Pôvod

Pôvod
https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/362225/bmid_p-vod-fna-362225.jpg 4 2700 2700

Robert Langdon série

< 5. díl

Harvardský ikonograf profesor Robert Langdon príde do Guggenheimovho múzea moderného umenia v Bilbau, aby sa zúčastnil na odhalení objavu, ktorý „naveky zmení tvár vedy“. Podujatie usporiadal štyridsaťročný miliardár a futurista Edmond Kirsch, ktorý sa vďaka svojim ohurujúcim ultramoderným vynálezom a odvážnym predpovediam preslávil po celom svete. Kirsch, ktorý pred dvoma desaťročiami patril k prvým Langdonovým študentom na Harvarde, sa chystá zverejniť prelomový vedecký objav, ktorý zodpovie dve zo základných otázok ľudskej existencie. Langdona a stovky hostí uchváti originálna prezentácia, oveľa kontroverznejšia, ako Langdon čakal. Dokonale zorganizovaný večer sa však v okamihu zmení na chaos a hrozí, že Kirschov vzácny objav sa navždy stratí. Langdon sa ocitne v bezprostrednom ohrození a musí z Bilbaa utiecť. Sprevádza ho Ambra Vidalová, elegantná riaditeľka múzea, ktorá Kirschovi pomohla provokatívny večer pripraviť. Vydajú sa do Barcelony, aby našli záhadné heslo, ktorým odhalia Kirschovo tajomstvo. Pri pátraní v temných vodách utajených dejín a radikálneho náboženstva sa Langdon s Vidalovou musia skrývať pred nepriateľom, ktorého všadeprítomná moc zjavne pramení v španielskom kráľovskom paláci a ktorý sa nezastaví pred ničím, aby Edmonda Kirscha umlčal. Na ceste vyznačenej moderným umením a tajuplnými symbolmi odhalia Langdon a Vidalová stopy, ktoré ich nakoniec dovedú až ku Kirschovmu nečakanému objavu... a šokujúcej pravde, čo nám tak dlho unikala.... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Ikar (SK)

Origin, 2017

Bacík
18.12.2018 5 z 5

Já mám prostě Dana Browna ráda, mě se to líbilo a hodnotím nejvyšším počtem bodů a těším se na další knížku.

Makec
17.12.2018 3 z 5

Téma ok, ale pro mě se tam ztrácí ta symbolika profesora Langdona. Zachvíli už to budou jen "bondovky". Během čtení jsem si ale vyhledával na netu díla, stavby atd., které jsou popisovány v knize a zase mám rozšířenější obzor, takže +.

Jaruš7
13.12.2018 5 z 5

Mimořádnost, jako vše o autora. Audiokniha nedráždivou sílou sugesce mě s pomocí tabletu přenesla do Španělska, a jako vždy s jeho romány jsem si užila naplno parâdy.
DB má vždy silný motiv a zde je vygradovaný, není to jen časový dilematický problém ideologie, ale i náznak řešení, což jaksi tu apokalypsu může přetvořit - osvícenost, nové myšlení. (Božský virus)
Citace: "Z historického hlediska jsou boží služebníci na světě nejnebezpečnější, když se ocitnou v ohrožení jejich božstva."
"Pohrdej chaosem, organizuj řád." W.S.Churchill *****
Mám vyladěno a touhu objevovat Španělsko.

evilunicorn
12.12.2018 4 z 5

Nebylo to špatné, i když samozřejmě i Počátek se odvíjí ve stejném schématu jako knihy předešlé.Ubylo luštění šifer a naopak přibylo politikaření a filozofických zamyšlení (to vítám). Celá ta myšlenka je zajímavá,ale nejsem jsem si jist,jestli se na ní dá postavit román o pětseti stránkách.

kika_
11.12.2018 3 z 5

Aaaachjo.. Obrovská škoda.. Začátek vypadal velmi slibně. Kniha mě chytla opravdu hned od prvních stránek.S velkým napjetím sem očekávala tu chvíli, kdy se konečně dozvím co je to za tak obrovský objev!! .. A ejhle, ono vlastně o nic velkého nejde.. Nechápu, že tak úžasně rozjetá kniha se mohla na posledních pár stránkách tak neskutečně propadnout.

ponz. Překlad nic moc. Nevím jestli sem měla vadný kus, ale v textu bylo až neobvykle moc gramatických chyb

petranecka
07.12.2018 3 z 5

Klasický Brown, ale už by to možná chtělo vymyslet trošku něco jiného. Neurazí - nenadchne

Imis
06.12.2018 2 z 5

Strašně natažené a málo poutavé. Poslouchala jsem Počátek jako audioknihu, počítám, že pokud bych měla knížku číst, tak jí nedočtu. Autor vsadil na rádoby kontroverzní téma ateizmu. Nevím, možná v Americe je toto téma považováno za kontroverzní a když někdo řekne, že nevěří v Boha, tak je považován za outsidera. Tak to alespoň podle mně vyznělo. U nás je situace poněkud jiná a čtenáře taková informace moc nerozhodí. Dále pak kniha obsahuje již klasické schéma - hlavní hrdina s nějakou kráskou hledá další a další části skládanky vedoucí k tajemství. Stále opakovanými schématy však knížka ztrácí na napínavosti. Přišlo mi to strašně dlouhé. Audiokniha má 19 a půl hodiny. Osobně asi zůstanu i filmů, jestli vůbec. Je to prostě stále to samé.

wendy944
05.12.2018 5 z 5

brown je postě skvělej nikdy nesklame super

Desamparada
05.12.2018

Docela me prekvapilo,že kniha v komentarich nema uplne pozitivni reakce. Brown me bavi a na tuhle knizku jsem cekala s nadšením a obrovskou zvedavosti a čekala co v ni bude. Musim rict,že se mi libila hodne i kdyz me kamaradka od ni zrazovala. Jsem asi uplne blba, kdyz mi vše nedoslo v pulce knizky nebo jsem nepredvidala co se stane, jak nekteri píší,ale zkratka se mi libila. A pokud bych chtela byt trochu kriticka, tak me zklamal ten velkoobjev, na který jsem porad cekala co to bude tak velkolepeho. Bylo to trosku jako kdyz dostanete super dárek k vanocum v nadherne krabici a nadšeně rozbalujete a rozbalujete a nakonec jsou to jen dobre zabalene ponozky. Ale klidne bych si ji precetla znova. Na Browna nezanevru :)

jana0378
29.11.2018 3 z 5

Nepřekvapilo, neurazilo. Pořád je to akční a čtivé, plné zvratů, ale na rozdíl od předchozích dílů hodně předvídatelné, proto jsem šla s hvězdičkami trochu dolů.

Vincenzoci
29.11.2018 3 z 5

Přiznám se, že jsem zklamán. Po zdlouhavém a lehce nudném začátku je pak slušná akce, závěr předvídatelný a psán trochu jako pro ty, co to doteď nepochopili. Škoda. :-(

Tamten
27.11.2018 2 z 5

Stylem je to pořád Brown, ale už hodně vyčpělej. Velkolepý začátek, podle kterého máme očekávat převratné objevy a myšlenky, postupně přechází ve zklamání, že ony objevy jsou zcela o ničem, že děj je stejný jako ve všech knížkách a že neočekávané rozuzlení na konci člověk odhalí už v polovině knihy. Pokud se u Browna něco radikálně nezmění, tak další knihy už nemá smysl číst.

Majda758
26.11.2018 2 z 5

Na tuto knihu jsem se těšila až jí dostanu do ruky. Čekala jsem divočejší zápletku. Kniha je popisná člověk má pocit, jak když na tom místě stojí, to je fajn. Ale měla jsem pocit, jak když je uměle prodlužovaná a výsledek jsem odhadla už v polovině knihy. Konec mě usvědčil z mého správného úsudku. Přiznávám trochu mě zklamala, čekala jsem více.

Venny345
25.11.2018 4 z 5

Počátek je opravdu velice nápaditý a sofistikovaný román. Osvěžením byla vědecko-náboženská tematika. Shrnu to tedy takto; další výjimečná kniha s báječným Langdonem.
Má to však jeden háček. Když tuto knihu porovnám s ostatními knihami s RL, tak tato nebyla nejlepší. Ze začátku mě kniha moc nebavila, později se však vše rozjelo a já jsem se nemohla odtrhnout. Konec jsem čekala trochu více dramatický, tak jak jsem od Browna zvyklá.
Ovšem kniha jako celek - za to palec nahoru!

sramkovamichala
23.11.2018 5 z 5

Skvělý příběh, historie tam je tak akorát. Závěr možná úplně nevrcholí, ale za mě super!

coquus
21.11.2018 4 z 5

Téma románu mně ze začátku připadalo až příliš nabubřelé, dokonce jsem si jednu dobu myslel, že se příběh vyvine tak, aby se čtenář nakonec nic nedozvěděl. Takže jsem byl mile překvapen dalším vývojem děje. Pominu-li osvědčená klišé jako nespravedlivě obviněný pár na útěku a zloduch, který po nich jde, jedná se o kvalitní román s určitými prvky vhodnými k zamyšlení, jako třeba vývoj umělé inteligence nebo ony otázky typu odkud a kam jdeme.

Boby17
20.11.2018 3 z 5

Po delší době jsem šáhl po knížce Dana Browna a byl jsem docela spokojen. Je to vysloveně předloha pro Hollywood a nový akční film. Děj má téměř do tří čtvrtin spád i napětí, ale ke konci už to bylo takové nijaké, unylé. Knížka nenadchne, ani neurazí. Dávám 3,4 hvězdy, zaokrouhleno na tři.

brabofka
20.11.2018 5 z 5

Klasický Brown a ještě klasičtější Langdon. Myslím, že tato knížka by se mohla řadit hned za Anděle. Na první, neporazitelné pozici je a vždy prostě bude Šifra. Myslím, že toto téma je opět Brownovo opakované trefování se do církve a víry v Boha jako takové. Už vlastně ani nemužeme být překvapeni, že RL svět zachraňuje před objevem počátku. Ale jakým způsobem svět zachraňuje, je jak neotřelé a tak i již tolikrát opakované. Je prostě geniální, nesmrtelný, nedotknutelný... ale pokud jste se dopracovali až do této 6 série, tak s tím už přeci musíte počítat? Za mě prostě plný počet (po dlouhé době). Perfektně jsem si oddychla a ještě se dozvěděla pár zajímavých informací.

Shui-Xian
16.11.2018 3 z 5

Nemá smysl hodnotit Browna za to, co už napsal mnohokrát. Jeho schéma mu naprosto vyhovuje a myslím, že čtenář už ani nic jiného nečeká. Co se dá hodnotit, je, čemu bude Langdon opět čelit. A i když otevření příběhu bylo jako vždy velkolepé a předvídatelně skandální, punc serióznosti si v závěru Kirchova teorie vysloužila. Větší dojem než ony pečlivě přednesené závěry na mě ale udělalo vystavění příběhu, aby vynikla studená efektivita strojů, ať už je oblečeme jakkoli - pěkné dotažení druhého bodu Kirchovy úvahy. K tomu bodu prvnímu: i když najdeme odpověď na onu počáteční otázku, lidstvo to o duchovní rozměr nepřipraví. Což si Brown velmi dobře uvědomuje - a proto také má stále o čem psát...

acrev
15.11.2018 3 z 5

Počátek je klasický Brown. Kniha se čte lehce, ale v sérii Roberta Langdona mi přišla jako jedna ze slabších. S blížícím se koncem je poměrně jednoduché zápletku odhadnout a začátek mi přišel oproti jiným "Langdonům" zbytečně zdlouhavý. Kdybych nečetla od Browna lepší knihy, dala bych mu čtyři hvězdičky. Ale v porovnání se Šifrou a jinými je toto jen za tři.