Divergencia

Divergencia
https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/111996/bmid_divergencia-2Yv-111996.jpg 4 5042 5042

V dystopickém Chicagu, Beatrice Priorové, je spoločnosť rozdelená do piatich frakcií, z ktorých každá sa venuje pestovaniu jednej zvláštne cnosti. Je to poctivosť (Čestní), obetavosť (Nezištní), odvážnosť (Neohrození), mierumilovnosť (Priateľskí) a múdrosť (Vzdelaní). Každý rok, v stanovený deň, si všetci šestnásťroční musí vybrať jednu z frakcií, ktoré sa potom budú venovať po celý život. Beatricino rozhodnutie kolíše medzi voľbou zostať so svojou rodinou a byť tým, kým v skutočnosti je. Oboje mať nemôže. Nakoniec však dôjde k voľbe, ktorá každého prekvapí, vrátane jej samotnej. Počas vysoko konkurenčného začatia, ktoré nasleduje, si Beatrice zvolí nové meno - Tris - a snaží sa zistiť, kto sú jej skutoční priatelia a kam do tohto nového života zapadá románik s niekedy fascinujúcim a inokedy búrlivým chlapcom. Tris má ale tajomstvo, ktoré musí ukrývať, pretože bola varovaná, že by mohlo znamenať smrť. Vo chvíli, keď odhalí narastajúce konflikty vo zdanlivé dokonalej spoločnosti, tiež zároveň zistí, že by jej tajomstvo mohlo zachrániť všetky ktorých miluje ... alebo by mohla sama seba zničiť.... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , Slovart (SK)

Divergent , 2011

petra4080
11.03.2016 4 z 5

Moc se mí líbí nápad, kniha mě fakt bavila a dobře se četla (tedy až tak od třetiny, z toho začátku jsem byla trochu rozpačitá). Možná zbytečně moc mrtvých a hlavní hrdinka mi není příliš sympatická.

Danago
09.03.2016 5 z 5

Moc skvělá knížka i celá trilogie. Film taky není špatný , ale spousta tam toho není.

sharikk
08.03.2016 5 z 5

Vzhledem k tomu, že jsem jako první viděla film, který se mi sice líbil, ale zase tak úplně nenadchnul, jsem knihu odložila, že si ji možná někdy přečtu. No a nedávno jsem na knihu narazila znovu, a protože jsem zrovna neměla co číst, tak jsem si řekla, že to zkusím. Kniha mě chytla hned po prvních stránkách a už jsem nebyla schopná se od ní odlepit. Doslova jsem ji zhltla, nebo chcete- li, přečetla jedním dechem. Já vím, že je teď těch YA knížek hodně, ale tahle byla mezi prvními a něco je na ní tak úžasného, že zůstává perfektně nadčasová a přečíst si ji může každý. Jestli ještě váháte po ní sáhnout tak jako já, tak přestaňte váhat a sáhněte po ní. ;)

martina2735
07.03.2016 5 z 5

Po shlédnutí filmu Divergence jsem hrozně nutně potřebovala rovnou celou trilogii, protože mě film opravdu natchnul.
Po dlouhé době mě kniha opravdu bavila.
Samotný nápad s těmi frakcemi a tak, podle mě opravdu super kniha!!

Kayla
06.03.2016 5 z 5

Páni...to je to slovíčko co vystihuje tuto knihu. Původně jsem si Divergenci chtěla přečíst už v době kdy vyšla, ale abych byla upřímná, tak mě hodně odradil ten obal. Vyřadila jsem jí proto ze seznamu knih, které jsem si chtěla přečíst. Nebýt filmu, který se mi hrozně líbil tak bych si tuto knihu nikdy nepřečetla. Což by byla ta největší chyba. Nakonec jsem si počkala na vydání knihy s filmovou obálkou a hned jsem se do knížky začetla. Kniha je luxusně napsaná a pořád se tam něco děje :-) Doporučuji :-) Zařazuji mezi mé oblíbené série.

Tabby
28.02.2016 4 z 5

Ke knize jsem se dostala náhodou, a to jen z toho důvodu že jsem chtěla vědět proč se o ní tolik básní a proč je všemi tak vyzdvihována. Asi nijak moc jí hodnotit ani nemůžu, protože kniha je psaná spíše pro puberťáky, kteří jsou věkově blíže s hlavními postavami knihy. Neříkám že kniha byla špatná to vůbec celkem se mi i líbila, ale pořád jsem z ní nebyla unesená tak jak z jiných knih.
Námět knihy i celý děj je zajímavý a rozhodně i vím proč je celá série tak vyzdvihována a proč má tak dobré recenze.
A s největší pravděpodobností si přečtu i zbytek série aby jsem se dozvěděla jak to celé dopadne. :)

Xena011
27.02.2016 5 z 5

Úžasný namět na příběh. Nejdříve jsem viděla film, ale knížka byla mnohem lepší. Různé části ve filmu chyběly. Kniha se čte sama, výborná oddychovka.

medvídě
23.02.2016 5 z 5

Napřed jsem shlédla film a velmi mě nadchnul. Z knihy jsem také nadšená, výborné oddychové čtení :-) takže doporučuji
Určitě si ji někdy přečtu znovu

alef
23.02.2016 5 z 5

K téhle knize jsem se dostala díky čtenářské výzvě - přečíst knihu od autora mladšího 30 let, a protože mám ráda sci-fi, padla moje volba právě na Divergenci ... a víte co, vůbec to nebylo špatné :-).
Jedná se o příběh cílený na teenagery a přesto v něm autorka dokázala (ve své prvotině) vytvořit znepokojivý postapokalyptický svět, podobný trochu tomu orwellovskému. A to všechno ostatní kolem? - samozřejmě nic objevného, přesto si myslím, že autorka "vybrala" dobře - "cool Neohrožení" s jejich šílenostmi + romantický vztah mezi hlavními hrdiny = prostě příjemné čtení nejen pro teenagery. A víte co, ... přečtu si i pokračování :-).

i.love.books@
21.02.2016 5 z 5

Celá trilogie láska na první pohled

Komls
17.02.2016 3 z 5

Kniha má nápad, to nemohu říct. Ovšem to zpracování...šel jsem do ní jako do plnohodnotné beletrie, nicméně záhy jsem zjistil, proč je kniha umístěna do oddělení pro nejmladší čtenáře. A teď při psaní recenze zjišťuji, že autorce při psaní bylo 25, což následně vysvětluje zbytek mých rozpaků...Do dalšího dílu proto již nepůjdu a šáhnu po něčem klasičtějším...

Jul
13.02.2016

Nemůžu pochopit. že ji nškdo kritizuje. Kniha byla moc dobře napsaná a děj byl zajímvý jakbysmet. A nemyslím si, že se některé fráze opakovaly víckrát. Knihu i film jsem četla i viděla snad stokrát a nikdy mě noemrzela. Doporučuju všem.

Žoužel
10.02.2016 4 z 5

Tuto knihu jsem četla po Selekci. A musím říct že jsem z ní byla v první polovině strašně zklamaná ..........................skoro jsem nechtěla číst dál, díky bohu že mě ten začáten neodradil kniha mě pak perfektně vtáhla do děje a spolu s ostatními díli jsem zbytek zhltla jakobi nic.

Za ten začátek musím ubrat jednu hvězdu, ale ten zbytek to dobře vyrocnal ........takže dávám 4 hvězdičky :D

Malin
09.02.2016 3 z 5

Já nevím.

Na jednu stranu mě Divergence fakt bavila a zhltla jsem ji jedním dechem. I když obvykle tenhle žánr moc nemusím.
Na druhou jsem si ale celou dobu uvědomovala, že je to celý vlastně dost špatně napsaný, vyrovná se tomu kdejaká fanfikce na Wattpadu. Navíc se tam pořád opakovaly stejné fráze - všimli jste si, kolikrát si tam někdo nervózně prohlíží nehtová lůžka? A kolikrát se Tris zvedne žaludek? (byla jsem za ni fakt, ráda, když ji autorka konečně v poslední třetině knížky nechala vyzvracet)
Navíc mi přijde, že se Veronika Roth vyžívá v zabíjení lidí jen tak, pro efekt.

(Každopádně mě úplně nejvíc zklamal film. Od špatně vybraných herců, po nesmyslně změněné některé části děje. Navíc si myslím, že člověk, který knížku nečetl, se v tom nemá šanci pořádně zorientovat.)

pichova.veru
05.02.2016 3 z 5

Za mě kniha není tak báječná. Četla se celkem dobře, ale moc mě nebavila. Příběh mi přijde utahaný.

Natyyy4444
04.02.2016 5 z 5

Páni,jedním slovem dokonalá! Jako první jsem se koukla na film, což byla chyba. Nevím, proč je ve filmu tolik věcí jinak. Ale knížka je dokonalá!!

Briv
04.02.2016 5 z 5

Začala jsem ji číst v podstatě ze zvědavosti, kdy jsem slyšela od patnáctileté slečny (z rodiny), jak je knížka naprosto boží:)
Uznávám, že je psaná čtivě, je docela předvídatelná, ano spojistosti a porovnávání s Hunger Games se člověk nevyhne. To určitě vyhraje HG.
Brala jsem to jako oddechové, pohodové čtení, neřešila jsem otázky a případné nejasnosti z knihy. S takovým přístupem pohoda. Ale kdo má rád do detailu a velice přesně propracováno prostředí a děj, tak ten asi bude zklamán.
Pokud tato kniha přitáhne mladé čtenáře k četbě, tak jen víc takových knih:)

Percabethka
02.02.2016 4 z 5

Skvělá série

yueh24
02.02.2016 odpad!

Uff... četba byla od začátku do konce utrpení... Podle hodnocení tady na databaziknih jsem si myslel, že půjde o kvalitní sci-fi, ale jde o brak největšího kalibru s příběhem tak jednoduchým a nelogickým, že jsem se musel nutit, abych to vůbec dočetl. Když jsem byl zhruba v půlce knihy, přinutil jsem se vyhledat, kolik je autorce vůbec let. Přišlo mi totiž, že knihu napsal někdo, komu je maximálně čtrnáct. Přišlo mi, že v knize vůbec nic nefungovalo. Na druhou stranu když vidím, jak nadšené jsou ostatní komentáře, zřejmě bude chyba ve mně. Každopádně pro mě jasný odpad a nic dalšího od této autorky číst rozhodně nebudu.

Alinka2
29.01.2016 3 z 5

Zezačátku děj rychle ubíhal a četlo se rychle. Ke konci to ale bylo trochu nudné, děj se roztahoval a bylo tam více nedůležitých scén. Rezistenci jsem se rozhodla nečíst.