Divergencia

Divergencia
https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/111996/bmid_divergencia-2Yv-111996.jpg 4 5042 5042

V dystopickém Chicagu, Beatrice Priorové, je spoločnosť rozdelená do piatich frakcií, z ktorých každá sa venuje pestovaniu jednej zvláštne cnosti. Je to poctivosť (Čestní), obetavosť (Nezištní), odvážnosť (Neohrození), mierumilovnosť (Priateľskí) a múdrosť (Vzdelaní). Každý rok, v stanovený deň, si všetci šestnásťroční musí vybrať jednu z frakcií, ktoré sa potom budú venovať po celý život. Beatricino rozhodnutie kolíše medzi voľbou zostať so svojou rodinou a byť tým, kým v skutočnosti je. Oboje mať nemôže. Nakoniec však dôjde k voľbe, ktorá každého prekvapí, vrátane jej samotnej. Počas vysoko konkurenčného začatia, ktoré nasleduje, si Beatrice zvolí nové meno - Tris - a snaží sa zistiť, kto sú jej skutoční priatelia a kam do tohto nového života zapadá románik s niekedy fascinujúcim a inokedy búrlivým chlapcom. Tris má ale tajomstvo, ktoré musí ukrývať, pretože bola varovaná, že by mohlo znamenať smrť. Vo chvíli, keď odhalí narastajúce konflikty vo zdanlivé dokonalej spoločnosti, tiež zároveň zistí, že by jej tajomstvo mohlo zachrániť všetky ktorých miluje ... alebo by mohla sama seba zničiť.... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , Slovart (SK)

Divergent , 2011

kristynka8396
29.01.2016 5 z 5

Mnohem lepší než film a v některých pasážích i trochu drastičtější. Konečně jsem pochopila některé pasáže, které ve filmu byly, ale jaksi nebyly nějak vysvětleny. Čekám, až mi dojdou zbývající díly, abych mohla sérii dočíst :)

svobonís
28.01.2016 4 z 5

Kniha se mi moc líbila, byla čtivá, jenom mě trošku překvapilo zakončení knihy, ale jinak se mi Divergence líbila.

Dota.
25.01.2016 5 z 5

Jako první jsem viděla film a říkám si "Panebože to je super!". Líbila se mi myšlenka, postavy, všechno. Knížku jsem musela mít. Okamžitě. Knížka byla lepší jak film, ale tak to už prostě bývá. Četla se sama a z rukou jsem ji nemohla odtrhnout. I když jsem ji četla už tak před necelými 2 roky pořád ty dojmy a vše okolo toho jsou ve mě. Tris se mi zamlouvala jako mladá dívka se silnou vůlí dokázala jít do jiné frakce i přes to, že se její původní frakce od té nové dost lišila. A Čtyřka? No to bych tady byla asi do zítřka psaním o něm. Je drsný a přitažlivý, ale dokáže být i jemný, milý, skromný. Prostě Bomba. Doporučuji!

Koška
23.01.2016 5 z 5

Knihu jsem se donutila přečíst až po shlédnutí filmu a myslela jsem, že se nepotvrdí "kniha je lepší než film". Nakonec se tato věta opět potvrdila. Kniha byla úžasná. Ještě lepší je, když použijete svoji fantazii, sny a touhy. Vše si představujete podle sebe.

Babsie
22.01.2016 4 z 5

Hodně dobrá knížka! Viděla jsem první film a jelikož se mi hodně líbil knížku jsem viděla jako nutnost, a byla jsem příjemně překvapená, protože spousta dnešních knížek se hrozně přeceňuje. Konečně jsem pochopila nějaké souvislosti co mi ve filmu unikly. Postavy byly skvěle popsané, svět taky. Čtyřka byl naprosto úžasný, zamilovala jsem si ho. I hlavní hrdinka se mi hodně líbila, protože byla statečná a otevřená. Konečně někdo, kdo upřímně přiznává i své špatné vlastnosti. Docela typická dystopie, ale překvapí nečekanými zvraty, je napínavá a dobře napsaná. Už se nemůžu dočkat až se dozvám jak to dopadne!:)

terka123
21.01.2016 5 z 5

Tato knížka je moc pěkná. Určitě bych jí doporučila všem co mají rádi fantasy. Je to knížka pro náctileté dívky, ale já si myslím že jí ocení všichni. Mám moc ráda Beatrice (jak přemýšlí a jak je odvážná). Kniha je velmi napínavá a proto jsem přečetla i další díly.
Dala bych pět hvězd. Četla jsem jí v jedenácti letech.

antuka
20.01.2016 3 z 5

Postapokalyptická dystopie pro náctileté holky. Nevadí mi ta škatulka, jen už do ní nepatřím a proto bylo moje očekávání minimální - dostala jsem se k tomu až v nouzi, kdy na konci prázdnin nezbylo doma už nic jiného k přečtení. Překvapivě to nedopadlo tak hrozně, jak by člověk čekal.

FerryTaz
20.01.2016 5 z 5

Kamarád mi doporučil film. Já však sáhl nejdřív po knize, abych mohl popustit svou vlastní fantazii ohledně postav. Kniha se velmi dobře čte a docela utíká. Stále Vás nutí číst dál a najednou jste na konci. Již teď se těším na další díl.

Kropacova.terez
20.01.2016 4 z 5

Knížka je skvělá, dobře se čte, ale přijde mi, že po Hunger Games se s takovými knížkami roztrhl pytel... Neříkám, že je to špatně, jen si jsou ty knihy trochu podobné :) Ale film podle knižní předlohy se mi vůbec nelíbil a kdybych nečetla knihu, tak film ani nedokoukám.. Takže knížky jsou určitě lepší :)

lenochod037
20.01.2016 4 z 5

Tahle kniha podle mého názoru byla docela dobrá, ale musím uznat že mi tento styl knih příjde už dost ohraný, např. hunger games, selekce...
Neříkám však že tyto knihy jsou úplně stejné, přijdou mi jen podobné.
Další věc, co mě u této knihy dost rozčilovala, byly pravopisné chyby z českého překladu.
Ale příběh jako takový se mi moc líbil, velmi dobře se četla a tato kniha patří mezi mé oblíbené, avšak už to je asi rok co jsem si divergenci a rezistenci přečetla a pořád se nemůžu donutit k tomu, abych si přečetla poslední díl :)

Isabelka271
17.01.2016

Divergenci jse zacinala cist na dvakrat a i napodruhe jsem 14 dni louskala prvni puklu knihy.druha polovina uz me chytla a rezistenci jsem sfoukla pres vikend,alianci mam uz asi rok rozectenou a ne a ne se k tomu dostat a to uz mame i ctyrku.v teto chvili jsem rozhodla nechat to na jindy a previst si to v rychlem sledu od prvniho dilu.

elfinkaa97
13.01.2016 4 z 5

Kniha se krásně čte, je zajímavá, každá kapitola je čím dál napínavější tak, že musíte číst dál a dál. Četla jsem ji už podruhé a musím říct, že se mi líbila ještě víc. Zamilovala jsem se do příběhu a těším se na další dva díly!

radka1397
13.01.2016 5 z 5

Když mi sestra podstrčila celou sérii, moc se mi do toho nechtělo.. Film jsem viděla a nebaví mě číst knížka, když vím co v ní bude. Nicméně jsem se do ní začetla a byla jsem velmi překvapená jak moc mě knížka baví. Skvěle napsaná a čtivá.

Makaja
11.01.2016 5 z 5

Divergenci už mám dočtenou asi týden a zatímco na zbylá 2 pokračování mám celkem jasný názor, tady stále váhám s komentem, jestli jen a bezmezně chválit, nebo vypichovat nesrovnalosti. Tak asi obojí - příběh je pěkný, i když předvídatelný a hlavní osa příběhu je modifikace téhož posté, styl psaní je velmi čtivý, okamžitě vtáhne do děje a člověk nemůže přestat. Nechybí trocha romantiky a hromada napětí. Na druhé straně mi chybí větší propracovat prostředí, času, okolností - mám v žánru sci-fi, fantasy, dystopie a spol ráda vykreslení prostředí do té míry, abych si je mohla v hlavě snadno představit - zde se mi to nepodařilo. Občasné nelogičnosti a nedotaženosti díky čtivosti a svižnosti děje autorce prominu. Nevím, jestli už jsem moc stará, nicméně hrdinové mi svým chováním a jednáním nepřipadají jako teenageři, což ale, přiznávám, může být ovlivněno i filmem, kde Theovi bylo tuším 29 a Shailene 23... prostě bych brala Tris tak kolem 18 a Čtyřku klidně 25, ale asi by se pak autorka dostala do jiné cílovky.

Já knihu vzala do ruky proto, že jsem zcela náhodně a neplánovaně viděla film Divergence, líbil se mi, ale zdál se mi trochu nedotažený a chtěla jsem pár věcí osvětlit, což se sice nepodařilo (pouze jsem zjistila, že ve filmu bylo lecos vynecháno, chybí některé postavy, něco bylo ve filmu naopak logičtější), ale i tak jsem se bavila výborně a jako takovou nenáročnou literaturu klidně doporučuju. Pět hvězd s hóóódně odřenýma ušima :-)

AnnieWerny
10.01.2016 4 z 5

K této sérii jsem se dostala díky prvním dvěma filmům, které mne velice zaujali ale musím jako téměř pokaždé říct, že filmy na knížky ani zdaleka nemají. :D Divergenci jsem si užila, celkové psaní se mi velice zamlouvá a s Tris jsem se téměř okamžitě sžila. Druhý díl mě překvapil mnohem více jelikož se s filmem skoro všude rozchází a věci jsou jinak. Kniha byla mnohem více živější, víc se toho dělo a i vztah Čtyřky a Tris nebyl tak šíleně růžovoučký což celému příběhu hodně přispělo. Člověk pak nemá pocit, že jsou vztahy mezi postavami dokonale vyumělkované. Teď jsem uprostřed Aliance a nemohu se dočkat až zjistím jak to celé dopadne. :)

fifejda
10.01.2016 4 z 5

Čtyři hvězdičky pro Čtyřku, jinak bych dala o hvězdičku méně. Čtivá knížka, ale mrzí mě, že svět pěti frakcí nebyl propracován do větší hloubky. Chybí mu souvislosti, historie, podstata a ztrácí tak šťávu, když se omezuje pouze na škatulkování lidí podle 5 charakterových vlastností a způsobu oblečení.

mich_krat
07.01.2016 5 z 5

Knihu jsem si zamilovala, už nyní ji mám přečtenou vícekrát. Na styl psaní si rychle zvyknete, a od knihy se už neodtrhnete. Každý díl mi trval jediný den, Čtyřka pár hodin. Autorce se podařilo vytvořit věrohodnou a zajímavou společnost. Nechybí akce, napětí, ani ta romantika. Málokdy se mi líbí filmové zpracování, ale Divergence se povedla, a Thea Jamese v roli Čtyřky by těžko někdo nahradil lépe.

ayra
05.01.2016 5 z 5

Vynikající kniha. Námět trochu připomíná Hunger Games, ale myslím, že to nemá konkurenci. Rozhodně si to přečtěte.

Anezkastepanova
04.01.2016 5 z 5

Jedna z mých nejoblíbenějších knížek ♥. Z Tris nejsem nijak odvařená, je taková suchá, bez správného smyslu pro humor. Koho ale naprosto miluju je Čtyřka. To je asi vážně moje nejoblíbenější postava ze všech knížek, které jsem kdy přečetla. Je dokonalej. Achjo. Tenhle díl je asi nejlepší z série. Dvojka není až tak zábavná a i trojka je o chlup horší, než jednička. Každopádně mám ráda i filmové zpracování, ale tam mi chybí důležité postavy jako Uriah, Lynn, Shauna, Zeke a Marleen. Jsou moji oblíbení a ve filmu nejsou!? Jakto? 5/5

karol8765
03.01.2016

Do téhle knížky jsem se zamilovala stejně jako do dalších dílu. Nyní si budu kupovat čtyřku tak sem opravdu zvědavá jak se mi bude líbit.Viděla sem i filmy a ty mě uchvátili stejně jako knihy.Opravdu všem doporučuji. Žasnu nad fantazii autorky jediné co mě opravdu mrzí, že na konci všech dílu hlavní hrdinka umře.