Bazar zlých snů
Stephen King
Povídky a novely série
< 13. díl >
Nová povídková kniha slavného mistra napětí obsahuje i texty, které ještě nikdy knižně nevyšly! Každý příběh je navíc opatřen úvodem o tom, kdy a jak vznikal a co vedlo Stephena Kinga k tomu, aby ho vytvořil. Povídky spojuje téma morálky, viny a posmrtného života – při čtení máme možnost si klást řadu závažných otázek, například co bychom udělali jinak, kdybychom viděli do budoucnosti nebo kdybychom mohli napravit minulost. „Ty povídky jsem napsal pro vás,“ říká King. „Zkoumejte je po libosti, ale buďte opatrní. Ty nejlepší mají zuby.“... celý text
Literatura světová Horory Povídky
Vydáno: 2016 , Beta-DobrovskýOriginální název:
The Bazaar of Bad Dreams, 2015
více info...
Přidat komentář
Sice jsem od Kinga čekala víc, ale protože je v této knize asi dvacet příběhů. je jasné, že ne každý mi padne do oka. Nakonec však musím uznat, že se mi vesměs povídky líbily. Nejlepší je Letní bouře, Zlý chlapeček nebo Duna. Těch horších je víc, ale vcelku tvoří dobrý základ pro zlé sny.
U této knihy povídek jsem nejdřív váhal mezi třemi a čtyřmi hvězdami, ale dávám 3. Jednak za to, že je kniha nevyvážená, jedna povídka pecka a pak těžká nuda a dále za nedotaženosti některých povídek. Občas jsem si řekl " a jako co? To je konec?" Všehovšudy vynikající byly snad jen 3 nebo 4, ostatní průměr, až podprůměr. Dnes to máme za 70% a to jen z důvodu, že mám Stephenovy romány docela v oblibě.
I když romány S. Kinga mám docela rád, tyto povídky mě moc nezaujaly, ačkoli často začínaly docela nadějně. Knihu jsem tentokrát nedočetl, pro představu, řekl bych, pár kousků stačí. Zajímavé jsou úvodní předmluvy u každé povídky, kde je vždy nastíněno, jak která povídka vznikala.
Knížku jsem četla poměrně dlouho, protože mě skutečně zaujalo jen několik málo příběhů, zbytkem jsem se spíše prokousávala. Jako celek bych ji doporučila spíš fandům Kinga, kteří už mají s jeho stylem psaní zkušenosti.
Z Bazaru zlých snů si vybere každý. Hororové příběhy s vesmírnými monstry (Míle 81), "civilní" příběhy které mám od Kinga opravdu nejraději (Batman a Robin mají spor), téměř feministická povídka (Herman Wouk stále žije), dokonce i veselé a roztomilé (sic!) Opilé rachejtle, mysteriózní Duna, Zlý chlapeček...King se v Bazaru představuje opravdu pestrým vějířem povídek.
Kniha celkem 20 povídek ... přečetla jsem ... mě zaujalo jen pár povídek ( například Míle 81, Posmrtný život, Nekrology) ... ale neříkám, že se jedná o špatnou knihu ... jen jsem od autora četla ještě lepší knihy ...
Nějak mě tato kniha neuchvátila, čekal jsem od toho něco jiného. Některé povídky jsou nudnější, některé napínavější. Každopádně tuto knihu řadím jako jednu z jeho slabších děl.
Některé povídky se četly dobře, s jinýma jsem se trošku trápila, ale jinak dobrý.
Moc se mi líbil Kingův citát na str.58 "quot libros, quam breve tempus - tak mnoho knih, tak málo času (taky bych ho chtěla mít na tričku).
Už som niekoľkokrát spomínala, že poviedky veľmi nemusím, takže knihu som začala čítať s menšími obavami. Ale prekvapivo ma väčšina poviedok bavila a ako to u Kinga býva zvykom, skoro všetky boli veľmi čtivé. Najviac mi vadili dve poviedky v podobe básni, Kostnice a Tommy, ktoré keby som mala hodnotiť samostatne, tak odo mňa získajú 0 %, jednak neznášam básničky a takisto vplyvom prekladu sa vôbec nerýmovali a asi som ich ani nepochopila. Ešte k tým horším patrila aj Blokáda Billy, samý baseball a opisy zápasov, to ma vôbec nebavilo. Na druhej strane najlepšie poviedky pre mňa boli Zlý chlapeček, tá naozaj mala niečo do seba, potom Nekrology, tá mohla byť kľudne o dosť dlhšia a Letní bouře - tá je o konci sveta a aj keď bola krátka, tak sa mi dostala pod kožu, keďže pri tom, čo sa dnes vo svete deje je tento koniec sveta snáď aj reálny. Niektoré poviedky mi potom prišli také príliš obyčajné, zo života, aj keď čtivé (Premium Harmony, Batman a Robin majú spor...), niektoré zas iba priemerné (Pod Psa, Autobus, Opilé rachejtle....) a niektoré jemne nadpriemerné (Míle 81, Smrt, U R...). Ale celkovo som si knihu užila, skoro každá poviedka mala niečo do seba, boli rozmanité a aj tie predslovy sa mi páčili.
Vcelku povedená sbírka povídek, některé jsou slabší, některé bych si klidně přečetla i jako románové dílo. Nejvíc mě bavily povídky Duna, Morálka, Nekrology, Ur a Zlý chlapeček. Celkové hodnocení bych směřovala na 3,5* :)
Byla to moje první kniha od tohoto autora. Kladně hodnotím předmluvu před každou povídkou. Pár povídek je zajímavých a opravdu nutí k zamyšlení, chování a úvahy postav jsou opravdu reálně ošklivé. Většina povídek mě nudila a dalo mi opravdu hodně práce knihu vůbec dočíst… 2/5
Povedená série povídek, kde si každý něco najde. Jako vždy se povídky četly téměř samy. Až na povídku ve formě básně. U té člověk musel trochu zpomalit. Ke každé povídce je úvod, kde autor píše, co ho inspirovalo.
Některé povídky jsou cíleně napsané v trochu jiném stylu. Ale i tak se nezapře autorův vlastní styl. Osobně se mi nejvíce líbila povídka UR. Který čtenář by takovou věc nechtěl :).
Přiznám se, že ačkoliv jsem nadšená čtenářka, Stephena Kinga jsem v životě nečetla. Tedy až doteď. V knihovně jsem šáhla bez rozmýšlení po nějaké knize a nakonec se z ní vyklubal soubor povídek, které vlastně nejsou tak typicky kingovské. Vzhledem k tomu, že každá povídka začíná předmluvou o tom, jak se zrodila, donutí vás to občas přemýšlet nad vším možným. Některé povídky byly famózní, jiné slabší. Když to ale třeba srovnám s povídkovou hororovou knihou Královny hrůzy, bylo to stokrát lepší. Tedy aspoň pro mě.
(SPOILER) Tato kniha se hodně odlišuje od klasického "Kinga." Jsem zvyklá na horory které vám nedají spát, tady se jedná spíše o filozofické úvahy. Díky tomu že před každou povídkou autor vypráví jak na nápad přišel je to o něco srozumitelnější. Samozřejmě některé povídky byly slabší a některé lepší. Za mě osobně nejlepší povídka byla poslední a to Letní Bouře která je bohužel velmi aktuální.
Štítky knihy
povídky americká literatura morálka horory hororové povídky Cena Shirley Jacksonové
Část díla
- Batman a Robin mají spor 2012
- Blokáda Billy 2010
- Duna 2011
- Herman Wouk stále žije 2011
- Kostnice 2009
Autorovy další knížky
1994 | Řbitov zviřátek |
1993 | Osvícení |
2010 | Pod kupolí |
2001 | Zelená míle |
2008 | Svědectví |
Číst knihy pana Kinga, je jako jít s kamarády na dobré pivo a užívat života.80%.