Příběh služebnice
Margaret Atwood
Příběh služebnice série
1. díl >
Román kanadské spisovatelky vykresluje pochmurnou vizi blízké budoucnosti na půdě dnešních Spojených států amerických, které přestaly existovat a byly nahrazeny totalitním režimem. V nedaleké budoucnosti se vlády nad Spojenými státy chopí klerofašistický režim. Z každého, kdo se proti němu prohřeší, se stává otrok. A z plodných žen ještě něco mnohem horšího - služebnice, jejichž úkolem je rodit děti, s nimiž se nikdy nesetkají. Kniha získala ocenění Arthur C. Clarke Award za nejlepší román a byl v užší nominaci na cenu Booker Prize.... celý text
Literatura světová Romány
Vydáno: 2008 , BB artOriginální název:
The Handmaid's Tale, 1985
více info...
Přidat komentář
Krom politického dopadu, který je zřejmý, zvláště po zákazech potratů v Americe a znovuzvolení Trumpa, má i dopad psychologický. Jak dílo čitatelé vezmou, je jen na nich, a jestli se u nich probudí vnímání ostrakizace či žen jako osob a ne jen objektů, je a bude jejich volba. Vidím, že spousta lidí měla problém s literárností díla. Je možné, že je to překladem. Knihu jsem četla v originálu a poetičnost jazyka, kde se opravdu vyskytují až rýmy, je neskutečně krásná. Netečnost vypravěčky, zoufalost a bezmocnost, odevzdání. Inspirace v totalitních systémech a připomínka historie do očí bijící. Závěr knihy v podání summitu Asociace zkoumající Gilead to jen potvrzuje a celý "deník" dělá ještě reálnějším. Každý si tam najde co chce vidět. Anebo nechce...
Jak já jsem ráda, že jsem po pro mě nudné a absolutně nepoutavě napsané trilogii Venkovské sídlo, narazila na tak úžasnou knihu, jakou Příběh služebnice bezpochyby je. Přikoval mě a už nepustil. S hlavní hrdinkou jsem prožívala vše. Naprosto mě ten svět uchvacoval, bez ohledu na to nebo právě proto, jak strašný byl. Chtěla jsem vědět stále víc a víc, což mi autorka tak akorát dávkovala. Nevysolila všechno najednou od A do Z. Retrospektivní návraty, vidění současnosti úzkou optikou hrdinky, kdy ani ona mnohdy neví víc, než čtenář.... prostě všechno hodnotím na jedničku s hvězdičkou a velmi se těším na dvojku a hlavně na následný seriál. Určitě se pokusím sehnat i další autorčiny knihy, protože jsem nadšená! Díky, Margaret!
Kniha kanadské spisovatelky je antiutopický román. Současnou Ameriku sužuje neplodnost, a proto zbylé plodné ženy, kterým se říká „služebnice“, jsou násilně nuceny k početí a rození dětí. Podle této knihy byl natočen americký seriál a obojí se podle mě vydařilo.
V mnohém přelomové a nadčasové dílo, o kterém by se mělo mluvit. Jeho myšlenka je totiž neskutečně silná a nebezpečná zároveň. Myslím, že všichni si po přečtení knihy musíme připustit, že něco podobného by v budoucnu opravdu mohlo nastat. Totalita založená na křesťanském fundamentalismu je snad mou největší noční můrou a přitom by stačilo tak málo a už bychom ji tu měli. Změny by podobně jako u hlavní hrdinky přišly nenápadně pod rouškou ochrany a bezpečnosti až by nečekaně skončily v naprostém omezení základních lidských práv a svobod. V tomto ohledu se dá nad Příběhem služebnice donekonečna rozjímat a diskutovat.
Zároveň si ale myslím, že se kniha stala obětí svého populárního seriálového nástupce, který Gileád a jeho systém více rozvedl (a nemyslím tím jenom to, že šel dějem daleko za hranice předlohy). Problémem je spíš forma, kterou Atwoodová zvolila. Kniha je svědectvím, deníkovým způsobem sepsaný soubor dojmů a obrazů, kde se realita chaoticky střídá s ne úplně jasnými vzpomínkami Fredovy. Dává tím pádem smysl, že se nedozvíme příliš nad rámec její ulity, ve které musí žít, jenže fungování Gileádu je přesně to, co mě zajímalo nejvíc. Seriál pro mě tak bude vždy favoritem i díky působivé práci s kontrasty a symboly, které Atwoodová mnohdy nastiňuje, ale na papíře nemají šanci tolik zapůsobit.
Kdysi jsem zkoušela koukat na seriál, který podle této knihy natočili, ale bylo mi po první sérii tak úzko, že jsem to zkrátka nedala. Po pár letech jsem narazila na tuhle audioknihu a řekla si, že zkusím aspoň tohle. A dobře jsem udělala. Kniha není tak surová jako seriál, minimálně proto, že ty nejděsivější scény zkrátka přímo nevidíte. Zvolená metoda deníku, který je v závěru analyzován jako by byl opravdu skutečný, nemluvě o historickém vhledu do smyšlené reality, je však tolik autentická, že vám ani ze čtení není zrovna dobře. Přednes Zuzany Krajnové v audioknize to celé jen umocňuje. Totalitní režimy navíc ze společnosti dobře známe a i když se to může zdát neskutečné, už jsme si ověřili, že nastolit diktaturu není zase tak složité, jak se může zdát. Obzvlášť, když máte silný motiv, jakým neplodnost rozhodně je.
Překvapilo mě, jak příběh skončil, a rozhodně se potřebuju dozvědět víc. Další díl nejspíš nevynechám. A kdo ví, možná se časem znovu pustím i do toho seriálu, až na to bude to správné rozpoložení, aby to se mnou zas nezamávalo...
Po asi pětině knihu odkládám. Viděl jsem seriál, byl perfektní. Kniha nezaujala. Netroufnu si hádat proč.
Pecka. Prostě velká pecka! Nemohla jsem se od knihy odtrhnout. Strašně zajímavý námět. K zamyšlení. Úžasné..a děsivé. Všem doporučuji.
Jsem zklamaná. Čekala jsem víc. Potenciál ten příběh měl. Ale po 300 stranách už jsem hltala, protože do konce zbývalo tak málo stran a já měla obavu, že ten konec, kde to mohlo vygradovat a chtěla jsem tam ten wau moment, že bude uspěchaný a že si ho neužiji. A nakonec tedy největší překvapení knihy bylo, že ten moment nenastal.
(SPOILER)
Těšila jsem se, že si konečně přečtu tuto knihu, ale zanechala mě nějak neuspokojenou. Dystopický svět Gileádu zní komplexně, krutě a zároveň zajímavě. Nicméně příběh o tom, jak se svět stal takovým, jaký je, mi přišel neúplný a nedozvěděli jsme se moc podrobností o tom, jak to funguje a proč je pro všechny v pořádku žít v režimu tohoto krutého světa.
Vyprávění mi přišlo chaotické, hlavní hrdinka neustále přeskakovala z jedné vzpomínky v minulosti zpět do současnosti a jako čtenáře mě to mátlo. O minulosti hlavní hrdinky víme mnohem více podrobností než o samotném světě Gileádu, což je podle mě trochu škoda a potenciál tohoto příběhu mohl být skvělý, ale je promarněný.
A co to mělo být s těmi uvozovkami? Opravdu jsem nepoznala, jestli postavy mluví mezi sebou, nebo jestli jsou věty jenom v hlavě hlavní protagonistky.
Ale oceňuji, že autorka zvolila pro čtenáře tak trochu "otevřený" konec a nechala nás klást si otázky, jestli se opravdu dostala z Gileádu, nebo ji někdo zabil, nebo hůř... chytili ji?
Nějak si nemůžu pomoct, ale tahle kniha má daleko větší hodnotu společenskou než literární.
Nemůžu nakonec říct, že by mě vůbec nebavila, ale postavy trochu nijaké, literární styl celkem obyčejný, předvídatelné; nakonec ani sama ta dystopie na mě moc nezapůsobila.
Nicméně jsem si na ni vzpomněl, jakmile začalo v USA to zakazování potratů. Člověka zamrazí.
Tak jako tak, literárně slabé.
Předvídatelná nuda, nepůsobilo to na mne nijak, osudy postav mi byly lhostejné, k tomu ty laciné flashbacky. Nejsem fanouškem Atwoodové, myslím, že je značně přeceňovaná. A tohle srovnávat s 1984? Bad joke. Amatérský plagiát.
Velmi dobře napsaná sonda do života obyčejné ženy v misogyní totalitě. Překvapivě se v příběhu moc nestane a přesto to svižně uteklo.
Dystopické varování před tím, k čemu může vést pokleslý fundamentalismus, který si vyzobe z Bible jen to, co se hodí k ovladání druhých. Fašismus může mít mnoho ideologických nátěrů a neošetřené duchovní potřeby člověka se ke zneužití nabízejí.
Vypadá to jako sci-fi, ale při pohledu na fanoušky Trumpa člověku trochu mrazí...
Oceňuji, že to není prvoplánově proti víře...naopak například parafráze Modlitby Páně, ke které se hlavní postava v jednu chvíli uchýlí, patří k nejsilnějším pasážím knihy.
Znám seriál, ten je vcelku dobrý, i když podle mě jen první série… Kniha mě tolik neoslovila. Možná to bylo stylem psaní, možná proto, že mi to přišlo takové osekané… nevidět seriál, tak si asi nedokážu celou tu děsivou atmosféru pořádně představit.
Margaret Atwood je brilantní spisovatelka, a tento nadčasový román je i po několika dekádach od vydání neztratil vůbec nic ze své pronikavosti. Kniha je to pochopitelně drsná, děj popisující bezútěšnou každodennost a surovou realitu totalitní teokracie (a přes jisté mezery i z politologicko-sociologické teorie mechanismu totalitních režimů věrně), a proto není určena pro konzumní čtenáře -- ale nejen proto. Snadno mohl být autorčin záměr, ve snaze vylíčit dusivost vlekoucích se dnů v kruté roli Služebnice, že děj se vyznačuje těkavostí, občas neforemnou roztahaností, směřování odněkud někam je v něm spíše volné. Long story short, pro konvenční oddechovku zamiřte urychleně úplně jinam.
Velmi znepokojující příběh. Je to samozřejmě fikce, dystopie, smyšlená totalitní společnost... ale díváme-li se na ní optikou současných, opravdu aktuálních celosvětových problémů... Nikdo nemůžeme s jistotou tvrdit, že v našem světě se takové věci stát nemohou. Nastanou-li podmínky, může se kdekoliv dít cokoliv. A to je děsivé.
Na seriál se neplánuji podívat, ale určitě si hned přečtu druhý díl.
Viděla jsem seriál a proto jsem chtěla vědět jako se to liší od knih. Upřímně zase se tolik neliší, ačkoliv nějaké rozdíly tu jsou. Já z ní měla směsici pocitů od úžasu až po odpor. Čtenář se zhrozí, zamyslí se a děkuje kde vlastně žije.
Bohužel mě ta knížka nezaujala, jak jsme čekala. Možná styl vyprávění a možná se tolik nelišila od seriálového zpracování místy? Nevím něco jsem v tom textu nezvládla. Mrzí mě to, ale bohužel nemohu hodnotit pozitivně. Nechci dávat hodnocení knihy jsem nedočetla a tak nemám komplexní obrázek ale za mě nedoporučuji :)
Štítky knihy
antiutopie, dystopie, kakotopie děti ženy kanadská literatura zneužívání znásilnění feminismus náboženský fanatismus patriarchát zfilmováno – TV seriál nepochopení kasty, kastovní systém teokracie světová literaturaAutorovy další knížky
2008 | Příběh služebnice |
2018 | Alias Grace |
2020 | Svědectví |
2001 | Slepý vrah |
2005 | Přežívá nejsmutnější |
Už je to dlouho, co jsem viděla seriál Příběh služebnice. Říkala jsem, že si musím přečíst i knížku, protože většinou bývá kniha lepší než film nebo seriál. Bohužel se mi více líbil seriál. U knihy jsem nezažila takovou tu wau reakci, protože jsem věděla, o čem kniha je a co mě čeká. Úplně mi nesedl styl, jakým byla kniha psaná. Tímto si mohu knihu odškrtnout ze svého seznamu ,,Chystám se číst ". Podruhé si knihu už asi nepřečtu.
*****
Ale není to pravda, nikdo neumře na nedostatek sexu. Umíráme spíš na nedostatek lásky. Tady není nikdo, koho bych mohla milovat; všichni lidé, které bych mohla milovat, jsou po smrti nebo bůhvíkde. Kde jsou a jak se teď jmenují? Možná že nejsou nikde, tak jako já pro ně. I já jsem pohřešovaná.
*****