Proměna
Franz Kafka
Klíčové dílo literární tvorby Proměna, vypráví velice živý příběh, v němž se ukazuje síla Franze Kafky, a právem patří mezi nejlepší povídkové texty na světě. První české vydání.
Literatura světová Povídky
Vydáno: 1929 , Marta FlorianováOriginální název:
Die Verwandlung, 1915
více info...
Přidat komentář
Tak som si k tomu Kafkovi konečne našiel cestu. Či skôr on ku mne.
Možno je to tým, že som v minulosti nemal toľko trpezlivosti, koľko mám dnes, či azda v tom, že Zámok nebol dokončený a nikdy sme sa nedočkali vyvrcholenia. Možno.
Premena ma však bavila od začiatku do konca a dá sa povedať, že som ju zhltol na jeden záťah. Baví ma na nej najmä to prepojenie fantastična a každodennej rutiny, či praktickosti ako takej.
Plus tie postupne sa meniace vzťahy rodiny ku Gregorovi - tie som si užil vrchovato. Niečo mi síce k dokonalosti chýba, ale vyzerá to tak, že by som sa k Premene ešte v budúcnosti mohol vrátiť.
Možno.
Pro mě byla kniha velice chytlavá a absurdita příběhu mi místy naháněla až hrůzu. Myslím, že každý se nad knihou může zamyslet po svém a odnést si z ní svůj závěr. Já jsem o celém příběhu přemýšlela ještě několik dní po přečtení knihy. Doporučuji nejen jako četbu k maturitě, ale i hlubšímu zamyšlení se.
Knihu "Proměna" od Franza Kafku som sa rozhodla prečítať zo zvedavosti, pretože mnohí ju považujú za klasiku svetovej literatúry. Musím však priznať, že toto dielo nie je moja "šálka kávy". Príbeh o Gregorovi Samsovi, ktorý sa jedného rána prebudí ako obrovský hmyz, ma zasiahla svojou deprimujúcou atmosférou a celkovou pochmúrnosťou. Cítila som sa v priebehu čítania skôr ťažko ako osviežene, a to ma odradilo od ďalších stretnutí s touto knihou. "Proměna" je zaujímavé dielo, ale ku mne sa už viac nevráti.
Absurdita, která nemá v oficiálním literárním kánonu obdoby. A mojí prvotní otázkou bylo, čím že si své místo tam ten skromný příběh zasloužil. Schroustala jsem a strávila úvodní výjev, a co to? Hlavní postava - brouk - mi nepozorovaně přirostl k srdci a já jsem sledovala jak magor jeho snažení. No, a pak ten závěr... Jeden umře a nikdo po něm..., ale to by byl spojler. Dost mě to sejmulo. Když jsem dočetla do konce včetně výletu tramvají za město, říkala jsem si, to přece ještě nemůže být konec, tam se ještě nedostalo každému po právu. Ale dostalo. Otáčela jsem ten výsledný tvar z různých stran a sledovala, jestli z některého úhlu dává smysl, a jo. Snažila jsem se vypozorovat, kde se tam skrývá ta nerovnováha, která mohla být příčinou tak fatální proměny. A ona tam je. Řehoř se dřel, jen aby zajistil dostatek pro své rodiče a sestru, a na sebe úplně zapomněl. Úplně. A tak se jednoho rána probudil jako hodně divný brouk, aby to tak už zůstalo. Když to shrneme, tak má tenhle příběh štěstí, že je tak dobře napsaný. A my s ním...
Přiznám se, že jsem se textu trochu bála, protože autora samozřejmě předchází jeho pověst. Proto pro mne bylo překvapením, jak byl příběh čtivý. Přestože byl samozřejmě na dnešní dobu trošku archaický, začetla jsem se opravdu rychle.
Přestože mě text přiměl se několikrát zamyslet nad mou úlohou nejen v rodinném kruhu, nakonec jsem se nad samotným příběhem i několikrát pousmála.
Proměnu jsem po prvním čtení naprosto odsoudila a s ní i zbylou Kafkovu tvorbu. Po druhém čtení se můj názor o moc nezměnil. Já v tom tu hloubku jednoduše nevidím. Spíš si říkám, co s člověkem musí být špatně, aby ho napadlo napsat takovou blbost a co hůře, co musí být špatně s lidmi, kteří dílo udělali celosvětově známé. Jednoduše mi to přijde jako pohádka pro mentálně postižené. Hlavní postava Řehoře i jeho rodina mi byla od začátku protivná. Děj nebyl vůbec nic extra, i když chápu, že se autor chtěl zaměřit převážně na duševní vývoj po velké změně. Já bych povídku prostě nedoporučila a nevím, jestli si k sobě vůbec někdy najdeme společnou cestu s Kafkovo tvorbou.
,,Když se Řehoř Samsa jednou ráno probudil z nepokojných snů, shledal, že se v posteli proměnil v jakýsi nestvůrný hmyz.“
Audiokniha, YouTube. Amatérsky načtená, nicméně nikoliv špatně a děkuji za to, protože ke knize bych si asi cestičku nenašla. Mám ráda tyhle výlety do lidské psychiky, do našeho svědomí, čtenář může ten příběh obracet zleva doprava a dlouze přemýšlet, co tím chtěl autor říci. A napadá ho tolik příměrů, a možná se i trošku zastydí. V originále se hlavní hrdina přemění ne v brouka nebo hmyz jako je uvedeno v překladu, ale ve ,,škůdce". Toto když jsem se dozvěděla, okamžitě jsem si představila opuštěné staré lidi, o které nikdo nestojí, protože už nemají co nabídnout a smutné pejsky a kočičky v útulcích, kteří posloužili jako bezva Vánoční dárky, ale pak se stali už jen přítěží... Knihu doporučuji, není od věci se nad lidskými hodnotami občas zamyslet.
Zajímavě napsaná kniha se skvělým námětem a tragickým koncem. Právem zařazena do středoškolské povinné četby.Poměrně krátká, výstižná a četla se dobře.
Dost koukám na to nízké hodnocení, vždyť je to malý literární skvost! Ale stačí si pár těch špatných komentářů přečíst a je jasné, že to často hodnotí puberťáci, kteří to dostali za úkol ve škole. Sorry, ale taková hodnocení by tu vůbec neměla být. Nebo ještě lépe by je ve škole možná neměli nutit podobné věci číst, když na to nejsou intelektuálně uzpůsobení. To je potom jako házet perly sviním.
Kniha byla dobrá, celkem rychle se četla a hlavně je celkem krátká, což je + pro ty, kteří neradi čtou jak povinnou četbu, tak knihy obecně. Konec mě zklamal, nějak naivně jsem čekala že vše dopadne dobře. Knížka nebyla špatná, určitě doporučuji pro ty, kteří chtějí mít povinnou četbu co nejrychleji za sebou.
(SPOILER) Opět, stejně jako u Zámku, jde vlastně o takovou kafkovskou hořkou satiru. Chudák Řehoř ani po své strašlivé proměně nepřestává myslet na rodinu, které se cele obětuje, přese všechno ji chce zaopatřit a rodina ho přitom bez rozmýšlení odvrhne, jakmile je pro ně místo stroje na peníze přítěží. A on stejně furt myslí na ně... Tragédie vyvažovaná groteskní postavičkami.
Tuto povídku jsem četl poprvé v maturitním ročníku a jsem moc rád, že jsem si ji přečetl znovu. Pamatuji si, že při prvním čtení sem se modlil, aby kniha již skončila, protože mě vůbec nebavila. Nyní jsem knihu přečetl jedním dechem a hltal jsem ji plnými doušky. Tolik emocí, které se střídají za tak málo stránek je prostě úžasné.
Jediné, čemu moc nerozumím, že se nesnažili s Řehořem komunikovat. On rozuměl, pravidelně je chodil ke dveřím poslouchat. Dokonce to i věděli, že poslouchá, takže museli vědět, že rozumí. A stejně ho nenechali vyjádřit se (např: pokud chceš tohle, jdi k obrazu, pokud naopak toto, jdi k oknu, apod.).
Nejvíce se mě však dotkly poslední cca 3 stránky, kdy už si rodina oddechla. Tíživý pocit knihy se najednou změní v naprosto lehké bytí. Mistrovský kousek na tak málo stránkách.
Když jsem se to pokoušela přečíst před 4 rokama, tak jsem to vzdala hned po pěti stranách.
Teď jsem ji začala číst kvůli maturitě.
Knížka normální, rozhodně mě bavila dřív než předtím. Znovu si ji ale nepřečtu.
Zvláštní kousek, zvláštní námět, zvláštní myšlenky. Poslechnuto jako audiokniha. Dalo se to přežít, ale příběh o ničem, šlo tam hlavně o vnitřní myšlenky a postoje. Vracet se k tomu asi nebudu.
Tady se u autora zastavím a půjdu proti proudu.
Nato, že si to všichni vychvalují, jsem očekával trošku víc. Konec byl smutný, to ano, ale to je tak vše. Přišlo mi, že se tam vůbec nic neděje.
Četla jsem ji čistě jen z důvodu maturity, jinak bych po ní nejspíš nesáhla. Myslím, že Kafka má mnoho lepších knih, které stojí za to přečíst, než je Proměna. Bylo to pro mě dost těžké čtení, i přesto, že bylo krátké. Těžké to bylo z toho ohledu, že mě to naprosto nebavilo a myslela jsem, že to nikdy neskončí. Nejspíš už to znovu nikdy číst nebudu, ale i přesto bych na druhou stranu chtěla podotknout, že toho, kdo dokáže číst mezi řádky, to může i obohatit. Přece jen, v každé knize se dá najít něco zajímavého.
Štítky knihy
přátelství hmyz Franz Kafka, 1883-1924 mezilidské vztahy bibliofilie, bibliofilství, knihomilství proměna, přeměna Národní knihovna ČR psychická odolnost světová literaturaČást díla
Proměna / Premena
1915
Autorovy další knížky
2007 | Proměna |
2005 | Proces |
1989 | Zámek |
2001 | Dopisy Mileně |
1962 | Amerika |
(SPOILER) Tohle byla ale depresivní próza. Nejen, co se změny vzhledu týče, ale i tolika témat, která se ta změna dotkla - mezilidských vztahů, morálky, psychiky, atd. Je to naprostá fantaskní absurdita. Nejen proměna v brouka, ale proměna rodiny mi přišla neskutečná! Tak hernajs, jednou je to jejich syn, tak by přece změna jeho vzhledu neměla dělat problémy. Matka se ho bojí, otec ho ignoruje, jediný, kdo se o něj staral, byla jeho sestra a ta ke konci tedy taky zklamala. No fuj! Cožpak skutečnost, že do domu nosil výplatu, kdy ani jeden z nich nemusel hnout prstem, zapříčinila jejich proměnu? Tady se opravdu hodí říci - že peníze kazí charakter. A ten konec?! Prokrista - jejich syn umírá a oni jsou jakože rádi, protože je jim na obtíž?! Ach jo, tohle nebyla dobrá volba.
Ačkoliv je kniha tenká a máte ji slupnutou během několika hodin, já se s ní prala. Kafka není a nebude autor, kterého bych si zařadila mezi oblíbené, nicméně má smysl knihu zařadit do povinné četby na školách.