Divergencia

Divergencia
https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/111996/bmid_divergencia-2Yv-111996.jpg 4 5055 5055

V dystopickém Chicagu, Beatrice Priorové, je spoločnosť rozdelená do piatich frakcií, z ktorých každá sa venuje pestovaniu jednej zvláštne cnosti. Je to poctivosť (Čestní), obetavosť (Nezištní), odvážnosť (Neohrození), mierumilovnosť (Priateľskí) a múdrosť (Vzdelaní). Každý rok, v stanovený deň, si všetci šestnásťroční musí vybrať jednu z frakcií, ktoré sa potom budú venovať po celý život. Beatricino rozhodnutie kolíše medzi voľbou zostať so svojou rodinou a byť tým, kým v skutočnosti je. Oboje mať nemôže. Nakoniec však dôjde k voľbe, ktorá každého prekvapí, vrátane jej samotnej. Počas vysoko konkurenčného začatia, ktoré nasleduje, si Beatrice zvolí nové meno - Tris - a snaží sa zistiť, kto sú jej skutoční priatelia a kam do tohto nového života zapadá románik s niekedy fascinujúcim a inokedy búrlivým chlapcom. Tris má ale tajomstvo, ktoré musí ukrývať, pretože bola varovaná, že by mohlo znamenať smrť. Vo chvíli, keď odhalí narastajúce konflikty vo zdanlivé dokonalej spoločnosti, tiež zároveň zistí, že by jej tajomstvo mohlo zachrániť všetky ktorých miluje ... alebo by mohla sama seba zničiť.... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , Slovart (SK)

Divergent, 2011

bernadeta13
26.07.2016 3 z 5

Na začátku jsem si říkala 'wáu, to je super knížka!' ale to nadšení postupně upadalo, a z napínavé atmosféry se to přesměrovalo kamsi do romantiky, kterou já zrovna nemusim, avšak nakonci to zase bylo celkem napínavé. Druhý díl nebyl nic moc, tam už nebyla ani ta romantika, protože se pořád hádali a všichni měli deprese apod. Mno a teď se snažím číst třetí díl, ale je to taková nuda, že se obávám, že ho nedočtu.
Podle mě by stačil jen jeden díl, který by skončil dobře a všichni by byli šťastní a já nevim co. Ty dva další to zbytečně natahujou. A ještě jedna věc mě štvala: Hlavní hrdinka se nechovala jako holka! Neřešila ty typický holčičí problémy, ani si se svou kamarádkou nepovídala jako holka s holkou (o menstruaci nemluvě, tu totiž ve fantasy knížkách očekávat nemůžu)... Toť asi pro dnešek vše. :)

Antoaneta
21.07.2016 4 z 5

Velmi pěkné čtení zhltla jsem knihu na jeden zátah.Rozdělení do frakcí zdá se jako ideální řešení pro všechny ale je to opravdu tak nebo se skrývá něco pod povrchem?Jakou frakci si zvolí Beatrice a co jí to přinese ?Vše se dozvíte v knize rozhodně stojí za přečtení.

EmmL
19.07.2016 2 z 5

Prvá kniha mi ubehla ako voda, po troch dňoch z nej zostal len dobrý pocit. Druhá bola vpohode, ale tá tretia sa mi už zdala akosi pridlhá, rovnako aj mojej kamarátke, ktorá sa s ňou trápila vyše mesiaca :D inak je nápad super, páčili sa mi aj postavy, aj miesto deja... Len ten 3. film pokazili na plnej čiare, aspoň podľa mňa...

SelenaDemi428
17.07.2016 4 z 5

Díky této knize jsem se vždy, když jsem měla teď čas (kterého moc nebylo - závěr školního roku, brigáda, kamarádi) dokázala vždy dobře odpoutat. I přes to, že hodně mých kamarádů tuhle knihu odsuzuje, mně se celkem líbila a těším se, až začnu číst další díl.

majík1
06.07.2016 5 z 5

Dcera tyto knihy miluje a líbila se jí moc

AnetaM
30.06.2016 5 z 5

Nejuzasnejsi!!!
Zamilovala jsem se do tyhle knížky... Samozřejmě, První (Selekce) mam radši... Ale druhé místo je u me taky úžasné...
Jestli je tady někdo, kdo váhá, tak do toho prostě jdete... Tahle knížka nemá čím zkalamat!
JE NEJ!♡♡♡♡♡♡

Scathia
30.06.2016 4 z 5

Příjemná fantasy oddychovka, od které se těžko odtrhává.

hanulep
26.06.2016 5 z 5

Je to skvělá kniha. Přečetla jsem ji jedním dechem. Myslím, že je mnohem lepší než film. Jsou tam pasáže, které ve filmu značně chybí. Naprosto bez chyby!!!

Dela90
20.06.2016 4 z 5

Mou největší chybou bylo nejdříve vidět film, posléze se až dovtípit ke knížce. Přistihla jsem se, že některé pasáže nebyly to pravé ořechové. Na proti tomu některé z nich byly v knize více popsány než, jak to bylo ve filmu, za což jsem vděčná ... mohla jsem si udělat obrázek ve své mysli ... a to sama, bez jakékoliv předlohy - Co mě zklamalo, byl konec knížky. Všechno se seběhlo tak rychle, a vysvobození všech naprogramovaných neohrožených bylo jako lusknutím prstů, trochu více napětí by neuškodilo ... Čtyři hvězdy dávám autorce za nápad, moc se mi líbilo ono rozdělení lidí do frakcí. Mělo to jistý náboj, ústřední dvojice Tobias a Tris mi zůstanou v srdíčku ještě hodně dlouho. Miluju chlapy ochranáře! Nazvdory všemu, se mi knížka líbila. Zajímavý nápad, rozhodně stojí za přečtení :)

petulka.sasanka
05.06.2016 3 z 5

Parádní oddychovka!!!

kacaabba
31.05.2016 4 z 5

Další příběh z diktátorského režimu a opět od spisovatelky. Trochu více promyšlený než Hunger Games, ale vyloženě nad něj nevyniká. Ještě jeden takový kousek a myslím, že tohoto žánru budu mít do konce života dost.

HermionaKnihom
29.05.2016 5 z 5

Dobrá Young adault série. Za mě slabší jak Hunger Games, ale síla názoru :-). Nijak mi nevadí propojení romance a násilí, nebo jednoduchý styl psaní. Spokojená jsem i s hlavními postavami. Odpočinková nenáročná četba. Doporučuju.

Newtriah
28.05.2016 5 z 5

Asi nejlepší knížka z trilogie. Knížka vás jednoduše vtáhne do děje už jen kvůli sympatickým postavám, stylu psaní autorky a originálnímu nápadu.

TerraNova
24.05.2016 5 z 5

Awesome! Během týdne přečtená. Někdy jsem měla pocit, že to prostě nedám, že uteču ze školy a vlezu si do křesla a pěkně s čajem a touhle knížkou. Naštěstí jsem to vydržela a žádný průšvih jsem neudělala. :D

DanielŠ.
10.05.2016 5 z 5

Výborná kniha, čtení jsem si velice užíval, doporučuji.

Ruzaaa
08.05.2016 4 z 5

Ač jsem zvyklá číst poměrně náročnější knihy, Divergence mě mile překvapila. Kniha je psána velmi jednoduše, děj ubíhá rychle - působilo to na mě, jako když se dívám na film. Nemusím o tom moc přemýšlet, postavy se chovají předvídatelně (jak už zde bylo řečeno). Nicméně kniha má v sobě skvělý nápad a sama jsem zvědavá, zda svůj potenciál rozvine.

PandaKombajn
07.05.2016 4 z 5

Kniha byla velmi povedená a podle mně nejlepší díl série. Dost jsem se těšila jak to dopadne a konec mně dost překvapil. Těším se na další díl a doufám že nezklame.

MirijamFrankl
28.04.2016 5 z 5

Naprosto úžasná, už se těším na Rezistenci.
Čekala jsem nějaký brak,ale Divergence mě překvapila literární kvalitou a pěkně vymyšleným,ač poměrně jednoduchým příběhem.

koniklecka
28.04.2016 3 z 5

Na základě zdejšího hodnocení a popisu děje knihy jsem usoudila, že by se mi to mohlo líbit. Bohužel jsem měla větší očekávání, než pak byla realita. Kniha je psána ve stylu pro mladé holky, ale zároveň je v některých místech poměrně drsná. Ze začátku se mi ze soubojů nedělalo úplně dobře, protože jsem spíše čekala sci-fi a ne románek v kombinaci s násilím. Ale občas přeci jen zavane trochu sci-fi atmosféry zejména při popisu města a jeho hranice. Nicméně sci-fi potenciál je hodně nevyužit a jde spíše o psychologii jedné šestnáctileté holky a její první lásku. Také děj je dost předvídatelný a závěr je poměrně zvláštní, protože (SPOILER) ta válka tam vlastně vůbec neprobíhá, jen se jedná o popis toho, co dělá malá skupinka lidí. Takže mám tedy rozporuplné pocity, možná ještě zkusím Rezistenci a snad se alespoň dozvím, proč je město obehnáno střeženým plotem.

DenčaKrnáčová
27.04.2016 4 z 5

Vzhledem k tomu, že mi kniha přijde spíše pro mladší ročníky, nemám jak tuto knihu zkritizovat. Chování Tris, jako malé holky, je předvídatelné a prostě a jednoduše patří k normálním pubertálním výlevům. Občas je to dosti nesnesitelné, asi za polovinou knihy mě to přestalo bavit, pořád dokola číst "on se na mě podíval, on se na mě usmál, podíval se mi do očí, on mě políbil, on se mě dotkly", nu což, puberťačka.
Tobias je však postava jiného charakteru a k němu by se mi opravdu líbila povahově jiná holčina.
Film jsem neviděla, odrazuje mě složení herců, prezentace filmu a celkově mi přijde, že film se dost odchýlil od knihy (nemohu však zkritizovat film, který jsem neviděla, takže neposoudím dějovou linii, ale Tris vypadá spíš tak na 25 a Tobias na 30, ztratil ten film tak to kouzlo puberťáctví).
Jsem zvědavá na Rezistenci, ačkoliv mi drásá nervy styl psaní knihy. Jako pro malé holky, ne pro šestnáctky. Ovšem knihu si může přečíst jakákoliv věková kategorie a jelikož jsem náročností jinde, tohle jsem po dlouhé době docela uvítala (na chvíli :D)