjistit, co se stalo, že z něj vyrostlo tohle.

suiteki
13.06.2021 5 z 5

Napínavý příběh plný zvratů a nečekaných momentu. Chvilku jsem měla jasno a pak jsem byla ztracená. Konec mě překvapil, chvíli jsem si říkala, že to nebyl konec, jaký bych si představovala, ale po přehodnocení - byla fakt dobrá, nenudila a od první do poslední stránky udržela moji pozornost a vysokou míru napětí.