Divergencia

Divergencia
https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/111996/bmid_divergencia-2Yv-111996.jpg 4 5057 5057

V dystopickém Chicagu, Beatrice Priorové, je spoločnosť rozdelená do piatich frakcií, z ktorých každá sa venuje pestovaniu jednej zvláštne cnosti. Je to poctivosť (Čestní), obetavosť (Nezištní), odvážnosť (Neohrození), mierumilovnosť (Priateľskí) a múdrosť (Vzdelaní). Každý rok, v stanovený deň, si všetci šestnásťroční musí vybrať jednu z frakcií, ktoré sa potom budú venovať po celý život. Beatricino rozhodnutie kolíše medzi voľbou zostať so svojou rodinou a byť tým, kým v skutočnosti je. Oboje mať nemôže. Nakoniec však dôjde k voľbe, ktorá každého prekvapí, vrátane jej samotnej. Počas vysoko konkurenčného začatia, ktoré nasleduje, si Beatrice zvolí nové meno - Tris - a snaží sa zistiť, kto sú jej skutoční priatelia a kam do tohto nového života zapadá románik s niekedy fascinujúcim a inokedy búrlivým chlapcom. Tris má ale tajomstvo, ktoré musí ukrývať, pretože bola varovaná, že by mohlo znamenať smrť. Vo chvíli, keď odhalí narastajúce konflikty vo zdanlivé dokonalej spoločnosti, tiež zároveň zistí, že by jej tajomstvo mohlo zachrániť všetky ktorých miluje ... alebo by mohla sama seba zničiť.... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , Slovart (SK)

Divergent, 2011

Natali11
10.02.2017

Kniha se mi stejně jako film líbila

Bebe_0897
07.02.2017 5 z 5

Kniha se čte jedním dechem. Nechtěla jsem ji ani na minutu opustit, chtěla jsem víc a víc.

fvalek
01.02.2017 4 z 5

Divergence mě asi nezaujala tak, jak měla. Hrozně se mi líbil nápad s frakcemi a celkově nápad téhle postapokalyptické společnosti, to bylo bezva. Ale samotný děj okolo Tris mě zas tolik nezaujal a nebavil. Je až moc kýčovitou postavou, po čase otravná a upřímně po přečtení prvního dílu si nedovedu představit, že ji budu muset snášet ještě dva další :D
Ale jak říkám, zbytek knihy a i další postavy jsou super, tohle byl moc dobrý nápad :)

FoboSVK
31.01.2017 4 z 5

Túto sériu som rozčítal hlavne zo zvedavosti. Medzi mládežou je veľmi populárna a ja som chcel vedieť čím to je. Približne som vedel o čom kniha bude (young adult) takže ma nič neprekvapilo. Práve naopak. Kniha má nápaditý dej, akciu a spád. Stále sa niečo deje... Nenájdete nudné pasáže. Kniha je plná dialógov a reflexií 16 ročnej hrdinky a tak sa stane že knihu preletíte za pár dní s pocitom, že ste si to užili, a aj keď už pri konci jednotky tušíte ako sa bude vyvíjať dvojka ale stále máte potrebu si ju prečítať.

A teraz pre starších čitateľov... Hlavne tých ktorí túto sériu odsudzujú a vyčítajú jej rôzne nedostatky v deji, nelogickosť rozhodnutí, obmedzenie sa iba na ľúbostné pocity Tris...
A čo ste čakali? Veď je to predsa kniha pre mládež. Je zjavné že kniha nebude riešiť životné otázky alebo fakt, že hrdinka robí rozhodnutia proti zdravému mysleniu (super hrdinské a obetavé činy), že viac ako polovica serie je o jej vzťahu. Veď to mládež chce. Kniha opisuje čo je im blízke a dotvára to tak aby to bolo „úžasné“ aby si čitateľ povedal „chcel by som byť na jeho/jej mieste“ alebo „chcel by som byť ako on/ona“. A diery v deji? Nedomyslený svet frakcií a podobne? Nuž keď sa nad tým zamýšľate a sústredíte sa na otázky existencie v takom svete iste Vám vyplynie kopa nedokonalostí, ale tí pre ktorých je kniha primárne určená sa určite nesústredia na to, že prepočet populácie nevychádza a podobne...

maGggg
30.01.2017 4 z 5

Nejdříve jsem viděla film a až poté četla knihu. Příběh je to poutavý a doufám, že mě nadchnou i ostatní díly. Čtyřka se mi povahou líbil nejvíc, ale musím přiznat, že Tris mě po nějaké době začala lézt na nervy.

Mischellin
27.01.2017 2 z 5

Síla...
Nápad opravdu skvělý, mohla z toho být podobná pecka jako Hunger Games, ale... bohužel ne. Kniha je velmi zpopularizovaná, což mi neskutečně vadí u něčeho, co mě vůbec nezaujalo. Styl autorčina vyprávění je plytký, nudný, jedna z dobrých stránek knihy je čtivost.
Nenáročné čtení a rozhodně nejlepší kniha z celé série, přičemž ostatní dva díly jsou už opravdové propadáky.

kaja5622
20.01.2017

Nejlepší z celé série, byla vážně úžasná, což se o zbytku říct úplně nedá.

mapet85
16.01.2017 4 z 5

Veronica Roth nám v ďalšej z dystopických ság predstavuje svet, kde sú ľudia rozdelení podľa jednotlivých frakcíí. Predstavte si, že ste podriadení správaniu, či zvykom danej konkrétnej skupiny, do ktorej patríte. Ťažko predstaviteľné, však ? No a v jednej z takýchto skupín sa nachádza aj hlavná predstaviteľka, 16-ročná Beatrice, ktorá stojí pred ťažkým rozhodnutím, ktoré môže znamenať trvalú zmenu jej života. Žánrovo veľmi podobné Hrám o život, aj keď podľa môjho vkusu menej prepracované. Ale vzhľadom na pomerne nízky vek to spisovateľka zvládla slušne. Nápad je originálny, kniha sa ľahko číta, prináša rôzne zvraty, ale aj šokujúce momenty. Možno určená skôr teenagerkám hľadajúcim ideálneho chalana, ale prečo nie, ja dystopie môžem a teším sa na ďalšie pokračovanie – Rezistenciu.

elisabeth03
15.01.2017 5 z 5

Knížka mě velmi potěšila. Přečetla jsem jí ani ne za dva dny. Oprvdu mě velmi natchla. MLadí hrdinové se super charakterem a ůžasným životním příběhem.

Ketrin.TR
12.01.2017 3 z 5

Další typ povstaleckých knih, kdy mladí hlavní hrdinové bojují za svoji svobodu a lepší svět. První díl mě ještě celkem bavil, ale třetí díl jsem už nedočetla, zas až tak mě to nenadchlo a ani mě nějak nemrzí, že pro mě tato trilogie zůstala nedočtená. Možná i pro to, že Hunger Games mě prostě bavily víc a další kniha na toto téma mi přišla už moc ohraná. Moc mi ani nevyhovoval styl psaní autorky.

DARKeccentric
02.01.2017 4 z 5

Už dříve jsem si přečetla Rezistenci, aniž bych věděla, že se jedná o druhý díl z trilogie. Bohužel mě vůbec nebavila, četla se pomalu a děj taky nic moc. Zato Divergence se mi líbila mnohem víc. Děj měl spád, zpracování celkově na mě zapůsobilo. Jenže celé to bylo hrozně předvídatelné. Už od počátku knihy byl mým nejoblíbenějším charakterem jednoznačně Čtyřka, ale Tris ve mně vzbuzovala smíšené pocity především tím, jak přemýšlela a nedokázala od sebe odlišit co je sobecké a co ne. Knížku jsem přečetla během dvou dnů a jsem ráda, že jsem to udělala.

sgjoli
01.01.2017 4 z 5

Z této knihy jsem poněkud na rozpacích. Co se týká děje, byla jsem s obsahem prvního dílu této série spokojená. Možná to nebylo úplně nejoriginálnější, ale díky způsobu, jakým autorka píše, mne Divergence do sebe vtáhla velmi rychle, čtení mělo spád, užívala jsem si to, bavila jsem se u toho. O tom žádná. Přesto mne kniha z nějakého důvodu (kterému zatím nějak nerozumím) Divergence dostatečně nenalákala k tomu, abych si přečetla i pokračování. Přestože měla Divergence otevřený konec, vlastně jsem neměla potřebu si číst, jak to bude celé pokračovat, a vlastně si umím představit, že by po Divergenci nic dalšího nebylo. Možná jsem udělala chybu, když jsem si pokračování nezkusila vzít ihned do ruky a nezkusila si ho číst – třeba by mne chytlo. Ale po dočtení Divergence jsem na to neměla nijak chuť a prostě se mi nechtělo. A zůstalo do tak doteď. A tak tahle série u mne zatím zůstává nedočtená. Uvidíme, třeba se k tomu jednou vrátím a přečtu si celou trilogii najednou. Prozatím s Divergencí končím a dávám 4 hvězdy.

Oveczky
27.12.2016

Když porovnám knihu s filmem, vidím dost rozdílů. První jsem viděla film a až pak četla knihu (poprvé - vždy to dělám naopak). Film se mi moc líbil a tak jsem byla zvědavá na to, jak bude kniha pojatá. Musím říct, že film nedokázal obsáhnout celou podstatu knihy, která měla trochu hlubší smysl. Takže za mně kniha, film trochu zkresluje.
Kniha je psána krátkými větami, ale aspoň se rychle a bez namáhání čte.
Moc hezká kniha o síle, lásce, odvaze a těžkém rozhodování.

Terry.89
22.12.2016 4 z 5

Povstalecká trilogie patří bezesporu k jedné z nejoblíbenějších sérií současnosti, její popularitu také potvrzuje to, že se všechny díly dočkaly filmového zpracování. První díl jsem četla až po zhlédnutí filmu, možná právě na ten popud a také na výrazné doporučení od adminky LCS blogu, jsem si knihy koupila.
Divergence se mi popravdě libila vice, než její filmové zpracování. Přesto, že jsem vlastně věděla, jak se děj vyvine, jsem knížku zhltla celkem rychle a byla jsem po jejím přečtení plná nadšení na další díly. Bohužel s následujícími díly přišlo zklamání, tahle série pro mě bohužel měla sestupnou tendenci.

Kajula27
19.12.2016 4 z 5

Knihy určitě lepší než film, který se předloze díl od dílu vzdaluje. Chytlavé pohodové čtení.

Karcoolka2210
14.12.2016 3 z 5

Taká oddychovka, v rámci čtenárskej výzvy (autor pod 30;) Videla som film, takže žiadne prekvapenie. AJ

ivca3710
02.12.2016 5 z 5

Úžasná knížka :). Až na posledních asi 5 stran mě to strašně bavilo a bylo to prostě úžasné. Film jsem viděla, ale už si ho nepamatuju, tak se těším, až si to připomenu a budu si říkat, co bylo v knize a co ne :D ..

abigail5918
01.12.2016

Pribeh se mi libi moc, ale autorka opravdu spatne pise, nemuzu si pomoct, nelibi se mi to. Mozna to je prekladem... tezko rict. Ale pribeh se mi libi velmi. Mam tento typ postapo, kde se musi nejak zorganizovat spolecnost, rada.

Katulik86
01.12.2016 5 z 5

Viděla jsem nejdřív všechny filmy, co zatím jsou... Než jsem se dala do čtení Divergence, viděla jsem ji nesčetněkrát, i třeba jen jako kulisu, a po přečtení jsem byla ráda, že film celkem odpovídá a líbilo se mi, že si pod jmény můžu představovat "skutečné" postavy. Oproti filmu na mě oba hlavní hrdinové působili přiměřeněji svému věku a to, jak to mezi nimi jiskřilo a utvářelo se to něco, za co stojí bojovat, se mi hrozně líbilo. Určitě stála za přečtení.

Viviana-Mori
26.11.2016 5 z 5

Nevěděla jsem, co od knihy mám čekat, zvlášť když je to sci-fi a ještě pro děti a mládež. Ale je fakt, že sci-fi pro mladší se mi líbí daleko víc, než pro dospělé. Kniha mne bavila, ke konci jsem z ní dokonce měla trochu depku, líbí se mi, že to není napsané nijak složitě, vše je vysvětleno, děj odsýpá... Milostná aférka tohoto typu je holt asi nutností pro takové knihy, naštěstí to není ještě úplně přeslazené. Jsem zvědavá na další díly.
Jinak, já bych si Neohroženost asi nevybrala, jsem na to příliš veliký zbabělec a nervák a také mám strach z výšek... :)