Divergencia

Divergencia
https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/111996/bmid_divergencia-2Yv-111996.jpg 4 5057 5057

V dystopickém Chicagu, Beatrice Priorové, je spoločnosť rozdelená do piatich frakcií, z ktorých každá sa venuje pestovaniu jednej zvláštne cnosti. Je to poctivosť (Čestní), obetavosť (Nezištní), odvážnosť (Neohrození), mierumilovnosť (Priateľskí) a múdrosť (Vzdelaní). Každý rok, v stanovený deň, si všetci šestnásťroční musí vybrať jednu z frakcií, ktoré sa potom budú venovať po celý život. Beatricino rozhodnutie kolíše medzi voľbou zostať so svojou rodinou a byť tým, kým v skutočnosti je. Oboje mať nemôže. Nakoniec však dôjde k voľbe, ktorá každého prekvapí, vrátane jej samotnej. Počas vysoko konkurenčného začatia, ktoré nasleduje, si Beatrice zvolí nové meno - Tris - a snaží sa zistiť, kto sú jej skutoční priatelia a kam do tohto nového života zapadá románik s niekedy fascinujúcim a inokedy búrlivým chlapcom. Tris má ale tajomstvo, ktoré musí ukrývať, pretože bola varovaná, že by mohlo znamenať smrť. Vo chvíli, keď odhalí narastajúce konflikty vo zdanlivé dokonalej spoločnosti, tiež zároveň zistí, že by jej tajomstvo mohlo zachrániť všetky ktorých miluje ... alebo by mohla sama seba zničiť.... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , Slovart (SK)

Divergent, 2011

George@
24.04.2017

Předtím, než jsem si tuhle knížku přečetla, jsem od ní očekávala hodně a musím říct, že mě nezklamala, mé očekávání dokonce možná předčila. Velmi napínavé, knížka mě skoro úplně pohltila a na každou novou kapitolu jsem se těšila. Možná bych si ji přečetla ještě jednou :-)

CrazyTyna
15.04.2017

Viděla jsem film a docela si to udělali podle sebe, musím říct že první díl se mi líbil, druhý jakžtak a třetí mě nebavil

Vampirosa
14.04.2017 5 z 5

Už dlouho před přečtením knížky jsem viděla film, a tak jsem měla od psané formy jistá očekávání. Zpočátku byla všechna naplněna, ale jak příběh plynul, postupně se začínal odklánět od filmu, což mě poměrně zmátlo, ale nebrala jsem to rozhodně jako problém.

Příběh je originální a poutavý. Hrdinku si zamiluje snad každý a jejímu milostnému románku se Čtyřkou jen a jen fandí. Ačkoliv jsem po dočtení měla z knížky dobrý pocit, k pokračování jsem se neodhodlala. Je to možná proto, že jsem si nechtěla udělat zmatek v dějové linii, kterou vypraví filmová adaptace. Proto budoucnost psané Divergence vidím někde v dáli, ale doufám, že jednoho dne si všechny díly přečtu a užijiu. :)

ajasin
08.04.2017 5 z 5

Samozřejmě nejsem cílová skupina pro tento žánr. Přečetla jsem ze zvědavosti co čtou dnešní mladí. A kdyby mi bylo -náct, byla bych nadšená.

vavria01
05.04.2017 3 z 5

Zpočátku mi kniha přišla po dějové stránce ohromně zajímavá, ovšem od poloviny připomínala mix "Hunger Games" či "Konce civilizace" s červenou knihovnou. Pokud tedy někdo dříve zmíněné knihy nezná, pravděpodobně bude příjemně překvapen, většina lidí má ale pocit, že "tohle už tady bylo".

Věrka256
28.03.2017 3 z 5

Tak já jsem teda jako první viděla film a dlouho jsem čtení této knížky odkládala. Nemůžu si pomoct, ale přijde mi že se ty postavy chovají daleko starší než jsou. Například Tris bych podle knihy typla na 18-19 a Čtyřkovy tak 23-25... Kniha má zvláštní styl psaní a musím říct že film se mi líbil víc. K zahození to nebylo, ale má vrchol mého žebříčku to rozhodně nemá.

22Veronika22
25.03.2017

Prvni dil by jeste sel,dava to aspon nejak smysl ale ty dalsi dily uz mi prijdou preplacane a dej je proste divny...zakonceni serie se mi taky nelibilo...moc se mi nelibi ani styl psani.Videla jsem film a jen diky tomu jaky herec hraje 4 jsem to dokoukala...jinak za me teda nic moc.

PinkAlicorn
23.03.2017 5 z 5

Nejpovedenější díl z této série, vážně se mi to líbilo a doporučuju knížku všem, co mají tento žánr rádi! :) Vážně povedené!

PeťkaW.
21.03.2017 3 z 5

Po přečtení zdejších komentářů jsem čekala, že budu knihu hltat jedním dechem a budu z ní unešená. Bohužel žádné extra nadšení se nekonalo, čtení jsem přetrhávala bez problémů a celkový dojem je takový... vlažný. Těžko říct, jestli za to může fakt, že jsem dřív viděla film, ale myslím, že ne. Příběh je zajímavý, čtivý, má spád, nápad je poměrně originální (ještě jsem nečetla Hunger Games), ale stejně jako ve filmu, i tady mi chybělo větší vykreslení prostředí a propracování příběhu - proč jsou frakce, co se stalo v minulosti a tak dál a tak dál... je tu prostě příliš mnoho neobjasněných otázek. Je možné, že na některé najdu odpovědi v dalších dílech, ale to je podle mě už pozdě, protože jsou určitá fakta, která by čtenář potřeboval vědět už od začátku, aby si mohl na některé věci udělat lepší názor. Takže jako oddechovka a pro mladší generace - dobré. Já čekala víc...

japan25
19.03.2017 4 z 5

Komu se tahle kniha líbila doporučuju Hunger games.
Hunger games je psáno stejně ale trochu drastičtější.

Market = )
17.03.2017 4 z 5

Tak jo. Nějak se tento žánr dostává do módy, že :-). Čtivost prima. Míň prima pro mě bylo, jak občas děj zvláštně přeskakoval bez následného dovysvětlení. S tímhle ale bojuju u tohoto typu knih většinou - nemůžu se zbavit dojmu, že spisovatelky jsou v tomhle žánru ještě nováčky :-). A trochu mi vadilo, že jsem měla pocit, že se nemám podle čeho časově orientovat (teoreticky je možný, že to je moje chyba, ale sem tam padlo, že něco je "před pár týdny" a já vůbec nevím, kde se tam ty týdny vzaly :-D ). Už teď je mi skoro jasný, že Divergence pro mě bude nejlepší díl série, mnohem víc si potrpím na výcvikové části, kde je ještě "všechno v pořádku", než na život mezi povstalci (u HG jsme to měla úplně stejně), ale líbí se mi vztah Tris a Tobiase a chci si o nich číst i dál. (pozor "trochuspoiler" - jako správný masochista, ale co se dá dělat že jo :-( ). Každopádně jestli počítám správně, v době vydání prvního dílu bylo autorce kolem dvaceti a to klobouk dolů! A poslední, ale o nic menší plus - další knižní fenomén, který donutí číst i lidi, kteří tomu jinak moc nedají :-).

Karoli282
07.03.2017 5 z 5

Knihu jsem už před nějakým časem četla, ale tentokrát jsem se rozhodla přečíst si ji v angličtině. Trochu mi ze začátku vadilo, že je kniha psaná v přítomném čase, ale později jsem si na to zvykla. Znovu jsem si neskutečně oblíbila Čtyřku. Je prostě úžasný. Myšlenka frakcí mě zaujala (v knize...ve skutečnosti je to blbost). Také by pro mě bylo lepší, kdyby postavy byly o něco starší.
Děj byl zajímavý, postupně gradoval a já se těšila na další stránky.
Myslím si, že autorka skvělé vykreslit jednotlivé povahy. Určitě tuto knížku i přes drobné výhrady doporučuji.

Richelle
06.03.2017 5 z 5

Zpracování knihy mě zaujalo. Rozhodně lepší než film, ale to už bývá zvykem. Kniha splnila mé očekávání mnohem více, než jsem čekala, když jsem tu knihu dostala do rukou. Musím říct, že jsem se do knihy hodně začetla a těžko se mi přestávalo číst, když jsem musela někam jít (a to bez knihy...). Jinak knihu vřele doporučuji tomu, kdo má rád tento žánr.

HDosoudilová
06.03.2017 4 z 5

Po knize jsem sáhla díky Čtenářské výzvě a mile mě překvapila. Nic jsem od ní neočekávala, jelikož sci-fi nemám moc v oblibě, nicméně Divergence mě bavila od začátku do konce. Je to zase něco úplně jiného než jsem zvyklá a těším se na druhý díl. Snad nezklame.

dancadragneel
05.03.2017 5 z 5

Největší chybou této knihy je film, jinak je kniha dokonalá a velmi čtenáře překvapí.

Mishelle.01
23.02.2017 5 z 5

Udělala jsem tu chybu, že jsem se nejprve podívala na film, takže už jsem čekala, co se tam asi odehraje. Film byl nic moc, ale kniha byla skvělá. Úžasně vystihuje, že lidstvo nikdy nedokáže udržet mír kvůli touze po moci. Patří k mým nejoblíbenějším knihám.

Zornaddie
18.02.2017 4 z 5

Kniha se mi líbila.

ufounek173
18.02.2017 5 z 5

Mě se líbila i film,ještě jsem ji nečetla po druhé,až to zkusím a zaujme mě stejně,koupím si ji domů.Nejlepší na tom je ,že jsem začala číst z nudy od Čtyřky a zjistila jsem ,že jsem viděla film.

MayaBu
16.02.2017 3 z 5

Nejdřív jsem se nemohla začíst a chvíli mi trvalo, než jsem si na autorčin jednoduchý styl psaní zvykla.
Po 3/4 knihy jsem byla odhodlaná dát 4* ale ten konec byl takový... takový zvláštní

Pavluskap
15.02.2017 4 z 5

Nečekala jsem, že by mě knížka tolik zaujala, protože to není úplně můj žánr, ale byla čtivá a zápletka zajímavá