Vražda při bar micva
Lee Harris (p)
Případ bývalé jeptišky série
< 15. díl >
Další tajemný případ bývalé jeptišky Christine Bennettové Pro Christine Bennettovou je šance, že se podívá do Svaté země, splněním celoživotního snu. O to větší radost má, když zjistí, že její nejlepší kamarádka Mel Grossová bude v tu dobu v Jeruzalémě také, aby se zúčastnila obřadu bar micva. Melin štědrý bratranec Gabe Gross, který má bar micva podstoupit, pozval do Izraele celou rodinu a spoustu přátel a naplánoval grandiózní oslavu. Chris není zvyklá cestovat, proto je ráda, že bude mít u sebe Mel, s níž se bude moct podělit o zážitky. Vše jde podle plánu, ovšem do té doby, než záhadně zmizí Gabe Gross. Dovolená se pro Chris rázem mění v práci a stopy, na které při vyšetřování naráží, ji dovádějí až k chladnokrevnému a vypočítavému vrahovi.... celý text
Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: 2013 , MottoOriginální název:
The Bar Mitzvah Murder, 2004
více info...
Přidat komentář
Ztotožňuji se s posledním komentářem.
Po přečtení - mírně napřeskáčku - většiny knih série jsem stále na vážkách ohledně Chris, jako osoba mi vlastně nesedí, připadá mi dost odtažitá, až afektovaně všechno říká (méně dělá) "správně" (ale ne nutně taktně, či laskavě). Sám její manžel ji v tomhle dílu nazval "ledově klidná ženuška" - sice s láskyplnou nadsázkou, ale jako čtenářka s ním plně souhlasím.
Navíc mi po několika dílech, kde se do popředí dere náboženství, hlavně židovství, vadí, že její křesťanský postoj (pokud ho vůbec má) vlastně vůbec v ničem není vidět. Do kláštera se vrací za svými přítelkyněmi, výklad židovských přátel při odvolávkách na Starý zákon s ní ani nehne, jakoby jej vůbec neznala, nikde není nikdy zmínka o jejích modlitbách nebo občasném nahlédnutí do Bible (jinak je její celodenní činnost popisovaná velmi podrobně), jako katolička do kostela zajde asi jen občas zapálit svíčky (dokonce bohoslužby si po odchodu z kláštera "zakázala"), takže ani v tomhle (chybějícím) projevu mi nějak nesedí. Odchod z kláštera jí snad víru nevzal (nebo obráceně).
Detektivka se mi líbila, příběh byl napínavý a docela reálný, jen Chris mi lezla na nervy svým obvyklým způsobem - viz můj komentář ke knize Vražda o narozeninách. Hvězdičku navíc přidávám za poměrně podrobné líčení jeruzalémských pamětihodností, přírody či zvyků obyvatel. Jen škoda těch místopisných názvů, jak už poznamenala uživatelka pode mnou.
Všech 15 knih příběhů bývalé jeptišky Chris jsem přečetla a ani jednou jsem se nezklamala. Nechybí napětí, kultivovanost. Nezapomeňte si přečíst další řadu od této autorky.
Tak to byla detektivka, která mne potěšila nejen místem, kde se převážně odehrává - Jeruzalém je prostě srdeční záležitost. Ale pěkný a přehledný příběh přitahoval pozornost skoro neustále. Jen škoda, že překladatel některé místopisné názvy nepřevedl úplně do češtiny, protože ekvivalenty tu jsou a i v průvodcích se používají - no ale to je jen taková jazyková drobnost, celkový pozitivní dojem to rozhodně nezkazilo.
Autorovy další knížky
2010 | Vražda na Velký pátek |
2005 | Vražda na Den smíření |
2005 | Vražda na křtinách |
2013 | Vražda v Hell's Kitchen |
2008 | Vražda na Den díkůvzdání |
Pohodová a oddychová kniha