Poslední dopis od milence

Poslední dopis od milence
https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/474990/bmid_posledni-dopis-od-milence-pgP-474990.png 4 2853 2853

Píše se rok 1960. Jennifer Stirlingová se po vážné autonehodě probouzí v nemocnici a na nic si nevzpomíná. Nepoznává svého manžela, kamarády, nepamatuje si dokonce ani to, jaká byla před nehodou ona sama. Když je však po nějaké době z nemocnice propuštěna, nachází doma schovaný dopis a z mlhy zapomnění pomalu začínají vystupovat obrazy upomínající na velikou lásku, kvůli které byla ochotná riskovat úplně všechno. O bezmála půlstoletí později na dopis, v němž neznámý muž žádá svoji milenku, aby kvůli němu opustila manžela, náhodou v archivu narazí novinářka Elllie Haworthová. Tu milostný list okamžitě zaujme, neboť i ona má momentálně poměr se ženatým mužem. Pouští se tedy do pátrání po dámě, které je dopis adresován, jeho pisateli a především pak příběhu velké lásky, jenž se za psaním skrývá… Mimořádné silný příběh vášně, nevěry a ztráty Jojo Moyesové vynesl v roce 2011 už druhé prestižní ocenění Romantic Novel of The Year Award. V roce 2021 pak Netflix román, který Ikar původně vydal pod názvem Poslední dopis od tvé lásky, uvádí jako celovečerní film.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Ikar (ČR)

The Last Letter from Your Lover , 2008

KatulakT
14.09.2017 5 z 5

Po dočtení tohohle díla mám poněkud rozporuplné pocity. Notnou část příběhu jsem si nedokázala zvyknout na neustálé skákání v čase. S odstupem doby se mi ale příběh správně v hlavě zformoval a už jsem neměla problémy - je to jen o zvyku. V tomhle případě jsem velice ocenila, že je kniha psaná v er formě z pozice vypravěče. Při představě, že by se střídal i vypravěč, se mi ježí chlupy na rukou.
Příběh mi přišel tak neskutečně krásný, že to není až možné. Moc se mi líbila ta částečná paralela Elliina vztahu a vztahu Jennifer s Anthonym. Konec byl velmi krásný, ne tak přeslazený, jak by někdo mohl čekat, a realistický. Mohla bych tu pět ódy, ale ono není moc co víc říct - KRÁSA!
Jen mi vrtá hlavou jedna věc - Ruaridh, vážně?
Čtivost (nakonec) 100 %
Zápletka 100 %
Humor 70 %
Napětí 70 %
Celkový dojem 99,7 %

melien
13.09.2017 5 z 5

Moje třetí kniha od Jojo a musim říct že opět úžasná. Naprosto krásný příběh o lásce. A moc se mi v knize líbilo prolínání minulosti s přítomností. A nečekané zvraty. Rozhodně doporučuji!

AnnaBa
10.09.2017 5 z 5

Krásná kniha, ještě krásnější příběh. Spolu s Než jsem tě poznala patří mezi nejlepší knihy Jojo Moyes. Doporučuji

Yogini
04.09.2017 3 z 5

Po Než jsem tě poznala a Dívka již jsi tu zanechal jsem sáhla po 3. knize od této autorky. Na mě už příliš sladké, zavání to silně červenou knihovnou, příběh Jennifer rozhodně zajímavější než ten Ellie....každopádně dobré oddychové čtení pro romantické duše :)

sd1992
03.09.2017 5 z 5

Stejně jako u knihy Dívka, již jsi tu zanechal - dokonalá zápletka díky které se prolíná minulost s přítomností. Dva odlišné a přitom si zcela příbuzné vztahy, které dělí desítky let. Výborně napsaný román. Tahle autorka opravdu nikdy nezklame. Všechny její knížky jsou dokonalé, proto vřele doporučuji.

FoxieAli
03.09.2017 3 z 5

Myslím, že knížku s delším dějem jsem ještě nečetla. Jeden příběh rozvíjí druhý, což knihu značně odlišuje. Ze začátku jsem byla sice trochu zmatená, protože děj mi moc nedával smysl, ale pak mi došlo, jakým způsobem je kniha psaná, a už jsem se od ní nehnula. Doporučuji všem romantickým duším :)

mirunka182
03.09.2017 5 z 5

Dojemné a dokonalé nebo dokonale dojemné. Právem oceňovana autorka.

Michalka98
25.08.2017 5 z 5

Moje první setkání s autorkou ( protože sehnat její knihy v knihovně je někdy téměř nadlidský výkon :) ) a musím říct, že mě navnadilo dostatečně na další díla. Poslední dopis od tvé lásky je mimořádně čtivě napsaná kniha, ve které se střídá několik časových rovin. Během četby jsem byla rozhodnutá dát knize čtyři hvězdičky, protože, hlavně ze začátku, tam na můj vkus bylo příliš nevěry najednou a taky Jennifer mi příliš sympatická nebyla. Ten konec mě však tak dostal, že i slzička ukápla a averze vůči Jennifer se taky vytratila. A navíc ty Anthonyho dopisy!! Která žena by po tom netoužila. Kniha nám taky ukazuje, že největší zhoubou pro ženu je vztah se ženatým mužem. Jednoduše doporučuji k přečtení všem ženám, protože tato kniha není jen sladkobolnou romancí, ale je protkaná realitou dnešního světa.

Vendulik
22.08.2017 5 z 5

Knížka úžasně čtivá. Zápletka přímo bombastická. Nevím, co bych k tomu ještě více řekla.

evis_ka
21.08.2017 4 z 5

Jojo Moyes prostě nezklamala :)) Velmi dobře napsaná kniha a zajímavý příběh, nicméně maličko předvídatelný.

Danago
21.08.2017 5 z 5

Novinářka Elllie narazí v archivu na půlstoletí starý dopis, v němž neznámý muž žádá svoji milenku, aby opustila manžela.
Píše se rok 1960 a Jennifer leží v nemocnici po vážné autonehodě a na nic si nepamatuje . Po návratu z nemocnice doma najde tajný dopis a velmi pomalu se začíná rozpomínat na milence. Chtěla kvůli němu všechno obětovat ?
Příběh je velice romantický, poutavý a moc dobře se čte. U autorky je v této knize nové a neobvyklé, že se střídají dvě časové roviny. Příběh z 60. let je zajímavější, ale současnost se taky dala číst. Mě se knížka hodně líbila a určitě si ještě něco dalšího od autorky přečtu. Doporučuji především ženám.

martina2704
10.08.2017 3 z 5

Knížka je to pěkná, ale strašně předvídatelná (uhádla jsem i to, kde je Anthony dneska). Normálně bych asi takovouhle slaďárnu nepřečetla, ale Jojo má dar psát tak čtivě, že máte potřebu číst dál. Ze začátku jsem sice měla zmatek v tom, kdo je kdo a jestli je hlavní část příběhu v dnešní době nebo v šedesátých letech, ale časem se to vyjasnilo a četlo se pěkně. Myslím, že po Než jsem tě poznala mi asi už každá její knížka přijde slabší, ale musím říct, že jako oddychovka na cestu do vlaku to splnilo svůj účel a čtení jsem si užila.

Aaloha
07.08.2017 3 z 5

Příběh je pěkný, ale nevyhovuje mi jak je kniha napsaná. Místy zdlouhavé popisování nepodstatných věcí, které by se mohly úplně vynechat a také časové prolínání kapitol bez označení času nebo místa. Díky tomu mi trvalo hodně dlouho než jsem se do knihy začetla. Zkusím ještě jinou knihu od stejné autorky. Třeba bude lepší.

otesánek
03.08.2017 5 z 5

Paráda...skvělý příběh končící happyendem...skvělé čtení.Pokud někdo hledá něco co ho pohltí, zaujme a odvede pryč doporučuji.....

IvusP
28.07.2017 4 z 5

U téhle knihy mi (na rozdíl od ostatních jejich knih) déle trvalo se začíst. Mně osobně by stačil pouze první (daleko zajímavější) příběh z 60.let, současnost bych klidně i vynechala. Každopádně oba příběhy jsou slaďárnou se šťastným koncem, jak jinak... :-)

Milky92
23.07.2017 5 z 5

3 kniha super!

Klarisska1
14.07.2017 4 z 5

Moje první knížka od Jojo. Musím uznat, že kniha mě vtáhla mezi své stránky a já jsem ani neměla možnost dostat se ven než kniha skončila. Jinými slovy předtím než otevřete tuhle knihu tak si vezměte dovolenou, budete ji potřebovat.

alkena
10.07.2017 4 z 5

Když se začteš, není co řešit. Čtivě napsané, opět dochází k zásadním zvratům v událostech, bavilo mě to moc.

Pozde
04.07.2017 5 z 5

Ideální čtení na dovolenou. Moc jsem si to užila.

Severinka
01.07.2017 5 z 5

Romantický napínavý příběh, který se prolíná z 60. let minulého století až do současnosti. Velmi čtivý příběh lásky dvou lidí, který rozhodně nedává vytušit, jakým směrem se bude ubírat finální zakončení. Knihu jsem zhltla jedním dechem. Zpočátku jsem se trochu motala ve třech časových liniích, ale všechno začalo postupně dávat smysl a já dychtivě chtěla vědět, jak příběh nenaplněné lásky dopadne. Rozhodně doporučuji! Pro zimní dlouhé večery nebo jako letní lehké prázdninové čtení je kniha jako stvořená. Jojo Moyes určitě zařazuji mezi své oblíbence.