Santini: Peklem duše k světlu světa
Jaroslava Černá
Jan Blažej Santini Aichel si od dětství připadá osamělý, protože kvůli tělesné vadě nezapadá mezi vrstevníky. I v dospělosti jej však čekají těžké zkoušky. Postupně pochopí, že co mu bylo na jedné straně ubráno a odepřeno, se mu vrací v podobě neuvěřitelných vizí staveb plných fantazie. Až časem přijde na to, co všechno musí obětovat, aby dokázal zhmotnit a realizovat své geniální myšlenky a porozuměl smyslu svého osudu.... celý text
Přidat komentář
Kniha přečtena jedním dechem. Je skvěle napsaná. Jste přímo vtaženi do děje a navrhujete stavby s mistrem. Jen ten závěr nabral rychlý spád.
Velmi dobře napsaná kniha, která poskytla spoustu zajímavostí ze života Jana Santiniho. Ráda se ještě podívám na jeho díla, které jsem doposud neměla možnost navštívit.
Moc mě to bavilo, dozvěděla jsem se o tomto géniovi spoustu zajímavých informací, je to podáno čtivě a jednoduše, takže si i řadu těch informací pamatuju. Knihu doporučuju, tento architektu si slávu zaslouží i dnes.
Tato kniha mi lehkou formou přiblížila život mistra Santiniho. Ano, mám chuť objet další jeho chrámy a kostely, které jsem ještě nenavštívila. A jak je v závěru uvedeno...zastavit se, ztišit a po svém vnímat krásu, žasnout a obdivovat.
Pro mě bohužel velké zklamání. Příběh klouže po povrchu, nic z toho, co se tam psalo se mě nijak hluboce nedotklo - ani Janův život a vyrůstání s tělesnou vadou, ani smrt jeho dětí a ženy. Dialogy šustí papírem, postavy jsou jako přes kopírák (všechny nakonec obdivují velkého mistra). Kdyby to nebylo o Santinim, kterého znám jako historickou postavu, tak po dočtení nevím, o čem to vlastně bylo. Někomu to možná stačí a nic proti tomu, já bych si z toho chtěla odnést víc, než výčet jeho staveb.
Pracovně naplněný a přesto tak místy smutný osud.Odvrácení a znovunalezení cesty k víře.A v neposlední řadě odkaz,který nám zde zbyl.
Zdánlivě historicko-životopisný román je ve skutečnosti spíše četbou pro ženy. Santiniho život a dílo jsou v knize jen kulisou jeho vztahů - jak milostných, tak i duchovních. Pro muže, kteří mají rádi Santiniho stavby může být kniha pěknou připomínkou zážitků spojených s jejich návštěvami; ženám se asi bude kniha líbit i pokud o Santinim jen něco málo tuší.
Vzhledem k tomu že žiji nedaleko Plas a Mariánské Týnice, kde Santini pracoval a jeho práce mne velice zajímá a fascinuje, sáhl jsem po této knize. Santiniho život nebyl zrovna lehký, přesto dokázal to, co je v knize popsáno. Místy se příběh posune i několik let do předu, ale to lze jistě prominout. Hlavní okamžiky Santiniho života jsou zmíněny dostatečně.
Santini to neměl v životě lehké, díky svému postižení, ale o to více mu Pánbůh nadělil naprosto nevšedního talentu architekta. Knížka se čte lehce, příběh hezky plyne a kdyby nic jiného, dozvíte se alespoň zajímavosti nejen ohledně jeho geniálních vizí architektury, ale i významná jména z řad zadavatelů, především opatů. Mně se knížka celkem líbila.
Ano, já se přidám ke 4 - 5 * . Mám rád architekturu, kostel v Deštném v Orl. horách jsem navštívil. A k dalším stavbám na kterých JBSA. pracoval, kniha doslova vybízí. Kladrubský klášter též stojí za návštěvu a mnoho dalších.
Jasně, kniha se čte dobře, není v tom kdovíjaká odbornost. I přes jeho krutý osud to byl člověk, který miloval svoji práci. A na výsledcích je to znát.
Průměrná kniha
Kdyby to nebylo o Santinim a jeho velmi pohnutém životě asi bych nečetla.
Čtivá jednohubka bez přesahu. Základní informace o muži s nadpřirozeným talentem a mimořádnou pílí. Nalezení Boha, jeho ztráta a opětovné nalezení. Výčet architektonických štací. Láska navzdory sobě, smrt tří synů a manželky, nová manželka - a najednou konec. Taková harlekýnka používající světoznámého Čecha jako záminku... k čemu vlastně?
Překvapením pro mě byl formát, v němž je kniha napsána. Přestože je samozřejmě čtivý, zpočátku mi bránil plně vnímat děj. Jednoduchost a srozumitelnost této knize přidává, ale místy je tomu naopak. I tak rozhodně doporučuji, jelikož čtenáře seznámí se základními informacemi o geniálním staviteli Santinim a jeho velkolepých stavbách.
Velmi zjednodušený vhled do života jedné z nejvýznamnějších osobností českého baroka. Nicméně žádná velká literatura a bohužel ani historický román to prostě není. Hodně jednoduchý děj, který z velikána tehdejší architektury dělá citového prosťáčka, který uvažuje výhradně černobíle, což mi přijde trochu líto.
Historické drobné nepřesnosti mě nevadily. S knihou jsem si nádherně prošla vznik mnoha významných Santiniho staveb a inspirovalo mě to k prohlídce těch, které jsem neviděla. Určitě na ně budu nyní pohlížet zcela jinak a pochopím snáz záměr stavitele.
Kniha se mi líbila. Je fajn, že si v dnešní době můžete vygooglit obrázky staveb i další informace o Santinim. Každopádně mě kniha nalákala k návštěvě Zelené hory.
Téma je zajímavé, popisuje fascinující osobnost. Zpracování je bohužel špatné. Autorka má dost nečtivý styl, zní to jako školní slohová práce. Vyprávění nemá jiskru, je nudné, plytké. Spousta termínu je použita mimo historický kontext, což dost trhá oči (třeba když Santini mluví o zaměstnanci své firmy). Naštěstí je kniha krátká, takže ji lze přečíst, než se člověk unudí. Škoda, je to čtení bez velkého zájmu.
Autorovy další knížky
2016 | Santini: Peklem duše k světlu světa |
2010 | Anežka a král: Jediná láska Přemysla Otakara II. |
2015 | Perchta z Rožmberka - prokletí Bílé paní |
2019 | Dům v podhradí |
2016 | Týden blázna |
Zbraslav, Želiv, Rajhrad a další a další díla geniálního umělce Jana Blažeje Santiniho Aichla, kdo by neznal. Zde poznáváme osudy jednoho z nejvýznamnějších českých umělců, který dokázal navzdory osobním tragediim zhmotnit své geniální vize a myšlenky.