Proměna

Proměna
https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/320234/bmid_promena-VEk-320234.jpeg 4 4315 4315

Unikátní vydání novely Franze Kafky Proměna v nejstarším českém překladu připravilo nakladatelství Teapot na podzim pro všechny čtenáře i milovníky krásných knih a umění. Jedinečný umělecký skvost s originálními litografiemi Petra Nikla vychází 28. října 2016, 101 let po prvním uveřejnění. Bibliofilie je vydána v omezeném počtu 150 číslovaných a signovaných ručně vázaných výtisků. Z německého originálu Die Verwandlung vydaného nakladatelstvím Kurt Wolff Verlag (Lipsko, 1916) přeložili v roce 1929 Pater Ludvík Vrána a František Pastor. Tohoto překladu vydání druhé.... celý text

Literatura světová Povídky
Vydáno: , Teapot

Die Verwandlung, 1915

PinkAlicorn
21.05.2017 4 z 5

Je strašné, když si uvědomíte, jak křehké jsou vztahy a jak snadno se dokážou lidi obrátit proti někomu, kdo pro ně v minulosti tolik udělal. Na druhou stranu je to (až na tu nevysvětlenou proměnu v brouka) velmi reálné, přiznejme si to. Starali byste se o odporný velký hmyz, kdybyste ani neměli jistotu, že je to opravdu váš příbuzný?
Každopádně to bylo smutné, i ten konec.
Vyprávěcí styl byl suchý, bez spousty uměleckých prostředků, kterými jiné knížky z maturitní četby oplývají a proto nevím, jak z toho do školy udělám rozbor. Přesto se to četlo příjemně a knížku doporučuju, pokud se vám přece jen nebude líbit, má jen pár stran, takže to vydržíte ;)

bakjo95
13.05.2017 5 z 5

V příběhu je zachyceno spoustu hlubokých myšlenek, které lze interpretovat více způsoby. Ale jako hlavní myšlenka mi stále připadá zvrat ve vztahu rodiny k Řehořovi. Dokud je živil, byl to syn a bratr. Po přeměně jenom bezcenný hmyz. Co bylo, to bylo...klidně i jablko si hoď. Doporučuji - 100%

Richisa
13.04.2017 3 z 5

Zajímavá kniha zvláštní příběh. Celou dobu jsem doufala, že to dopadne nějak dobře, ale to by nebyl Kafka. Každopádně konec mě nepříjemně překvapil. Kniha vede přinejmenším k hlubokému zamyšlení nad vztahy.

mirektrubak
13.04.2017 5 z 5

Pro mě zatím nejzajímavější z toho, co jsem od Kafky četl. Velmi ponuré, velmi tísnivé ... velmi skličující.
Interpretací může být jistě mnoho. Mě zaujalo, jak rychle proběhla u Řehořovy rodiny jeho dehumanizace - nevypadáš jako my, tedy nejsi jako my, tedy si nezasloužíš, abychom s tebou jednali jako s jedním z nás.
Ale hlavním tématem asi přecejen bude osamělost jednotlivce, nejistého jedince, který ve společnosti (a co více, ve svém nejbližším okolí) nenachází oporu. Zoufale touží být součástí lidské sounáležitosti, ale je odsouzen k jinému osudu a nemá šanci se svému předurčení vzepřít - a tak žije a umírá v osamění a nepochopení - bez možnosti smyslupné komunikace.

katushah
03.04.2017 2 z 5

Podle mně je Kafka přeceňovaný autor. Nelíbí se mi styl jeho psaní a ten děj je taky značně omezený. Takovou blbost bych vůbec neřadila k povinné četbě.

MartinkaSl
12.03.2017 4 z 5

Ke knize jsem se dostala až při povinné četbě. Ze začátku mě námět knihy i kniha celkově dost zaskočila. Děj knihy mě začal bavit až ve druhé polovině, kde se začala ukazovat pravá tvář členů rodiny.

KanWay
06.03.2017 5 z 5

Povídka se mi líbila více, než Zámek. Nutno dodat, že je to sice krátká povídka, ale čtenář (s alespoň trochou fantazie) má tendenci přestat číst, zabodnout prst do nedočteného odstavce a prostě si představovat, soucítit a prožívat Řehořovy pocity. Jelikož sám jsem velký melancholik a pesimista, kniha se mi četla dobře. A podle očekávání vyšla najevo prvá tvář Řehořových nejbližších. Pro lidi, kteří si chtějí knihu přečíst, dobrá rada - v knize není ani tak důležitá proměna Řehoře v brouka, ale proměna lidí při pohledu na člověka v těle brouka! Za mě - plná palba :)

jitus.drahotska
05.03.2017 4 z 5

Ke Kafkovi mě dostala až povinná četba do školy. Celou dobu čtení jsem měla spíše nepříjemný pocit, který byl spojený s Řehořovou novou podobou. Sama musím uznat, že po dočtení jsem byla ve svém přístupu ke knize poměrně dost zaskočena, a nevěděla si rady, jak celé dílo pobrat. Překvapil mě dost námět - přeměna člověka v brouka. A zároveň tlak tehdejší byrokracie.

Jerry29
26.02.2017 5 z 5

Obrovský zážitek.

Ema22
26.02.2017 5 z 5

Kafku nekriticky miluju. Proměna je syrová a pravdivá. I když povídky V kárném táboře nebo Umělec v hladovění mě oslovily víc. Ze všech textů čiší beznaděj. Sám se prý při jejich předčítání smál. Já se nesměju. Něco mě uvnitř svírá a hlavním poselstvím je pro mě nebýt pasivní, neobětovat se, nenechat sebou manipulovat.

Corly
17.02.2017 5 z 5

Příjemné překvapení z maturitní četby!!! Musela jsem si z nadšení i koupit vlastní knížku! :-)
Musím to mít doma! :-) Krutý příběh, ale zvláštně hluboký a kouzelný....

pipetka5566
16.02.2017 1 z 5

Abych řekla pravdu proměna mě nijak nenadchla.Po 30 stránkách třepotání nožiček, jsem dokonce myslela, že to ani nedočtu...

Stai
12.02.2017 5 z 5

Řehoře mi bylo upřímně líto. Jako jediný z rodiny chodil do práce a vydělával, aby všechny uživil. A pak se mu stane to, co se mu stane a všichni se ho začnou bát a drží si od něj odstup. Ze závěru příběhu jsem byla ještě smutnější a cítila jsem se bezradně, protože je jasné, že jinak to ani dopadnout nemohlo.

Dagnov157
09.02.2017 3 z 5

Proměna je typické téma Franze Kafky. Opět zde řeší vztah otce a syna a existenci jednotlivce. Je to dost absurdní, skličující a pesimistický příběh.

Sofós
09.02.2017 4 z 5

Že je zvláštní, jak se hlavní hrdina Řehoř nepozastavuje nad svou proměnou a jediné, co ho trápí je, jak se ve svém stavu dostane do práce? Ano, to je. Ale o to tady nejde. Hlavní myšlenkou je ukázat, jak nevděční a krutí dokážou lidé být. Dokud Řehoř živí rodinu, její členové si ho cení. Ale ve chvíli, kdy má problém a pro změnu potřebuje pomoc on, jeho nejbližší se od něho štítivě odvrátí. Je pro ně pouze odporným hmyzem, který jim komplikuje jejich život. A všichni doufají v jeho smrt, aby mohli opět spokojeně žít. Knížka mě velice zasáhla. Doporučila bych ji starším čtenářům, její hloubku člověk pochopí, až když posbírá nějaké životní zkušenosti.

dachi
29.01.2017

Tuto knihu jsem si přečetla až když se mě lidé ve Španělsku (žila jsem tam delší dobu) ptali, zdali znám tohoto autora. Autora znám samozřejmě už z dob školních lavic, ale nikdy jsem nic od něho nečetla. Nedalo mi to a vzala jsem Proměnu do ruky. Velmi silný citový zažitek, ale myslím si, že kdybych si toto dílo přečetla v pubertě moc by mi neřeklo.

daniil7566
27.01.2017 5 z 5

Kafka si mne získal právě touto povidkou už na gymnaziu. Je to lehce čtivé a přitom je tu tak dusivá atmosféra určité izolace, že co do pocitů u čtení musím vzpomenout na Sartreho Zeď.

hellena1523
21.01.2017 5 z 5

Četla jsem ještě na škole v rámci povinné četby a už tehdy se mi líbila. Nedávno (už dávno ze střední školy) jsem se k ní vrátila a musím říct, že mě tentokrát naprosto ohromila! Tak expresivní a sugestivní, a přesto určitým způsobem strohá. Neuvěřitelné!

Michalka98
02.01.2017 2 z 5

Přečetla jsem nedávno v rámci povinné četby a bohužel musím říct, že i těch pár stránek, které Proměna má ,pro mě bylo utrpením. Bohužel patřím k těm, co dílo nedokážou docenit. Fantaskní a absurdní svět Franze Kafky mě zkrátka neoslovil a více než povinnou četbou pro mě toto dílo nebude.

hmyzák
27.12.2016 4 z 5

Povídka o samotě člověka, který se stal doslova nepříjemným hmyzem a je celé rodině na obtíž. Existenciální rovina (potřebný a nepotřebný člověk) s Kafkovým faktorem motivu SAMOTY.