Divergencia

Divergencia
https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/111996/bmid_divergencia-2Yv-111996.jpg 4 5055 5055

V dystopickém Chicagu, Beatrice Priorové, je spoločnosť rozdelená do piatich frakcií, z ktorých každá sa venuje pestovaniu jednej zvláštne cnosti. Je to poctivosť (Čestní), obetavosť (Nezištní), odvážnosť (Neohrození), mierumilovnosť (Priateľskí) a múdrosť (Vzdelaní). Každý rok, v stanovený deň, si všetci šestnásťroční musí vybrať jednu z frakcií, ktoré sa potom budú venovať po celý život. Beatricino rozhodnutie kolíše medzi voľbou zostať so svojou rodinou a byť tým, kým v skutočnosti je. Oboje mať nemôže. Nakoniec však dôjde k voľbe, ktorá každého prekvapí, vrátane jej samotnej. Počas vysoko konkurenčného začatia, ktoré nasleduje, si Beatrice zvolí nové meno - Tris - a snaží sa zistiť, kto sú jej skutoční priatelia a kam do tohto nového života zapadá románik s niekedy fascinujúcim a inokedy búrlivým chlapcom. Tris má ale tajomstvo, ktoré musí ukrývať, pretože bola varovaná, že by mohlo znamenať smrť. Vo chvíli, keď odhalí narastajúce konflikty vo zdanlivé dokonalej spoločnosti, tiež zároveň zistí, že by jej tajomstvo mohlo zachrániť všetky ktorých miluje ... alebo by mohla sama seba zničiť.... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , Slovart (SK)

Divergent, 2011

TerryLaufey
27.04.2016 5 z 5

Takže, jak začít?
No, musím říct, že když jsem viděla film (který jsem viděla dřív), tak jsem úplně šílela a potřebovala jsem knížku. Teď opravdu lituju, že většinou nejdřív vidím film, protože jsem věděla, co se stane apod. A navíc mě neskutečně štve, jak se film liší od knižní předlohy! Kde je sakra Edward, hm?! o.o (Co já vím, tak se objeví až ve filmové Rezistenci, ne?)
No, každopádně je to skvělá knížka, líbil se mi styl psaní, děj, prostě vše bylo dokonalé. Navíc tam nebyl milostný trojúhelník, za což můžu autorce jen děkovat, protože to ve většině knih nesnáším. :D
Jediné, co mi snad vadilo, byla Tris. Ano, další hlavní hrdinka, která mi nesedí. ._. Jako vážně? To její chování? S tímhle naprosto souhlasím s komentářem od paja0327, protože to bylo hrozné. Když jsem uviděla tu větu, "Tobiasi, ale mě je 16 a tobě 18!", myslela jsem, že tu knihu zaklapnu a už ji nikdy nevezmu do ruky. Né, to ne, ale prostě toto? Chová se jak malá holka. Pff.
Tobias (Čtyřka?). Upřímně, rozhodně je mi ho líto, když si vezmete, co všechno prožil. Otec ho bil, máma ho opustila, no prostě nejlepší život. Ale dle mého názoru se k Tris vůbec nehodí. Ke KNIŽNÍ Tris určitě ne. Jak ona mi vadila! Hádali se jak manželé, kteří už jsou spolu 30 let.
Peter. Petera jsem si ve filmu okamžitě oblíbila, jelikož bad boys jsou přece jen nejlepší, no ne? Ano, je to moje oblíbená postava i nadále. Muhaha, jak vypíchl Edwardovi oko, smála jsem se jak mutant opice, lachtana a velblouda.

Kdo má rád post-apokalyptické knihy, nevadí mu podobnost na jiné knihy, je to přesně kniha pro něj. :)

kristynamladk
23.04.2016 5 z 5

Film Divergence patří mezi moje nejoblíbenější filmy a ani kniha není výjimkou. Nemohla jsem se od čtení odtrhnout, děj mě úplně pohltil a byla jsem smutná, když jsem knihu dočetla. Docela mě ale mrzí, že jsem viděla dříve film než jsem si samotnou knihu přečetla, protože jsem už dopředu věděla, co se stane. I tak to byla ale skvělá kniha, kterou všem moc doporučuji! Doufám, že Roth do budoucna plánuje další knihy, protože její styl psaní je krásně čtivý a má bujnou fantazii.

Natynababina
21.04.2016 4 z 5

Dlouho jsem o divergenci slýchávala, hodně lidí mi ji doporučovalo a nakonec jsem si ji tedy přečetla a byla do ní řádně naladěná. Knížka se číst celkem dala a zžila jsem se s dějem, přesto je ale plná chvilkových nudných scén. Alespoň podle mě mají postavy tendenci chovat se hloupě, ale je to tou jejich výchovou. Takže ve finále to byla moc fajn kniha, která mě ale neoslnila.

Darleen
18.04.2016 2 z 5

Zdánlivě mírumilovná a ideálně uspořádaná společnost, kde každý patří do jedné z pěti frakcí, podle jejíchž zásad žije, pracuje i myslí. Jenže co by to bylo za společnost, kdyby tu pár vysoce postavených nezatoužilo po ještě větší moci a výhodách. Jejich vytrvalé intrikování tak společenský řád nenápadně rozvrací a připravuje revoluci. Sám o sobě by to nebyl špatný příběh, kdyby ho autorka nedegradovala na pouhou kulisu v pozadí, a neupřednostnila vyprávění o hlavní hrdince Tris. Chtěla jsem se víc dozvědět o jednotlivých frakcích, jejich manifestech, představitelích atd., ale místo toho jsem se dočkala jen Tris, která většinu času „vzdoruje“ slzám a hlavou jí víří myšlenky typu „On se na mě podíval“, „On se mě dotknul“. To mě otrávilo natolik, že opravdu netoužím zjišťovat, co se stane v dalších dvou dílech.

KnihomolAnn
17.04.2016 3 z 5

Knihu jsem objednávala společně s Hunger Games a Hobitem. Hunger games jsem během dvou dnů zhltla (objednávala jsem všechny díly v jedné knize) a Hobit to stejné - během pár hodin. Jen u téhle knihy mi to trvalo déle, první část čtivá docela i zajímavá, ale zbytek? Moc mě nenadchl stejně jako další knihy triologie s výjimkou dodatku ČTYŘKA, to byl perfektní šálek kávy! Zkoukla jsem i filmy, ale i u těch jsem si říkala takovéto - E-e to není nic pro mě - nicméně musím pochválit úžasnou obálku a celkový nápad. :)

AnetaM
13.04.2016 5 z 5

Wau!
Nejdřív jsem si říkala: "Oni o tom všichni dost mluví, tak bych si to mohla taky přečíst.." Proč až teď? Ani nevím.
Tak na začátek: Dokonalá obálka, kterou jsem tedy nejdřív moc nechápala, proč tam je, jsem poznala, až v průběhu knihy.
Nejdřív jsem nebyla moc spokojená s hlavní hrdinkou-blondýna, ty já moc nemusím. Ale moc se mi líbilo její chování. Bylo úžasné, jak autorka umí psát a hlavní hrdinka se měnila před očima.
Prostředí z budoucnosti se také moc povedlo. Frakce byli velmi zajímavě popsané.
Stejně i postavy: Čtyřka, kdybych se předčasně nedozvěděla jeho pravé jméno vůbec bych nic nečekala. Jen milého a odvážného kluka, který umí ale fantasticky házet nože.
Caleb, od kterého bych taky nikdy nečekala jeho volbu. Chování měl zvláštní, takové, nic moc...
Chris, odvážnou hezkou opálenou holku. Strašně mě v ní zklamal film-mohli vybrat alespoň někoho, kdo se podobal popisu v knize.
Taky se mi líbil románek mezi hlavními hrdiny, on je dokonalej.
Celá kniha má v sobě mnoho nečekaných zvratů ohledně různých postav: Edwarda, Ala, mámy (Bea)trise a Marcuse. Kdo četl, tak ví.
Co mě zklamalo... nic
Snad jenom film, který se mohl víc držet předlohy v knize. Taky tam vynechali strašně důležitých scén. Ale to je teď jedno.

Hlavní je, že Divergence se zapíše na můj seznam knih na které nezapomenu. A momentálně taky mezi ty moje nejoblíbenější. Ještě mám před sebou další díly, takže už se nemůžu dočkat. Jestli budou stejně úžasný, tak já nevím...

Kacenka551
13.04.2016 5 z 5

Tohle je moje nejoblíbenější kniha,kterou sem kdy četla. Po přečtení jsem o tom tolik přemýšlela. Koupala jsem na film také ho hodnotíme úzastně.
Rezistenci jsem viděla jen film a také mě nadch.
Alianci též jsem viděla jen film,také byl dost skvělý.
Autorka skvěle popisuje. Dokázala jsem si v danou chvíli představit, co se děje. A to spousta autorů neumí.

pageta
12.04.2016 3 z 5

Neustále na mně ze všech stran tahle trilogie dotírala, nový díl v kinech, knihy. Tak jsem teda do ní šla. Je hodně čtivá, od půlky knihy i docela napínavá, ale něco mi tam chybělo. Byla dost předvídatelná a na mně jednoduchá. Rothová mohla jít víc do hloubky, více rozebrat psychologii postav,ten konec mi přišel neuvěřitelně odfláknutý, šup zabijeme první známou postavu, šup další atd až je najednou rychlý konec. Za mně nicmoc.

kalinkacz
12.04.2016 3 z 5

Další pokus o odvážnou trilogii jak pro náctileté, tak pro dospělé, dosti podobné Hunger games... Je třeba říci, že v případě této série je první díl jednoznačně nejlepší.. Dozvíme se toho nejvíc a děj pokračuje svižně a nepřipadáme si znuděně... Ano, někoho (jako třeba mě) tato trilogie tak moc nechytne, ale stejně se všichni rozhodneme číst další díl...

Michelle2M
08.04.2016 4 z 5

První třetinu knihy jsem si zoufala, nemohla jsem se začíst, připadala mi nezajímavá a jen jsem doufala, že to tak nepůjde dál. Doporučuju se překonat, vytrvat a knihu neodkládat. Trpělivost se v tomto případě vyplatí a stojí to za to! Napětí se stupňuje a poslední třetina je vážně jízda.

diana322
05.04.2016 5 z 5

Boží knížka, určitě doporučuji přečíst, film jsem zkoukla ........ale KNÍŽKA BYLA DALEKO LEPŠÍ :)

vandalindakova
03.04.2016 5 z 5

O Divergenci jsem hodně slyšela, ale příliš mě nelákala. Nakonec jsem jí (díky nudě) vzala do ruky a jsem ráda, že jsem to udělala! Další kniha, která přibude na můj seznam super knih. Kniha má super zápletku, 5 frakcí a každý se musí řídit pravidly své frakce, která je důležitější jak rodina. SPOILERY! S Beatrice (poté už jen Tris) jsem prožívala celé její začlenění. Celou dobu jsem čekala, kde se to zvrtne. Později už mi Tris občas přišla moc necitlivá a drsná. Na konci mě mrzelo, že umřelo tolik postav, její rodiče Will atd...Až do konce jsem se modlila, aby se nic nestalo aspoň Čtyřce (oblíbila jsem si ho). Jsem zvědavá jak to bude pokračovat.

rebels.arena
31.03.2016 5 z 5

SPOILER ALERT!!! :-)

Divergence je o mladé holce, která se jmenuje Beatrice Priorová. Bydlí se svou rodinou v budoucím Chicagu ve frakci Odevzdaných. Její rodina se skládá z tatínka, maminky a bratra, kteří se jmenujou Andrew, Natalie a Caleb. V této knize si Beatrice, která se potom přejmenuje na Tris, musí vybrat mezi pěti frakcemi, které se jmenujou Sečtělost, Neohroženost, Odevzdanost, Upřímnost a Mírumilovnost. Na začátku má zkoušky ze které dostane výsledek, který je jiný než mají ostatní a tomu se říká Divergentní. Její tři frakce, kteréjí ta zkouška doporučila jsou Sečtělost, Neohroženost a Odevzdanost. Tris si vybere Neohroženost, kde potká svého přítele, Tobiase Eatona a své kamarády Willa, Christinu a Ala. Jedna členka rady, která se jmenuje Jeanine Matthewsová, se snaží vyvraždit frakci Odevzdaných s pomocí Neohoržených vojáků. Na Tobiase a Tris to sérum nefunguje, takže bojují proti Jeanine a dalším vojákům. Na konci knížky musí Tris, Tobias, Peter ( její protivník z výcviku), její bratr a Christína, utečou k Mírumilovným,aby se ukryli před Jeanine a vojákama, kteří je chtějí zabít. Tato kniha se mi velmi líbila, četla jsem jí jako povinnou četbu ve škole a přečetla jsem dobrovolně celou sérii v rámci dvou měsících. Hodně ji doporučuji a myslím si, že to je moc dobrá kniha.

konzervářka
30.03.2016 5 z 5

Rozhodně jedna z nejlepších knih, které sem četla. Úplně mě pohltila , přečetla sem ji za noc a den a hned sem si dokupovala další díly, byla sem zvědavá na pokračování. a nebyla sem vůbec zklamaná. Knížka se velice dobře čte.

markulka
28.03.2016 5 z 5

Než jsem knihu začala číst, vůbec jsem nevěděla, co od ní mám čekat... Byla jsem mile překvapena. Hlavní hrdinka mi občas lezla na nervy, ale líbily se mi její myšlenkové pochody. Celkem mě překvapilo, kolik lidí nechala autorka během příběhu umřít. Co se týče "Čtyřky" - samozřejmě nejoblíbenější postava, ale jeho milostná zápletka s Tris mi ke knize moc neseděla. Ne, že by mi vadila, nebyla extra přeslazená jako v jiných knihách. Jsem si však jistá, že kdyby tento románek neobsahovala, pořád by byla perfektní. :-) Těším se na další díl!

barbora2863
27.03.2016 5 z 5

Možno vyzniem ako pojašená teenagerka a mala by som sa naozaj vyjadriť zodpovedne k môjmu veku, ale kašlem na to... toto bolo "BOŽÍ"!
Jedna neskutočná jazda (ako Tris a mrakodrap)
A jedno veľké WAU za tým :)
Autorke srdečne odpúšťam občasné klišé, proste som ho prehliadla a čítala ďalej. Svet v knihe mala vymyslený perfektne, frakcie, ich fungovanie a žitie v nich. Celý tento svet mohol spolu krásne fungovať, keby postupom času nezabúdali na pôvodné ciele zakotvené v manifestoch. Jednoznačne to tak bolo v Neohrozenosti, kam sa dostala Tris.
Tris mala iba 16, ale občas by som je tipovala aj viac. Fakt. Uverila som jej všetko, každú myšlienku, každé jej konanie, mala som pri nej pocit, že je to konečne normálna baba odvedľa, s ktorou sa poznám. Až na tie občasné úvahy, že nie je pekná... no, my baby chápeme a Štyri ju rýchlo vyviedol z omylu :)
Mimochodom Štyri... či vlastne Tobias (krátky povzdych aj keď nemám šestnásť) proste sa ho nedalo nemilovať! Milujem hrdinov typu "som nedostupný, tajomný a ochránim ťa", on na začiatku vôbec nevyzerá nejako úžasne, skôr by som povedala, že je tam len do počtu a poobzerala sa po inom hlavnom mužskom hrdinovi, ale postupne ako sa Tris prebojováva jednotivými fázami výcviku a skúškami, sa vám Štyri dostane pod kožu a máte chuť sa o ňom dozvedieť viac a viac. Ale autorka poskytuje len útržky.
Celok dostanete až v závere, keď ste na prášky ako to dopadne... kašlať na to, že svet má zachrániť práve Tris (och, aké nečakané) a Tobias je chvíľku, no mimo (?) a kašlať na to, že postavy zomierajú, aj keď si ich akosi obľúbite... Nestíhala som sa čudovať čo sa to vlastne deje? Ako to autorka myslí? Prečo a prečo a prečo?
Som rada,že som si knihu prečítala až teraz, nie v dobe najväčšieho boomu, aj keď vtedy som ju registrovala, ale len sporadicky. Celé to šialenstvo ma akosi obišlo, čo bolo možno dobré, lebo som sa do čítania pustila nedotknutá a vlastne som veľmi netušila do čoho idem a či sa mi to bude pozdávať.

paja0903
26.03.2016 1 z 5

Vůbec nevím co k celé sérii napsat...je pravda, že knihy se čtou sami...mají i nádherné moudra, která se mi neskutečně moc líbila..ale...bohužel ale...
Hlavní hrdinka Beatrice mi lezla na nervy a to neskutečně moc. Vytáčela mě od první kapitoly. Přišla mi, že o ničem nepřemýšlela, byla neskutečně sobecká viz. nechápu co je na tom, že někdo pláče před ostatními? Vrhala se po hlavně za ničím o čem neměla ponětí jen aby dokázala, že ona je Neohrožená viz to jak se postavila před terč, jen aby dokázala, že je kamarádka Alberta a že házet nožem umí každý, či jak se zachovala k bratrovi...chápu byl taky trouba ale...a to jsou tři důvody z tisíců. Další věc co mi neskutečně vadilo, byla ta romantická zápletka...chápu to...láska je důležité v každém příběhu ale tady mi to neskutečně připomínalo a asi nejsem sama... Stmívání viz "Jsem jeho a on je můj" či "Po jeho boku jsem sama sebou" ne fakt mě nebavilo číst o tom jak se jen líbají či se snaží mít sex či jak se hádají ve stylu "Tobiasi ti mi nevěříš"- bylo to otravné...hlavně ta věta: "Tobiasi ale tobě je 18 a mě jen 16!" to jako vážně?
Každopádně moc se mi líbila myšlenka Genetiky" škoda, že jí spisovatelka věnovala takovou malou pozornost a další plus bez ohledu na to jaký odpor jsem měla k Tris, jsem ráda jaký osud měla...hlavní hrdinové, kteří nás doprovázejí příběhem přece nemusí vždycky zůstat ************* Takže za mě, za celou sérii 3 hvězdičky

Black-stars
26.03.2016 5 z 5

Pěkná čtivá knížka s dobrým nápadem, líbí se mi dějová konstrukce i vývoj jednotlivých postav - trochu mi nesedí Caleb (nějak nemohu pochopit jeho jednání a rozhodování) ale jinak celkově pěkná kniha :-)

Lalina3
25.03.2016 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, kterou jsem kdy četla. Naprosto úchvatná.
Někde jsem byla napnutá, někde rozesmátá, někde smutná,...
Do hlavní hrdinky jsem se okamžitě vžila. Chápala jsem ji, a strašně moc jsem si ji oblíbila.
I film byl úžasný, mám ho zhlédnutý min. 10x :-D
Obdivuji autorku, jak něco tak úžasného, jako je kniha Divergence mohla vytvořit.

Aliancí si můj obdiv ale naprosto podkopala :-)

Terry_Ink
21.03.2016 5 z 5

Jelikož jsem neviděla film a věděla jsem přibližně o čem to je jen z vyprávění mé kamarádky, tak jsem si od knihy nedávala příliš velké naděje. Ale musím uznat, že kniha mě od první chvíle velmi bavila. Super kniha, určitě přečtu další díly...