Prípad čínskeho zvona
Robert van Gulik
Příběhy soudce Ti série
< 6. díl >
Kto zavraždil a znásilnil Círy Nefrit, pôvabnú dcéru chudobného mäsiara? Aké tajomné sily v budhistickom chráme Bezhranicného milosrdenstva pomáhajú až dosial neplodným manželkám bohatých manželov priviest na svet vytúžených dedicov? Pomôže kostra nájdená pod tažkým zvonom odhalit dalšie zlociny bohatého, bezohladného obchodníka Lin Fana? To sú hlavné otázky, na ktoré musí nájst odpoved sudca Ti v románe Prípad cínskeho zvona. Kedže protivníci sú neobycajne bezcharakterní a prefíkaní, nebude to lahká úloha.... celý text
Literatura světová Detektivky, krimi Historické romány
Vydáno: 1992 , Slovenský spisovateľOriginální název:
The Chinesse Bell Murders, 1958
více info...
Přidat komentář
Detektivka klasického starosvětského střihu. Ovšem s výraznou přidanou hodnotou v podobě prostředí staré Číny, navíc napsaná sinologem, který se v prostředí orientuje a dokáže ho přesně popsat. Je to trochu jiné prostředí, než jak ho známe z pohádek brněnského studia ČT - temnější a krutější, ale určitě věrohodnější.
Nestárnoucí detektivní příběh ze středověké Číny. Spravedlivý a vynalézavý soudce Ti vyřeší případ znásilnění a vraždy dcery řezníka, případ podvodu v klášteře, z něhož si samozvaný opat udělal "reprodukční kliniku" a případ krevní msty. Vzhledem k tomu, že autor byl orientalista, tak věřím, že prostředí a život lidí v těchto fiktivních příbězích se přibližuje realitě cca 15. stol. Příběhy plynou poklidně. Soudce Ti jedná promyšleně a systematicky (i když jeho pomocníci ani čtenáři nemusí chápat, proč tak činí) a po dramatickém vyvrcholení vždy svoje myšlenkové pochody a postupy podrobně vysvětlí. Jsou to příběhy pro ty, co mají rádi detektivky, ale ne krváky.
V tomto díle ukazuje autor soudce Ti jako vyzrálého zkušeného vyšetřovatele, který se nebojí jít do předem zdánlivě prohraných bitev a využívá zde postupy, které udivují i jeho nejbližší spolupracovníky, aby dosáhl závěrečného kréda: spravedlnost nad lidský život, i když sám odchází z tohoto souboje zničený a rozvrácený lidskou ničemností. Skvělá kniha.
Kniha se dobře čte, protože má spád a vlastně často ani moc netuším, proč soudce jedná, tak jak jedná. Celou dobu byl přede mnou o několik kroků. Celkem mě udivuje brutalita staré Číny a naopak baví naprosto jiná kultura.
Měla jsem velká očekávání od slavného Soudce Ti. Skvělé dobové zasazení, statá Čína. To táhne i dnes.
Bohužel pro mě, kniha nestárne dobře. Je to silná stopa po tom, jak špatně byly ženy vnímány. To je bohužel něco, co neumím nevidět a jen tak přejít. A uznávám, že to bylo psané v roce 1958. Beru to.
Zápletka a její rozuzlení bylo takové šup sem, šup tam a všechno vím. Malinko jako Agatha Christie, ale jí to všechno věřím, protože mi podá důkazy svých tvrzení. Tady to tak na mě nepůsobilo.
Dalšího Soudce Ti rozhodně zkusím a třeba názor změním:).
Smekám pomyslný klobouk nad zápletkami a jejich řešením, použitými v tomto díle. Uznávám, že je to jeden z nejlepších příběhů soudce Ti a ráda si vychutnám další.
Velmi se mi líbí detektivní příběhy a zápletky, které řeší soudce Ti a jeho pomocníci. Rozsudky a doba byla tehdy krutá, ale soudce Ti byl znám svou spravedlností a tím, že případ raději vždy 2x ověří, než aby obvinil někoho nespravedlivě. Kniha se velmi dobře čte...doporučuji.
Další z neobyčejných příběhů soudce Ti, i když ve skutečnosti jde o vyšetřování třech různých případů, kterých se soudce i jeho pomocníci zhošťují s neskutečnou vervou. A jak již to bývá, pomocí důkladné detektivní práce ale i úskoků jsou nakonec pachatelé dopadení a potrestáni.
Detektivky nečtu, ale klobouk dolů p. Gulik, ty vaše se mě líbí. A moc. Propracované postavy, skvělé zápletky , tajemné prostředí. Soudce Ti je gentleman a stratég. Palec nahoru.
Skvěle a poutavě napsaná detektivka. Pro mě mají taky kouzlo čínské historické reálie, které si po shlédnutí několika seriálů umím přestavit.
Výborná detektivka ze staré Číny. Jako velká milovnice dynastie Tang, pro mně soudce Ti a jeho příběhy byly jako zjevení. Čtivé, napínavé a laskavé vyprávění geniálního detektiva dob dávno minulých. Pan Gulik výborně vykresluje postavy, každodenní život lidí a zvyklosti staré Číny. Když čtu jeho knihy mám pocit, že jsem součástí jeho příběhů. Ihned si člověk udělá představu o lidech,životě a prostředí jako celku.
Van Gulikov Sudca Ti je neúplatný, odvážny sudca a hodnostár z obdobia čínskej ríše/dynastie Tchang, ktorý so svojimi pomocníkmi (najmä Chung, Ma, Ťiao, Tao, v rôznych kombináciach :)) rieši rôze zločiny. Sudca tu nie je iba sudca, ale zároveň aj ako vyšetrovateľ aj prokurátor/žalobca.
Knihy vynikajúco popisujú dobové čínske reálie, zvyky, postupy, atmosféru danej doby. Taká kombinácia detektívky a historického románu. Fakt nádhera.
Čo je tiež super, každá kniha má na začiatku zoznam osôb z danej detektívky, a väčšina tiež plán mesta/miesta (napr. chrám), kde sa príbeh odohráva.
Příběh s atmosférou, představa - vchod do paláce byl pokryt vysokým kobercem, vyřezávaný nábytek s bohatými ornamenty ze santalového dřeva provoněl sál s květinovou výzdobu. Nádech a přivřít oči, ( použití parfémů při poslechu doporučuji).
Soudce Ti je nekompromisní a nenechá sebou manipulovat.
I přes nutnost krutých rozsudků má cit, který musí podřídit zákonitosti císařského ediktu, který smývá zatížený pocit svědomí.
Citace :" Spravedlnost má větší cenu než lidský život."
Příběh se zločiny, které léta sužují rodiny, společnost i budhistický klášter. Nadhled je vlastnost soudce Ti, která rozšifruje záhady i zakumuflované zločiny.
Audiokniha, příjemný poslech příběhu z dob čínského císařství.
Klasicky van Gulik... příjemné čtení i živý děj. Není moc co jiného dodat. Příběhy soudce Ti jsou příjemnou vsuvkou mezi běžným literárním repertoárem.
Je to trapné a diskuze nevhodné, avšak můj vlastní pocit z knihy vystihuje komentář haki34.
Bavilo mě, že tentokrát se vše obešlo bez úskoků v úskocích a zdlouhavých dialogů.
Palec dolů si skutečně zaslouží rozuzlení třetího příběhu, kdy těch překombinovaností bylo víc. Stejně tak mám etický problém s tím, jak soudce Ti využil mladé kurtizány coby účastníce soudního řízení...
Nicméně jako celek stojí kniha "za hřích".
proti obvyklým soudcovým pozdějším příběhům mi první linky (mrtvá slečna a podezřelý nápadník , krádež prutů, zázraky v klášteře) přišly vyřešené celkem rychle, málo překombinovaně a málo zapeklitě :) ale příběh paní Ling a Lin-Fena to už byla silná káva...řešení přitažené za vlasy, až takové telenovelové (můj otec je vlastně moje teta)...každopádně, soudce drží obvyklou laťku, takže hezkých 5* !!!
Autorovy další knížky
1996 | Slavné případy soudce Ti |
1982 | Třikrát život a skutky soudce Ti |
2004 | Červený pavilon |
1974 | 3x soudce Ti |
1999 | Záhada čínského hřebíku |
Četla jsem (poprvé) po dlouhé době po jiných případech soudce Ti a opětovné setkání bylo velmi negativně ovlivněno tím, že jsem s ním otevřela nově vydanou knihu 3x soudce Ti (Garamond 2018). Tolik chyb a překlepů, že četba byla jak obtížné klestění si cesty skrz nesmyslné shluky písmen. Ty překlepy byly rázu, které nemohly ani náhodou projít automatickou kontrolou (a se kterými by si mozek snadno, byť neochotně poradil) a tyhle nesmysly zcela zbrzdily čtení na přemýšlení, co tak asi mělo tohle znamenat, co chtěla věta vlastně říci... Nesmysl na nesmysl.
Takže ani nemohu celý detektivní případ ohodnotit na maximum, protože těch 222 stran bylo na čtení víc než úmorných.
Hodně komplikovaný případ, se všemi spolupracovníky soudce Ti zapojenými do tří různých případů, s vhodným využitím (soudcem schváleným či nikoli) jejich specifických schopností získaných v jejich nekalé minulosti.
Nejvíc se mi líbilo motto (ze soudcova kladívka):
"Soudce musí být lidu otcem i matkou, chovat v lásce dobré a věrné, pomáhat nemocným a starým. A třebaže musí vyměřit přísný trest každému zločinci, neměl by především trestat, ale zločinu předcházet."