Divergencia

Divergencia
https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/111996/bmid_divergencia-2Yv-111996.jpg 4 5033 5033

V dystopickém Chicagu, Beatrice Priorové, je spoločnosť rozdelená do piatich frakcií, z ktorých každá sa venuje pestovaniu jednej zvláštne cnosti. Je to poctivosť (Čestní), obetavosť (Nezištní), odvážnosť (Neohrození), mierumilovnosť (Priateľskí) a múdrosť (Vzdelaní). Každý rok, v stanovený deň, si všetci šestnásťroční musí vybrať jednu z frakcií, ktoré sa potom budú venovať po celý život. Beatricino rozhodnutie kolíše medzi voľbou zostať so svojou rodinou a byť tým, kým v skutočnosti je. Oboje mať nemôže. Nakoniec však dôjde k voľbe, ktorá každého prekvapí, vrátane jej samotnej. Počas vysoko konkurenčného začatia, ktoré nasleduje, si Beatrice zvolí nové meno - Tris - a snaží sa zistiť, kto sú jej skutoční priatelia a kam do tohto nového života zapadá románik s niekedy fascinujúcim a inokedy búrlivým chlapcom. Tris má ale tajomstvo, ktoré musí ukrývať, pretože bola varovaná, že by mohlo znamenať smrť. Vo chvíli, keď odhalí narastajúce konflikty vo zdanlivé dokonalej spoločnosti, tiež zároveň zistí, že by jej tajomstvo mohlo zachrániť všetky ktorých miluje ... alebo by mohla sama seba zničiť.... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , Slovart (SK)

Divergent , 2011

sibrinka
01.01.2016 5 z 5

četla jsem to jedním dechem je to užástná knížka rozhodně doporučuji

kayu
29.12.2015 5 z 5

Knížka mě příjemně překvapila. Rychle se četla a pořád se tam něco dělo. Navíc kdo by si nezamiloval Čtyřku, že?
EDIT: Bohužel další díly už jsou velké zklamání

andrea1970
27.12.2015 5 z 5

Knihu jsem přečetla až téměř rok poté, co jsem ji dostala. Nechápu, proč jsem ji tak dlouho odkládala. Kniha byla naprosto fascinující, četla se naprosto sama. Postava Tris je hodně rozporuplná, ale na druhou stranu jsem se do ní okamžitě vžila. Některé momenty v knize byly překvapující a dost mě vykolejily. Už se těším, až si přečtu zbylé knihy.

Karolína18
26.12.2015 5 z 5

Na tuto knihu jsem se už velmi dlouho chystala a vážně mě uchvátila. Nedokázala jsem se odtrhnout a stále mě zajímalo, co se bude dít dál. K četbě mě také poháněla chuť zhlédnout i film, protože, páni, jsem se zakoukala do Thea Jamese. :D
Charakteristiky hlavních postav mi nepřijdou úplně snové. Ale lze v tom hledat i vítanou odlišnost. Čtyřka ani Tris nejsou bezchybní a nedělají vždy jen to, co je správné, takže pokud nepřesáhnou určitou hranici v morálně chybných rozhodnutích, zakousnout se mi hluboko do mysli.

Hoshi
25.12.2015 5 z 5

Velmi zajímavá kniha a velmi zajímavý příběh, který upoutal moji pozornost hned od první stránky. Příběh je velmi čtivý, odpočinkový není problém se do něj začíst, ačkoliv někdo takový problém může mít... Sto lidí, sto chutí :)
U mě za 5*

DiDi123456789
25.12.2015 5 z 5

Jak rychle jsem si tuhle knížku zamilovala? Okamžitě, to je jasné. Poutavý děj, zajímavý styl psaní. Je to přesně jedna z těch knížek, do které se začtete tak, že už ani nepotřebujete kontrolovat, na jaké jste stránce a za jak dlouho knížku dočtete. Absolutně úžasná knížka.

Nagadir
19.12.2015 3 z 5

Měla jsem opravdu velký problém se začíst. Spousta nedotažeností, hlavní hrdinka mi absolutně nesedla a o tom že prakticky nic nedávalo smysl raději pomlčím. Na konci to sice začalo být o něco lepší, protože se konečně objevil nějaký ten děj a začalo se něco dít, ale kolkolem nic co by mě nějak zvlášť uchvátilo. Sice si přečtu zbylé dva díly, ale zázraky od toho neočekávám.
Hodncoení: 6,5/10

LucaMera
27.11.2015 5 z 5

Tak tohle bylo prostě epický!!! Tris mi neskutečně sedla, byla to po dlouhé době hrdinka, se kterou jsem se nerozcházela v názorech, ani v chování. Bylo to napínavé, nepředvídatelné, mělo to spád, no prostě se to četlo samo, někdy jsem až měla problém přestat.
Prvně jsem viděla film, který se mi moc nelíbil. Proto jsem nechtěla číst ani knihu, ale jednou se mi dostala náhodou do ruky a já si řekla, že to zkusím. Teď lituju, že jsem po ní nesáhla dřív :D Takže jak jinak než 5 hvězd, a určitě to u mě neskončí jen první dílem, to přísahám!

janca2864
19.11.2015 5 z 5

Úžasný děj, fantazie. Těším se na další díly :)

Laputika_3
19.11.2015 4 z 5

Tahle knížka mi nějak nesedla...
Ze začátku jsem měla vážný problém se vůbec začíst. Když už jsem se tak v půlce chytla, stejně to pro mne nebyl žádný ohňostroj...
Hodně lidí knížku srovnává s Hunger Games, což nechápu. Krom frakcí (což byly beztak kraje ze kterých jste se nemohli přestěhovat, zatímco frakci jste změnit mohli) v knížkách nevidím podobu...
Na druhou stranu tu ale byl Tobias, a ten byl vážně super :D A pak Tris, která se nechovala nějak špatně a byla odvážná, což mám v knihách ráda :3
Na další díl se vrhnu po hlavě, i když se toho trochu bojím :D
P.S.: Asi jsem měla chybný výtisk, ale hodně stran mi vypadlo při otáčení :/ Snad to tak nemáte taky :D

tatjana1737
13.11.2015 2 z 5

Já pořád nevím... omlouvám se všem fanouškům knížky, ale mne přes všechna doporučení a pozitivní reference neuchvátila. Věřím, že kdybych byla mladší, tak by se mi líbila víc. Samotné vykreslení společnosti a jejích frakcí, ale i prostředí válkou zničeného města mi přišlo nedotažené (nevím, jestli není rozpracováno v dalších dílech) a popis filozofie a způsobu života ve frakci Neohrožených mi přišel postavený na vodě. Šestnáct let je někdo vychováván nějakým způsobem, pak si může vybrat, přestoupí do zcela jiných podmínek a má hrozně málo času na to se připravit ke zkoušce, zda se v nové frakci udrží? Navíc k tomu nemá ani zaručeno, že pro něj bude volná kapacita, takže pak skončí u odpadlíků a celý život má pokažený? A čím se vyznačuje Neohroženost? Idea byla příliš skrytá pod množstvím piercingů, tetování, černého oblečení a skákání z výšek... Z hlediska výcviku v Neohroženosti se mi líbily jen pasáže v Krajině strachu, které byly i hezky udělané ve filmu. Popis bojových scén a nakonec střílení na konci knihy mi přišel povrchní - oproti srovnávaným Hunger games, kdy mne z hrůznosti systému mrazilo. Z celé knížky mne nakonec nejvíc zaujala milostná linka mezi Tris a Tobiasem, i když hlavní hrdinka mi na rozdíl od hlavního hrdiny přišla taková nemastná - neslaná, prostě nijaká (to Katnis Everdeenová alespoň uměla lovit, když už byla citově plochá). Ale jsem rozhodnutá dát sérii ještě šanci a možná mne další díly přesvědčí víc. A zkusím vnutit k přečtení mamince, kterou na rozdíl ode mne Hunger games neoslovily.

BerenikaU.
09.11.2015 5 z 5

Divergence je hrozně pěkná knížka. Líbí se mi na ní jak je dobrodružná, romantická a fantazii se v ní meze nekladou. Mám ráda ty rozdíly mezi různýma frakcema. Mě osobně se hrozně líbí, jak Beatrice jinak přemýšlí a jakou má odvahu. Podle této knížky je i nádherně natočený film, který je taky super.
Doporučovala bych pro děti od 11 do 20.
Dala bych rozhodně pět hvězd.
Četla v jedenácti letech.

vterinka
09.11.2015 5 z 5

Nejdříve jsem viděla filmové zpracování této knihy, které se mi velmi líbilo. Když jsem knihu pak objevila v obchodě, tak jsem neváhala. Kniha se četla sama. Velmi se mi líbila a těším se na pokračování.

ttpnkov
04.11.2015 4 z 5

V průběhu čtení jsem byla přesvědčená o tom, že knize víc jak tři hvězdičky dát nemůžu, což mohl mít na svědomí i fakt, že jsem kvůli její popularitě měla tak velká očekávání, která nenaplnila.

Celý nápad je skvělý, to rozhodně. Ve frakčním rozdělení jde krásně vidět lidská potřeba ke štítkování a důležitosti postavení, na které si lidé potrpí i v běžném životě. Velkým mínusem pro mě ale byla hlavní hrdinka, která mi prostě připadala taková "neslaná nemastná", dokud jsem se nedostala do poslední šestiny knihy. Právě závěr knihy mě přesvědčil o té hvězdičce navíc.

A abych se přidala ke stádu, které tuto knihu srovnává s Hunger Games: Divergence je o stupínek níž, než HG. Možná jsem ve stádiu, kdy v knize potřebuji trochu násilí a drsných rysů na hlavních postavách, aby mě o ději přesvědčily - a toho se mi nakonec i tady dostalo.

kendllajf
03.11.2015 4 z 5

+ Úžasný příběh.
+Dobrý nápad
+Skvěle vymyšlené momenty plné napětí.

- Málo rozepsané. Nevím pomalu kdo byl kdo a jak vypadal

Jakahol
22.10.2015 5 z 5

Kdybych měla napsat komentář po prvních dvou třetinách knihy, nestačilo by mi jen pět hvězdiček. Strašně mě to bavilo!! Nemohla jsem se od knihy odtrhnout. Poslední třetina byla (proti dvěma předchozím) slabší ale určitě nechci říct že byla špatná, jen mi tam trošičku něco chybělo. Uvidíme jak se to vyvrbí v dalším díle (který právě otevírám :) ) Přesto jsem měla knihu přečtenou prakticky jedním dechem. Jsem ráda že technologie budoucnosti nebyly přehnané a dalo se jim uvěřit. Hlavní postavy jsou skvěle napsané a naprosto chápu proč a co Tris dělá (až na jednu/ dvě výjimky). Celkově nemůžu jinak než dát 5*
P.S. Zdá se mi že ti kdo tu píší že je to jako Hunger games si přečetli jen anotaci

EllenQa
13.10.2015 4 z 5

Já jsem byla z knihy docela zklamaná...bylo kolem ní hrozné haló a tak jsem si myslela, že je to prostě něco úžasného...po přečtení mám trochu rozpolcené pocity, na jednu stranu se mi ta knížka líbila a jsem z ní nadšená, ale na druhou stranu mi ta knížka jde proti srsti..některé věci, které Tris dělá/říká mi jednoduše nesedí a nedávají mi logiku...Nejspíš jsem od ní prostě čekala víc, myslela jsem si, že to bude něco nového, ale ono ne..opět tam byla předvídatelná milostná zápletka (která bývá téměř v každé třetí knížce úplně stejná), události se dali snadno předpovídat..Ale abych jen nekritizovala, tak musím knížku pochválit, že mi dodala trochu odvahy :) Nikdy jsem nebyla jako Tris v knížce, odvážná a statečná, ale tahle knížka mi trochu posunula úhel pohledu..Ale pro mě je stále lepší knížka např. Hunger games..

warca
08.10.2015 5 z 5

První díl je nejlepší, ostatní se moc vlečou. Líbí se mi nápad a mám ráda Čtyřku :D

ilovebooks722
07.10.2015 5 z 5

Celá trilogie láska na první pohled

Laf
07.10.2015 4 z 5

Skvělé čtení. Velmi dobře napsané, takže to nenudí. Je dobré si tuto knihu přečíst, protože i když jsem film viděla, kniha doplnila detaily, které se do filmu nevešly.